JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. március 28.
New Fossils: II2024. március 26.
Iyer, Vijay: Compassion2024. március 24.
Rottmayer, Chris: Being2024. március 23.

Lemezpolc kritika:
Neill, Shelley - The Currency Is Heat

Neill, Shelley: The Currency Is Heat 2015. január 17., Turi Gábor

shelley-neill-the-currency-is-heat.jpg

Shelley Neill - The Currency Is Heat (Cobalt Blue Music)


Ez nem szabályos kritika, inkább bemutatás, hiszen a 2014 őszén megjelent lemez nem kapható Magyarországon. Shelley Neill neve a legutóbbi időkig ismeretlen volt előttem, és gyanítom, hogy a magyar jazzkedvelők előtt is. „Felfedezése” a véletlennek köszönhető. A JazzTimes amerikai magazin honlapján a letölthető MP3 számok között volt hallható karácsony táján a „La La La Means I Love You” című szerzeménnyel. Amerikában, ahogy mondani szokás, minden utcasarkon terem egy jazzénekes, az ember már semmitől nem hatódik meg, de ha már rábukkantam, elolvastam a mellékelt ismertetőt is. Ebből kiderült, hogy Shelley magyar apa és ír katolikus mama gyermekeként abban a városban, Newark-ban, annak is nevezetes, vegyes kultúrájú Ironbound negyedében született és nevelkedett az ötvenes években, ahol én tavaly három hónapot töltöttem.

Még jobban felkeltette a kíváncsiságomat, amikor kiderült, hogy a kísérő trióban Gárdonyi László zongorázik. Mégpedig gyönyörűen. Írásban gratuláltam neki, viszonzásként  postán elküldte a CD-t. Azt is megjegyezte, hogy Shelley-nek nincs magyar tudata: szülei csecsemőként elhagyták, egy idegen család vette gondjaiba. Ez a hatodik közös munkájuk.

Az énekesnő honlapján – www.cobaltbluemusic.org – olvasható életrajzból megtudható, hogy Shelley fiatalon vonzódni kezdett a zenéhez, a soultól a jazzen át a kortárs zenéig sok mindent magába szívott. Éneket többek között Sheila Jordan, Jay Clayton, John Blake és Ted Dunbar irányításával tanult, de Bill Evans és Miles Davis zenéje is nagy hatással volt rá. 1969-ben Bostonba költözött, énekesi karrierje azonban csak a 80-as években bontakozott ki. Ma is elsősorban Bostonban és környékén ismert, lemezeit maga adja ki.

Első CD-jén, amely a „The Blues Runs Through It” címet kapta, a blues-nak a jazzre gyakorolt hatását mutatta be az ének szemszögéből. Két további CD-t is a bluesnak szentelt, majd „Irish Eyes Gipsy Soul” címmel adott ki lemezt. „Ez arról szól, ahogyan én a világot látom és hallom ír szemeimmel és cigány lelkemmel” – nyilatkozta a különféle hatásokat tükröző, többek között Bob Dylan, Abbey Lincoln és Stevie Wonder számait feldolgozó albumról.

Legújabb, „The Currency Is Heat” című projektje ennek folytatása: a populáris zene olyan ikonjainak dalait énekli rajta, mint Eric Clapton, Patsy Cline, Janis Joplin, Willie Nelson. Partnerei is ugyanazok, Gárdonyi mellett Ron Mahdi bőgőzik, Yoron Israel dobol. Utóbbi Gárdonyi triójának állandó tagja, vele együtt a Berklee  College of Music ütőhangszeres tanára.

S hogy milyen énekes Shelley Neill? Olyan, aki képes hatása alá vonni a hallgatót. Középfekvésű hangja érzéki, hangvétele romantikus, előadásmódja szenvedélyes. A klasszikus jazzéneklés hagyományait követve nem a technikára, hanem a dalok érzelmi tartalmának kibontására helyezi a hangsúlyt.  Deklamációja tiszta, a kulcsszavaknak hajlításaival és dinamikával is nyomatékot ad. A többnyire lassú, balladisztikus számokat tartalmazó, a rhytm and blueshoz és jazzhez is kapcsolódó anyag őszinte, mély érzésű, kiforrott egyéniségű művésznek mutatja az előadót. A lemez egységes hangzásában és igényes megformálásában fontos szerepe van a kísérő triónak, mindenekelőtt Gárdonyi Lászlónak, aki érzékeny billentésével, melodikus játékával és a dalok lírai hangulatába illeszkedő, cizellált szólóival Shelley Neill meghatározó alkotótársa.


Vissza a lemezhez