Muzikum vagy amit akartok – Exluzív interjú Ágoston Eszterrel
Egy novemberi napon találkoztam Karsay Gyulával (Karsay és Tsa), aki a szokott helyen átadta nekem Poncho Sanchez „Live in Hollywood” című CD-jét (amit Czibere József kritizált meg). Épp a Pest felé tartó 8-as buszra vártam a Farkasréti temetőnél, mikor megszólalt a mobilom. Egy csilingelő, de számomra ismeretlen női hang szólalt meg benne. Miután egyeztettük, hogy ő Ágoston Eszter (who???) és ő ismer engem, mi több arra szeretne kérni, egyszer majd ugorjak be a Kossuth Klubba, mert szeretne beszélni velem. Kérdeztem, most nem lehetne, mert éppen jövök le a hegyről, és útba ejthetném… Így aztán találkoztunk, és kiderült, hogy már előtte is találkoztunk egyszer, hisz ő Szőke Niki menedzsernője. Elmesélte, október óta a Muzikum programigazgatója is. Tanácsomat kérte, hogyan lehetne egy-két olyan jazzprogramot kialakítani, amiben nem lenne semmi átfedés a Budapest Jazz Clubbal… Ja, és hogy főleg a fiatalokat kívánják megszólítani a programjaikkal, tehát valami olyan jazz kéne, amit a 20-as korosztály is befogad.. Summa summarum, azt tanácsoltam neki, hogy legyen egy un. „electronica” sorozat, mert arra soha sem volt vevő a BJC, ráadásul a fiatalok kajálják… És legyen egy másik is, amit 4-5 éve nagy sikerrel bonyolítottam le a „Jazz a Márványteremben” sorozatomban, az „Apák és fiúk”. Arra meg azért lehet vevő a Muzikum közönsége, mert nagyjából velük egykorúak a „fiúk”… És lőn csoda! Eszter igazgatóasszony (aki egyébként egyidős fiammal, Márkkal) elfogadta mindkét javaslatomat.
1) Hogyan és mikor került kapcsolatba a zenével?
Valahogy úgy képzelem, hogy a zenével, mint ritmusokkal, dallamokkal - például a szívverés, a beszéd dallama - már anyukám hasában kapcsolatba kerülhettem. Mint mindannyian. Jó lenne a válaszhoz látnom, hogyan definiáljuk a zenét magát. Hol kezdődik? Nekem a zene hangulat, a zene érzelem, a zene ott lakik természetes módon a környezetben, a természetben. Ez a legrégebbi idők óta velünk, velem van.
Mesélhetek arról is, ahogyan szolfézs órákon figyeltem, vagy ahogyan a zongorán, furulyán gyakoroltam, nagyon szerettem ezeket. Beszámolhatok a kitűnő középiskolai kórusunk eredményeiről, amikkel kapcsolatban egyébként sok büszkeség is van bennem. Sokat utaztunk, sokat énekeltünk. Meghatározó élmény annak a lénynek a részének lenni, ami egy kórusból születik, az egynek, a közösnek részeként létezni. Aztán gimnázium után tovább énekeltem, volt a barátaimmal közös zenekarunk is. Session zenészként még kiadott lemezen is hallható a hangom, nekem ezek az idők inkább az együttlétről, a szeretetről, kapcsolódásról szóltak. Viszont itt tapasztalhattam meg, hogy sokkal jobb nekem az alapokat biztosítva a háttérben maradni. Frontemberként nem éreztem olyan jól magam. Sokkal jobban élveztem a munka közönség számára láthatatlan részét, mint a szereplést. Így hát igazán a helyemen érzem magam menedzserként, ahogyan az elmúlt években dolgozom.
2) Mikor derült ki az Ön számára, hogy 2012 második felétől már nem csak mezei zenerajongó lesz, hanem az újonnan induló Muzikum programigazgatója?
Szervezőként és menedzserként évek óta tevékenykedem, így ez a váltás már nem újkeletű. A Muzikum Klub programigazgatója pedig az ötlet megszületésétől vagyok. Ez körülbelül 2011 elején lehetett. Azóta sokat formálódott az elképzelés, így az is, hogy a programokért felelős poszt mit is jelent pontosan. Nagyon fontos nekem, hogy kötött koncepciók helyett szabadon alkothatom meg a Muzikum Klub zenei ízlésvilágát.
3) Tudom, illetlenség ilyet kérdezni egy hölgytől, hány éves?
Csak bátran, 27 éves vagyok.
4) Volt már szervezői gyakorlata? Vagy gondolta, lesz, ami lesz, oszt fejest ugrott a közepébe...
Mint említettem, volt már gyakorlatom rendezvények, koncertek, fesztiválhelyszín szervezésében. Igaz, egy művész mellett szervezőként, menedzserként dolgozni merőben más, mint egy helyszín képviseletében széles skálán mozgó, színes programkínálatot és klubszerű működést biztosítani. Merőben más, de az alapja ugyanaz. Amit most csinálok, az egy tudatosan felépített, az eddigi tapasztalataimon erősen alapuló és nagyfokú kreativitást igénylő munka. Ha szervezésről van szó, a pontos előkészítésben és a biztonságos rugalmasságban hiszek, annak a szabadságában, hogy az adott helyzetre reagálhatok.
5) Milyen koncepció alapján áll össze egy havi program? Egyáltalán kiket céloz meg a Muzikum a koncertjeivel?
A havi programösszeállítás alapkoncepciója egy dinamikus, lendületesen alakuló koncepció, ami számos szempontot foglal magába. Ezek között van rengeteg praktikus szempont (pl. melyik zenekar mikor játszott utoljára nálunk, vagy máshol, Budapesten, mennyi embert vonzhat, és így tovább), és több olyan is, ami a mi hitünk, benyomásaink szerint rendeződik el. Alapvetően szeretjük a különlegeset, az egyedit. Például ilyen "hit" a fiatal zenészek, zenekarok támogatása is. Nekik sokszor lehetőséget biztosítunk a fellépésre, a közönségük építésére. Fontos nekünk - a ház hagyományaira való tekintettel is - a jazz beillesztése a struktúrába. Emellett pedig sok esetben kísérletezünk, olyan produkciókkal, amit nem láthat máshol a közönség.
A célközönséget illető koncepciónk szintén nyitott, ez a színes kavalkád sokak számára lehet csábító. Azoknak ajánlanám elsősorban, akik szeretik a színvonalas és izgalmas helyeket, nyitottak az újdonságra. A közönségünk azok az emberek, akik szeretnek nevetni, sokoldalúak, értékelik a palotaépület által nyújtott lenyűgöző eleganciát, és előnyben részesítik az igényes szórakozást.
6) Október végén minden előzetes hírverés nélkül nyitottak... Nem okozott ez gondot? Honnan tudták meg a fiatalok, hogy főleg nekik szól az itteni program?
A nyitást megelőző marketingtevékenységünknek és hírszórásunknak, valamint a gerilla-szerű ötleteinknek (amibe bicikliktől cukorkákig mindenféle különlegességet bevontunk) köszönhetően a nyitás, valamint az azt követő programok is közel telt házzal futnak. Több olyan rendezvényen vagyunk túl, ahol a fix férőhelyek limitált száma miatt sajnos csak annyi embert tudtunk beengedni a kapun, ahányan előzőleg elhagyták az épületet. Ilyen zsilip rendszerű működésre igaz, aligha voltunk felkészülve, de azóta ezt a „problémát” nagy örömmel leküzdöttük.
7) Nem okozott nehézséget, hogy itt előtte közel 5 éven át sikeresen működött a Budapest Jazz Club?
Szerencsére ez nem problémákat, hanem hagyományokat és kitűnő ízlésű zenerajongókat hagyott hátra nekünk. A most betérők - akik között néhányan még ma is a Jazz Club-ot keresik a régi helyén - egy sokkal nyitottabb, sokszínűbb eseménynaptárral találkozhatnak, ahol a jazz is szerves része a mindennapoknak.
8) Az elmúlt két hónapban volt már akár egy jazz koncert is a Muzikumban?
A Muzikum Klub pályafutását az éppen itthon tartózkodó Bolla Gábor Quartettel kezdte. Már a megnyitónkon is játszott Szőke Nikoletta és triója, később pedig járt nálunk több jazz előadó, a The Deciders nevű formáció, Harcsa Veronika duója és a Jónás Vera Experiment is.
9) Nem tervezi, hogy 2013-tól egy kicsit jobban nyitnak a jazz felé?
2013-ban a megkezdett koncepciót folytatjuk, és igazi alternatívát nyújtunk a jazzrajongóknak is az igen zárt budapesti kínálatban. A zenészek részéről nagy az érdeklődés, az elmúlt két hónapban a legtöbb elismert jazz zenész megkeresett már minket és több feltörekvő tehetséggel is tárgyalunk.
Januártól biztosan indul nálunk kétféle sorozat. Az „Apák és fiúk” elnevezésű eseménylánc olyan jazz előadóművészeket vonultat fel, akiknek a gyermekéből vagy gyermekeiből szintén elismert vagy nagy reménységű jazz előadóművész lett.
A másik sorozatunk az „Elektronica vagy amit akartok” címet viseli. A sorozat keretein belül megrendezett koncertekkel az elektronikus zene és a jazz határmezsgyéjére kirándulunk.
Mi a 2013-as évet az 1705 (Kaltenecker Zsolt-Dés András-Piri Béla) koncertjével kezdjük január 5-én. Ezt követően 11-én Barabás Lőrinc elektronikus produkcióját hozzuk el a közönségnek, ez lesz „Az electronica vagy amit akartok” sorozat „első adása”. 17-én Lamm Dávid érkezik hozzánk Delalamm produkciójával, január 24-én pedig az „Apák és fiúk” sorozat nyitányaként Fekete István és fiai lépnek a Muzikum Klub színpadára. 30-án a Pátkai Rozina-Tóth Mátyás Duó varázsol elbűvölő, bossa nova-s hangulatot, 31-én pedig a Melodisztik Duót látjuk vendégül.
10) Kik várhatók az "Electronica, vagy amit akartok" sorozatban?
A sorozatban jazz előadók kifejezetten elektronikus formációi kapnak helyet. Ilyen például a január 11-i Barabás Lőrinc produkció, aztán február 15-én a Subicz Gábor nevével fémjelzett BSD (Benkő-Subicz Duó). De a sorozat részei lesznek még: a Bass Loco nevű formáció, a Sütő Marci Loop Bazar, a The Butterfly Effect illetve a Black Boyz is.
11) És az "Apák és fiúkban"?
Január 24-én a Fekete család, István és négy fia látogat hozzánk. A sorozat további állomásai lesznek terveink szerint: Oláh Árpád és fia, Tzumo, Dés László és fia, András, Egri János és fia, János és persze Borbély Mihály és Miklós is.
Bisztró a földszinten...
...és az emeleten