JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. március 28.
Névnaposok – Maja2024. március 28.
New Fossils: II2024. március 26.
Iyer, Vijay: Compassion2024. március 24.
Rottmayer, Chris: Being2024. március 23.
Taylor, Curtis: Taylor Made2024. március 14.

Lemezpolc kritika:
Redman, Joshua - Sun on Sand

Redman, Joshua: Sun on Sand 2019. november 13., Simády Béla

joshua-redman-brooklyn-rider-sun-on-sand.jpg

Joshua Redman & Brooklyn Rider - Sun on Sand (Nonesuch)


Az év elején ötvenedik életévét betöltött Redman már a második lemezét jelenteti meg az idei évben. Sok kortársától eltérően, tántoríthatatlanul elektronikamentesen halad az édesapja által kitaposott úton. Az akusztikus kvartettek, triók, duók követik egymást a lemez katalógusokban, és mégis tud időnként meglepetést okozni a hallgatóknak.

Ezen a CD-n Patrick Zimmerli kompozícióit játszotta lemezre Scott Colley bőgős és Satoshi Takeishi dobos társaságában, a Brooklyn Rider vonósnégyes közreműködésével. Várható volt, hogy a jazz trió és a kortárs zenét játszó kvartett együtt valami egészen különlegeset fog alkotni. Magát a teljes szvitet 2014. április 24-én a londoni Wigmore Hall-ban mutatták be „Aspects of Darkness and Light” címmel, akkor az Escher Quartet részvételével. Egy évvel később, 2015 április végén rögzítették a most hallható felvételt, ekkor már a Brooklyn Rider négyessel.

Az eredetileg New York városából származó, de az utóbbi időben Párizsban is szívesen tartózkodó zeneszerző, hangszerelő, szaxofonos Zimmerli sikeresen keresztezte a kortár klasszikus zenét a kortárs jazz zenével. Korábban már dolgozott jazz zenészekkel, többek között Redman részére is hangszerelt már a „Walking Shadows” című lemezére. A lemezen szereplő vonósnégyes gyakran játssza Philip Glass műveit, de elbolyongtak már a popzene mezejére is.

A lemez nyitó száma, és az azt követő három szerzemény lendületes, sodró erejükkel a jazz oldalára billentik a kvartett és a trió zenei összecsapását. Redman természetesen viszi a prímet, de Colley bőgője is erőteljesen jelen van, a vonósok pedig remek érzékkel követik őket, anélkül, hogy „sok” lenne belőlük. A Brooklyn Rider némi minimál zenei törekvése érződik a harmadik és negyedik számban, ez utóbbiban a lemez el is éri csúcspontját. Számomra itt volt a legtökéletesebb az összhang a zenészek között, a csodaszép dallam pedig könnyen megjegyezhető, már-már fütyülhetőre sikerült.

Redman virtuóz játéka mellett a továbbiakban talán a kortárs klasszikus hatások érvényesülnek inkább, de a trió mindig jókor lép be, és hozza helyre az egyensúlyt. Egy dallamokban, érzelmekben nagyon gazdag album született, amely mind Joshua Redman, mind pedig a - Strings Magazine szerint a kortárszene jövőjének titulált - Brooklyn Rider számára egy újabb csúcspont a karrierjükben.

Talán Chick Corea 35 évvel ezelőtti „Lyric Suite for Sextet” című műve volt ennyire jól kitalálva, és keltett nagy meglepetést az őt kedvelők körében. Redman beállt a sorba, a zene egy újabb területén bizonyította, hogy egyike a legnagyobbaknak.


Zenészek: Joshua Redman – tenorszaxofon, Scott Colley – bőgő, Satoshi Takeishi – dob

Colin Jacobsen – I. hegedű, Johnny Gandelsman – II. hegedű, Nicholas Chords – brácsa, Eric Jacobsen – cselló


Tracklist:

1. Flash

2. Between Dog and Wolf

3. Sun on Sand

4. Dark White

5. Soft Focus

6. Through Mist

7. Starburst and Haloes

Between Dog and Wolf (Reprise)


Vissza a lemezhez