JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. április 24.
Blue Wednesday2024. április 24.
Névnaposok – György2024. április 24.
Pacsirtasirató a Muflonban2024. április 15.

Lemezpolc kritika:
Borbély Mihály - Hungarian Jazz Rhapsody

Borbély Mihály: Hungarian Jazz Rhapsody 2014. március 23., Gáspár Károly

borbely-mihaly-quartet-hungarian-jazz-rhapsody.jpg

Borbély Mihály Quartet - Hungarian Jazz Rhapsody (BMC)


"Mission possible"

Borbély Mihály nagyszerű küldetést vállalva készítette el új albumát quartetjével. Célul tűzte ki, hogy magyar slágereket és hazai jazzmuzsikusok szerzeményeit dolgozza fel. A nemes gondolat megvalósításához Szabó Dániel zongoristát, Horváth Balázs bőgőst és Baló István dobost kérte fel. Jellemző Misire ez az önzetlen gondolkodásmód, hiszen kiváló kompozíciói helyett, mások témáit "mutatja be" a felvételen. Milyen jelzők jutnak eszembe még Borbély Mihály kapcsán? Nos, nem kell erőlködnöm, hogy elárasszanak a pozitív érzések Vele kapcsolatban és leírjam az őszinte, jóindulatú, segítőkész, derűs, jó humorú és -nem utolsósorban- nagy tudású szavakat. Mindezekhez párosul esetében az óriási intenzivitás, hiszen egyfajta "energia bomba" ketyeg Benne. Példakép saját korosztálya és a fiatalabb generációk számára egyaránt, mint muzsikus, pedagógus és Ember. Több stílusban otthonosan mozog a jazzen belül, ráadásul a népzene avatott tudorát, művelőjét is tisztelhetjük Benne. A fentiek tudatában "ínyenc falatként" vettem kezembe a "Hungarian Jazz Rhapsody"-t és izgalommal indítottam el a korongot lejátszómban. Ezúttal milyen csodás világhoz adott kulcsot, biztosított bejárást Borbély és csapata? Íme!


"Magyar jazz, világszínvonal!"

"Piros-fehér-zöld rapszódia", mely bárhol megállja a helyét földgolyónkon. Sőt, még távoli galaxisokban is, de nincsenek pontosan információim a Tejútrendszeren kívüli jazzélettel kapcsolatban. Na de maradjunk a talajon állva és -lelőve a poént- konstatáljuk, hogy egy olyan lemezről van szó, ami bárhol a világon nyugodtan felkerülhet a lemezüzletek polcaira. Igen, biztosíthatok mindenkit, kivételesen remek anyagot adtak ki kezeik közül a művészek, és egy újabb gyöngyszemmel bővült a BMC kiadó így is erős kínálata. Ahogy Grencsó István lemeze kapcsán szintén megjegyeztem: "le a kalappal" Gőz László (producer), Bognár Tamás "Bogi" (label manager) és úgy kompletten a BMC előtt.

Hát mitől is ilyen jó ez a lemez? Például mindjárt a kezdő számtól, és ahogyan előadják Borbélyék. A néhai Zoller Attila szerzeménye az első mű és címadó dal is egyben. A zseniális gitáros azon kevesek közé tartozott, akiknek sikerült komoly karriert befutniuk az Egyesült Államokban. A "Hungarian Jazz Rhapsody" egy groove-os lüktetésű, magyar folkzenei hatásokkal teli, modern téma. Vagy legalábbis a quartet így interpretálja. Bevallom őszintén az "eredetit", Zoller előadásában nem ismerem. De ígérem, pótolom a hiányosságot! Visszatérve a Borbély féle változatra; John Coltrane legendás zenekarára emlékeztető hangulatot teremtettek Misiék, mégis egyedi ízzel, hozzáállással megspékelve. Mindjárt az első "track"-ben "leteszik névjegyüket" a quartet tagjai, bizonyítva, hogy nem akármilyen kvalitású zenészekről van szó.

Tovább haladva egy megkapó balladában gyönyörkedhetünk Fekete-Kovács Kornél "Ítélet" című témája által. Mesés, de -egyben- kissé baljós tájakra repít minket a zene. Annyira kiváló a szám és az előadók, hogy ebből az álmoskönyvek szerint is csak jó "sülhet ki" . És persze lecsapják a magas labdát Borbélyék. Szabó Dani mély, felkavaró szólót játszik. Nagyon megfogott motívumaival, billentésével, szenzitivitásával. Nem csoda, hogy Peter Erskine-nel is készített már lemezt, ráadásul Amerikában! Persze a "főnökről" sem feledkezzünk meg; Borbély Mihály -szopránszaxofonon- nagyot alkot az "Ítelet"-ben (is).

Oláh Kálmán egyik legismertebb kompozíciója, a "Polymodal Blues" sorban a harmadik a CD-n. Nincs olyan jazz zenész, akit ne fogna meg a bartóki ihletésű darab; természetesen a Borbély Quartet tagjai sem kivételek ez alól. A swinges változat helyett egy páratlan ütemszámú, "tüzes" verziót kapunk. Nem érdemes leülni hallgatása közben, mert úgyis "felpattan" és keze-lába jár az embernek, olyan erejű modern jazz-zel ajándékoz meg minket a quartet. Nagyon jól esett!

"Az öngyilkosok himnusza". Ebből bizonyára egyből kitalálták kedves Olvasóink melyik a "next song". Persze, hogy Seress Rezső "Szomorú vasárnap"-ja. Rengeteg feldolgozása született már az egyetlen magyar világslágernek. A Borbélyékéhez hasonlóval azonban még nem találkoztam. A free jazz felé tendáló, inkább parafrázisszerű átalakuláson ment át a "Gloomy Sunday" Misiék által. Kiválóan visszaadja a szövegéből fakadó depresszív életérzést, azonban valahogy még ezt is sikerült pozitív kicsengésűvé tenniük a fantasztikus muzsikusoknak. De van még egy meglepetés, hiszen "medley"-ről lévén szó "átúszunk" Deák Tamás "Látod, ez a szerelem" című számába. Itt már "bejön a képbe" egy kis magyar és balkáni népzene. Kifejezetten felüdítő és magával ragadó ez az egyveleg.

Az "In illo tempore" Binder Károly szerzeménye. Kortárs zene a javából! A téma, a ritmusok, mind-mind hamisítatlan "contemporary" jellegűek és az improvizációk is ehhez a stílushoz igazodva hangoznak el. A lemez egyik legérdekesebb pontjához érkezünk, a remek zongorista, zeneszerző és pedagógus, Binder Károly darabja kapcsán.

"Rock Yourself", "Ringasd el magad". A Presser-Adamis szerzőpáros kultikus rockoperájának, a "Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról"-nak egyik legismertebb betétdala. Ezúttal feszes tempóban, igen modern ruhába öltöztetve köszön vissza a régi nagy kedvenc. Borbély nagy tisztelettel, de merészen nyúlt hozzá a darabhoz és -azt gondolom- korszakos újraértelmezést munkált ki belőle.

Szabó Dániel szép, filozófikus bevezetőjével kezdödik a "Várj, míg felkel majd a Nap". A szerzők: Lerch István és Demjén Ferenc "Rózsi". Misi ebben a számban is "elszabadítja a poklot", azaz a legmodernebb figurákkal tűzdelve játssza el a témát, aztán az "impro"-ban szintén hasonlóképp fúj. És milyen jól teszi! Katarktikus élményt nyújt, ráadásul egy remek bőgőszólót is "lefülelhetünk" Horváth Balázstól.

Befejezésként újra egy Presser-Adamis kompozíció került terítékre, az "Ezüst nyár". Méltó lezárása a különleges albumnak ez a dal. Leginkább a Wayne Shorter, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade által fémjelzett csapat szemlétéhez áll közel a feldolgozás, de természetesen nem hiányozhat a "borbélyos" íz sem, melyből oly szívesen falatozunk és kortyolunk. Lendületes, erőteljes és "kár, hogy vége". Ezek jutottak eszembe, ahogyan lepergett az "Ezüst nyár".


"Double gratulation"

Két okom is van, hogy gratuláljak Borbély Mihálynak. Egyik a "Hungarian Jazz Rhapsody", mert kitűnő, egészen egyéni, új színfoltja a magyar jazzmuzsikának ez az anyag. A másik indok pedig, hogy 2014. március 15-én Kossuth Díjat kapott a Vujicsics együttes, amelynek tagja Misi. Ezzel is bizonyítva, hogy -a jazz mellett- mennyire magas szinten áll a népzene tolmácsolásában.

Borbély Mihály, Szabó Dániel, Horváth Balázs, Baló István. Szuper muzsikusok, akik szebbé varázsolják a tavaszt számunkra a "Hungarian Jazz Rhapsody"-val.


Borbély Mihály Quartet: Hungarian Jazz Rhapsody (BMC 2014)

1. Hungarian Jazz Rhapsody

2. Ítélet/Judgement

3. Polymodal Blues

4. Szomorú vasárnap/Gloomy Sunday

Látod, ez a szerelem/You See, This Is Love

5. In illo tempore

6. Ringasd el magad/Rock Yourself

7. Várj, míg felkel majd a Nap/Wait Till the Sun Comes Up

8. Ezüst nyár/Silver Summer


Borbély Mihály - szaxofonok, tárogató

Szabó Dániel - zongora

Horváth Balázs - bőgő

Baló István - dob


Vissza a lemezhez