JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Botond2026. május 16.
AMP – 20262026. május 15.
A Szelíd Romboló2026. május 09.
JazzUp – Vajda Attila2026. május 07.

Lemezpolc kritika:
Oláh Kálmán Jr. - King's Gambit

Oláh Kálmán Jr.: King's Gambit 2026. május 16., Hegedüs Zsuzsanna

olah-kalman-jr-quintet-kings-gambit.jpg

Oláh Kálmán Jr. Quintet – King's Gambit (MZK Kiadó)


Megjelent: 2026. február 11.

A 2021-ben Junior Prima-Díjjal jutalmazott Oláh Kálmán Jr. első albuma gyönyörűen innovatív zenei munka, melyben Kálmán lenyűgöző zeneszerző tehetségét tárja elénk. A kifejezetten quintet felállásra írt, saját nóták zseniális elgondolásban szövik át a zene teljes szegmensét. A klasszikus zene és a jazz találkozását, valamint a bebop és a post bop attraktív összevezetését hallhatjuk tökéletes harmóniában és különlegesebbnél különlegesebb ritmizációkban.

Az első nóta, a címadó a „King’s Gambit”, azaz a „Királycsel” - ami a sakkban egy több, mint 500 éves, különleges nyitás, amelyet a sakkozók nagyra becsülnek, mert izgalmas és a legtöbb esetben döntő játszmákhoz vezet - a maga attraktivitásával előrevetíti az album hanganyagának magas minőségét.

Kálmán korát meghazudtoló zenei tudása „bonyolult”, azaz igazi jazz ínyencséget mutató kompozíciói őszinte tiszteletadások nemcsak a jazz, hanem a magas műveltséghez tartozó komolyzene iránt is.

Zenekarának kivételes képességű tagjai kitűnő játékostársai a magyar jazz új generációjának bemutatásában. Az egész hanganyagban rengeteg izgalmas impulzus, tapasztalat és lenyűgöző inspiráció van jelen.

olahkvintett.jpg

Kálmán tűpontos intonációjú játéka lenyűgöző.

A zongoránál, Oláh Krisztián (Kálmán bátyja) ujjai pörögnek és fognak be fenomenális dallamokat, virtuozitása elvitathatatlan.

Tenorszaxofonon Molnár Sándor elvitathatatlan zsenialitásával méltó játékostársa Kálmánnak.

Ebben az első dalban is különleges atmoszférát teremt a duós téma interpretáció utáni duós improvizáció. A kompozícióban még egy bitang jó dobszólót kapunk Rigó Gábor jóvoltából, aki szinte énekel a dobján, Jónás Géza bőgőjátéka pedig korosztályának legjobbjaként simul a quintet alá. Az egész ritmusszekció jelenléte a teljes hanganyagon kifogástalan és megingathatatlanul pontos.

A második dal a „B-A-C-H” című kompozíció, amely "névjátékában" J.S. Bach kiváló improvizatív megnyilvánulásai előtt hajt fejet. Ebben a szerzeményben csillan meg Kálmán különleges érzékenysége a klasszikus zene és a jazz összevezetésére, hamisítatlan jazz tempóváltásaival és jazz harmónia menetével. Gyönyörű duett szaxofon kezdés a bőgő békés barokk elemekkel tündököl, majd erre úszik rá zongora bevezetővel a téma. A ritmizáció teljesen elképesztő! A fő téma 7/4, 3/4, 7/4, 6/4 ütemmutatójú dallamvariációból áll össze.

Csodálatos ajándék a lírai „Donatella” című kompozíció. A 3/4-es lüktetésével maga a kedves romantika, melyet Kálmán 17 évesen írt.

A majd 10 perc hosszú „Reflection to Goldberg 21” ismét egy újabb gyöngyszem. Mint mű utal Bach átfogó, akadémikus alkotására, a barokk variációművészet mintapéldájára, a Goldberg Variációkra. Ebben a hatalmas Bach kompozícióban egyébként minden rész önálló karakterrel, egyedi hangulattal bír, amelyek összhangját a tudatosan építkező szerkezet és az erőteljes, kánon alakzatokban rendszeresen visszatérő egyetlen közös basszustéma biztosítja. Kálmán felrakásai egészen különlegesek! Párhuzamként itt bátran kijelentem, hogy Bach annak idején mennyire előremutató zenét komponált, hasonlóan, ahogy Oláh Kálmán Jr. most, ezen a saját albumán. A zongora improvizáció ebben a dalban is magasan hozza a komolyzenei motívumokat a jazz világába átültetve. A szerzemény vége pedig maga a vérbeli free, egy igazi kortárs jazz befejezés!

Az „Impromptu” című dal következik. Ízlelgessük ezt a nem szokványos zenei kifejezést. Ez a nóta karakterekkel több, mint egy egyszerű improvizáció, játékosság és bámulatos koncentráció ötvözete. Fennkölt zongora bevezető, majd ismét a szép komolyzenén nyugvó jazz muzsika - álomszép motívumokkal, szinte balladisztikusan elbeszélve. Az album egyetlen fenséges bőgőszólóját halljuk: kérünk majd legközelebb minden számba Jónás Gézu lélegzetelállító pengetéseiből.

Majd az albumlezárása a „Neighborhood” kompozícióval: egy vérbeli post bop-ot kapunk, a téma visszatérés előtt fergeteges négyezést hallunk a dobbal. Micsoda stenk!

Kálmán már születése előtt szövetségre lépett a muzsikával, szaxofonhangszeres „elköteleződését” egy édesanyjához kapcsolódó családi anekdota őrzi. Bár zongorán kezdett játszani egy születésnapi zsúron ő fújta fel a lufikat-olyan elánnal, hogy zongorista édesanyja megjegyezte: ennek a gyereknek inkább a fúvós hangszerhez van köze. Lássuk be: a mamának igaza lett!

„A (Strategy and Freedom in the) King’s Gambit egy utazásra hív titeket a sakk stratégiai mélységei és a jazz szabadsága között. A lemezt a tragikusan fiatalon elhunyt sakknagymester, Daniel Naroditsky emlékének ajánlottuk." - írja Kálmán a közösségi média oldalán. A királycsel az egyik legrégebben dokumentált nyitány, amely a legkorábbi sakkkönyvben, Luis Ramírez de Lucena: Repetición de Amores y Arte de Ajedrez (1497) című művében szerepel. A romantikus sakk egyik jellemző nyitányának tekintik, amelyről közismert, hogy rendkívül éles és szokatlan állásokat eredményezett.

Teljes nyugalommal kijelenthetjük, hogy az Oláh Kálmán Jr. Quintet albumán komoly tempóelőnyök, centrumrobbanások, kombinációk lelhetők fel, ám lépéskényszer és sakkvakság egyáltalán nem található. A dalok és az azokat előadó zenészek bravúros jazz-sakkjátéka a legnagyobb mestereket idézik számunkra!

Számlista:

1, King's Gambit

2, B-A-C-H

3, Donatella

4, Reflection to Goldberg 21

5, Impromptu

6, Neighborhood


Vissza a lemezhez