Én is azok közé az őrültek közé tartozom, akik úgy gondolták, hogy kedden este John Scofield helyett (aki a Budapest Jazz Clubban lépett fel), inkább Fekete-Kovács Kornél Modern Art Orchestra-ja (MAO) combo formációját kellene inkább megnézni.
Happy birthday: Faragó Miklós (Jazz Consort) 69, Kertész Erika 41, Kovács Zsófi 44, Tóth Viktor 45;
Mai cikkeink: 12. évfolyam 80. nap;
A www.jazzma.hu-n eddig megjelent írások összegzése – 2022 május;
FIVE STARS ALBUMS - 10. rész (Dr. Nagy Sándor);
Modern Art Orchestra Plays Mingus – Opus Jazz Club, Budapest (Dr. Szabó Csaba);
A mai napon meghalt magyar jazzmuzsikusok – 139. rész;
Ezen a napon – május 19.;
A Mester (Salvai Ádám-Minda Boglárka);
Magyar Jazz ABC: Csikvári Tamás (Csányi Attila);
Újabb különleges interaktív kiállítótérrel gazdagodik a Magyar Zene Háza - A hangokkal játszhatnak a látogatók a Magyar Zene Háza új kiállításában, a Kreatív Hangtérben (Herczeg Dóra);
Gőzerővel zajlik a miXit! jelentkezési szakasza - Keresik a legjobb fiatal hangmérnököt - Így gondolkodnak a zsűritagok (Hatos Niki);
50 éve történt… Jazz-rock albumok 1972-ből - Good God „Good God”;
A Yellowjackets 42 éve bigband-re hangszerelve (Dr. Sümeghy László);
Berni Nemzetközi Jazzfesztivál 2022 (Dr. Szabó Csaba);
Lemezpolc: John Scofield - John Scofield (Dr. Nagy Sándor);
Játék – 2022 május – Megfejtés és nyertes: Pippo Matino + Kocsi Árpád;
Lemezajánló (2022.05.16-22.) (Simády Béla);
A jazzdobolás kiemelkedő alakjai – 5. rész: Nate Smith (Berdisz Tamás sorozata);
Gyémánt Jazz Klub Pilisszentiván - Évadzáró jazz klub jam sessionnel (Dr. Peller György);
Jazz a Márványteremben – Garai Attila Jazz Ének Tehetségkutató Verseny - I. elődöntő (2001. január 19.) - Sokszáz/242.rész;
„A Baló István egy hipnózis” - Meglepetés beszámoló a tegnap esti Jedermann koncert második részéről (Kis Sára Eszter);
Gyárfás István „Gyafi” 60!;
Gyárfás István Trio: In Memoriam Szabó Gábor (Dr. Sümeghy László);
Ilyen az élet, Szeláví! Fesztivál lesz májusban jazzel fűszerezve (Kis Sára Eszter);
A Beatles dalok jazz feldolgozásai – Julia;
Lemezpolc: Nagy Emma Quintet – Synced (Bereczki Bálint);
Fesztiválmustra – 3. rész: B52 Jazzfesztivál (Madaras Zoltán - Pilisborosjenő);
Megjelent a Coltrane Legacy „NAIROBI” című CD-je (Hegedűs Anna);
Egyszer volt… Zsámbék Jazz Open – 98. rész: The Songbirds and Oláh Szabolcs Trio (2009. július 17.);
Makovics Dénes 60!;
83. DzsesSzerda Tatabányán – Symbiosis 5 koncert (Nagy Lajos-Nagyné Ági);
Pillangók repülése: Tim Ries, Oláh Kálmán, Orbán György és Balázs Elemér az iFben (hofi);
Svájci kiadónál jelent meg a Nagy Emma Quintet „Synced” című albuma - „Olyan mintha ez a lemez egy különálló alkotás lenne” (Magócsi Anikó);
Lemezpolc: Ivo Neame - Glimpses of Truth (Dr. Nagy Sándor);
Nagy Emma Quintet feat. Harcsa Veronika és Ávéd János – Koncertbeszámoló (Bessenyei Mihály);
Bán György hangszerkészítő népi iparművész, a népművészet mestere - A zenész legeslegjobb barátja – a hangszerész – VII. rész (Dr. Peller György);
Lemezpolc: Brad Mehldau - Jacob’s Ladder (Gáspár Károly);
A free jazz kiemelkedő alakjai - 29. rész: JOHN TCHICAI (Dr. Nagy Sándor);
Martien Oster Budapesten - Modern jazz, tradicionális hangzás - Szubjektív szöveg és objektív fotók (többet mondanak, mint a szöveg) (hofi);
Karosi Júlia Quartet koncert a Parker Jazz Klubban, Balatonfüreden (Szakáll Norbert);
J.D. Hive - Négy királynő egy kaptárban (Bessenyei Mihály);
Arturo Sandoval a Kölcsey Központban (Fazekas Csaba);
ZZAJ: Juhász László szabadkai EFIAP fotóművész kiállítása az iFben (hofi);
Lemezpolc: Walter Smith III & Matthew Stevens - In Common III (Dr. Nagy Sándor);
A jazz harsonázás nagyjai - Carl Fontana - 5/12 (Csapó Krisztián);
Újabb gondolataim (VII. évfolyam - 5. rész) (Dr. Nagy Sándor);
A jazz szaxofonozás jelentős képviselői – 4. rész: Ben Webster (Dennert Árpád).
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 135 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és most Cseh Péternél tartunk. 11 év és 2 hónap alatt eddig 320 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Az idén márciusban indult sorozat egyenes folytatása a MASZK című írások egyik részének.
Még 2020 júliusában kezdtem bemutatni a szabadon improvizált zene honlapján maximálisra értékelt alkotásokat. A közelmúltban megjelent "ötcsillagos" albumokból válogatok továbbra is.
(Ez a sorozat elsősorban a free jazz kedvelőinek szól - és azoknak, akik nem idegenkednek a műfaj ezen ágától, vagy éppen ismerkedni szeretnének a nehezebben emészthető vonulattal.)
John Scofield koncert. Élőben látni egy ekkora legendát, a gitárosok egyik nagy példaképét. Nos, igyekszem nem ezen érzés köré felépíteni az élménybeszámolóm, de az biztos, hogy különleges helyet kap egy ilyen alkalom a zenei élmények között.
Nem nagyon merülhetett fel senkiben, hogy nem lesz sold out a két egymást követő koncert a Budapest Jazz Clubban. Azért a napján is találkoztam reménykedő bejegyzésekkel, akik szabaddá vált jegyek után kutattak. Így ültünk be tehát Sco (esetemben a kettő közül a második) estjére. Trióban látogattak el a Hollán Ernő utcába, társai a dobok mögött Bill Stewart, a bőgőnél pedig Vicente Archer voltak (nem kevésbé jelentős nevek).
Május 18-án nyit a Magyar Zene Háza új kiállítása, a Kreatív Hangtér, ahol kortól és zenei előképzettségtől függetlenül a hangok végtelenül gazdag világát fedezhetik fel a látogatók. A Liget Budapest Projekt keretében elkészült Magyar Zene Háza sikere a kezdetek óta töretlen, a január végi nyitás óta már több mint 250.000 látogatót fogadott az új zenei intézmény.
Hiánypótló tehetségkutatót hívott életre májusban a Szent György Hang- és Filmművészeti Technikum. Az iskola korábban a növendékei, valamint a már végzett hangtechnikusai számára indított pályázatokat, ám mivel hatalmas az igény az ilyen kezdeményezésekre, idén az ország bármely pontjáról jelentkezhetnek fiatalok (16-24 év között) a miXit! címet viselő hangmérnök versenyükre.
Az amerikai Good God együttes 1972 februártól augusztusing részletekben vette fel a Sigma Soumd Studios-ban, Philadelphia-ban a lemezt, amit még abban az évben megjelentetett az Atlantic.
A JazzKarc egy hetente jelentkező magazin, mely a Karc FM rádión hallható péntekenként, este hét órától, majd éjféltől kerül ismétlésre. A 2016 májusában indult műsorfolyam szerkesztő-műsorvezetője jómagam vagyok -tehát Gáspár Károly-, és Maloschik Róbert Főszerkesztő Úrnak köszönhetően, 2017 januárja óta itt, a JazzMa.hu-n is lehetőségem van ajánlani kedves Olvasóinknak az aktuális adást!
42 év hihetetlenül hosszú idő egy zenekar fenntartásához, ráadásul élvonalban tartásához. Hosszú ideig együtt játszó zenekarok között még a Modern Jazz Quartet, vagy a Keith Jarrett Standards Trio említhető, igaz ők tagcserék nélkül játszottak évtizedeken keresztül. A Yellowjackets esetében csak a zongorista Russell Ferrante alapítótag, a többiek később, vagy még később érkeztek a társulatba. Egyébként a zenekar neve egy darázsfajtát jelent, hiába fordítanák le az angol nyelvvel ismerkedők nevüket egy színes ruhadarabra.
John Scofield - John Scofield (ECM/Hangvető, 2022) Duplán aktuális az amerikai gitáros John Scofield-ról szóló májusi írás: 6-án jelent meg új albuma, amely a muzsikus nevét viseli - és 17-én, kedden - vagyis a mai napon! - este 7-kor és 9-kor triójával (Vicente Archer - bőgő, Bill Stewart - dob) fellép a "Világsztárok a Budapest Jazz Clubban" című sorozat keretein belül a Hollán Ernő utcában. ...
Több mint 5 és fél éve, 2016 októberben indította el –a minden hónap első vasárnapján dedikált CD nyerési lehetőséggel jelentkező- játéksorozatát a Seattle-ből a svájci Friburg-ba költözött Dr. Szabó Csaba!
Újabb szemezgetés a következő napok, hetek jazz újdonságaiból.
A letöltéssel megvásárolható Hi-Res formátum, a vinyl, vagy a CD megjelenési dátuma azonos előadó esetén is eltéréseket mutathat, nem feltétlenül megegyező napra esik.
Pályám meghatározó dobosait bemutató sorozatom 5. állomásához érkeztünk. Kicsit rendhagyó módon, bár eddig sem követtem szigorúan az időrendiséget, most ugrunk egy elég nagyot és a jelen kor egyik kiemelkedő dobos egyéniségéről, Nate Smith-ről fogok írni. A cikk aktualitását az adja, hogy a művész május 18-án fellép Kinfolk nevű zenekarával a MUPA-ban. (A jegyek hetekkel ezelőtt elfogytak, így irigyelheti mindenki a koncertre bejutó szerencséseket...)
Hirtelen forróvá vált a budapesti hangulat. Elszippantotta a vidék és a Duna menti fröccsözések a város kultúra fogyasztóit, ezért egy kemény mag előtt alkotott a Baló István Projekt négyes fogatú felállása (Baló István - dob, Baló Samu – zongora, Ajtai Péter - bőgő, Ördög Krisztián - szaxofon).
A www.jazzma.hu Olvasói Szavazólistájának állandó (!) nyertesét, Gyafit személyesen szerintem legalább 30 éve ismerem. 1995. február 6-án léptettem fel először Jazz a Márványteremben sorozatomban.
Idén – egész pontosan február 28-án – volt negyven éve annak, hogy elhunyt Szabó Gábor (1936. március 8. – 1982. február 28.) jazzgitáros, aki a magyar zenészek közül legmaradandóbban beírta magát a jazz történetébe. Ilyen hírnévre csak a jazz hazájában, Amerikában lehet szert tenni, persze a kiváló- és főleg egyéni gitározás alapfeltétel.
Pilisborosjenőn májusban az Egri vár másolatánál (igen, van ilyen!) beköltözik a jazz hangulat, legalábbis az is, ugyanis a Szeláví! Fesztivál keretén belül mindenféle izgalmakra lehet számítani, egyrészt kint lesz a természetben (ugye tudjuk milyen Budapest nyáron (“tavasszal”)… izzó beton és fém), szóval fel lehet üdülni egy kicsit zöldebb, hűsebb környezetben és koncerteken, irodalmi programokon, workshopokon, gyerek programokon kulturálódni. A fesztivál május 27-29. között lesz megtartva és mindjárt bele is vágok, hogy a jazz kedvelő olvasónak miért érdekes ez a fesztivál.
Amikor Nagy Emma (1998) és kvintettje új lemezzel jelentkezik, az pirosbetűs ünnep, de nemcsak a jazzbarátoknak, hanem az alter és kortárs pop rajongóinak, sőt utóbbiaknak mostanában talán jobban.
Ez az a zenekar, aminek minden megjelenése előtt leborul a kritika (a jazzma is – az első és a második anyagról itt írtunk) és a műértő közönség is. ...
A hattagú Coltrane Legacy formációt a magyarországi jazzszcéna egyik legkeresettebb muzsikusa, Orbán György bőgős hívta életre 2017-ben, Coltrane halálának 50. évfordulóján. Lemezük „Nairobi” címmel a Fonó gondozásában jelent meg, kapható a Fonó webboltjában és a terjesztőknél.
Ivo Neame - Glimpses of Truth (Whirlwind Recordings) "A felvételek 2020 júniusában, a koronavírus-világjárvány idején készültek a zenészek otthonában és stúdióiban." - olvashatjuk a CD borítóján. Ivo Neame 41 esztendős angol zongorista, billentyűs, zeneszerző - Lemezpolcunkon ez az első önálló albuma. (A szaxofonos Marius Neset zenekaraival háromszor már szerepelt. ...
Hétfő este dugig megtelt a Budapest Jazz Club koncertterme. A Nagy Emma Quintet (Nagy Emma – ének, Oláh Krisztián – zongora, Cseh Péter – gitár, Dénes Ábel – bőgő, Klausz Ádám – dob), Harcsa Veronikával és Ávéd Jánossal karöltve, sokadszorra is bemutatta a május ötödikén (végre!) kiadott új albumumát.
„Jákob lajtorjája”
Brad Mehldau (1970) azon muzsikusok közé tartozik, akiknek munkásságát hosszú évek, sőt, immáron évtizedek óta figyelemmel kísérem. ...
1960. december 21-e (több, mint hatvan évvel ezelőtt történt), New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a "Free Jazz - A Collective Improvisation" című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene több évtizedre visszatekintő történelmében.
A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be.
Huszonkilencedik rész: John Tchicai.
Martien Oster kiváló holland gitáros (a “Vincent Herring Quartet állandó tagja, lemeze jelent meg többek közt Dr. Lonnie Smith-szel és Diana Krall-lal”) és gitártanár az Amszterdami Konzervatóriumban, nagyon kedves, közvetlen, nyitott ember. Felesége magyar származású. Eddig főleg ez a tény kötötte Magyarországhoz, de néhány hónapos tartózkodása után barátságok és zenei együttműködések is kialakultak.
A Balaton-parti kisvárosban több éve működő jazz klubban már a hazai jazzélet jeles képviselőinek szinte mindegyike megfordult, lehetőségük volt bemutatkozni a füredi közönség előtt. Karosi Julinak és csapatának mégis ez volt az első fellépése a helyi koncerthelyszínen.
Ha a magyar jazz történelemkönyvében kikeresnénk a “harsona” szót, a legnagyobb betűkkel kétségtelenül azt az eseményt találnánk, ami 1998-ban Gőz László közbenjárásával történt. Minden idők egyik legmeghatározóbb jazz harsonása, Carl Fontana érkezett Magyarországra, hogy koncertezzen és lemezt is készítsen a ‘90-es évek legkiemelkedőbb magyar harsonásaival.
Éppen ezért a generációnk számára biztosan nem kell bemutatni a címben szereplő úriembert, de azért érdekes tényekkel igyekszem összefoglalni a színes életútját.
Hat év után is folytatódik a "Gondolataim a jazz-ről" - majd a "GONDOLATAIM" című sorozat. Évfordulók, születésnapok, megemlékezések, koncertek, lemezek - havonta megjelenő írás. Újabb és régebbi zenei történések - egy jazzrajongó gondolatai.
Hetedik évfolyam - ötödik rész.
A nagy sorozaton belüli kis sorozat – talán lehet így nevezni – befejező része következik, hiszen az előző két művész, Lester Young és Coleman Hawkins után most Ben Webster-ről írok, aki szintén a ”kalapos tenorosok” triójának tagja.
A tábor 2022.07.18-a és 23-a között kerül megrendezésre a Fejér megyei Bodajkon a Hang-Szín-Tér művészeti iskola épületében, bentlakásos formában. A tábor művészeti vezetője Bágyi Balázs, Gramofon-díjas jazz-dob előadóművész és zeneszerző, Artisjus-díjas zeneokató, a Magyar Jazz Szövetség elnöke.