Harsonások a Dugattyúsban
December 8-án jazz harsonás est volt a Margit körúton található Dugattyús nevű közösségi térben. Ilyen utoljára 2017. október 17-én volt a BJC-ben, amiről akkor sajnos lemaradtam.

Az esemény plakátjáról majd minden információ megtudható, ezekre külön nem is térek ki.
A ritmusszekció az ígért formációban megjelent:



A fellépő harsonások névsorában némi változás történt: Varga Nóra nem volt jelen, viszont Almási Attila és Kovács Tamás csatlakozott a csapathoz. Volt még egy „meglepetés” vendég és egy „különleges” vendég is, de róluk majd később.
A műsor ötletgazdája, a program összeállítója Csapó Krisztián volt, aki hangszeresként is közreműködött az est folyamán.

A műsorvezetői feladatokat Halper László látta el, aki nemcsak az elhangzó számok címeit mondta el, hanem az aktuálisan színpadra lépő harsonások szakmai élettörténetét is ismertette a közönséggel.

A megjelent harsonások különböző összetételű kettes, hármas és négyes csapatokban, a ritmusszekció kíséretével játszottak tizenöt ismert, illetve kevésbé ismert kompozíciót.





Irving Berlin örökzöldje, a „Cheek to Cheek” bármilyen bravúros hangszeres megszólaltatás mellett is vokálisan az igazi, az énekszólamot pedig Bolba Évától hallhattuk az est folyamán.

15 szám elhangzása után Halper László színpadra hívta Friedrich Károlyt egy kis beszélgetésre. Ő, aki már több mint ötven éve nagyra becsült tagja a magyar harsonások mezőnyének, már zenészként nem vállalta a részvételt, hanem a közönség soraiból élvezte a többiek játékát.

Halper László nemcsak beszélgetésre készült, hanem ajándékot is hozott: egy lámpává átalakított harsonát.


Ezután már a finálé következett, mind a tizenkét harsonás játékával előbb a „Lament” hangzott fel Friedrich Károly hangszerelésében, majd végezetül a „Free for All”.

Ez az est mindenki számára egy ritka és élvezetes alkalom volt, az ember nem is hinné, hogy milyen jókat lehet játszani ezen a nehézkesnek látszó hangszeren. Több, mint két és fél óra hosszú volt az előadás. Bevallom, – ha leszámítom a hajdani 5-6 Albert Mangelsdorff koncertet – én bizony együttvéve sem hallottam ennyi harsonás produkciót életem folyamán.









