Magyar Jazz ABC – 386. rész: Fenyvesi Márton
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 149 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Fenyvesi Mártonnál tartunk. 12 év és 5 hónap alatt eddig 386 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Fenyvesi Márton
1986. november 19-én született Pécsett.
A gitáros-zeneszerző zenei tanulmányai: 6 éves korától az Apáczai Zeneiskola növendéke, kezdetben Tóth Zoltán majd Sára Erika tanítványaként. Zeneelméleti és jazz gitár tanulmányait kezdetben Tóth Zoltán és Horváth Krisztián irányítása alatt folytatta.
2005-ben felvételt nyert az Egressy Béni Zeneművészeti Szakközépiskolába (Csepel), ahol tanára Czirják Csaba volt.
Emellett Márkus Tibor és Juhász Gábor csoportos óráit látogatta a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában.
2006-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz Tanszékének hallgatója lett Babos Gyula és Horányi Sándor növendékeként.
Fenyvesi Márton nevével éppúgy találkozhattunk az experimentális zenét játszó Váczi Dániel Quintrio-ban, vagy a Fekete-Kovács Kornél vezette nagyzenekarban, a Modern Art Orchestra-ban, vagy az akusztikus jazzt játszó Szőke Nikoletta Trióban és a Balázs Elemér Sextetben.
Saját darabjait számtalan formációval szólaltatja meg, kiszenekari hangszereléseit a Jónás Vera "Pyjama Sessions", a Kovács Linda Quartet, nagyzenekari hangszereléseit pedig a Modern Art Orchestra tűzi rendszeresen műsorára.
Szalóki Ági "Hallgató" kvintettjével, valamint a Balázs Elemér Grouppal és Quartettel adta 2008-ban az első nagyobb jelentőségű koncertjeit, majd meghívást kapott Fekete-Kovács Kornél első szimfonikus zenekari produkciójába; így szerepelt egy színpadon Oláh Kálmánnal, Winand Gáborral, Balázs Józseffel, Dés Andrással, Hárs Viktorral, valamint egykori tanárával, Barcza Horváth Józseffel is, akinek saját együtteseiben hosszú ideig tag volt.
Később olyan nevek mellett is szerephez jutott, mint Szabó Dániel, Szandai Mátyás, illetve Nagy János.
Első lemezét közreműködőként a Balázs Elemér Sextet tagjaként rögzítette.
Varga Bendegúz és Horváth Balázs közreműködésével 2008-ban alapította meg első saját együttesét, a Fenyvesi Márton Triót, 2009-ben pedig Ávéd János szaxofonossal hozott létre egy kvartettet. E formációkkal számos fesztiválon és koncerthelyszínen lépett fel (Athéni Európai Jazzfesztivál, a Magyar Jazz Ünnepe, Művészetek Völgye, Művészetek Palotája Jazz Showcase).
2009-ben alapította meg nemzetközi kvartettjét Amsterdam-Budapest Underground néven, mellyel több koncertturnét és külföldi klubszereplést tudhat maga mögött.
Juhász Márton akkor Bostonban élő dobossal és Farkas Norberttel hívta életre második trióját, az MNM-et, mellyel a Lamantin Jazzfesztiválon, illetve egy londoni koncertkörúton is bemutatkozott.
A Londonban élő Jónás Vera énekesnővel 2010 óta dolgozott együtt, mint hangszerelő és dalszerző. A "Vera Jonas Pyjama Sessions" című lemez 2010 októberében készült el Amsterdamban, az Amsterdam-Budapest Underground és Mester Dániel szaxofonos közreműködésével.
Versenysikerei és elnyert ösztöndíjai is fémjelzik eredményeit: az Első Országos Jazz Zeneszerző Versenyen elért I. díját és a legjobb jazz zenekarnak járó díjat 2008-ban vehette át, 2010-ben pedig döntőbe került a 12. monacói nemzetközi jazz szólista versenyen, ahol legfiatalabb résztvevőként a 3. helyezést nyerte el; 2009-ben az Amszterdami Konzervatórium ösztöndíjas hallgatója volt, 2010-ben Ablakos Lakatos Dezső alkotói ösztöndíjat, 2011-ben Junior Prima-díjat kapott.
Az European Jazz Masters program ösztöndíjasaként a koppenhágai Rytmik Musikkonservatorium mesterszakos növendéke volt.
Hangszerelőként Pátkai Rozinával, zenészként Harcsa Veronika Debuyy Now! projektjében, producerként a Nagy Emma Quintettel működött közre.
Aktív zenetanár, 2010 szeptembere óta az Egressy Béni Jazz Konzervatórium művésztanára volt, magánúton pedig gitárt és zeneelméletet is oktat.
A www.jazzma.hu-n az alábbi közreműködésével készült lemezekről jelent meg kritika:
Kovács Linda – Teach Me Silence (2011)
Barcza Horváth József – Garden of Myths (2012)
Szőke Nikoletta – Inner Blaze (2012)
Modern Art Orchestra – Modern Art Orchestra Plays the Music of Kristóf Bacsó – Circular (2014)
Dés András – Tourist No.1 (2014)
Euro-African Playground - Euro-African Playground (2015)
Sapszon Orsi – Találkozás (2016)
Ávéd János – Balance (2016)
Pátkai Rozina – Paraiso na terra (2016)
Váczi Dániel – Reticular (2018)
Dés László – Capricci (2019)
Dés András - einschließlich (2020)
Fekete-Kovács Kornél – Foundations – Namas and Niyamas (2020)
Ávéd János – for we know in part (2020)
Harcsa Veronika – Debussy Now! (2020)
Varga Dániel Moped Loewen – Book of Navi (2021)
Barcza Horváth József – The Sky Beyond the Glass (2022)
Nagy Emma Quintet – Synced (2022)
Dés László – Amplitudes (2023)
Varga Bendegúz Quartet & Tzumo – Chasing Your Dreams (2023)