Magyar Jazz ABC – 388. rész: Ferge Béla
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 149 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Ferge Bélánál tartunk. 12 év és 5 hónap alatt eddig 388 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Ferge Béla
Berettyóújfalun született 1972. június 17-én.
A székesfehérvári Vasvári Pál gimnázium ének-zenei tagozatán tanult 1986-tól 90-ig. Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz tanszékén folytatta, ahol Kőszegi Imre és Nesztor Iván tanítványa volt, és 1997-ben szerzett diplomát.
12 éves korától 2 évig basszusgitáros édesapja Glória nevű beat zenekarában játszott Biharkeresztesen. Ugyanitt alakította a Trapéz zenekart, amellyel saját darabjaikat is játszották.
A székesfehérvári évek alatt alakult a jazzt játszó Tra-band zenekar, amely a Televízióban is bemutatkozott és 1988-ban a soproni Országos Diáknapok döntőjében I. helyezést ért el.
A főiskolai évek alatt Pataj György zongoristával játszott különböző formációkban.
Blackbird trió néven szerepeltek a Magyar Rádió több műsorában is, köztük a Márványteremben és a Debreceni Jazznapokon. A trióban Pataj György zongorázott, aki a krakkói Jazz Juniors fesztiválon a legjobb szólista díját kapta, Jónás Ákos, majd Oláh Zoltán nagybőgőzött.
Játszott többek közt Vukán Györggyel, Babos Gyulával, Deseö Csabával.
A főiskolás évek után különböző formációkban Fekete Istvánnal, Juhász Gáborral, Torma Rudolffal, Egri Jánossal, Oláh Kálmán, ifj. Szakcsi Lakatos Róbert és Balogh Csibe Jenő zongoristákkal.
Közreműködött az After Craying felvételein, 1998-tól ifjú Bergendy István zenekarában dobolt, amely közreműködött Szabó István Európa-díjban részesült filmjében, „Napfény ízében.
2000-től 3 évig Pege Aladár zenekarának tagja, ahol Tóth Sándor, majd Kollman Gábor szaxofonozott, Szalai Gábor gitározott és Pataj György zongorázott. Játszik 2 CD felvételükön. Ezzel a zenekarral résztvett egy sor belföldi fesztiválon, külföldön pedig Bécsben, Grazban, Münchenben, Stuttgartban és a hannoveri világkiállításon.
2002-től több, mint 1 évig a Jazzpression zenekar tagja volt, dobol a „Ways” című első CD-jükön.
Tanított a zsámbéki Gungl József, a biharkeresztesi Gárdonyi Géza Református és a budapesti Bárczy Gusztáv zeneiskolákban, ez utóbbiban fogyatékos gyermekekkel foglalkozott. Megkomponálta a „Biblia hangjai” című zeneművet, amely CD-n is megjelent. Ezt a művet előadásokon és hangversenyszerűen bemutatta már számos helyen.
A zenei képességfejlesztés speciális módszereiről szemináriumokat tart az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán.
Előadásokkal 2006 óta járja az országot és a világot (Svájc, Szlovákia, Szerbia, Románia).
Alapítója a Kreatív Zenei Műhelynek. (www.kreativzeneimuhely.hu)
Családjával és zenésztársaival koncerteket szerveznek, zenei foglalkozásokat, nyári táborokat és interaktív előadásokat tartanak.
A zenéről eddig négy könyvet írt. Első könyve 2011 decemberében jelent meg, melynek címe: „Értékes, vagy csak divatos?”. (www.ertekesvagydivatos.hu)
Arany János, Kodály Zoltán és Bartók Béla üzeneteit foglalja össze a Kreatív Zenei Műhely két legutóbbi kiadványa (Forráshangok - Csak tiszta forrásból, Az emberi lélek virágai – Arany és Kodály nyomában), amelyeknek ő volt a szerkesztője.