Kikkel beszéltem? – 33. rész: Al Jarreau phoner (2001. május 8. )
Keddenként jelentkező sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amelyek hozzám kapcsolódnak!
23 évvel ezelőtt nagy meglepetésemre felhívott Al Jarreau a Magyar Rádió 2. stúdiójában. Már épp akartunk hazamenni, mikor csörgött a telefon. A telefonközpontos lány később elmesélte, hogy Al a Magyar Rádió központi számát hívta, hogy azonnal kapcsoljanak oda, ahol Róbert a jazzműsorokat készíti. (Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy nagyot nőttem a hölgy szemében, mert neki az egyik kedvenc énekese Jarreau volt. Felvette a Bartók Rádióból a „Tomorrow Today” lemezt, amit az én műsoromban hallott, és a „Let Me Love You” a kedvenc dala a lemezről: https://www.youtube.com/watch?v=NZWG9J5PaRw )
2001. május 8., csütörtök
AJ: Al Jarreau’s calling Mr. Robert Maloschik.
MR: Hi Al. How ya doin’, man?
AJ: Csak meg akartam kérdezni, hogy áll a jegyeladás, mert mi már nagyon izgatottak vagyunk Leslie-vel...
MR: Semmi probléma, az összes jegy elkelt már április végén.
AJ: Ez fantasztikus. És az emberek tudják, hogy direkt a maga kérésére 30 év után most először fogok egész estés akusztikus jazzkoncertet adni?
MR: Az utóbbi hónapokban ezt az írott sajtóban többször is publikáltam, de a rádióriportokban és a velem készített TV-riportokban is mindig kihangsúlyoztam, mert nagyon büszke vagyok, hogy erre rá tudtam beszélni Önt. No meg arra is, hogy elvállalja a Magyar Rádió Rt. IV. Nemzetközi Jazzversenye, a Garai Attila Jazz Ének Tehetségkutató döntőjében a zsűri díszelnöki posztját.
AJ: Talán emlékszik, ebbe mentem bele nehezebben, hisz ilyent még soha sem vállaltam. Erről jut eszembe, feltűnt egy-két tehetség az elődöntőkben? Gondolom, a zsűri a legjobbakat juttatta be a döntőbe...
MR: A hat versenyző közül néggyel én is egyet értettem, de kettő helyett mást szavaztam volna be. De hát ez az ő kompetenciájuk.
AJ: Jól feladta a leckét Tarzannak a programunk összeállításával, de mivel az Ön feleségének a „Spain” a kedvence, ezért mondtam neki, hogy ez kötelező darab, így kénytelen volt hosszú napokon át törni a fejét az akusztikus változaton. A „My Foolish Heart”-tal nem volt semmi probléma, hisz azt már 1962-ben is énekeltem vele. És ahogy azt megígértem Önnek, tartogatok két meglepetés számot is. Remélem tetszeni fog. Úgy másfél órát fogunk játszani, annyi ugye elég lesz? Május 12-én még elmegyek New Orleans-ba, de utána teljes gőzzel erre a budapesti fellépésre készülünk. (Ha valaki még nem tudná –igaz, most meg már hiába is tudja meg-, „A MATÁV bemutatja” sorozat keretében 2001. május 19-én, szombaton 19 órai kezdettel a Budapest Kongresszusi Központban Garai Attila Jazzének Gála lesz, ahol fellép a verseny névadója, a verseny első helyezettje, valamint a zsűri énekes tagjai, sorrendben: Tisza Bea, Winand Gábor és az elnöknő, Bontovics Kati. Őket a Cumó Trió fogja kísérni, vagyis Oláh „Cumó” Árpád – zongora, Hárs Viktor – bőgő, Kőfalvi Csaba – dob. A gálaest második felében lép fel a zene történetének egyetlen olyan énekese, aki négy különböző műfaj legrangosabb díját is begyűjtötte. Al Jarreau az utóbbi negyedszázadban öt Grammy-díjat kapott jazz-, pop- és rhythm&blues kategóriákban, az idén márciusban pedig Smooth Jazz Award-dal tüntették ki Chicago-ban. Mindezt mintegy megkoronázva március 6-án a legnagyobb sztárok lábnyomát örző Hollywood Walk of Fame-en örökítették meg –az egyébként pszichológusi doktorátussal bíró- Al Jarreau „lenyomatát”. Tehát a gálaest második részében ő énekel majd egykori „felfedezője”, a magyar származású amerikai zongorista Les Czimber, alias Tarzan kíséretével. A ritmusszekciót pedig két Budapesten élő magyar, a bőgős Pege Aladár és a dobos Balázs Elemér alkotja.)