JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. április 26.
Névnaposok – Ervin2024. április 26.
Last Friday Night2024. április 26.
Pacsirtasirató a Muflonban2024. április 15.

Lemezpolc kritika:
Group 'N Swing - Most légy férfi

Group 'N Swing: Most légy férfi 2015. október 08., Barcsik Anna

gns-most-legy-ferfi-album-cover.jpg

Group’N’Swing – Most légy férfi (EPISWING)


Első lemezkritikám - Anna, most légy férfi!

Mikor Maloschik Róbert felhívott, hogy írjak jazz lemezkritikát, kicsit elbizonytalanodtam megvannak-e a képességeim és informáltságom a feladathoz. De mikor kiderült, hogy csak egy laikus szemével kell véleményt írnom a Group’N’Swing „Most légy férfi” című albumáról, úgy éreztem menni fog.

,,Azt mondják a swing, újra divatba jött megint”. A Group’n’Swing erre a bizonyíték, persze felhígítva populáris elemekkel, melyek által sokkal több réteghez jut el zenéjük. A zenekart legtöbben talán a "Retikül" című számukról ismerhetik, ami Jakupcsek Gabriella női talkshowjának főcímdala.
Én élőben először a 2015-ös Jazzy Dalverseny záró fellépőiként láttam őket, a múlt hétvégén.  A legnagyobb show-t hozták az eseményen, de számomra ez nem jazz, hanem igényes könnyűzene. Ami profi koreográfiával és a dalszövegek témájának megfelelő apró színjátékokkal tarkított, musicalszerű előadást képez. A swinges, pörgős ritmusok táncra késztetik a hallgatót. A gyönyörű énekesnő, Mihályi Réka a nőiesség tökéletes megtestesítője. (Főleg 9 férfival a háta mögött…) De ahogy színpadi megnyilvánulásában a maníros, teátrális viselkedés jellemző, úgy éneklésében sem a jazz, hanem inkább a populáris elemek használata érzelmei kifejező eszközei. A zenekar felállása idén megváltozott. Gájer Bálintnak szólókarrierje miatt, sokak bánatára (köztük az enyémre is ) el kellett búcsúznia a bandától. Magyar Bálint volt, akit ideálisnak tartottak helyére és ez be is igazolódott. A két énekes harmonikusan egészíti ki egymást a világot jelentő deszkákon és a lemezen is. Egyes számok, a kislánykoromban hallgatott,  "Alíz Csodaországban" nevet viselő gyerekmusical-re emlékeztetnek. A férfi frontember hangja tökéletesen alkalmas Dingi dungi szerepére, ami ijesztő hasonlóságot mutat a tojás eredeti alakítójával, Borbély Lászlóéval.
Chicago volt a 30-as években a swing szülőhazája. Az ebből kialakult fehér swingre jellemző szimbólumok például: csíkos öltöny, lakkcipő,  kalap, szivar, rúzs stb…, amiket a borító eszembe juttat.  Az előző CD előlapjának átláthatatlansága után egy  szépia  effekt-tel megáldott kép a 2 frontemberről, amin a piros női ruha drapériája dominál, sokkal ízlésesebb az eddigieknél és nagyobb marketingfogás is. Hiszen a manipulálható fogyasztó 2 szép retusált ember láttán asszociálhat egy bonbon, vagy akár egy parfüm reklámra is. De a viccet félretéve ez egy igényes, szakszerűen összerakott munka.
A dalszövegek magyarul íródtak, amitől érthetőbbek, és közelebb érzi magához az ember…  Alkotóik híven követték az album témavilágát, ami a szerelem, a szex, a férfi és nők közötti kapcsolat, és a feminista nők retiküljei. A zenék nagy részét Romhányi Áron szerezte, de az alkotók listáján van Lőrincz Ádám és Gyalog Zoltán neve is. Dalaik hangulata nagyon friss és mai. A swinges, popos, latinos dallamok könnyedén az ember fülébe másznak, amiket aztán egésznap önkéntelenül dudorászik. A hangszerelés és a zenekar játéka nagyon ízléses és profi. A fúvósok background-jai egy kisebb big band megszólalásait idézik. Nem is csoda, hogy a Jazzy Dalversenyen is értek el helyezést. A "Swing" címü dal, amit Szabó Leslie külön a bandának írt, a legjobb hangszerelésért járó díjat nyerte el. Ez egy pörgős, sláger jellegű nóta, amire charleston-ozni támad kedvem. A lemezen, a United „Hófehér jaguár" című slágere különösen tetszett ebben a feldolgozásban. Fusion, mai groove a verse-ékben és a refrénben húzós swing. A hangszerelés itt is nagyon jó, tele zenei humorral, mindenből egy kicsi: triolás ütemek, férfikórus, ami a refrén végén szerintem felesleges, már-már komikus. A "Most légy férfi", mint címadó dal nem állja meg a helyét. Jobbra számítottam, nekem személy szerint kicsit lagymatag és még pop slágernek sem elég fülbemászó, de valószínűleg inkább a cím hangzatossága volt a szempont a lemez név adásakor. A "Tour the Swing" pedig felismerhetően, minden kétséget kizáróan Romhányi Áron alkotása. "United sound." Vidám pozitív zene, pozitív szöveggel.

Ez egy, a jó kategóriába sorolható tánczenei album (még ha többnyire jazz zenészek játsszák is…) és megéri elmenni a koncertekre is, hiszen az élményt a látványos, minden részletre kiterjedő show teszi teljessé.


Vissza a lemezhez