JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. április 26.
Névnaposok – Ervin2024. április 26.
Last Friday Night2024. április 26.
Pacsirtasirató a Muflonban2024. április 15.

Lemezpolc kritika:
Peacock, Gary - Now This

Peacock, Gary: Now This 2015. május 19., Gáspár Károly

gary-peacock-trio-now-this.jpg

Gary Peacock - Now This (ECM-Hangvető)


"A bőgős, aki sosem páváskodik..."

Egyike kedvenc lemezeimnek Bill Evans "Trio 64" című felvétele. A korongon Paul Motian dobol, a basszusszólamért egy akkor 29 éves, jóvágású fiatalember felel, bizonyos Gary Peacock. Alapvetően Scott LaFaro stílusjegyeit felvonultató bőgőzést hallhatunk Tőle, azonban hatalmas erővel átitatott, egyéni játékot produkál, amely hamar rabul ejtett. Zongorista vagyok, de -bevallom őszintén- nem egyszer fordult elő, hogy kifejezetten Peacock miatt nyomtam -sokadszorra- "play"-t a "64-es trió" kapcsán. Bőröm alá hatolt finom, száz százalékig a szólistára koncentráló kísérése, és virtuóz, "viharszerű" szólói. Később felfedeztem, hogy bizony Gary Peacock jórészt azokkal a zongoristákkal muzsikált, akik közel állnak a szívemhez. Többek között: Paul Bley, Chick Corea, Michel Petrucciani, és -"natürlich"- Keith Jarrett. Viszont azt vettem észre, hogy az évek múlásával az alázatra, a "kiszolgálásra" tette a hangsúlyt, improvizációi -bár, a mai napig szenzációsak- a kifejezés, a mélység felé indultak el, háttérbe szorítva a technikai adottságok fitogtatását. Félreértés ne essék, nem negatívumként említettem az előzőeket, épp ellenkezőleg, Peacock nagyságát szeretném bizonyítani! Arra szentelte és még -hála Istennek- szenteli életét, hogy a legmegfelelőbb támasza legyen partnereinek. Talán ezen tulajdonságai miatt néhány hazai bőgős "kiütést kap" Gary-től. Hát igen, Ő nem akar irányítani, hagyja "élni" a szólistákat, és az erőszakosság piciny jeleit sem mutatja...

1983 óta rengeteg jobbnál jobb zenésszel játszott Gary Peacock, azonban ezen évtől kezdődően elsősorban a Keith Jarrett Trio jut eszünkbe Vele kapcsolatban. Nem csoda, hiszen a -leginkább jazz standard-eket műsorára tűző- hármas megreformálta, újraértelmezte a trió, és egyáltalán a mainstream műfajt (is). Ha Rájuk gondolok, úgy jelennek meg lelki szemeim előtt, mint egy gyönyörű, antik mérleg. Egyik serpenyője Jarrett, másik DeJohnette, a szerkezetet tartó, középen elhelyezkedő rúd pedig Peacock. Mellette szabadon szárnyal Keith és Jack, Gary kiegyensúlyozva a zene hullámait, biztos alapként áll kettejük között. Mindezt teszi úgy, hogy árad belőle a boldogság, szeretet. Arcán jellegzetes, kedves mosolyával.

Nos, Peacock néhány napja ünnepelte 80-ik születésnapját. Talán ez az apropója, hogy az ECM gondozásában megjelent új trió albuma, a "Now This". Marc Copland zongorista és Joey Baron dobos voltak a szerencsések, akiket választott a bőgős, hogy stúdióba vonuljanak 2014 júliusában. Szóval nem a "Dzserett, meg a Dzsonett" van Vele... Hét Peacock, két Copland, és egy Joey Baron kompozíciót élvezhetünk a felvételen, illetve Scott LaFaro -talán- legismertebb szerzeményét, a "Gloria's Step"-et. Ha van tipikus ECM lemez, akkor ez az. Melankolikus, elgondolkoztató, ugyanakkor jó érzéseket keltő. A számok többsége ún. "nyolcados" lüktetésű, amolyan "repülős", légies hangulatú. Nem könnyen megjegyezhető, fütyülhető témák ezek, de persze nem is annak szánták őket. Jó értelemben véve, rákényszeríti a hallgatót, hogy figyeljen a muzsikára, a rezdülésekre, induljon be a fantáziája. Képzeletbeli hátizsák a "Now This", melyet magunkra véve útnak eredhetünk csodálatos világokba. Olyan helyekre, ahol természetes, hogy figyelnek egymásra az emberek, kikérik a másik véleményét, átérzik a gondokat-bajokat. Önzés, egoizmus kizárva. Hát nem ránk fér egy ilyen túra...?

Hihetetlen, hogy a "Now This" készítese idején 79 éves Gary Peacock milyen fitten, összeszedetten, hírnevéhez méltóan bőgőzik! Túl egy komoly betegségen, újra teljes "fegyverzetben", kifényesített páncélban csillog-villog. Copland és Baron méltónak bizonyultak társaként. Szenzitív játékuk élményszámba megy, és nagyon fontosnak tartom megemlíteni, hogy egyetlen másodpercig sincs Jarrett, vagy DeJohnette utánérzés. Őszintén, nyíltan, magukat vállalva muzsikálnak, nagyon magas színvonalon!

Gary Peacock egyike a legendás jazzistáknak, akik még köztünk vannak. Minden anyag, amelyen hallottam játszani óriási örömet okozott, és nem kivétel ez alól a "Now This" sem! Tessék szeretni Peacock-ot; higyjék el, megéri, mert sokat kapunk Tőle!


Gary Peacock: Now This (ECM 2015)

1. Gaia

2. Shadows

3. This

4. And Now

5. Esprit de Muse

6. Moor

7. Noh Blues

8. Christa

9. Vignette

10. Gloria's Step

11. Requiem


Gary Peacock - bőgő

Marc Copland - zongora

Joey Baron - dob


Vissza a lemezhez