JazzMa

Friss Hírek

Hírek

Exkluzív interjú Otto Lohle-val, a JazzFest Gronau főszervezőjével

Pár héttel ezelőtt felhívott Suri Imi a Jazzy Rádiótól és megkért, hogy segítsek egy régi barátja bemutatásában, hisz Németországba exportál magyar előadókat… Hát lehet egy ilyen kérésre nem mondani?

otto-lohle.jpg


1) Te zenész vagy/voltál, vagy csak simán szereted a jazzt?

Zenész nem vagyok, de kora gyerekkorom óta rajongok a zenéért, úgyis fogalmazhatnék, hogy engem a zene megfertőzött. Első lemezemet, a Golden Gate Quartet albumát, 1966-ban vettem. Ezt a Dutch Swing College Band lemeze követte. Kesöbb a „fekete zenéért“ – Gospel, Blues és Jazz&Soul- kezdtem lelkesedni és ez a vonzalom a mai napig tart.


2) Mikor jött ez rád? Úgy értem 19..hányban?

Hatvanas évek közepe, vége.


3) Akkor még volt NSZK és NDK, Te melyik blokkban nőttél fel?

Hát persze, hogy Nyugat-Németországban, a holland határ mellett. A DDR-ben a Jazz-nek nem tulajdonítottak nagy jelentőseget és ennek megfelelően “államilag” nem is támogatták ezt a zenei irányzatot.


4) Mikor jártál életedben először Magyarországon? A Balaton partján sátoroztál a családoddal, vagy más oka volt a jövetelednek?

Mint a helyi (gronaui) Ifjúsági Hivatal munkatársa többek között nemzetközi ifjúsági  találkozók szervezésével is foglalkoztam. 1986-ban felmerült bennem annak az ötlete, hogy az addigi nemzetközi kapcsolatokat, amelyek akkoriban még szinte kizárólag a nyugati blokkhoz tartozó országokat jelentették, kiterjesszem a vasfüggöny keleti oldalán lévő országokra is. Nekünk NSZK-soknak Magyarország mindig „a legvidámabb keleti blokknak“ számított, ezért ott probálkoztam a kezdeményezésemhez partnert találni. Kisebb nagyobb diplomáciai (ez még a határnyitás előtti időszámítás) gubancok után nagy örömöre végre sikerült felvenni a kapcsolatot egy mezőberényi (Békés megye) jazztánc csoporttal, amelynek tagjai 1987 nyarán ellátogattak Gronauba. A nagy sikerre való tekintettel ezt egy évvel később megismételtük. A kilencvenes évek elején évi rendszerességgel, váltakozó helyszíneken, szerveztünk csereutakat. 1991-ben Mezőberény és Gronau hivatalosan testvérvárosokká váltak.

Magyarországi látogatásaim során hamarosan megismerkedtem a békéscsabai származású Pribojszki Mátyással, majd Budapesten Csepregi Gyulával és Vasvári Pállal. Ismeretségünk az évek folyamán konstruktív együttműködéssé alakult.

Feleségemet, aki nem zenész, 1993-ban ismertem meg Mezőberényben. Három évvel később kiköltözött hozzám Gronauba, ahol mi azóta is együtt (!!), most már 13 éves lányunkkal éljük mozgalmas mindennapjainkat.


5) Mióta szervezel jazzkoncerteket?

Ifjúsági programok szervezőjeként a hetvenes évek végén kezdtem koncerteket, nem csak jazzt, szervezni.


6) Mi adta az ötletet, hogy 1988-ban útjára indítsd a Jazzfest Gronau-t?

1988 nyarán négy  zenebolond ismerősömmel együtt eszeltük ki, hogy Gronauban meg kellene szervezni egy Jazzfesztivált. Egy valaki a szponzonri pénzek beszerzését vállalta magára, egy másik a program megszervezéséért vállalt felelősséget. Volt, akinek a szervezés, vagy éppen a marketing feküdt jobban. Ez a négyes 2000-ig dolgozott, szervezett, fejlesztette az alapötletet “egyemberként”. Az évek folyaman a kezdeti Dixielandfesztivál egy széles programspektrumú Jazz, Blues, Soul und Swing fesztivállá alakult át. Az alapító kvartettből ma már csak én vagyok aktív, a többiek időközben nyugdíjas éveiket élvezik.


7) Mióta viszel ki magyarokat? Említenél közülük pár nevet?

A békéscsabai Dobókocka bluesformáció volt az első magyar együttes.

1992 - Ferenczi Gyuri & Herfli Davidson Band - 1994-ben már a Jazzfeszten is felléptek

1998 - Muddy Shoes és a Budapest Ragtime Band szerepeltek a Jazzfeszt Magyar vendégzenészei listáján

1999 - Dr. Valter & the Lawbreakers és Benkő Zsolt látogattak el hozzánk

2000 – a Hot Jazz Band turnézott nálunk

2002 – és 2004 - Cotton Club Singers

2003 - Szörp“  és Little Jazzband

2004 - Blues B.R.Others Show és a Ricardo Salsa Club

2005 - Bohém Ragtime Band

2006 - Big Daddy Wilson & the Mississippi Grave Diggers

2007 – Jambalaya

2008 – Pribojszki Mátyás és a Hot Club of Hungary

2009 - Karen Carroll & the Grave Diggers és a Group’n Swing

2010 - Sonny & the Wild Cats

2011 - Indiretta és a Mrs. Columbo

2012 - Micheller Myrtill

2013 - Bluesberry Band feat. Tátrai Tibor és Muck Ferenc, valamint a Mojo Workings

2014 - Group’n Sax, valamint a Blue Rabbit Hammond Band


8) Az idei fesztiválon kik lesznek az amerikai sztárvendégek?

Gregory Porter, Randy Crawford & Maceo Parker


9) Kik alkotják a 27. Jazzfest Gronau magyar kontingensét?

A Fourtissimo Jazz Orchestra, Indiretta, a Jump Baby Jump, továbbá a  Guca Partyzans Brass Band.


10) Valaki súg Neked Magyarországról, hogy kiket érdemes kivinni? Vagy néha elugrasz Budapestre és ellátogatsz kis klubokba, hogy tájékozódj a magyar mezőnyről?

Természetesen vannak ismerőseim Budapesten és vidéken is, akik sűgnak nekem. Olyanok, akik jól ismerik az aktuális magyar jazzéletet, akik tippeket adnak. Ettől eltekintve én saját magam is sokat voltam és vagyok űton a budapesti “jazzklubéjszakában”. Számomra szinte elképzelhetetlen, hogy egy budapesti látogatás zene nélkül teljen el. Sajnos, nem hívhatok meg minden nekem tetsző, nagyreményű együttest a fesztiválomra. Amit nagyon sajnálok, hogy Magyaroszágon ennek a zenei stílusnak nincs túlzottan széles közönsége. A nagytöbbség érdeklődése másirányú, így a Jazz, Blues, Soul –szerintem- nem kapja meg a megérdemelt figyelmet, és így a jól képzett, tehetséges fiatal zenészek szárnypróbálgatásait csírájában folytja el az érdektelenség.


11) Legközelebb mikor jössz? Ha nem publikus, akkor nem kötelező válaszolni...

Húsvétkor megyek Magyarországra, Budapestre. A Muzikum és más klubok látogatását tervezem. Nyáron ismét Veszprémben vendégeskedem Mészáros Zoltán kollégám és barátomnál.


12) Mivel tudnád Gronau-ba csalogatni a mezei magyar jazzrajongókat? Mennyi a belépő, mennyiért lehet megszállni Gronau-ban?

Hogy mi a titok nyitja? Hogy mivel tudnám idecsalogatni a magyar jazzrajongókat? A nagyszerű programunk magáért beszél. Ugyanúgy szerepelnek benne elsőosztályú, világszínvonalú Jazz, Blues, Soul, Swing, Boogie, Balkán sztárok, mint még ismeretlen amatőr zenészek. A koncertek egy része az Európa szerte egyedülálló rock'n'popmuseum-ban (www.rock-popmuseum.de), kerül megrendezésre. Gronau a holland határon fekszik, a legközelebbi holland nagyváros Enschede. Kerékpárral oda átruccani még akár a nem túl sportos látogatóknak is gyermekjáték. Környékünkön sok szabadtéri szabadidős programra nyílik lehetőség. Kerékpártúrák, gyalogtúrák, múzeumlátogatások, vízitúrák – újabban van egy bajor sörkertünk is. A belépők 10,00 és 40,00 € közötti áron kaphatók. Sajnos, a Gronau és Magyarország közötti távolság legalább 1000 km. (www.gronau.de)


13) Szabadtéri a helyszín? Hány néző fér be?

Vannak szabadtéri programok is, de a nagy koncertek a városi “rendezvénycsarnokban” (900 ülőhely, 1800 állóhely) kerülnek megrendezésre. A kisebb koncerteknek változó színhelyeket keresünk: templom, mozi aulája, pubok és a hétvégéken a bevásárló utcában lépnek fel az együttesek.

Összeségében, a hétvégéket is beleszámítva kb. 15.000–20.000 látogatóval számolunk.


jazzfest-2015-sticker-jpg.jpg

Vissza a hírekhez