JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Mihály2025. május 08.
Lorber, Jeff: Elevate2025. április 26.

Hírek

Magyar jazzmuzsikus szülők és zenész gyermekeik – 10. rész: Egri János + Egri János Jr.

A januárban indult új sorozatomban a magyar jazzmuzsikus szülőket (ha még élnek…) és zenész gyermekeiket kérdezem kéthetente csütörtökön.

Ez egy rendhagyó riport lesz, hisz Egri János JPG-ben küldte el kézzel írt válaszait, míg fia Egri János Jr. e-mailben válaszolt kérdéseimre!

egri-janosjpg.jpg

Jancsi: Apukád is bőgős volt? De ő ugye nem jazzt játszott?

ej-1-kep.jpg

Jancsi: Milyen zeneiskolába jártál? Rögtön bőgővel kezdted? És ki volt a bőgő tanárod? És a bőgős példaképed?

ej-2-kep.jpg

Jancsi: Először a Debreceni Jazz Napokon láttalak játszani a Pleszkán Trió tagjaként, Pecek volt a dobos. Különös koncert volt, mert elment az áram és ti tök sötétben játszottatok. Emlékszel még arra?

Jancsi: A következő 5 évben nem láttalak, viszont 1990-ben megalakult a Trio Midnight Oláh Kálmánnal és Balázs Elemérrel. Velük hogy ismerkedtél össze?

ej-4-kep.jpg

Jancsi: A Trio Midnight mellett még kikkel játszottál? Mondhatsz külföldieket is...

ej-6-kep.jpg

Jancsi: 1995. január 23-án indítottam Jazz a Márványteremben sorozatomat és a hatodik koncerten, március 6-án már fel is léptettelek a Lakatos Pecek Géza Quartet tagjaként. Emlékszel arra az estre?

Jancsi: Aztán elvittem Marciac-ba az Oláh Kálmán Sextet-et. Ott is volt pár sztori. Mesélnél erről?

Jancsi: 1998-ban megjelent első önálló CD-d, a "Moods". Te pedig felkértél arra, hogy írjak rá szöveget. Miért én jutottam eszedbe?

Jancsi: 2001-ben rábeszéltem Kleinheincz Gábor barátomat, hogy jelentesse meg második CD-det, a "Soft Waves"-t. Az már természetes volt, hogy arra is velem írattál szöveget?

Jancsi: 2003-ban a Bartók Rádióban párhuzamosan rendeztem a bőgő és basszusgitár tehetségkutatót és Téged kértelek fel a magyar zsűri elnökének. Ez milyen érzés volt számodra? És az, hogy a Márványteremben ott ült melletted az amerikai díszelnök John Patitucci?

ej-7-kep.jpg

Jancsi: 2007 februárban léptettelek fel először Jancsikával a Márványteremben. Dereng valami?

Jancsi: Mikor vetted észre, hogy Jancsika nagyon tehetséges? Mivel Jancsika kiskorában énekelni szeretett, így nem csoda, hogy 2010-es közös lemezeteken, a "Voice & Bass"-en is énekel. A lemez bemutatóra engem kértél fel konferansziénak. Emlékszel arra?

ej-12-kep.jpg

egri-janos-jr.jpg

Jancsika: Te hogy emlékszel arra? Még nem voltál 10 éves...

Tisztán emlékszem arra az estére. Első komoly fellépésemre akkor került sor édesapám 40. születésnapján 2005-ben, amikor közös koncerttel ünnepeltünk népszerű jazzmuzsikusok közreműködésével, többek között Szőke Nikolettával, Oláh Kálmánnal, David Yengibariannal, Botos Józseffel és Balázs Elemérrel a Magyar Rádió Márványtermében. Consuelo Velázquez “Bésame Mucho” című világslágerét és Kike Santander “No Sé Olvidar” című dalát adtam elő, mely Alejandro Fernández mexikói énekes által vált híressé a 90-es évek végén.

Jancsika: Te milyen zeneiskolákba jártál és ott kik voltak a zongora és ének tanáraid?

Hét éves koromban döntöttem úgy, hogy komolyan kezdek zongorázni. Ebben az időszakban Tollasiné Kelemen Lívia tanárnő segített a zongora tudás megszerzésében, mellette pedig 2 évig tanultam hangképzést Izsák Imrénél a Józsefvárosi Zeneiskolában.

Középiskolai tanulmányaimat 2012-ben kezdtem a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus-zongora szakán Nagy Gábornál.

2013-tól a Bartók Béla Konzervatórium jazz-ének szakán folytattam tanulmányaimat, ahol Lakatos Ágnes, Urbán Orsolya, Pocsai Kriszta és Karosi Júlia segítették zenei pályámat.

2020-ban jazz-ének előadóművész diplomát szereztem a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, Berki Tamás, Lakatos Ágnes és Urbán Orsolya tanítványaként.

2022-ben szereztem meg a jazz-zongoraművész mesterdiplomámat Oláh Kálmán növendékeként a Zeneakadémián. Ezt követően szereztem mesterfokozatot és okleveles jazz-zongoraművész-tanár szakképzettségi diplomát jazz-zongoraművész-tanár szakirányon.

Jancsika: A nagybátyád Oláh Kálmán, az unokatestvéreid pedig Oláh Krisztián és Oláh Kálmán Jr. Milyen volt ilyen miliőben felnőni?

Békés, nyugodt, kiegyensúlyozott és egyben inspiráló környezetben nőttem fel. Mondhatni a lehető legjobb helyen töltöttem el a tizenéves éveimet. Mindezért rendkívül hálás vagyok a keresztszüleimnek, Oláh Kálmánnak és Kovács Annának.

Jancsika: És Te hogy emlékszel az első közös lemere Apukáddal?

A márványtermes koncert után kb. 2-3 évvel döntött úgy édesapám, hogy közreműködjek énekesként a “Voice & Bass” című triólemezén négy számban, mely életem első stúdió munkája volt. Nagyon élveztem, és mai napig szeretettel gondolok azokra a felvételekre. Charlie Chaplin-től a “Smile”-t, Stevie Wonder-től az „Overjoyed”-t, Harold Arlen-től az „Over the Rainbow”-t, és Sam Brown III „One Day in Your Life” című dalát énekeltem fel az albumra, mely Michael Jackson által vált slágerré a 70-es években.

Jancsi + Jancsika: Kinek az ötlete volt az Egri a négyzeten zenekar?

Közösen találtuk ki. Többször konferáltuk be így egymást koncerteken, ezért úgy döntöttünk, hogy legyen a nevünk Egri a négyzeten. A 7 éve alakult duónkhoz már több alkalommal hívtunk meg népszerű muzsikusokat, mint pl. Roby Lakatost, Kőszegi Imrét és Lakatos “Soso” Sándort. Legközelebb május 8-án, 21:00 órakor a Füles nevű bárban fogunk duózni. Hoffmann György a következőt idézte rólunk: “Az Egri Jánosság nem lineáris, ha ketten együtt zenélnek ezen a néven az már négyzetesen zseniális!”

Jancsi + Jancsika: Azóta együtt játszotok az Egri János Trióban, az Egri János Jr. Johnology Trióban és a Tribute To Füsti Balogh Band is. Legközelebb melyikkel léptek fel, hol és mikor?

A három formáció közül legközelebb a Tribute To Füsti Balogh Banddel fogunk fellépni július 18-án 20:00 órakor az Opus Jazz Clubban, július 27-én 18:00 órakor a Művészetek Völgye Magyar Jazz Szövetség Udvarában és augusztus 15-én a Zempléni Jazz Fesztiválon.

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez