JazzMa

Friss Hírek

Hírek

Átadták az idei Artisjus-díjakat

A tegnapi díjátadóról Tóth Klára Fanni küldött beszámolót. Természetesen mi csak a jazzmuzsikusokkal foglalkozunk! – A szerk.

artisjus.jpg

Idén is kiosztották könnyű- és komolyzenei kategóriákban az Artisjus-díjakat: összesen tizenegy zeneszerző, szövegíró, valamint alkotói közösség munkáját ismerték el.

Az Artisjus 25. alkalommal díjazta a legkiválóbbnak ítélt kortárs zeneszerzőket és szövegírókat azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a kimagasló zenei-művészeti teljesítményekre és az ezekbe fektetett szerzői munka jelentőségére. Az elismerés presztízse többek között abban rejlik, hogy a pályatársak ítélik oda a díjakat a kitüntetett művészeknek. Ezúttal is az Artisjus szerzőkből és egy zeneműkiadóból álló vezetősége döntött a díjazottakról, a könnyűzenei alkotók kiválasztását külön szakmai bizottság – Bágyi Balázs, Both Miklós, Czutor Zoltán, Kocsák Tibor, Major Eszter és Sebestyén Áron – készítette elő.

A jazzisták közül Lombos Márton és Oláh Krisztián vehették át a díjat május 12-én a Magyar Zene Házában.

Az Év Könnyűzenei Szövegírója: Lombos Márton

https://www.youtube.com/watch?v=EL8OW5UymL8&list=PLZkMVG-3vZQnmfMhuhzLqiVkJ1VH5PhLd&index=3

lombos-lizafoto-szines-szerko.JPG

lizafoto

Az Év Könnyűzenei Szövegírója Lombos Márton dalszövegíró, előadó.

16 éves korában írta első szövegeit. Később a lehető legszélesebb körben írt dalokat másoknak: pop, rock, jazz, kamarazenei és komolyzenei stílusú művekben hangzanak el szövegei; több színházi műfajban is dolgozott.

A Magyar Dalszerzők és Dalszövegírók Egyesülete elnökségének tagja; az Artisjus Szociális Bizottságának tagja; a Nemzeti Kulturális Alap Tehetségkutató programjának mentora, a Hangfoglaló Magyarország, valamint az Öröm a Zene tehetségkutató zsűritagja.

2024-ben jelent meg második szerzői albuma, az Egyéjszakás kalandjaim; ugyanebben az évben olyan előadóknak írt dalokat, mint Charlie, a Tornóczky All Access, Nagy Laci Gitano, Temesi Bertalan és Szolnoki Péter.

Romhányi Áronnal és Mihályi Rékával a Jazzy Fesztivál 2024-es dalát jegyzik.

„Az alkalmazott szövegírásban felismerhető dalszöveget alkotni különösen nehéz, hiszen az előadóhoz kell alkalmazkodni. Mégis akadnak dalszerzők, akiknek a szövegein összetéveszthetetlenül ott marad kezük és szívük nyoma. Lombos úr ilyen. Soraiban érződik az élet, az emberek és a világ szeretete, a kalandorság és mellette az otthon melege is” – fogalmaz laudációjában Major Eszter.

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója: Oláh Krisztián

https://www.youtube.com/watch?v=ZVHbvCaEdZo&list=PLZkMVG-3vZQnmfMhuhzLqiVkJ1VH5PhLd&index=5

olah-krisztian.jpg

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Oláh Krisztián zeneszerző és zongorista.

Első díját 17 évesen nyerte a Marosvásárhelyi Jazzfesztivál versenyén. Ez csak első volt számos magyar és nemzetközi elismerése között (többek között: Junior Prima-, Orszáczky- és Gramofon Díj); a 2015-ös Montreux-i Jazz Fesztiválon elért harmadik helyezésének köszönhetően egy kéthetes zenei programban vett részt, ahol olyanokkal koncertezhetett együtt, mint Al Jarreau és Joe Sanders.

2021 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének oktatója.

Saját zenekara, az Oláh Krisztián Quartet 2020 óta ad ki lemezeket; a 2024-es Perspectives of Verve a negyedik a sorban. (A zenekar további tagjai: Oláh Kálmán Jr. – szaxofon, Gyányi Marcell – bőgő, Serei Dániel – dob.)

Emellett több formációnak, többek közt a Junior Artisjus-díjas Nagy Emma Quintetnek, a Daveform Quintetnek és a Coltrane Legacy-nak állandó tagja; számos alkalmi projektben is részt vesz.

„Oláh Krisztián sikerének kulcsa különleges nyitottságában és határtalan munkabírásában rejlik. Műfaji határokon túl, vagy épp azokat egybefonva alkot, de elsősorban mégis a jazz és a kortárs kamarazene területén tevékenykedik. 2024-es lemeze is szerzői sokoldalúságát bizonyítja. A stiláris határokat lebontó, szvitszerű szerkesztésmóddal létrehozott album különleges és kiemelkedő munka” – írja méltatásában Bágyi Balázs.

Vissza a hírekhez