JazzMa

Friss Hírek

Lorber, Jeff: Elevate2025. április 26.
Iyer, Vijay: Defiant Life2025. április 19.

Hírek

Hogyan foglalják el magukat a magyar jazzmuzsikusok koronavírus járvány idején? – III. rész

Április elsején körkérdést intéztem (mindenkinek ugyanazt a 7 kérdést tettem fel!) a magyar jazzmuzsikusokhoz, hogy mivel foglalkoznak most a koronavírus járvány idején. Az első négy napban 50 (ötven!) válasz érkezett, ezért elhatároztam, hogy elindítom a következő, második részt! Azóta folyamatosan jöttek a további válaszok, s miután elértük a 100-at elindítottam a III. részt! Most éppen 150-nél tartunk! Egyébként mindössze 12 (tíz!) zenész nem kívánt részt venni ebben, négyen nyugdíjas tanárok, egy tanár úr nyugdíjazás felé közelít, és van hét, akik még nem járnak abban a korban. közülük kettő énekesnő...! Aki eddig nem küldte a válaszait, azoknak mondom, lehet pótlólag is küldeni, hisz május 1-ig fent lesz a cikk! Ja, és ezeket az interjúkat beérkezési sorrendben teszem fel.

Gyémánt Bálint


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Engem az egész vírus helyzet, egy szünet kellős közepén ért utol. Igazából nagyon szerencsésnek érzem magam, ugyanis a feleségemmel kisbabánk született, így a főállású édesapa minden luxusát kiélvezhetem. Ettől függetlenül nyilván nagyon várom a kialakult helyzet megszűnését.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
A Bartók Béla Konzervatóriumban tanítok jazz-gitár főtárgy órákat. Az előírásoknak megfelelően, teljesen átálltunk online oktatásra, így az órákat webkamera segítségével tartom meg és köszönhetően a növendékeknek, teljesen hatékony és gördülékeny formában folyik a munka.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Az elmúlt években a fő projektem a Harcsa Veronikával közös duó, illetve a saját nevem alatt működő trió.


4) Naponta hány órát gyakorol?
A családba újonnan érkezett élet köti le minden időmet, ez most nem a nagy gyakorlások ideje, de reményeim szerint hamarosan visszaáll a rend és újra 3-5 órát fogok tudni gyakorolni.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Az új Pat Metheny lemezt hallgattam meg többször is, főleg sportolás közben van lehetőségem elmélyülni egy albumban.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

A sport végre nagyobb szerepet kap. Szinte minden nap futok, és remélem jövő hétre a kerékpárom is átesik a nagy tavaszi felújításon.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Az igazat megvallva nem vagyok annyira optimista, mint a legtöbb kollégám. Lehetséges, hogy ősszel újra elindulnak a dolgok, de szerintem évekig fogjuk érezni a hatását a kialakult helyzetnek. Nagy kérdés, hogy mikor lesz a közönségnek újra bizodalma összegyűlni egy zárt helyen, hogy újra élőben hallgathasson zenét. Ennél még aggasztóbb, hogy amikor gazdaságilag egy egész földrész megroppan egy ilyen különleges válság miatt, mikor lesz újra a kedvünk mellett pénzünk, amit a kultúrának szentelhetünk.



Jász András


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Ez a járvány minden ember számára új élethelyzeteket teremtett, ezzel nincsenek másként a muzsikusok sem. Mivel a művészet eleve egyfajta fokozott szenzitivítást igényel, ezért nem meglepő, hogy mindenki máshogy éli meg ezt a helyzetet. A zenészeket mélyen érinti ez a helyzet, hiszen ha az élet vissza is áll a világ a régi kerékvágásba, valószínűleg a művészet nem a legelső dolog lesz, amire szüksége lesz az embereknek.

Mindenki máshova tud visszahúzódni, ”menekülni”, mindenki másban kell, hogy megtalàlja önmagát. Számomra a családom az, ami erőt ad ehhez az egészhez, azt hiszem, sokan vagyunk így, akik ezt az élethelyzetet arra használják fel, hogy minél több időt töltsenek azokkal, akikre bizony idáig kevesebb idő jutott.


2) Hogyan intézed a távoktatást?

A Rácz Aladár Zeneiskolában tanítok màr több, mint tíz éve. Igyekeztem a diákjaimmal egy közvetlen, baráti hangvételűnek mondható munkakapcsolatot kialakítani. Erre ezekben a nehéz időkben nagy szükség van.

Online tartjuk a kapcsolatot, táblagépen, telefonon szaxofonozunk egymásnak. Nagy szükség van most a kreativításra, a motiváció fenntartására. A javunkra kell ezt fordítani, olyasmire is van most idő, amire máskor nincs.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Ha majd egyszer visszaemlékszem a 2020-as világjárvány tavaszára, azt fogom gondolni, hogy zeneileg nagyon mozgalmas időszak lett volna, épp fontos koncertekre, turnékra készültünk.

Hogy csak párat említsek: március 15-én lett volna az Arénában a Pilvaker koncert, amire baráti közösségben, egykori jazztanszakos sulitársaimmal, többek között Delov Jávorral, Bata Pistivel, Subicz Gabival, Bille Gerivel próbáltunk gőzerővel.

Iván Szandra barátommal májusban tudtuk volna megmutatni az új, „I Heart Swing” című jazzlemezünk dalait a bostoni ás New York-i közönségnek...

A Kéknyúl zenekarral is mozgalmas nyári szezon elé néztünk volna, csak úgy, mint Kökény Attila zenekarával.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Nem tartok feszített gyakorlási rendet, egyelőre amennyi jólesik, minden nap, és azt, amihez kedvem van. Azt hiszem, most élvezem a szabadságot, amit az nyújt, hogy kötöttségek nélkül, ”spontánul” kézben lehet a hangszer. Jelen pillanatban egy másik gyakorlás köti le a figyelmem: Emilia lányommal “gyakorolok” játszani, az elmúlt négy évben úgy sem volt erre lehetőség:)


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Hú, igen sarkalatos kérdés! Ha van jó ebben az egészben, hogy újrahallgatom a régi lemezeim, és hogy végre van IDŐ minőségi módon zenét hallgatni. A világjárványra számomra Bach zenéje ad választ, rengeteg barokk zenét, illetve Oscar Peterson lemezeket hallgatok (miatta kezdett érdekelni a jazz). Most épp Peterson „The Bach Suite” című dalát. Ezen kívül mélyen megérintett Ellis Marsalis tragikus távozása, épp a napokban hallgattam Ellis Marsalis-Branford Marsalis „Loved Ones” cimű albumát.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Újra rajzolni kezdtem, képzőművésznek készültem még egyszer nagyon rég, most van indíttatásom erre.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Ha télen már közös koncertekre járnánk és hallgatnánk, az fantasztikus lenne… bízom ebben.



Gereben Zita


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Először is próbálok pozitív maradni! Sajnos, nekünk is több koncertünk elmaradt, vagy későbbi időpontra kerülnek át, mint minden művésznek, ami az egész zenésztársadalomnak elmondhatatlan veszteség. A kialakult helyzet mindannyiunkat érint több szempontból is, mégis próbálok pozitívan hozzáállni ehhez, igyekszem megtalálni, és még inkább megbecsülni most is a jó, és akár a legapróbbnak tűnő dolgokat! Élményt találni a mindennapokban! Természetesen a zene így is a mindennapjaim része, ráadásul most még több időm jut az alkotói részre, dalírásra is. Szintén több alkalom marad olvasni, elmerülni egy jó könyvben, filmben, ez most különösen nagy kincsnek számít szerintem! Rengeteg időt töltök a konyhában is, a főzés is kikapcsol, ráadásul imádom!

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Intézményes keretek között tanítok, így most én is, mint sokan mások, áttértem az online oktatásra. Jó érzés, hogy tudunk tovább fejlődni a növendékekkel, akik nagyon hálásak, hogy mindez most is megtörténhet. Különböző felületeken, alkalmazásokon keresztül oldom meg a tanítást, például: FaceTime, Messenger, Gmail video chat. Mindez másfajta felkészülést kíván meg, több az előkészület is, mint egy személyes óránál. Előre felénekelt dalokat is küldök+kíséreteket, és különböző hangképző gyakorlatokat is.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A saját zenekarommal, a Gereben Zita zenekarral! Nagyszerű zenészekkel játszhatom együtt, akik már most nagyon hiányoznak! Zenekarom idén 10 éves, de sajnos most ez a jubileumi koncertünk is tolódik... Új lemezre is készülünk a fiukkal, de most ez is másképp lesz kihívás a jelenlegi helyzetben. De legalább a műhelymunka, a zenei alkotói rész így is folytatódik, mint pl. a dalírás és gyakorlás. A koncertek már most hiányoznak, a személyes találkozás a közönséggel is, az együtt rezgések… Remélem, hogy minél hamarabb találkozhatunk majd újra az élő koncertjeinken, de addig is marad a közösségi oldalam, ahol legalább valamilyen módon tudom tartani velük is a kapcsolatot, bejelentkezésekkel, online koncertekkel, bár most egyelőre csak szólóban, max. a későbbiek folyamán kisebb felállásban, duóban, vagy trióban. Emellett alkalmanként a Random Trip koncertjein léptem fel, valamint az Infusion Trio vendégeként közreműködöm, és a Gereben Zita-Horváth "Tojás" Gábor Duóban. Idén több vendégfelkérésben is lett volna részem, de ez most szintén várat magára.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Változó. Bár a zene most is napjaim része, hiszen a tanítás miatt is sokat énekelek, de külön gyakorlásra nem minden nap jut annyi idő, mint amennyit szeretnék. Viszont ha igen, akkor képes vagyok belemélyedni. Az biztos, hogy mindig fordítok erre valamennyi időt!


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Konkrétan most lemezeket nem hallgattam, inkább dalokat, ráadásul különböző műfajban. Mindenféle stílust igyekszem magamba szívni, mondjuk ez eddig is jellemző volt rám! Emellett a saját dalainkat is hallgatom, amin épp dolgozom/dolgozunk, így a zenehallgatás ötleteléssel is párosul.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Eddig is szerettem biciklizni, futni, de tény, hogy nem mindig jut rá annyi idő, amennyit szeretne az ember! Most viszont lesz.. Azt gondolom, most elsősorban az otthoni aktív edzés, sportolás lesz terítéken, de ha tehetem, akkor a természetben töltődöm, bár most a hosszabb kirándulásokról sajnos le kell mondanunk.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nehéz kérdés...talán augusztus, de hogy mikor és hogyan áll a helyére minden, az élet, a gazdaság…ezt nem tudom, nem bocsátkoznék jóslatokba. Bízom benne, hogy minél hamarabb! Addig is kívánok mindenkinek, mindannyiunknak egészséget, kitartást!



Gitano Nagy Laci


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Itthon vagyok már 4 hete, idén szerintem már nem lesz fellépésem. Ezt az időt dal írásra és fejlesztésre szánom, mert most van arra időm, amire eddíg nem jutott.


2) Hogyan intézed a távoktatást?

Nem oktatok :))


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Saját formációm van a Gitano Absolute Live. Egyhitű lettem :)


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Legalább 2 órát, de a mini házi stúdió miatt is sokat van a kezemben a hangszer…


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Inkább most a ’90-es évek Michael Brecker lemezei, amik előkerültek nálam.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Inkább olvasok és dokumentum filmezek ebben a helyzetben.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Okt.-Nov., de lehet, csak jövőre …  :(((

Egy biztos, semmi nem lesz olyan mint előtte. Ezért meg kell tanulni máshogyan élni, gondolkodni, új rendszer kapujában állunk. Vigyázzon magára mindenki!



Párniczky András


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Igen, sajnos így van! Nem vagyok az a típus, akinek lenne „szabad” ideje, mindig van mit tennem. A kialakult helyzethez is próbálok adaptálódni. Egyrészt érdemben tudok haladni a doktori kutatásomban, az LFZE Doktori Iskolájába járok jelenleg. Témám Bartók hatása a jazz és az improvizatív zenék területén, és a kutatást csak nagyon kis mértékben korlátozza a jelen állapot, ami körülvesz minket. Másfelől gyakorlok, és szerencsére érkeznek felkérések is, amilyen ez a jelen interjú, vagy legutóbb például egy videó üzenet, amire a brüsszeli Balassi Intézet kért fel. Az egyetlen, amire most több időm marad talán az a gitár hanggal való kísérletezgetés, így most egy Kasléder Klon pedált próbálgatok épp, ami egészen kiváló kvalitású.


2) Hogyan intézi a távoktatást?

Mivel amúgy is sokat dolgozom laptopon, így nekem nem okozott gondot a távoktatásra való átállás, amiben egy volt Mexikóban élő tanítványom miatt rendelkeztem már valamennyi gyakorlattal.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Azokban, amikben most is:) Két zenekart vezetek a Nigunt és a Párniczky Quartettet. Ezenkívül fényévente egyszer Baló István W69 zenekarában helyettesítem a két gitáros kollégám, barátom valamelyikét, de erre sajnos mostanában nem volt szükség.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Nehéz erre válaszolni, hiszen szinte minden tevékenységem a zeneszerzéstől a felvételek készítéséig szorosan összefügg a zenével. De azt merem mondani, hogy napi három óra az, amit minimum, még a zűrösebb napjaimon is megpróbálok erre fordítani.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Sokféle zenét hallgatok, különböző okokból. Vagy mert újdonság, vagy tanulni szeretnék belőle, vagy a tanítványaim miatt kerül szóba, esetleg régebbi lemezek, amiket nagyon szeretek. Mostanában meghallgattam Ben Monder (számomra) új lemezét a Day After Day-t, hallgatom sokat Binder Károly trió albumát, ahol Bartók feldolgozásokat játszanak, mert ezt épp elemzem. Hallgattam egy csodás Abercrombie szóló videó felvételt, ami most ingyenesen elérhetővé vált, és egy New Masada koncertet, ahol Julian Lage gitározott.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Van egy szenvedélyem az úszás, aminek most sajnos egyáltalán nem hódolhatok. Ezt nagyon nehezen viselem.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Úgy fogalmaznék, hogy a nyári fesztiválok miatt őszintén remélem, hogy június végére normalizálódik a helyzet. Sajnos, vannak ennél pesszimistább álláspontok is, de remélem a döntéshozók mindenre kiterjedően mérlegelik majd a döntéseik következményét, hiszen ennek a helyzetnek súlyos gazdasági vonzatai is vannak, amik minket zenészeket is érintenek.



Kézdy Luca


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Az utolsó fellépésem a lehető legutolsó pillanatban volt, március 11-én a Kongresszusi Központban Török Ádám életműkoncertjén. Egy hajszálon múlt, hogy megtartható-e a koncert, vagy sem, nagyon különleges hangulata volt többek között emiatt is. Mindenki, aki ott volt, szerintem érezte, hogy egy darabig ez az utolsó lehetőség együtt lenni, örülni, de mindezt belengte már egyféle kicsit vészjósló, vihar előtti csend hangulat. Nagyon sűrű volt nekem az ezt megelőző időszak, úgyhogy a kényszerszünet első napjaiban tizenkét órákat aludtam, bepótoltam az elmaradásokat. Azóta pedig próbálom a lehetőségekhez képest tartalmasan tölteni az időmet. Zenét szerzek például, több témát is írtam a karantén ideje alatt zongorán, szerencse, hogy Dáviddal össze is tudjuk itthon rakni, át tudjuk hangszerelni őket basszusgitárra, hegedűre. A gyerekeimmel is gyakorlok, ha igénylik. Hónapok óta nevelgetek növényeket az ablakban, most eljött az ideje, hogy kiültessem őket a kertünkbe, velük is sokat foglalkozom. Most hatványozottan örülök, hogy a város szélén élünk, szinte az erdő mellett, mert közel a természet, és viszonylag kockázatmentesen tudunk kimenni a zöldbe.

Valamint elég sokat foglalkoztam otthoni zenés videók felvételével, mivel a solymári Apáczai Csere János Művelődési Ház megbízott egy öt részes videósorozat elkészítésével, aminek nagyon örültem.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

A legfontosabb zenekarom a Santa Diver, amivel egy csodálatos nyár elé néztünk. Most jelent meg szerzői kiadásban a negyedik lemezünk, ami nagyon pozitív fogadtatásban részesült eddig. A lemeznek lesz egy kiadói változata is, ami külföldön kerül majd terjesztésbe, ennek kapcsán lett volna több európai lemezbemutató koncertünk, turnénk is. Nagyon sajnálom, hogy ez most meghiúsul, de bízom benne, hogy létrejönnek ezek a koncertek egy későbbi időpontban. Akikkel az utóbbi időben zenéltem, Török Ádám, Lantos Zoltán, Tóth Evelin, Free Style Chamber Orchestra, a lengyel-osztrák-magyar triómmal, az 1724-gyel februárban volt egy két hetes turnénk, többek között a bécsi Porgy and Bess-ben is játszottunk, és szólóban is elég sok fellépésem volt.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Ez teljesen változó. Jellemző módon szinte folyamatosan zenével foglalkozom, de sokféle módon és nem mondhatom mindezekre, hogy gyakorlás. Van, hogy zenét szerzek, van hogy próbálok más zenésztársakkal, van hogy egy koncertre készülök és a műsorral foglalkozom, tanulom, és persze olyan is van, hogy csak előveszem a hangszert és igyekszem fejleszteni magamon különböző gyakorlatokkal, tágítani a technikai eszköztárat, elérni egy-egy pici célt.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

A 2016-os "A Moon Shaped Pool" című Radiohead lemezt, és a 2017-es "Jersey"-t a Mark Guiliana Jazz Quartet-től.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

A kényszerszünet előtti időszak nagyon sűrű volt, ahogy említettem is már és úgy éreztem, hogy az összes létező energiámra szükségem van ahhoz, hogy el tudjam látni a feladataimat a zenével és a gyerekekkel, családdal kapcsolatban. Emiatt sajnos kevesebbet mentem ki futni, amit egyébként több mint tíz éve rendszeresen csinálok, illetve ha kimentem is, nem futottam hosszúakat, ráálltam egy tíz km-es távra. Most viszont itt a jó idő, gyönyörű az erdő, és szabadon felhasználható energiáim is vannak, úgyhogy újra elkezdtem hosszabbakat futni a környéken. Tegnap például csináltam egy 27 km-es kört, azelőtt két nappal egy 19-est, nagyon élveztem, főleg azt az érzést, ami néha elfog ilyenkor (de persze nem igaz:), hogy bármeddig képes lennék futni..


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Ezt nem tudom, nincsenek ezzel kapcsolatban releváns ismereteim, remélem minél hamarabb.



Möntör Máté


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Ugyanúgy zenével töltöm az időmet, mint azelőtt.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

A magántanítást szüneteltetem, az intézményes órákat viszont Messenger videóhívás formájában megtartom. Bár a személyes kontakt és a közös játék hiányzik, ideiglenes rendszerként jól működik a dolog.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Az Organism, a Jazz Friends és a Jazzy Stripes zenekarokban, valamint alkalmi jazz felállásokban, és néhány pop produkcióban session zenészként.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Szinte egész nap kezemben vannak a hangszerek, de hogy ebből mennyi a koncentrált gyakorlás, és mennyi a magam szórakoztatása, azt nem számolom.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Hank Mobley „Soul Station” (1960), Joe Pass & Ella Fitzgerald „Duets in Hannover” (1975).

Az Organism, valamint a Jazz Friends zenekarral is épp a karantén előtti hetekben jelent meg új lemezünk, ezeket is többször visszahallgattam a napokban. Igyekszem megtalálni a játékomban azokat a dolgokat, amiken változtatni szeretnék.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

A zene és az alkotás egyben a hobbim is. Már egy hónapja itthon vagyok, úgyhogy most több időm jut például ötletelni a hangszeren, stúdiózgatni, kiadványt szerkeszteni, pályázatot írni. A négy fal közé bezárva talán még a filmek, izgalmas régi focimeccsek, és a finom ételek a hobbijaim mostanában.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nagyon bízom benne, hogy nyárra enyhülhet a járványhelyzet, azonban tartok tőle, hogy a gazdasági következmények miatt a koncertéletben ennél jóval hosszabb pihenő jön. Biztos, ami biztos alapon lélekben felkészültem rá, hogy idén már nem állok színpadra, ezután pedig minden jó hír ajándék.



Lukács Miklós


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Próbálom elfoglalni magam különböző dolgokkal. Elkezdtem írni például egy klarinétversenyt, amit már régóta terveztem. Klenyán Csaba barátomnak készül.

Új lemezek anyagát is írom, sokat gyakorolok és különböző zenéket veszek fel videóra. Ezekkel  főleg magamat szórakoztatom , de remélem másoknak is teszik!


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Igen, tanítok a Rajkó Zene és Táncművészeti Iskolában. A csoportos szolfézs, zeneelmélet órákat eleinte nehéz volt megszokni online üzemmódban, de már működik. A cimbalomórák jól működnek.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Aki ismeri a pályafutásomat, az tudja, hogy elég sokban. Most nem is akarom felsorolni, mivel lehet kihagynék valakit.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Arra odafigyelek, hogy naponta cimbalomhoz üljek. Nyilván változó, ha tehetem és van kedvem, akkor 3-4 órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Lemezeket konkrétan nem hallgatok teljes hosszában, hanem inkább különböző darabokat, számokat. Klasszikusokat, kortárs zenét és jazz-t hallgatok  sokat.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Az olvasásra most több idő jut, viszont nem rég elkezdtem festeni. Az most egy új hobbi. Nagyon szeretem.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

A koronavírus “pániknak” szerintem legkésőbb szeptemberre vége lesz, de nehéz megjósolni, mert eleve nehéz megállapítani a valós fertőzöttek számát. Viszont, hogy a zenei élet mikor fog helyrerázódni a világban, attól jobban aggódom.



Mihalovics Dávid


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Itthoni stúdiózással, gyakorlással. Koncertek és próbák híján több idő jut az alkotásra is. Bár jelenleg kevesebb hatás ér, mint általában és ez megnehezíti a dalírás folyamatát.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Nem tanítok.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
Jazz Friends nevű saját formációmban, akikkel márciusban jelent meg első, „First” című lemezünk (a lemezbemutató koncertjeink sajnos később lesznek megtartva). Valamint a Halott Pénzben és a Balance Wheel Group nevű smooth jazz zenekarban játszom.

4) Naponta hány órát gyakorol?
Amikor nagyon nincs kedvem, akkor számolom és a minimum a 1,5 - 2 óra. Szerencsére ritkán kell időben mérnem.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Legtöbbször Miles Davis „Cookin' Session”-ből a „Workin'”-t, vagy a „Seven Steps to Heaven” lemezt hallgatom. De ritkán rakok fel lemezeket, leginkább Spotify-on hallgatok zenét.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
A stúdiós programok, ahhoz tartozó plug-in csomagok világa kezdett el foglalkoztatni, a kialakult helyzet miatt lesz elég időm elmélyedni a témában.

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Nem tudom. Reméljük a legjobbakat!



Miklós Szilveszter


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Kedves Robibá, januárban apuka lettem, így hát az időm nagyrészét a kis családommal töltöm.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Alapfokú művészeti iskolában tanítok ütőhangszereket, és mivel a dobszerkó mellett marimbán és xilophonon is sokat dolgozunk, emiatt kicsit nehézkes a távoktatás, mert hangszerek csak az iskolában vannak.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

AMP Trió, Grencsó Kollektíva, Trió Kontraszt, Gremi Dózer, Akosh’s Unit, Jovićević- Miklós-Wojcinski Trio, stb.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Naponta körülbelül 3-4 órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Roscoe Mitchell & Muhal Richard Abrams „Duets and Solos”, Kurtág György „Kafka Fragmente”, Richard Strauss „Metamorphosen”.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Igen, többet tudok zongorázni.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nem tudom mikor lesz vége, de engem inkább az a kérdés érdekel, hogyan fogunk élni utána? Sajnos, nem vagyok túlzottan optimista, hogy élni fogunk a kínálkozó lehetőséggel a változtatásra.



Pecze Balázs


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Mivel féltem a családom egészségét, ezért én szoktam menni intézni a bevásárlást és a további "kinti" tennivalókat, kizárólag maszkban, gumikesztyűben. Nagyon hiányoznak a koncertek, a kollégák és a velük való együtt zenélés, sajnos nem is mostanában lesz a következő, de mégsem telik el úgy nap, hogy ne gyakorolnék valamit.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távképzést?

Nem tanítok már, csak pár fiatalabb ismerős van, akiket olykor meghallgatok telefonon, vagy videotelefonon. Szórakoztató olykor, de nem tudnám minden nap csinálni.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A Concerto Budapest szimfonikus zenekar művésze vagyok, ez a zenekar a munkahelyem és nagyon szeretem. Folyamatosan vannak hangversenyei a zenekarnak, és beosztás függvénye, hogy éppen játszom-e az aktuális műsorban. Emellett szerencsére jut időm a jazzre is. Horváth Charlie új lemezén játszom, ennek felvételei március elején voltak. Mielőtt lemondtak minden nagyobb rendezvényt, még volt szerencsém László Attila zenekarában játszani, olyan dalokat, amiket gyerekkorom óta hallgatok, és több verzióban is ismerem. Meghatározó élmény volt. Németh Ferivel ezen a koncerten játszottam először, de remélem nem utoljára :) A Budapest Jazz Orchestra is állandó formáció, sok koncertünk marad és maradt el.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Változó. Egy és négy között mozog.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Ez is változó. Sok általam eddig nem ismert lemezre bukkantam rá. A Ray Brown All Star Big Band és Cannonball Adderley közös lemeze abszolút kedvenc. Az első trombitát játszó Ernie Royal az egyik kedvenc trombitásom, Sajnos, ’83-ban meghalt, hátrahagyva sok hangszerét és fúvókáját. Az unokájával nagy levelezésben vagyok, elküldi nekem, amiket majd fotóról kiválasztok, szóval izgalmas :)


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Inkább kevesebbet, most, hogy ilyen zárkózottak lettünk.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nézem-hallgatom a híreket, megjósolni nem tudnám. Ez a tanév elúszott már, remélem július-augusztusban már lehet dolgozni fesztiválokon, nyári eseményeken.



Ördög Krisztián


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
A nappalaimat legfőképpen a lányommal, a maradék időben olvasok, faragok, rajzolni tanulok és biciklizek. Minden este elmegyek a próbatermembe és egyig, kettőig gyakorlok fuvolán és szaxofonon.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távképzést?
Néhány magántanítványom van, minden héten megtartom az óráikat online.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
Chris Devil Trio, Ég alatti Quintet, Jagermeister Brass Band. Valamint több színházi produkció zenekarában.

4) Naponta hány órát gyakorol?
3-5 órát.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Több David Liebman lemezt és Ittzés Gergely „The Great Book of Flute Sonatas” című lemezét.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
Ahogyan említettem: olvasás, fafaragás, rajzolás, kerékpározás volnának, valamint a bőrdíszművesség, de azzal csak mostanság tudok majd többet foglalkozni.

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Bízom benne, hogy ősszel már nagyjából helyreáll a rend.



Rafael Mário


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Sajnos, nincsenek most koncertek, kitudja meddig. A szabadidővel nincs probléma. Végre tudok gyakorolni klasszikus zenét és komponálni új darabokat, és nem utolsó sorban van időm a kertet rendbe rakni.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Igen tanítok egy alapfokú művészeti iskolában, ahol most online órákat és feladatokat adok a gyerekeknek. Egész jól tud működni ahhoz képest, hogy nincs meg a személyes kontaktus.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A Rafael Mário Trio-ban, illetve a RAFAEL zenekaromban, és még Péter Szabó Szilvia zenekarában, valamint Gitano Nagy Laci zenekarában.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Szinte egésznap a hangszer mögött ülök, ha nem akkor a kertben gereblyézek :)


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Az utóbbi napokban László Atilla legújabb lemezét, a „Concerto for Jazz Guitar & Chamber Orchestra”-t hallgattam. Nagyszerű alkotás és inspiráló, illetve Botor Robi „Old Soul” című lemezét.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Igen a zeneszerkesztés és a hang stúdiózás. Hobbi szinten a videóvágás.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nem tudom, de nagyon remélem minél hamarabb mindenki visszakaphatja az ez előtti életét, és újra lehet kulturális élet a világban.

Köszönöm a kérdéseket, és kitartást kívánok minden zenész kollégának, szervezőnek, és mindenkinek, akik nélkül nem tud létrejönni egy koncert.



Rodek Balázs


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Jelenleg vidéken, Szigetváron tartózkodom a családomnál. Ebben a helyzetben jobbnak láttam nem a városban maradni, és mivel amúgy is ritkán találkozunk, ezért még a kijárási korlátozások bevezetése előtt leköltöztem. Természetesen hangszert, erősítőt és minden egyebet, ami kell, hoztam magammal. Így van lehetőségem, hogy ezt az időt most velük töltsem, ez számomra fontos.  Van két kutyánk, új bicikli, igazából örülök, hogy a gyakorlás és tanítás mellett lett időm ilyenekre.
Idén januártól kezdve pedig Barabás Árpádhoz járok zeneszerzést tanulni. Nagyszerű tanár, online is remekül meg tudjuk tartani az órákat. Így szabad időmben az általa adott zeneszerzési feladatokkal is foglalkozom, nagyon élvezem. Mindig is tiszteltem a nagy zeneszerzők munkásságát és így, hogy egyre jobban belemerülünk, egyre jobban látom az ebben rejlő kihívásokat, nehézségeket, még inkább csodálom a munkásságukat.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Három zeneiskolában is tanítok: Hang-Szín-Tér Művészeti Iskola, a lovasberényi Reményik Sándor Általános Iskola és AMI, valamint a Budai Magán Zeneiskolában. Mindenhol átálltunk a digitális oktatásra. Az elején nem volt könnyű, hirtelen szakadt a nyakamba az egész. Még több energiát, munkát kellett hirtelen, gyorsan beletenni, ezt főleg lelkileg éltem meg nehezebben. Szerencsére kis szervezéssel mindhárom iskolában sikerült hamar elindulnunk és mostanra szépen beállt a munkarend, jól működik a rendszer. A diákjaim is nagyon segítőkészen, együttműködően állnak ehhez az új helyzethez, köszönöm nekik!

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
A fő zenekarom a nevem alatt futó trió zenekar, a Rodek Balázs Trió, amelyben Bögöthy Ádámmal és Szabó Dániel Ferenccel van szerencsém együtt játszani. Idén februárban különdíjat nyertünk a MÜPA Jazzshowcase hétvégén, ennek kapcsán jöttek felkérések a tavaszi, nyári időszakra, amelyek előre lendítették volna a zenekar szekerét. Sajnos, ezekre most nem biztos, hogy sor fog kerülni, de bízunk benne, hogy sikerül bepótolnunk majd. Emellett az Estage Duo (Hász Eszter - ének, Rodek Balázs - gitár) formációban, valamint a veszprémi Pannon Várszínházban a „Hair” musicalben játszom.

4) Naponta hány órát gyakorol?
Igyekszem naponta 3-4 órát gyakorolni. Vannak napok (főleg a tanítós napok), amikor kevesebb, van amikor több is összejön. Egy ideje főleg a harmóniák foglalkoztatnak, sok mesterkurzust néztem meg ezzel kapcsolatban a “nagyoktól” (Gilad Hekselman, Mike Moreno, Lage Lund, Peter Mazza), próbálom ezeket beépíteni a gitárjátékba. Lassú, nehezebb folyamat, de most szerencsére van erre is idő. Másrészt egy ideje elégedetlen vagyok a gitárhangzásommal, erre is próbálok most megfejtést találni. Belülről tudom, hogy milyen hangzást szeretnék elérni, sajnos kifelé még nem úgy szól, de elhatároztam, hogy most megtalálom, megkeresem. (Legalább is szeretném, próbálom.) Ezek mellett a tró zenekarom számára is készülnek az új anyagok, szóval nem unatkozom szerencsére.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Az “egészségügyi" séta/kutyasétáltatás/biciklizés közben szoktam mostanában zenét hallgatni. Legutóbb Jonathan Kreisberg ( akinek a mesterkurzusán kétszer is volt szerencsém részt venni az elmúlt 2 évben) legújabb, „Capturing Spirits” című lemezét hallgattam. Ez egy élő koncertfelvétel a legutóbbi turnéjukról, amely egy németországi klubban készült úgy, hogy a zenekar erről nem is tudott. Viszont pont emiatt, hogy nem stresszeltek rá a felvételre, sikerült megragadni azokat a pillanatokat, amik egy élő koncerten előfordulnak, erre utal a lemez címe is. Szerintem nagyon jól sikerült anyag, így kell szólnia, működnie egy aktívan turnézó zenekarnak, jól esik hallgatni ezt a magas szintű játékot és muzikalitást. Ezen kívül a kiváló szlovén szaxofonos, Jure Pukl legújabb „Broken Circles” című lemezét,  a Yellowjackets-től a „Rise in the Road” és a „Timeline” lemezeket, Ari Hoenig „Punkbop Live at Smalls”, Adam Rogers-től a „Dice” és „Allegory”, Antonio Sanchez-től a „New Life”, a „Lines in the Sand” és a „The Meridian Suite” című lemezeket hallgattam legutóbb. Sanchez zenéje valamiért különösen magával ragad mostanában, csodálom, ahogy ilyen komplex, nagyívű kompozíciókban képes gondolkodni. A korábban említett zeneszerzés óráim miatt pedig egyre többször hallgatom a nagy mesterek: Beethoven, Mozart, Debussy, Rahmanyinov, Liszt és Bartók műveit is.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
A korábban már említett sétálás/biciklizés, de főleg most a családommal eltöltött idő az, ami a legfontosabb számomra.

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Május-június, bár lehet túl optimista vagyok. Más kérdés, hogy a járvány gazdasági és egyéb hatásai meddig fognak tartani. Úgy vélem ez sajnos egy hosszabb út lesz.
Köszönöm! Kitartást és jó egészséget kívánok ehhez az időszakhoz!



Orbay Lilla


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Pechemre olyan koncertek maradtak el, amikre már régóta készültem és nagyobb jelentőséggel bírtak volna számomra. Főleg azért, mert ezelőtt hosszabb kihagyás volt koncertek terén, azonban próbálom kihasználni ezt az időt és olyan dolgokra, tevékenységekre fordítani, amikre normál esetben kevésbé lenne alkalmam. Például végre kiolvastam egy könyvet, amit már régen elkezdtem. A megszokottnál többet takarítok, festettem is, és van, hogy kedvem támad a konyhában sütni-főzni. Valamennyire eltervezem a napjaimat, néha napirendet is készítek. Az időm nagyrészét viszont továbbra is a zenélés teszi ki, van, hogy egész napokat töltök a zongoránál. Az iskolai feladatok továbbra is előnyt élveznek a digitális oktatás miatt, ezért kicsivel több teendőm is van, mint egyébként lenne, de ezt  egyáltalán nem bánom. Online órákon is részt veszek. Sokat időzök a kertben is, kirándulgatunk kicsit, de kizárólag olyan helyeken, ahol viszonylag kevesen járnak, és szinte minden nap sportolok egy kicsit, mindig más formában. Például ezelőtt ez egyáltalán nem volt így.

Ezek mellett gondolkodok rengeteget, tervezek, ötletelek. Kitaláltam azt is, hogy szóló kislemezt szeretnék készíteni saját számaimból, ezeken is dolgozom és fejlesztem őket, bár ez hónapok múlva fog csak megvalósulni.

Természetesen a karantén nehézségei engem is utolértek, de igyekszem ezekre nem koncentrálni, illetve igyekszem csökkenteni a social media-ba fektetett időmet is, mert hajlamos vagyok egy kicsit túlzásba vinni.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Nem, egyelőre engem tanítanak.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Mint állandó formáció, a Lilo Upright zenekaromban, amivel elmaradt a stúdió dátumunk, itt két saját számomat vettük volna fel. Nemrég alakult egy duó Farkas Zsolt zongoristával, amivel pontosan az első koncertünk maradt el. Emellett nemrég meghívtak egy zenekarba, aminek Salvai Ádám gitáros (osztáytársam) a megálmodója, velük augusztusban fogunk játszani a Debreceni Bor- és Jazz Napokon.

Akadnak úgymond "alkalmi" felállások, és van egy kezdetleges még és titkos projekt is.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Változó, de átlagosan kb. három órát, beleértve az éneket és a zongorát együtt. Sajnos, volt egy-két olyan nap, hogy csak köszöntünk egymásnak a hangszerrel, volt, hogy nagyon belemerültem, és egész nap alig álltam fel. Ezt is igyekszem rendszerezni, mert a rapszodikus gyakorlás kevésbé fejleszt, mint a rendszeres.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Egészen régieket. Dinah Washington „The Collection”, Frank Sinatra „I've Got You Under My Skin”, Flora Purim „Open Your Eyes You Can Fly”; ezeket főleg, de igazság szerint megint "rákaptam" a Led Zeppelin-re, úgyhogy napok óta egyik lemezt követi a másik. Örök kedvenc a "IV". Nemrég jelent meg Thundercat „It Is What It Is” lemeze, amit már a megjelenése napján meghallgattam. Mondhatni, eléggé vegyesek a napjaim.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Ha a dalszerzést lehet hobbinak hívni, beleértve a szövegírást is, akkor igen, és elkezdtem ukulelézni is.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Magának a vírusnak sajnos valószínűleg sosem lesz vége, csak az esetek száma fog fokozatosan csökkenni, legalábbis remélem. Azt is, hogy minél hamarabb vége lesz. Talán nyárra már nagyjából normalizálódik a helyzet.



Négyesi Dániel


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Van egy hely, ahova sikerül bejárni gyakorolni, mert ez itthon lehetetlen. Igaz ugyan, hogy pincehideg van, kabátban, kesztyűben kell tevékenykednem, de legalább van hol. Sok zenész kollégám megszorult most ilyen szempontból, és gyakorlás nélkül tölti napjait.

Sokat tornázom, edzek. Ezekhez a feltételek, már a járvány előtt is adottak voltak itthon számomra.

Rendszeresen (főleg napos időben) nagyokat bringázok. Ezeket mindig egyedül teszem, és nem túl "felkapott" autóutak mentén.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távokzatást?

A tanítás nekem csak egy rövid ideig volt jelen az életemben. Jelenleg minimálisan sincs.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A Miskolc Dixieland Band az adott. Őrláng jellemezte már a járvány előtti időben is, de még működünk, kitartunk.

Most is próbálunk hírt adni magunkról. Mint más zenei formációk is, itthonról felvett, később "összeollózott" dolgokat teszünk közzé. Most a második ilyen videónkon dolgozunk éppen. Viszont tavaly nagy megtiszteltetés ért minket. 2019 novemberében átvehettük a megyei Príma Díjat a Magyar Zeneművészet kategóriában.

Egy vásári zenekarban is muzsikáltam a járvány beköszöntekor, ahol egy új hangszert próbálgatok: basszus trombitázok. Egyébként ezen a hangszeren furcsamód egész jól működő a jazz-es játékmód is.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Szeretem, ha másfél óra meg van. Ennél kevesebbet nem szívesen, viszont a hideg miatt, ennél többet se jó szívvel…


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

A szórakoztatóbb jellegű zenéket keresem, a napokban betettem egy Bublé lemezt. Illetve a rádióhallgatásnál többször a Bartókra tekerek, ezt eddig idő híján nem tettem. Őszintén szólva, tetszik most ott a "koronátlan" tiszta muzsika, mert sokszor már kicsit sok az erről szóló infó.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Ilyen áttört papír "metszeteket" készítek, ezekből utóbb "lámpákat" gyártok, Paper Nature Cutting Art néven publikálom őket a Facebook oldalamon. Erre a hobbimra most lényegesen több időm van, mint bármikor korábban. Legutóbb, most két kedves harsonás kollégámnak metszettem meglepetésből -még nem tudják, járvány után megkapják-, a harsona művészi ábrázolását vágtam ki, amit persze én magam rajzoltam.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Bizakodó vagyok, viszont ennek ellenére, okos tudósok véleményére hallgatva, amikor már újabb korlátozás nem fog visszatérni, az szerintem ősz eleje, vagy közepe.



Náray Erika


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Sétálok, olvasgatok, zenét hallgatok,és a gyerekemmel vagyok. Furcsa helyzet, időnként jól, időnként kevésbé jól viselem. Ami tetszik benne az az, hogy minden lelassult, nem kell rohanni, olyan dolgokra is van időm, amire egyébként soha. De nem hazudok, néha szorongás vesz rajtam erőt, valószínűleg azért, mert nem tudjuk mit hoz a jövő. Ami biztos, semmi nem lesz már olyan,mint volt.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Nem tanítok sehol, de ámulattal nézem azokat, akik egy pillanat alatt álltak át a távoktatásra. Nem irigylem őket. Iszonyú meló. Én csak néhány barátnőm gyerekének segítek ének-zene feladatok megoldásában, de az sem olyan egyszerű, mint azt sokan gondolják. Azt meg el sem tudom képzelni, hogy ott mi van, ahol a szülők otthonról tanítanak, miközben a saját gyerekük pedig a saját óráira készül. Lehet, hogy fel is hívom a Kollmann Gábor-Urbán Orsolya házaspárt, meséljenek.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Saját zenekarom van, akikkel már évek óta együtt muzsikálunk. Berdisz Tamás, Juhász Attila és Frey György az alap, Elek István és Dajka Krisztián pedig a "bővítmény". Májusban a ZSIDÓ MŰVÉSZETI NAPOKON ezzel az ötössel léptünk volna színpadra, úgy tűnik, el nem marad a Fesztivál, csak decemberre tolódik.

A MÜPA-ban 4 éve futó JAZZRAJONGÓK sorozatunk nézőinek is jó hírrel szolgálhatok. Minden elmaradt részt pótolni fogunk!

A másik zenekar, akikkel évek óta együtt dolgozunk, a BUDAPEST JAZZ ORCHESTRA. Most egy darabig őket is nélkülöznöm kell. Hiányoznak.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Változó, hogy éppen mennyit foglalkozom a dolgaimmal. Van úgy, hogy csak zenét hallgatok, van úgy, hogy énekelek is. Van néhány dalszöveg, amit meg kell írnom, és megpróbálok előre dolgozni, hogy amikor elindul az élet, ne szakadjon rám minden. Berdisz Tamással, a zenekarom zenei vezetőjével gyakran beszélek, amit lehet, már most megcsináltatok vele, manapság neki sincs annyi dolga, mint szokott.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Bakeliten hallgattam meg a régi kedvenceimet. Az LGT összest, SADE-t, a Weather Report „Heavy Weather” albumát, ami örök kedvenc, és a THE BRECKER BROTHERS BAND-től a „BACK TO BACK”-et. Tiszta időutazás. Nem csak azért, mert bakeliten hallgatom ezeket, hanem mert a 90-es éveket hozza vissza, amikor ismerkedtem a műfajjal, és minden zenei anyag beszerzése hetekbe telt. Egészen más értéke volt akkor egy lemeznek, amikor nem egy kattintással jutottunk hozzá bármihez. Megmondom őszintén, bizonyos értelemben jobb korszak volt, még akkor is, ha azt nagyon irigylem a mostaniaktól, hogy mindenhez hozzáférhetnek egy pillanat alatt. Mi kazettákon másolgattunk át mindent, és csak álmodoztunk arról, hogy mondjuk egyszer ELLA összes felvételét meghallgathatjuk.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

A gyerekemmel sosem tudtam annyit együtt lenni, mint amennyit szerettem volna. 19 éves, nem állítom, hogy ő is engem választana egy karantén alatt állandó társaságnak, de ez jutott neki és egész jól viseljük egymást. :-))) Élvezem, hogy együtt filmezünk, reggelizünk, sétálunk.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Fogalmam sincs, hogy mikor lesz vége, egyáltalán vége lesz-e valamikor. Reménykedjünk, hogy hamarosan kifejlesztenek egy olyan oltást, amivel biztonságosan visszatérhetünk az életbe. Szürreális a mostani helyzet, de igyekszem a legjobbat kihozni belőle. Gyanítom, ha újra indul minden, akkor se az lesz, hogy minden nap koncertezünk. Lassan fog kialakulni az új helyzet, amiről egyelőre elképzelésünk sincs milyen lesz. Reméljük a legjobbakat.



Oláh Dezső


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Játszom a kisfiammal, zenét szerzek, zenét hallgatok.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Négy éve a Hubay Jenő zeneiskolában dolgozom. A távoktatás jól megy, természetesen a személyes kontaktus lenne a legjobb, de így is szépen haladunk .


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Oláh Dezső Trió, Trió à la Kodály, Bágyi Balázs New Quartet, Shang ZiMing  Quartet.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Nem számolom, amikor időm engedi odaülök általában, vagy zenét írok, vagy gyakorolok ilyenkor, de a legtöbbször mostanában  Benivel, a kisfiammal  (3,5 éves ) zongorázunk, játszunk.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Miles Davis „Kind of Blue”, Avro Pärt „The Symphonies”, Imani Winds „Terra Incognita”, Robert Botos „Old Soul”, Ferenc Nemeth „Freedom”, Tzumo „Improvisation”.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Sajnos, nincs hobbim.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Remélem, holnap! Öröm az ürömben az, hogy most sokat lehetek a családommal. Ellenben a kamara zenélés már nagyon hiányzik. Jó lenne minél hamarabb együtt muzsikálni a barátaimmal.



Puskás Csaba


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?
Igazgatóhelyettes vagyok egy alapfokú művészeti iskolában, ahol az iskolán kívüli digitális oktatásra történő átállást "segíteni" kellett, illetve ahol továbbra is folyik a munka. Kottagrafikusi feladataimban most kezdem utolérni magam, és most végre van időm kicsit lassabban, aprólékosabban dolgozni ezen a téren. Szerencsére itt vannak új munkáim is. És a "rám szakadt" szabadidőben a családommal vagyok, játszom a négyéves kislányommal; számomra új szoftverekkel ismerkedem; főzőcskézem, és mint mindenki Magyarországon, élesztő után rohangálok, kovászt nevelek, és én is megtanultam kenyeret és kalácsot sütni :)


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?
Igen, a Budafok_Tétényi Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskolában dolgozom. Skype-on, Viber-en és Hangouts-on tanítok. Amióta így megy a tanítás, a gyerekek rendesebben gyakorolnak, és nem hagyják otthon a fúvókájukat...


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?
Szerződéssel bizonyos előadásokban a Madáchban, az Operettben, illetve a PS produkciós Irodánál, valamint a KÉKNYÚLban. Lett volna még pár nagyobb fellépés is session zenészként (CCS, Gájer Bálint, stb...)

4) Naponta hány órát gyakorolsz?
Van olyan nap, hogy kimarad a gyakorlás, de általában 1 órát fújok.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?
Pergolesi „Stabat Mater”, Vivaldi „Sacred Vocal Works”, Sting „Mercury Falling”... sorry, jazz most nem volt :)

6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?
-

7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
A következő fellépéseim előtt nem sokkal :)



Paczári Viktor


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

A szabadidő kérdése teljesen megváltozott számomra, hiszen gyakorlatilag egybe folynak a napok. Igyekszem a maradék otthon végezhető munka mellett minél több videós tartalmat gyártani, és minél több olyan dalt megtanulni, amire eddig a feszített tempójú életvitel mellett nem igazán kerülhetett sor.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Magántanítványaim vannak és gyakorlatilag 1-2 kivétellel sikerült mindenkivel átállnunk az online oktatásra, amiért természetesen borzasztóan hálás vagyok nekik, hiszen így nem vesztettem el minden munkámat a járvány járulékaként.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Aktív zenekaraim: Belmondo, The ABBA Tribute Show, Vígszínház - A Nagy Gatsby, Chris Devil Trio, Chocolate Starfish - Limp Bizkit Tribute, Szilárd Piano Projekt, Abel Label.

4) Naponta hány órát gyakorol?

Igyekszem naponta 1-2 órát rászánni a saját dolgaimra, de amikor sok tanítás van egyben, az azért eléggé leveszi a basszusgitározásra szánt energiáimat.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Nem igazán hallgattam konkrét lemezeket, inkább az ismert streaming oldalakon böngésztem jóféle igényes jazz iránt, de főleg klasszikusokat hallgattam mostanában, mint Herbie Hancock, vagy Miles Davis.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

A munka mellett a hobbijaim, amivel most így karantén idején el tudom tölteni az időt az a minőségi krimi-sorozatok nézése, illetve Xbox játékok online játszása barátokkal közösen.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Szerintem reálisan 2 éven belül fog lecsengeni a járvány, viszont a gazdaság teljes összeomlásának elkerülése végett szeptembertől újra fogják indítani a "normális" életet szigorúbb korlátozások mellett. Ez persze csak egy laikus vélemény azon információk alapján, amit a médiában össze lehet ollózni manapság.



Oláh Kálmán Jr.


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Először azt gondoltam, hogy tele leszek szabad idővel, de szerencsére nem unatkozom, a zene maximálisan kitölti az időm.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Nem tanítok, jelenleg még harmadéves vagyok a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ahol ha minden jól megy, idén diplomázok. Magánnövendékeim sincsenek egyelőre, de nagyon szívesen vállalnék.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Jelenleg több aktív formációval dolgozok együtt, akikkel nagyon szeretek együtt játszani. Ilyen például az Oláh Krisztián Quartet, a Coltrane Legacy, édesapám, Oláh Kálmán quartetje, vagy trombitás barátom Sebestyén Patrik szextett formációja. Az utóbbi zenekarral épp Zalaegerszegre mentünk játszani, amikor hallottuk a művészeti korlátozásokról szóló bejelentést.

Bízom benne, hogy az elmaradt koncertek pótlására sor fog kerülni a jövőben.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Nem tudom pontosan, mivel sosem mérem az időt. Egyébként szerintem nem is számít, inkább a hatékonyságra kell törekednünk. Mindenesetre az biztos, hogy sokkal többet, mint általában, a kialakult helyzet miatt.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Legutóbb kedvenc szaxofonosom John Coltrane „The Stardust Session” című lemezét. Emellett rengeteg klasszikus zenét.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Szeretek focizni a barátaimmal, amire most szintén nincs lehetőségünk. Helyette futni szoktam.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Bizakodó vagyok, hogy minél előbb véget ér, és visszaáll minden a régi kerékvágásba.



Pataj György


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Élvezem, hogy együtt lehetek a családdal. Pihenéssel, lazítással, olvasással töltöm az időt.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Nem tanítok semmilyen formában.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Pataj Jazz Quintet, Cotton Club Singers, Don Lázi Swingtet.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

1-2 órát gyakorolok, vagy csak zongorázok napi szinten.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

McCoy Tyner, Herbie Hancock felvételeket hallgattam mostanában.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Mivel kertes házban lakom, sokat vagyok az udvaron, gyönyörködöm a tavaszban, és persze a hobbimra is van idő, a kertészkedésre.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Kettőt és könnyebbet.



Mózes Tamara


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Elkezdtem újra gyakorolni Bach „Goldberg-variációk” című darabját.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Van néhány tanítványom, akiket online tanítok, illetve szoktam énekes kurzusokat tartani az Amzam (A Mi Zenénk Alkotóműhely) szervezésében, de azt most interneten keresztül kicsit nehezebb lesz (mert a mikrofonok kiütik egymást és általában egyszerre csak egy hang hallható). Igyekszem új módszereket találni; ha nem tudunk egy időben egyszerre énekelni úgy, hogy közben halljuk egymást, azért dalokat tanulni, improvizálni, harmóniákkal-ritmusokkal kísérletezni tudunk csoportosan is.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Épp Belgiumban voltam, az ottani Zeneakadémia posztgraduális jazztanár-képzését fejeztem be. Az év eleje főleg az ottani tanításról szólt, sok egyéni és csoportos órát adtam Brüsszelben, és kevesebb fellépésem volt.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Ez most elég változó, az elmúlt hetekben (és még pár hétig) egy francia nyelvű zenei tanulmány írásán dolgozom, ami elég sok időt vesz igénybe.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Azimuth (J. Taylor, N.Winstone, K. Wheeler), Stages of a Long Journey (Eberhard Weber), Mr. Happy Go Lucky (John Mellencamp).


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nem nevezném hobbinak, most többet tudok aludni.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Fogalmam sincs... hiányoznak a zenésztársak és kollégák, az együtt játszás és az élő tanítás, de igyekszem szoktatni magam, hogy ha sokáig eltart, akkor is találhassunk és kitalálhassuk olyan eszközöket és megoldásokat, amikkel inspirációt tudunk adni-kapni.



Nagy János


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?
Köszönöm szépen kérdésed! Gyakorlok, zenét írok, zenét hallgatok.

2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?
A Kodolányi János Egyetem Művészeti Tanszékén tanítok jazz-zongorát. Itt az óráimat on-line tartom. Magántanítványaimnak szintén és improvizációs kurzust is tartok azoknak, akik eddig is jártak ezekre a kurzusokra. A kurzusokat A Mi Zenénk Alapítvány támogatja, így a résztvevőknek ezek ingyenesek.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?
Remélem, most is játszom ezekben a zenekarokban. A saját együtteseimben biztosan, Nagy János Trió, Free Style Chamber Orchestra, és a duónk Mózes Tamarával. Ezen kívül a Djabe, a Balkan Union és a Makovics Dénes Sextet tagja vagyok.

4) Naponta hány órát gyakorolsz?
Amikor nem eszem és alszom, akkor zenével foglalkozom. Zongora mellett, vagy gondolatban.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?
Brad Mehldau „Finding Gabriel”, Gwilym Simcock „Near and Now” és „Perception”, Pat Metheny „From This Place” című albumait hallgattam az elmúlt napokban.

6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?
Hobbinak nem mondanám, de többet főzök (nagy a család…), és fát vágok.

7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Szerinted? :)



Pozsár Eszter


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?


Szabad idő? Mi az?  Viccen kívül – ezidáig annyi mindent “találtam”, amivel elmaradásom volt itthon, hogy nem unatkoztam egy percet sem. Kicsit nehezen találom a napi ritmust, mert nem kell sietnem sehova, de ezen kívül bőven van teendőm. Nagy örömömre év elején tudtam meg, hogy sikeresen pályáztam a Nemzeti Kulturális Alaphoz egy jazz fuvola szvit megírására, nagyon izgatott vagyok, ezen dolgozom gőzerővel. Emellett volt egy csomó ötletem darabok kapcsán, amit most van időm kipróbálni, tudok kísérletezni. Hegyekben állnak azok a könyvek, amiket megvettem, de nem volt időm elolvasni, és a ház körül is rengeteg teendő van. Már tavaly vettem egy adag festéket, most végre lefestem a kerítést…


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Változatlanul a Teleki-Wattay Művészeti Iskola tanára vagyok fél állásban, magán tanítványokra nem volt időm, így azok most sincsenek. Nagyon szerencsés vagyok, mert minden tanítványom családjában van computer és internet, elég nagyok a tanítványaim ahhoz, hogy önállóan használják, és eddig is rengeteg zenei alapot használtunk gyakorláshoz, amit tudnak önállóan is kezelni. Továbbképeztem magam videó kommunikációval kapcsolatban, nincs az a Skype, Discore, Zoom, Viber, Messenger Video stb., ami visszatart az órák megtartásától. Nem olyan hatékony, mint élőben, de azt gondolom, hogy az év végéig nincs már olyan sok idő, értelmesen és hasznosan tudunk így is dolgozni.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Három állandó zenekarom – van – remélem nem múlt idő…! A saját trióm a Contempo – Horányi Sándor gitáron és Csurkulya József cimbalmon a nagyszerű partnereim ebben a formációban, a Free Style Chamber Orchestra, illetve egy teljesen új formáció, számomra teljesen új zenei pályán, a jazz-rockot játszó Jazzperanto, ezzel a zenekarral éppen bemutatkoztunk volna a nagyérdemű előtt, amikor kitört a válság.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Ez teljesen változó. Ebben is hajlamos vagyok “elengedni” magam, aztán jön egy ötlet, akkor meg bepótolom a kiesett időt.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Hú-hú, ez nagyon jó kérdés. Mindent! Műfajilag is mindent, de azért a jazz és a klasszikus zene dominál. Egyrészt nagy örömömre van időm a lányommal együtt zenét hallgatni, ő énekel és van egy hatalmas lejátszási listája, próbálgatja, mit hogyan tud megcsinálni. Legutóbb Natalie Cole-t hallgattunk, illetve Cécile McLorin Salvant-t mutattam neki. Mostanában klasszikus szviteket hallgatok, tegnap pedig éppen egy régi kedvencet – Branford Marsalis „Eternal” című lemezét vettem elő újra a húsvéti hangulatban, számomra ez a lemez tényleg örök…


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

A hobbim a munkám, azaz a másik “munkám”. A zenélés mellett harminc éve idegenvezetőként dolgozom. Ez a munka is megszűnt létezni egy időre…viszont ehhez a témakörhöz is rengeteg anyagom van, most végre van időm elolvasni, rendszerezni, beépíteni az eddigi tudásanyagomba.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Optimistán szemlélve – megpróbálom így –, akkor augusztusra talán.



Molnár Enikő


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Igyekszem hasznosan tölteni az időt és napirendhez tartani magamat... sokszor nem is olyan egyszerű. Tanulok, gyakorolok, sokat főzök és sütök, és nagyon szeretek sportolni a jó idő miatt pedig ezt most már a szabadban is tudom csinálni.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Magántanítványaim vannak, de velük jelenleg nem tartunk órákat.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A Márkus Tibor vezette Equinox zenekarnak vagyok az énekese több mint egy éve, illetve Gyárfás István vendégeként szoktam még fellépni.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Átlagosan úgy 1-2 órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Teljesen változó, hogy miket hallgatok. Ha meghallok egy jó zenét elmentem, és utána az a lista megy körbe-körbe. De van rajta a népzenétől kezdve a jazz zenén át a klasszikusig minden.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nagyon szeretek olvasni, van jó pár könyv, ami a listámon van, filmeket és sorozatokat is többet nézek most, és a videójáték az most nagyon megy :)


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Bizakodó vagyok. Remélem, már nyáron mehetünk a Balatonra. Addig is maradunk itthon.



Oláh Péter


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Mostanság nagyon sok filmet nézek, főzök, ilyesmivel töltöm a szabadidőmet.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Nem tanítok iskolában itthon. Kínában tartok kurzusokat. Magán növendékem sincs itthon, mert sajnos a nagybőgő nem túl népszerű hangszer a fiatalok körében. Néha online tanítok szintén kínai srácokat.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

A Bágyi Balázs New Quartet, az Oláh Dezső Trio, a Jazzical Trio, a Shang Ziming Quartet, és a Gányi Miklós Trió a zenekaraim.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Gyakorolni régebben nagyon sokat gyakoroltam. Mostanában csak annyit gyakorlok, hogy edzésben legyek.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Az egész életemet zenék hallgatásával töltöttem. Manapság nem igazán hallgatok zenét.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Imádom a focit, de sajnos az sincs most, így filmeket nézek.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nagyon remélem, hamar vége lesz ennek a rémálomnak. Véleményem szerint hamarosan el kell indulni mindennek, mert az egész világon nagyon komoly gazdasági következmények lesznek. Rengeteg ember munka nélkül maradt a világon, és sajnos mi művészek is.



Pusztai Csaba


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Mosok, főzök, takarítok, újra tanulom az írott nagybetűket a fiammal, vagy segítek a lányomnak a környezet ismeret feladatokban...

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Közel 20 évig tanítottam (igazából kicsit több...), de január végével felmondtam, így hangszeres órákat sem intézményes keretek között, sem pedig magán úton nem adok.
Ellenben harcművészként napi szinten tartom a kapcsolatot a mestertársaimmal és a tanítványaimmal. Utóbbiakkal egy zárt netes csoportban heti négy alkalommal csinálok online tréningeket, valamint igyekszem írásban, vagy rövid videókban válaszolni a felmerülő kérdéseikre.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
Az első koncert, illetve turné lemondásokban Szirtes Edina Mókus zenekara, a Havasi produkció, a Szőke Szandra Quintet, Pintér Zoltán és Kollmann Gábor új quartetje, Horgas Eszter zenekara, egy új színházi bemutató Vörös Edittel, Domoszlai Sándorral és Gonda László zenekarával, egy  Magnificat a Honvéd Kórussal, a Best Off Trió, valamint a Kozma Orsi Quartet volt érintett... Ezekkel párhuzamosan mėg dolgozom Balla Endre és Alapi Pisti All Out nevű formációjával, és a Balkumba Tribe nevezetű nemzetközi produkciónkkal is.
A jó hír, hogy a mai napon megjött az első felkėrés a Berdisz Művekkel a Petőfi TV és az A38 szervezésében rögzítünk egy rövid koncertet, zárt ajtók mögött, minimális stábbal, de az együtt zenélés öröme remélem, átjön majd a felvételen keresztül is!

4) Naponta hány órát gyakorol?
Körülbelül 2-3 órát, ez nem karantén motivált ügy, a tanítás elhagyásával sikerült sokkal több időt a gyakorlásaimra fordítani.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Marisa Monte „Colecao”, Sting „Ten Summoner’s Tales”, Sergio Mendes „Brasileiro”, Johann Berby „Métisse Maloya”.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
29 éve gyakorlom a Wing Tsun kung fu-t, ez nem csak hobbi, de annak is megteszi... :)

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Ha mázlink van, akkor őszre viszonylagos szabadsággal tehetjük újra a dolgunkat...



Tóth Viktor


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Igazából életvitelem nem változott a járvány helyzet miatt. Annyiban persze igen, hogy nincsenek koncertek.

Napjaimat egész napos gyakorlással, zeneszerzéssel töltöm.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Eddigi pályámon nagyon vigyáztam, hogy ne legyek "lekötve", valami rendszeres "munka" ne vegye el az időt és teret a zeneszerzéstő, gyakorlástól.

Két fix tanítási periódus volt az életemben az elmúlt 15 évben, az egyik a szombathelyi Lamantin Jazz Tábor, a másik pedig a Sepsiszentgyörgyi Jazz Tábor. Ezeket nagyon szeretem, nagyon fontosnak tartom, hogy a mesterektől kapott tudást tovább adjam fiatalabb (és nem fiatalabb) kollégáimnak. Ezt valahogyan missziónak is tekintem. Egyfajta segítésnek. Tudom, emlékszem számomra mekkora nagy dolog volt egy-egy mondat, egy-egy gondolat egy Mestertől…. És azt is hiszem az általam vezetett workshopokon - melyek a jazz táborok mellett saját szervezésben is megrendezésre kerülnek - olyan dolgokról van szó, amikről máshol nincs, illetve én nem hallottam róla. A tanítványoknak a zenélés és a zenei úton járás egy teljesen más aspektusát szeretném megmutatni, melyeket hosszú évek alatt gyűjtöttem össze a világ jazz élvonalába tartozó Mesterektől.

A napokban elgondolkodtam, hogy talán én is indítok egy online kurzust, most karantén idején, mert el tudom képzelni a fiatal zenészek milyen nehéz helyzetben lehetnek, hogy gyakorlásuk nem megoldott, tanáraikkal személyes kontaktus nincs és gondolom egy csomó problematika felmerül a "magányban". Egyébként most sokkal több idejük van a zenében való elmélyülésre. Talán fiatal kollégáim kihasználnák az online kurzuson való részvételt.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert olyan projektekben játszom és azokkal, akiket nagyon szeretek. Ez elég luxus a zenei szakmában azt hiszem. Főként saját zenémet játszom - a jazzben megszokott módon a formáció a zeneszerző nevét viseli - a Tóth Viktor Tercettet, a Tóth Viktor Arura Triót mondanám fő zenekaraimnak, a Bird Food Marketet vezetem és a Road Six Sax szaxofon quartetet művészeti vezetője vagyok, mely tagjaival 23 éves barátság fűz össze.

Hamid Drake-kel játsszuk zenémet, ezek félévenkéti alkalmak nagy fesztiválokon.

Piotr Wojtasik lengyel trombitás nemzetközi quartetjében/quintetjében/sextettjében játszom Eric Allan, John Betsch, Michal Tokaj, Joris Teepe társaságában.

Tercettem időnként Horváth Sára Nina és Pocsai Kriszta énekesnőkkel kibővülve lép fel.

Sofia Labropoulou görög kanun művésszel alakul projektünk, Cserna-Szabó Andrással kortárs irodalom és jazz színtéren improvizálva rosszalkodunk.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Rendszeresnek mondható a napi nyolc óra gyakorlás. Ez most változott kicsit. Vidéki kisházamba költöztem, ahol egy újfajta életvitelt kezdtem. A gyakorlás mellett a tavaszi veteményezésre is kellett időt szakítanom. A tavasz minden árnyalatát megfigyelhetem, mivel egész nap a réten gyakorlok. (Ennek Szilágyi Miklós, az ország legjobb hangszerésze gondolom nem örül - már kb. 15-20 éve Ő javítja a hangszereimet mesteri módon -, mert az ilyen "terepmunka" nagyon igénybe veszi a hangszert.) Engem is igénybe vesz, de a madárdal, tavaszi szél, sok napfény kárpótol.:)


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Legtöbbet a madarak dalát hallgattam és figyeltem. De Stravinsky, Debussy, Ravel, Bird is előkerült. Wallace Roney zenéjét is hallgattam. Ő sajnálatos módon, koronavírus okozta halála miatt került most látóterembe. Piotr Wojtasik barátom Wallace közeli barátja volt. Wallace halála napján Piotr üzenetet írt nekem a lesújtó hírrel és Wallace fotójával, mely utolsóként készült róla, amint a kórházi ágyban trombitál. Itt szeretnék megemlékezni a nagyszerű Lee Konitz-ról, kinek halála mostani hír. Nagyon szomorú, hogy ekkora szellemi óriásokat is elvesztünk! Nagy hiány lesz ez az emberiségnek hamarosan. Lee Konitz-cal volt szerencsém egyszer találkozni, amint egy fesztiválon a fellépők szállodája előtt álltam…. Én is játszottam az aznapi fellépők sorában, melyen Lee volt a sztár. Az eset kora délután történt, amint a szállodából sétálni indultam…. Amint a szállodából kiléptem, épp abban a pillanatban állt meg a Mester kocsija. Ő kiszállt - én azonnal felismertem és amint elhaladt mellettem, üdvözöltem nagy tisztelettel: "Welcome, Maiestro! How you doing? … Erre ő odalépett hozzám - azt hitte a fesztiválszervezőkhöz, a stuff-hoz tartozom. Én tisztáztam a helyzetet, hogy nem, nem, én csak egy kis szaxofonos vagyok, csak nagy megtiszteltetés, hogy e kis városban üdvözölhetjük a mestert. Ő fejbólintással nyugtázta ezt és beindult a recepcióra. Én is elindultam a dolgom után…. Alig haladtam 200 métert egyszer csak egy hangot hallottam." Hey, mister saxophone!" Megfordultam. Lee volt az. - Nincs kedved sétálni egyet? - kérdezte…. És másfél órát üldögéltünk Győr belvárosában….És mesélt, Miles-ról, Trane-ről… A gyakorlásról. És arról az egy dologról, melynek megléte szerinte a legfontosabb a zenében.

Nyugodjék békében Mester!


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

A természet közelsége nagyon fontos számomra. A szabad ég alatt "levés". Erre most sok-sok lehetőségem van. A válaszokat az interjú kérdéseire is kint írom épp a kertben. A madarak énekelnek.

A meditáció az elmúlt 20 évben az életem fontos része. Azt gondolom, hogy a művészettel foglalkozók parttalan, sokszor fésületlen életéhez, de főként a rengeteg zenei rendszer és benső érzés, valamint élmény rendezéséhez a meditáció elengedhetetlen. A színpadon a pillanatban való "ott levéshez", a kreatív áramban és kommunikációban való aktív és villámgyors részvételhez a tudat tréningezése és koordinálása szükségeltetik.

Most több időm van az effajta gyakorlásra is.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Remélem, hogy minél hamarabb visszatérhetnek az emberek a normális kerékvágásba. Természetesen úgy, hogy a járvány eltűnik.

Sokat gondolok rá és küldöm valami láthatatlan szálon kívánságomat, hogy minél kevesebb embernek alakuljon ki komplikációja a járványból kifolyólag. Kívánom, hogy a betegek minél gyorsabban gyógyuljanak fel. Azt gondolom, hogy ezek a kérő, segítő, támogató gondolatok nagyon fontosak most ebben a nehéz időben. Weöres Sándor ezt írja: "Vigyázz, hogy világosat, vagy sötétet gondolsz, mert amit elképzeltél, azt megteremtetted."



Zombori Attila


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Most hogy ez a szomorú helyzet van és nincsenek koncertek, így nagyon sokat gyakorlok, dalokat írok, hangszerelek, párommal bearanyozzuk egymás napjait, főzünk és ennek eredménye, hogy szedem fel a kilókat. :)


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Februártól vagyok a Rock Suli tanári karában, mint dobtanár. Nagyon tehetséges tanítványaim vannak, és a korlátozások végett online tanítom őket videóhívásban.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Pont a koncertek lemondásakor még sikerült extra zártkörben egy rövid koncertet adni Kasza Tibivel, amiről készült videófelvétel, tekintettel azokra (is), akik szerettek volna eljönni a koncertre. Játszottunk volna április 22-én a László Attila Quartet-tel a BJC-ben. Azt nem tudom, hogy a Debreceni Jazz Fesztiválon a Fusion Circus-szal tudunk-e majd játszani...kiderül. Gitano Nagy Laci is felhívott még február elején, hogy lesznek bulik és számít rám mint dobos (nem zenész). :)


4) Naponta hány órát gyakorol?

Nem nagyon szoktam számolni, de 4-5 órát kisebb-nagyobb megszakításokkal.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Charlie Puth „Voicenotes”, a ToTo-tól szinte az összeset, Tribal Tech, Michael Brecker, Brecker Borthers, Steps Ahead „Magnetic”, Eric Clapton, Starship, Phil Collins, Fred Hammond, Katy Perry, Nickelback. Mindig szól nálunk valami.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nem hobbi, de nagyon belemásztam a dalszerzésbe. Van is egy zenekarom, ami még csak egyszer-egyszer mutatkozott nem saját anyaggal. Most a “bemutatkozó” lemezünkre írom a dalokat, ami a pop-rock-jazz stílust képviseli leginkább.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Sajnos, nem tudom erre a kérdésre a választ… Nagyon jó lenne, ha hamarosan vége lenne ennek a járványnak, és minden visszaállna a régi kerékvágásba. Viszont ugyanakkor kicsit talán jobban tudja most értékelni mindenki az otthonlétet, a családjával együtt töltött időt.



Lakatos Gabriella


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Számomra nem újdonság a koncert nélküli, befele figyelős időszak (sajnos). Biztosan sokan nem tudják, de az elmúlt fél évben - 3 koncert kivételével- búcsút intettem a színpadnak és a polcra tettem a mikrofonom egy időre. Persze nem önszántamból, egészségügyi okok miatt kellett így döntenem. Úgy terveztem, hogy ez a nyár lesz a visszatérés ideje, amely egy picit eltoldódik a kialakult helyzet miatt. A napjaim jól telnek. Próbálok befelé figyelni; meditálok, tervezgetem a jövőt,  mozgok, főzök, jókat eszem és természetesen rengeteg időt töltök gyakorlással. 

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

A távképzés több tekintetben is érint engem. Részben látom, hogy a tanárainknak az egyetemen mennyi munkája van ebben a helyzetben a megfelelő kommunikáció és folyamatos rendszerezés kialakításával, másrészt, habár én intézményben nem tanítok, néhány magántanítványom van. Főként kisebb gyerekek, akikkel szolfézst tanulunk. A tapasztalatom az, hogy nagyon szervezettnek kell hozzá lenni. Elveszti sajnos a személyes találkozások varázsát, de sokkal rosszabbra számítottam, amikor még csak találgattuk, vajon milyen lesz az online tanulás, tanítás.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A koronavírus megjelenése a korábban említett okok miatt az én élethelyzetemen nem sokat változtatott, viszont láttam, ahogyan a zenésztársaim koncertjeit sorra mondják le. Nagyon megrázó és szomorú volt érezni, hogy ez valószínűleg egy olyan időszak lesz, ami mindenkit megszorongat valamilyen szempontból. GAB nevű saját zenekarommal, és Blueklyn nevű zenekarunkkal nyári időpont volt az első koncert, amelyet elvállaltam, viszont új dalokkal készültünk, amelyeknek így a stúdió és klip munkafolyamata tolódik picit. A tavalyi évben Rafael Mário zenekarában működtem közre új lemezük elkészítésében, amely a „Black Butterfly” címet kapta. Az imént említett zenekarokkal nem feltétlenül jazz zenét játszunk, ami viszont nagyon hiányzik az életemből. Az elkövetkezendőkben mindenképpen szeretnék egy új formációt, valami mást, mint amit eddig tapasztaltam. Mindennél jobban vágyom rá, szeretgetem ezt a gondolatot, és remélem, meg tud születni most ebben a csendes időszakban… Rengeteg dolog körvonalazódott bennem a projekttel kapcsolatban -hiszen volt időm álmodozni róla az elmúlt hónapokban-, de ez egyelőre maradjon titok! :) 

4) Naponta hány órát gyakorol?

Haha! Minimum hatot, és így is folyton le vagyok maradva valamilyen feladattal. Ki érti ezt?! :) Ez persze nem csak az éneklésre vonatkozik, minden egyéb mást is beleértve: transzkripció írása, elemzések, zongorázás. Nem szeretnék ilyen angyali színben feltűnni, szerintem mindenki hasonló helyzetben van most, aki a tanszékre jár. 

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Valami mindig szól a szobámban. Hálás vagyok a tanáraimnak, mert folyamatosan ajánlanak felvételeket, eddig nem ismert darabokat, így mindig van újdonság, de vannak állandó művészek az életemben, akik nélkül nem igazán telik el hét.  Ránéztem most a Spotify alkalmazásomra egy kis segítségért, Bud Powell korszakaiban ugrálva hallgattam felvételeket, Darmon Meader lemezét hallgattam, amely az „And so Am I” címre hallgat, Sonny Rollins „Saxophone Colossus” albumát is hallgattam az elmúlt egy hétben, illetve Anderson Paak-ot például. Habár nem a napokban, de az elmúlt hetekben sokat hallgattam Oláh Krisztián Quartet-jének új lemezét, amelyet „At the Back of My Mind” címmel lehet megtalálni. Ajánlom mindenkinek szeretettel! 

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Rengeteget biciklizem mostanában, amit imádok. Viszonylag nagy mozgásigényem van, így muszáj is tekernem, vagy sétálnom egy nagyot mindennap, különben az alaphelyzetben is létező alvásproblémáim átveszik az irányítást az életem felett. Haha! Szeretek festegetni is. Amikor hirtelen a koncertezésből és mindennapi pörgésből ki kellett szállnom októberben az egészségem érdekében, akkor nagyon sokat festettem. Mostanában ritkábban fogok neki, de végtelenül felemelő érzés picit gyermeknek lenni. (Mielőtt bárki azt gondolná, hogy jól csinálom, muszáj elmondanom, hogy egyáltalán nem tudok rajzolni és festeni, csak szeretek.)

Próbálja ki mindenki, isteni érzés szerintem!


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Természetesen örülnék, ha minél előbb véget érne a koronavírus, de a racionalitás azt súgja, hogy nyár végénél előbb nem gondolnám, hogy visszatérünk a régi kerékvágáshoz. Addig is mindenkinek kitartást, jó egészséget, és kívánom, hogy legyen ereje mindenkinek az építő dolgokra használni ezt a szerencsétlen helyzetet!



Vörös Attila


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

A munkáimhoz tartozó feladatok és kötelezettségek elvégzéséből adódóan változó, hogy mikor és mennyi szabadidőm van. Ilyenkor pihenek, gyakorolok, olvasok, tanulok, komponálok. Családtagokkal és ismerősökkel pedig a kommunikációs eszközök segítségével tartom a kapcsolatot.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Az online oktatás keretein belül igyekszem hasznosan kihasználni a jelenlegi helyzetet úgy, hogy a növendékeim minél többet fejlődjenek zeneileg. Nagy hangsúlyt fektetünk a zeneelméleti feladatokra, valamint az önálló gyakorlásra való ösztönzés, motiválás is jelentős szerepet kap. A növendékektől kérek írásos, szöveges válaszokat a zenével kapcsolatos kérdéseimre. A hangfelvételek, zenei felvételek készítése is fontos, emellett elengedhetetlen, hogy azonnal tudjak reagálni, ezért az online hívást is használjuk. Így terelgetem őket a zenei fejlődés útján.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Formációk, ahol játszom: a Vörös Attila Jazzcraft és az ABS Big Band.

A Vörös Attila Jazzcraft-nek március 28-ára felkérése volt a Levendula Galéria kiállítás megnyitójára, valamint a májusban megrendezni kívánt I. Szadai Fényfesztiválra.

A Levendula Galéria online kiállítás megnyitóján végül egyedül tartottam a frontot, videófelvételről.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

A gyakorlás mennyisége nagyon változó. Az eddigi és a mostani időszakban is a rendelkezésre álló időtől függ, illetve attól, hogy milyen zenei feladatra készülök. Előfordul az is, amikor csak a fejben gyakorlásra van lehetőség. De azt szoktuk mondani, hogy végső soron a gyakorlás minősége is döntő tényező…


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Lemezek helyett neveket sorolok fel, akiknek a játékát szeretem hallgatni: Charlie Parker, John Coltrane, Julian Cannonball Adderley, Lee Konitz, Sonny Stitt, Joshua Redman, Chris Potter, Gerald Albright, Gene Ammons, Scott Hamilton, Andrea Motis… és egyéb külföldi, illetve hazai kortárs előadók.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Több időm jut a balkonparadicsom-termesztés rejtelmeivel foglalkozni.

A szabadban való mozgásként menyasszonyommal és csivavánkkal a környező erdőben szoktunk sétálni. Az itthoni sportolást is fontosnak tartom.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

A 2019-es Debreceni Bor- és Jazznapok-on a viharos idő ellenére is felléptünk a zenekarommal. Remélem, hogy ezen a viharos időszakon is hamar túljutunk.



Tisza Bea


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Nekem előtte hónapokig nem voltak koncertjeim :) Egy helpdesk-en dolgozom, francia-angol nyelven, itthonról távmunkában, mellette finomakat főzök a gyerekeimnek, rendbe rakom a kertet és lefestem a falakat :)


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

A saját gyerekeimet tanítom, emelt matek érettségi, stb…


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Nem volt állandó zenekarom


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Ötletszerűen gyakorlok, mivel napi 8 órát dolgozom teljesen más területen, plusz a gyerekek és a házimunka, viszonylag keveset, inkább csak kikapcsolódásképpen.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Nem nagyon hallgattam jazzt az utóbbi napokban, de örömmel hallgatom jazz zenész társaim felvételeit a közösségi médián, ha van rá időm.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Házfelújítás és a kertem.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Őszintén, nem tudom, de az élet szeptember előtt biztos nem zökken vissza.



Pál Gábor


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Az elmúlt egy hónapot a családommal töltöttem Erdélyben, Sepsiszentgyörgyön. Ezeket a napokat a család melegében könnyebben vészeli át az ember.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Még nem tudtam kipróbálni magam a tanításban.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?


Szívemhez nagyon közel áll a Kökény Attila zenekar. Velük jó pár koncertünk elmaradt. Továbbá Éliás Gyula Jr. , Bereczki Zoltán , a Hász Eszter Quintet és a Bolyki Tamás Quartett zenekarokban basszusgitározom. Színházi produkciók is amikben tevékenykedek elmaradtak.



4) Naponta hány órát gyakorol?

Sosem nézem az órát gyakorlás közben. Egész nap a hangszer a kezemben van kisebb-nagyobb pihenésekkel ékelve.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Az örök kedvenc a Toto, nem telik el úgy hét, hogy legalább egy albumot ne hallgassak meg újra meg újra. Sting lemezek is előkerülnek. Folyamatosan vadászom az általam nem ismert új előadókat.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nem igazán van. Szeretek olvasni, filmezni, de talán ez az  elfoglaltság olyan, hogy a turnébuszban ülve egy hosszú úton is tudom űzni.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Sajnos, erről még a nagy fejesek is óvakodva nyilatkoznak.



Szolnoki Dóra


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Mivel 2. éve vagyok Gyesen itthon az ikreimmel, ezért nem igazán változtak az életkörülményeim, csak annyiban, hogy többet van itthon a párom.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Jelenleg a Tóth Aladár Zeneiskolában vagyok jazzénektanár, de ugye a Gyes miatt ez is 2 éve szünetel. Voltak magántanítványaim, de ők más életkörülmények miatt mentek el


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

A saját 2016-ban alakult, új Szolnoki Dóra Jazz Gap zenekarom 2 éve nem játszott. 2019 szeptemberben alakult egy Lounge Fm zenekar, amit nem én vezetek, de épp kezdett beindulni, miután behívtak minket a Jazzy Rádióba, mert csináltunk egy videóklipet.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Gyakorolni a gyerekek születése óta nagyon keveset tudok.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Mostanában nem hallgatok jazz zenét, inkább gyerekdalokat, komolyzenét és népzenét.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Nem sok mindenre van időm, napi 1-2 óra jut magamra, így azt nagyon be kell osztanom, hiszen 2 éves ikreim vannak és egy 9 éves fiam, velük van elég foglalkozni való, de vágyom valamilyen hobbira mindenképp, de legalább zenélhetnék már!


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nehéz megítélni meddig tart a vírus, attól függ, hogy a lakosság betartja-e a szabályokat. Ha igen, akkor fél év múlva vége lehet, ha nem, akkor kb.1 év is lehet belőle sajnos...

Köszönöm, hogy elmondhattam mindezt!



Raboczki Balázs


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Jelenleg főleg online tanítással, gyakorlással és zeneszerzéssel, valamint a zenei ismereteim bővítésével töltöm az időmet, illetve próbálom ezt az időszakot valamiféle pihenésnek, lelki feltöltődésnek szentelni.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Magántanítványaimat online úton tudom elérni, és próbálunk a jelenlegi helyzethez alkalmazkodni, amennyire ez lehetséges.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
Jelenleg fő projektünk a Jazz Friends (tagjai Kiss Tamás, Möntör Máté és Mihalovics Dávid), melynek első lemeze jelent meg a hetekben, és lett volna lemezbemutató koncertje a BJC-ben. További zenekarok, melyben játszom a Szalóky Group, mellyel idén volt szerencsénk debütálni a Jazz Showcase-en, illetve a Soulfool Band, a Hutchy and Stars és a Blueklyn.

4) Naponta hány órát gyakorol?
4-5 órát maximum.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Jelenleg főleg klasszikus zenét, főleg Ligeti Györgyöt, Bartók Bélát és Anton Webern-t hallgatok, de sokat hallgatom Ben Wendel amerikai szaxofonos lemezeit is.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
Régóta szerettem volna behatóan foglalkozni a bigband hangszereléssel és a kortárs zeneszerzéssel, így most a szabadidőmet főleg erre fordítom.

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Remélem minél hamarabb! Addig is kívánok mindenkinek és Robi bácsinak is jó egészséget. Vigyázzon mindenki magára!



Szeifert Bálint


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Mióta a kezdeti sokkból magamhoz tértem, igyekszem minden nap alkotni valamit, minden nap gyakorolok, próbálok fejlődni a magam szintjén a zenéléshez kapcsolódó technikai dolgokban is (videóvágás, demoszintű hangrögzítés).

Vannak zenész barátaim, akikkel majdhogynem napi szinten küldözgetünk egymásnak felvételeket, amelyekhez mindenki hozzáteszi a maga részét. Ezek közül néhányat már meg is osztottunk a közösségi oldalakon.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Magánítványaim vannak, néhányukkal tudjuk folytatni a tanulást online. Igyekszem az oktatást az online felületek adottságaira "konvertálni", például azzal, hogy ösztönzöm a tanítványokat demofelvételek készítésére. Ezeknek a felvételeknek az elemzéséből rengeteget tud tanulni az ember.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A zenekaraim tevékenysége a járvány ideje alatt sem állt le. A Mörk zenekar basszusgitárosa vagyok, velük elindítottunk egy Patreon oldalt, ahol a közönségünk tud támogatni minket, cserébe mindenféle exkluzív videót és egyéb tartalmakat kapnak tőlünk. Ezenkívül még van egy Wopo Wopo nevű elektronikus formáció, amiben zenélek. Velük a "karantén" időszaka alatt már megjelent egy cover videónk.

A járvány előtti utolsó koncertemen pedig a Novan Experiment vendégeként léphettem fel a Fonó Budai Zeneházban (erről a koncertről a jazzma.hu is beszámolt).


4) Naponta hány órát gyakorol?

Nem nagyon számolom az órákat, sokszor a gyakorlás összefolyik felvételek készítésével, videó editálással, stb.

Ettől függetlenül minden nap igyekszem alapvető technikai gyakorlatokat is végezni, és a time-ot gyúrni, mert az mindennél fontosabb!


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Összeírtam egy hosszú listát a korlátozások idejére, remélem nem fogok a végére érni :)) A múlt héten vissza-visszatértem Stephen Lee Burner „Thundercat" idén megjelent „It Is What It Is" című lemezéhez. Egyszerűen zseniális.

Egyébként ezeket a lemezeket hallgattam eddig: Pat Metheny „Bright Size Life”, Anderson .Paak „Malibu”, a John Scofield Trio is megjelentetett a napokban egy új kislemezt, azt is meghallgattam párszor.

Sok koncertfelvételt is nézek a neten, nagy kedvencem lett Jaco Pastorius 1985-ös koncertvideója, amit Belgiumban rögzítettek.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Próbálok minden nap valamennyit mozogni, sétálni, vagy kocogni, még a járvány kitörése elején eljöttem Budapestről Zircre a szüleimhez. Itt a bakonyi erdőkben könnyebb betartani a kijárási korlátozásra vonatkozó szabályokat, ha kimozdul az ember.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Számomra csak egyetlen dolog biztos: jelenleg mindenki csak találgat. Ezzel együtt nagyon remélem, hogy hamarosan újra koncertezhetünk!

Kitartást kívánok minden zenésznek és zene-rajongónak!



Szesztay Dávid


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Sajnos vagy nem sajnos, nem érzem úgy mintha az új helyzet miatt jelentősen megnőtt volna a szabadidőm, inkább csak átalakult, leegyszerűsödött a napirendem az által, hogy nem járok el próbálni, koncertezni. Lassan három éve, hogy bérlek az otthonunkhoz közel egy kis helységet, amit stúdiónak rendeztem be, a napjaim jelentős részét ott töltöm, és olyan dolgokat valósítok meg, amiket gyakorlatilag évek óta halogattam. Főként instrumentális film és színházi zenéimből összeállítottam és közzétettem egy katalógust Crowander néven, ehhez veszek fel egy új albumot, alapvetően basszusgitár riffekre épülő instrumentális kis szösszeneteket. Írtam pár egyszerűbb slágeresebb dalt is angol nyelvű szöveggel, azokból is felvettem hármat, Lucával is dolgoztunk már az új ötletein, és sok időt töltöttem az új, három dalos EP-m megkeverésével is, ami május 1-én fog megjelenni. Mindezek mellett azért több időt töltök otthon, mint általában, ami jól esik, például  Lucával gondozzuk a zsebkendőnyi kis kertünket, és szinte minden nap focizok Zorkával, a kisebbik lányunkkal.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Nem tanítok. Mivel én sem tanultam, ezért nem érzek jogosultságot a tanításhoz.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Santa Diver, Kiscsillag, Lovasi András szólóprojectje, Szesztay Dávid és zenekara. Ezek a most aktívan működő formációk, amikben játszom.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Ideális esetben reggel szoktam kb. 50 percet gyakorolni, mostanában többnyire zongorán, vagy basszusgitáron, tehát alapból sem túl sokat. Most, hogy sok mindent akartam rögzíteni a stúdióban ezek a kis bemelegítések is elmaradtak, de ha majd kicsit lenyugszom, újra visszaáll a rend.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Ilyen zeneírós-rögzítős időszakban nem sok zenét hallgatok, örülök, ha csend van :)


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nem igazán. Több mint négy éve járok ping-pong edzésekre, azt jó lenne már folytatni.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Isten ments, hogy hozzá nem értőként prognosztizáljak, amennyi információm van, az alapján laikusként azt tippelném, hogy kb. szeptemberre lesz vége, viszont, hogy milyen következményeket fog okozni például a szórakoztató iparban, azt tényleg nem tudom felmérni. Talán jövő eddigre már rendezni tudja sorait a zeni élet.



Oláh Kálmán


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?
Nagyon hiányzik a koncertezés. Nekem a közönség előtti, kreatív improvizáció jelenti a művészetben való igazi kiteljesedést. És ez most úgy tűnik egy darabig nem lesz…
Nem nyújtana semmilyen élményt, ha online karantén-koncerteket adnák, mert nincs ott velem a közönség, és nem motivál senki és semmi, amikor egy szobában egyedül játszom!

2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?
Persze hogy tanítok, hisz tudod, most 20. éve tanítok a LFZE Jazztanszék zongora, és zeneszerzés szakán. Nincsenek már magántanítványaim, csak néha-néha, alkalomszerűen szoktam adni maganórákat.
Pillanatnyilag távoktatásban adom le az egyetemen kötelező óráimat.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?
Továbbra is léteznek a régi zenekaraim (ha túléljük a koronavírust, remélem folytatódnak): Trio Midnight, Oláh Kálmán Sextet, László Attila-Oláh Kálmán Quartet.
De legújabb formációm az Oláh Kálmán Quartet, melyben kisebbik fiam, Oláh Kálmán Jr. szaxofonozik, Barcza Horváth József bőgőzik, és Balázs Elemér dobol.
Ezek mellett persze vannak alkalmi, de visszatérő, nemzetközi formációim is. Februárban például, a koronavírus elszabadulása előtt Firenzében koncerteztem egy régi olasz barátaimból álló triómmal, Piero Borri-val és Ares Tavolazzi-val. (Nem lettem ‘koronás’ azóta se… :) )

4) Naponta hány órát gyakorolsz?
Jelenleg azt gyakorlom, hogy lehet hangszer nélkül dzsanázni, vagy dzsanáztatni, hahaha! Csak vicc… de amúgy tényleg nincs hangszerem most ott, ahol lakom, és pillanatnyilag a komponálással és a hangszereléssel töltöm az időmet. Hal’ Istennek vannak felkéréseim. Írok egy nagyszabású big band művet, amire kiemelt alkotói támogatást kaptam az NKA-tól. Ezen kívül írok egy szintén vadonatúj darabot szimfonikus zenekarra és jazz quartet-re, amelyre a MÜPA kért fel a megnyitása 15. jubileuma alkalmából, és ha a Jóisten is úgy akarja, akkor ennek október 27-én lesz a bemutatója a MÜPA nagytermében és a sztárvendég John Patitucci lesz, aki boldogan vállalta az egész esten való közreműködést! Remélem, megérjük…

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?
Őszinte leszek: nem hallgatok most zenét, valahogy nincs hozza hangulatom, de tudom, hogy ez csak átmeneti, és hamarosan vissza fog jönni az erre való igényem. A  komponáláshoz meg nem feltétlenül a zenehallgatás jelenti az inspirációt, motivációt, sőt...

6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?
Most nagyot fogsz nevetni: az igazi hobbim az utazás! Na ennyit erről…
Most egyelőre marad a filmnézés, de szeretnék újra könyveket olvasni, amit az utóbbi időben elhanyagoltam a túl sok internetezés miatt.
Mar a Bibliát is a telefonomon olvasom, és ez nagyon káros a szememnek. Amúgy is már émelygek az internetes közösségi oldalaktól, meg a TV-től is, úgyhogy épp ideje visszaváltani a régimódi szórakozásokhoz!

7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Szerintem két lehetőség esélyes:
1) Vagy hirtelen, egyszer csak vége lesz, viszonylag hamar. De persze a gazdasági válság még sokáig fog tartani.
2) Vagy nem lesz vége, hanem ez már az armageddon kezdete, ezt követően még nagyobb borzalmak lesznek, majd ezután beteljesedik Krisztus második eljövetele, ahogy a jelenések könyvében van.
Nekem a 2. is jobban tetszik, mint a köztes lehetőség: még 1-2 év karantén!
De bárhogyan is lesz, én rábízom magam a Mindenható Istenre, és bízom abban, hogy az Ő kifürkészhetetlen útjai  - a sok áldozat ellenére  - a végén mindig jóra vezetnek, és a szenvedést, a tragédiát is az emberiség javára fordítja, mivel ezek által tanulunk, növekedünk a hitünkben és az emberségünkben.



Tettamanti Tamás


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Dolgozom + ovibácsi + gyakorlás :)


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

A BME-n tanítok távoktatásban. Nem az igazi...


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Bass Loco, Tettamanti Téma, Jumping Matt Band.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

1 órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Chris Potter, Enrico Rava.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

-


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Június.



Tóth Sándor


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Sokkal több szabad időm nincsen, hiszen az elmaradt koncertek inkább az esti órákban lettek volna. Mivel át kellett állni az online tanításra sok idő a módszer fejlesztésére tökéletesítésére ment el.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Két vidéki zeneiskolában tanítok, valamint Budapesten vannak magántanítványaim. Ezért volt fontos, a már említett módszer gyors kitalálása. Nagyon sokat köszönhetek Bátaszéki Róbert barátomnak, aki ennek a munkának az oroszlánrészét elvégezte.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Van egy saját kvartettem, valamint Eichinger Tibivel van egy közös zenekaruk. Tagja vagyok az Icecream Supersession zenekarnak, valamint a Békéscsabai Big Band-nek. A legtöbb koncert viszont a Quimby zenekarral lett volna, mert meghívtak vendégnek a teljes szezonra, ami ősz végéig tartana...


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Egész nap fújok a gyerekekkel furulyát, klarinétot, szaxofont. Jutalom a nap végén, ha még tudok egy órácskát saját magamnak fújni. Mostanában inkább baritonszaxofonozom egyébként.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Főleg olyan zenéket hallgatok, amiket a tanítványok küldenek ilyen-olyan okokból. Néha ezeknek is alig jutok a végére... ma egyébként volt időm és Thelonious Monk-John Coltrane közös lemezét hallgattam kazettán! :)


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Nagyon szeretek autót, motort bütykölni, hétvégente azért tudok nyakig olajos lenni....


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Remélem a nyár közepére visszahúzódik, és az emberek is visszatalálnak a normális életükbe.



Vörös Niki


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Az elmúlt időszak nem csupán a járvány miatt kialakult helyzetből fakadóan hozott változást az életembe, hanem mert március közepén költöztem Kisfiammal új otthonunkba, Visegrádra. Nagyon elfoglalt voltam az elmúlt hetekben, mára talán sikerült kicsomagolnunk és lassan belakjuk az új házikónkat.

Csodaszép helyre költöztünk, ismerkedünk az új otthonunkkal, a várossal, a kertünkkel, és élvezzük a sok időt, amit most együtt tölthetünk.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

A Premier Művészeti Szakgimnáziumban tanítok, ahol természetesen mi is elkezdtük az online oktatást. Napi kapcsolatban vagyok a tanítványaimmal, és a kezdeti nehézségek után mára gördülékenyen, és határozottan jól megy a tanítás. A gyerekek most talán még jobban dolgoznak, mint korábban. Úgy látom, többet gyakorolnak, és jobban el tudnak mélyedni a feladataikba. És mindezt élvezik! J


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A Vörös Niki Quartet-ben, a Kokopelli Jazz Matiné formációban, illetve a VVV Session formációban Eszterrel és Lacival, mellyel az esztergomi VVV Jazz Klub házigazdáiként minden hónapban más-más vendégzenésszel játszottunk.

Sajnos, most a Jazz Klubunk is szünetre kényszerült.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Igyekszem minden nap gyakorolni, de mivel sokszor egyedül vagyok a Kisfiammal, ez nem mindig sikerül. Néhány napja Barnabásnak (Kisfiam) igénye lett a napi énekórára J, azóta minden nap tartunk egy 30 perces közös beéneklést, amit mindketten nagyon élvezünk J

Amikor tehetem, naponta több órát gyakorlással töltök.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

A költözés során előkerültek régi CD lemezeim, azokat kezdtük el sorra végighallgatni. Chick Corea, Sting, Coltrane albumok, világzenei lemezek, stb.

Sok köztük magyar kollégák lemezei. Sokat hallgatom a társaimat. A kocsimban talán csak magyar jazz zenészek lemezei vannak. Szeretem őket nagyon!


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Imádok kirándulni, hegyet mászni, kertészkedni, sütni-főzni. Kirándulni rengeteget szoktunk, és most végre újra kertészkedhetek is. A sütés-főzésre is több időm lesz hamarosan. J

Gyakran bringázunk és nagyokat görkorizunk a Kisfiammal. Igazából nagyon élvezem a sok időt, amit most vele tölthetek.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Fogalmam sincs. Nem szeretek nagyon messzire tervezni, mindig az adott pillanatot próbálom élvezni, megélni… nem félni a holnaptól, és nem vágyakozni a múlt után. Azt hiszem ez a tulajdonságom most szerencsés számomra.



Szentgallay György


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Szegedre költöztem, a felszabadult időt szüleimmel töltöm. Beszélgetünk, filmet nézünk, sütögetünk. Az utóbbi években alig volt lehetőség ilyesmire, így valamelyest hálás vagyok a helyzetért.
Egyébiránt sokféle zenét kell feljátszanom a szerény kis "stúdiómban". Ezek között vannak tényleges munkák is, és vannak, amiket csak szerelemből csinálunk. Így aztán nincs olyan sok szabadidő.

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Intézményben nem tanítok, bár szívesen tenném.
Magánúton tanítok basszusgitárt, elméletet, komponálási technikákat, hallásfejlesztést, valamint egyes szoftverek, például a Sibelius használatát. Vannak teljesen kezdő diákjaim, és olyanok is, akikkel Csajkovszkij dallamkezeléséről, és Thad Jones hangszereléseiről beszélgetünk.
Bár voltak averzióim az online tanítással kapcsolatban (ti. utálom a videochat-elést, de még telefonálni se nagyon szeretek), most úgy néz ki, működik a dolog.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
Mainstream jazzt alig játszom az elmúlt években, pedig jó lenne. A klasszikus és a modern jazz majd' minden ágát szeretem, bár főleg a dallamos hard bop-ot és a modern big band-et favorizálom. De közel áll hozzám a fusion és az igényes smooth jazz is...
Ám hogy válaszoljak a kérdésre: az eklektikus/fúziós Antal Gábor Trióban. Nem olyan régen közös projektbe fogtunk Szőke Szandrával. Április 8-án léptünk volna fel először ebben a felállásban a MOM-ban, nyáron pedig egy balti turné várt volna ránk.
Barátaimmal csináljuk a Lilo Upright zenekart. Célunk a teljesen saját repertoár, és a saját hangzás kialakítása, amelyekhez épp mostanában kezdtük megtalálni a helyes workflow-t.
Egyébiránt főleg pop- és rockzenekarokban játszom, elsősorban Rácz Gergő együttesében. Gergő és Orsovai Reni közös dalával megnyertük a Dal2020-at.
Fazekas Eszter, R&B énekesnő zenekarában is basszusozom, és van egy rockzenekarom is Jamstage névvel, akikkel nemrég jelentettük meg első kislemezünket. További pop-projektek is vannak, ám egyelőre titkosak.
Nagyon szeretem ezeket is csinálni, ugyanis a pop- és rock ugyanolyan közel áll hozzám, mint a klasszikus zene, vagy a jazz.
Hárman alkotjuk váltásban a Vígszínház „A nagy Gatsby” című előadásának basszusgitár-szekcióját. Zseniális a társaság, nagyszerű a darab, imádom csinálni. Ehhez hasonló munka várt volna rám az Operaházban is, sajnálom, hogy ez is elmaradt.
Emellett sokszor megtalál egy-egy session, vagy helyettesítés. Imádom ezeket, színes tőlük az élet! Az elmúlt időkben jópár zenekarral léphettem fel: Csemer Boggie, Deniz, Szilárd, Vanavan, Margo, Chameleon Jazz Band, Szarka Tamás, a szépemlékű Kistehén, a Soulfool Band és mások.

4) Naponta hány órát gyakorol?
Mostanában sokat, de ha épp nem is mechanikus gyakorlatokat végzek a hangszeren, valamilyen formában mindig zenével foglalkozom. Néha belegondolok, hogy az egész életemet, a barátaimat és minden pozitív dolgot (s egyébként negatívat is) a zenének köszönhetek. Hálás vagyok, hogy a húszas éveim így telhettek el.
Basszusgitáron leginkább a technikámat próbálom alapjaiban megreformálni, illetve olyan zenei megoldásokat akarok beépíteni, amelyek már korábban is foglalkoztattak, de nem volt rájuk idő. Viszont továbbra is él bennem az elhatározás, hogy személyesen tanuljak tovább más, általam nagyra tartott basszusgitárosoktól.
Célom a legteljesebb tudatosság és az önfeledt, kreatív dolgok precíz egyensúlyának megtalálása.

5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Ha ránézek az előzményekre, a Jamiroquai, Horace Silver, a Blood Sweat & Tears, Whitney Houston, Oliver Nelson, Tom Misch, Jorge Ben Jor, a The Ventures, Cserháti Zsuzsa, Tigran Hamasyan, Jorja Smith, a Vulfpeck és a Pixies szólt, de hallgattam Infectious Grooves-t, ZAZ-t, Alice in Chains-t, The Clash-t meg egy csomó gospelt, nevenincs acidjazzt és metalcore-t is.
Továbbá végignéztem Dvorák Ruszalkáját Fischer Ádám vezényletével, Gustav Holst Planéták szvitjét egy BBC Proms felvételen és egy koncertet, ahol Bernard Herrmann Hitchcocknak írt filmzenéit játszották. Jazz LP-k közül Weather Report „Mr Gone”, Kaltenecker Trió „Ivory Tower”, Don Ellis „Soaring”, és Stan Getz „Jazz Samba” forogtak.
Ha valami képes katarzist kiváltani, az számomra a jó zene, de néha az is elég, ha van benne egy jó basszustéma.

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
Rockzene játszása basszusgitáron pengetővel. Ez teljesen ki tud kapcsolni.
Imádom a filmeket (3000-hez közelít a megtekintett filmek listája), valamint a történelem és művészettörténet iránti érdeklődésemet kicsit jobban ki tudom élni. Újabban teljesen elmerültem a stúdiózás, a sound design és a Digital Audio Workstation-ök világában. Ez egyelőre hobbi, de bármi lehet belőle.

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Remélhetőleg még azelőtt, hogy kitörnek az éhséglázadások. Az biztos, hogy ha véget is ér a veszély, hosszú ideig eltart még, hogy a társadalom kiheverje az átélt mentális krízist, és az emberek nyugodtan el tudjanak menni egy koncertre. A modern életvitel törékeny, de a zenei szakma a legsebezhetőbb, gyakorlatilag nincs szociális védőháló. Ezt is, ahogy az egész social media-ba zárt fogyasztói szemléletet újra kellene gondolni a jövőben.



Szabó Dániel Ferenc


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?
Főleg gyakorlok, zenét hallgatok, főzök és futok. Örülök, hogy az utóbbira van időm, mert az eddig reggeltől estig beosztott életem mellett nem jutott rá elég idő, és amúgy is muszáj valamit mozognom a dobszék és a konyha között. Ezek mellett elővettem régi ötleteimet és felvételeket készítek - már amennyire engedik a társasház lakói, de egyelőre senki nem szólt! :D

2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?
Magánban tanítok. A mostani időszakban Skype-on keresztül tartok órákat.

3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?
A Mörkben, a Gyémánt Bálint Trióban, a Rodek Balázs Trióban, a Shinterz.-ben, az Indigóban, a Laidback Quartet-ben, és itt-ott.

4) Naponta hány órát gyakorol?
Minden nap gyakorlok, viszont hogy mennyit, az attól függ, hogy mennyi energiám van arra, hogy koncentráljak és kikapcsoljam a gondolataimat. Van, hogy reggel 9-től estig ott ülök a dobnál, de van, hogy csak délután ülök le. Volt, hogy olyan jó lazacot készítettünk a barátnőmmel, hogy meg kellett ennünk azonnal az összeset, és már csak lábat lógattunk a nap hátralévő részében.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?
Miles Davis "Kind of Blue" lemezét szinte minden héten végighallgatom, és sokat játszom együtt a felvétellel. Van még pár album, ami a járvány óta hasonlóan jó "partner" a gyakorláshoz, ezeket a felvételeket egy lejátszási listába gyűjtöttem össze a Spotify-on, általában tempók szerint.
Hallgattam Gadó Gábor és Laurent Blondiau "Veil and Quintessence" lemezét, a Tedeschi Trucks Band lemezeit, Thundercat új lemezét, John Coltrane "Both Directions at Once: The Lost Album" lemezét, stb. Ezek mellett sok lejátszási listát hallgatok és készítek a Spotify-on stílusok szerint is.
Vannak olyan lejátszási listáim is, amik szerintem nagyon jól szóló pergők, lábdobok, vagy egy egész dobfelszerelés hangzása miatt vannak listába szedve. Ezek főleg referenciák a dobfelvételeimhez, de nagyon jó dobolások is vannak köztük, szóval sokat hallgatom őket. Nekem ez a zenei gyűjteményem, vagy mi. Szívesen dobok át linket bárkinek, nagyon jó zenéket és felvételeket szedtem össze! :D

6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?
Igen! A futásra és a főzésre sokkal több időm van. Múlt héten ültettünk az erkélyen bazsalikomot meg rukkolát, és átültettünk néhány régi dísznövényt is. Jó, hogy van idő ezekre!

7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?
Reménykedem, hogy augusztusban már újra találkozhatunk egymással.



Vázsonyi János


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Olvasás, meditáció, gyakorlás, online koncertek szólóban és a feleségemmel duóban, a vidéki ház körüli munkák: így telnek a hétköznapok, idő sincs unatkozni :)


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Magán úton tanítottam heti két órát, de most az is szünetel.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Rengeteg színházi előadásban működtem közre, a Sefaradban szefárd zenét, a Makámban világzenét, a Heurékában alternatív popzenét, a DJ Bootsie trióban Solymosi Vilmos kiváló szerzeményeit, a Chalabanban (egy ideje már csak helyettesként) marokkói zenét játszottam, ezen kívűl szólóban klasszikust és jazzt ötvözve saját improvizációkat templomokban.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Ez attól függ, hogy mire készülök épp, de az is előfordul, hogy semennyit, szerencsére a feleségem rám szól kedvesen, ha már nagyon lusta vagyok.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Sainte Colmobe csodás gamba duóit, Paul McCartney 2005-ös lemezét, Jaco Pastorius-t, Bartók Rádiót.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Siklóernyőztem sokat régebben, de most inkább kirándulok helyette néptelen helyeken, ha tehetem.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

A járvány el fog húzódni még hónapokig, meg kell tanulnunk vele együtt élni. Ez most a befelé figyelés ideje, új világot kéne felépítenünk a járvány utánra, ami sokkal környezettudatosabb, lassabb tempójú, spirituálisabb, kevésbé fogyasztói és összhangban tud létezni a természettel.



Varga Gábor


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Nemsokára megjelenik az új kvartett albumunk (Szaniszló Ricsi – vibrafon, Csuhaj-Barna Tibor – bőgő, Jeszenszky György – dob). Ennek utómunkálatai, vinyl, CD, DSD256 formátumokban történő megjelenése sokrétű, számomra kedves feladatot ad. Fotók, grafikai munkák, kiadványokra kerülő szöveges tartalom kitalálására most bőven van időm.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

Magántanítványokkal foglalkozom, jelenleg online formában. Őszintén szólva, ez nem könnyíti meg a feladatomat, de egy lelkes tanítvány, ambiciózus hozzáállása mindig elég motiváció számomra is, így hamar túllendülök a távoktatás problémáján.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

Elsősorban a saját kvartett formációm az, amit aktívan menedzseltem. Emellett az elmúlt 1,5-2 évben több szólózongora felkérést kaptam, amelyek mindegyike koncertszerűen zajlott, így az elmúlt időszakban a szólisztikus megszólalásommal foglalkoztam a legtöbbet. Ezeken kívül, színházi daraboknak szereztem zenét, és volt jónéhány előadás, amiben aktívan közre is működtem zongoristaként. (Ha mi holtak feltámadunk, Peer Gynt, A mi kis városunk, stb.). Részt vettem továbbá egy koncertsorozatban, több mint 20 állomással országszerte és határainkon túl, Együtt ülünk a világfa tetején címmel, a soproni Petői Színház és a Pro Kultúra  Sopron jóvoltából.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Több megszakítással, egyszerre 30 perc, egy óra időtartamban, zavartalan napokon ez 3-4-szer ismétlődik egy nap, így napi négy, alkalmanként akár 6 órát is gyakorlok egy nap. Ebben szigorú vagyok magammal szemben. A zongora mögött, játékkal töltött időt nem tartom gyakorlásnak. A gyakorlási idő számomra az, amikor olyan dolgokat próbálok megtanulni, ami határozottan nem megy. Ez részemről erős koncentrálást igényel és meglehetősen fárasztó is.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Az utóbbi napokban, amit hallgattam, az Brad Mehldau „After Bach”, és az ECM Records Keith Jarrett „Best of” válogatását. A reggeleket viszont, jellemzően a 70-80-as évek rockzenéjével kezdem a tus alatt, az mindig feldobja a napomat.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

Szerencsés embernek tartom magam, a legkedvesebb hobbim a zene.  Végre van időm kigyakorolni a legnehezebb Chopin etűdöket is, ami  rengeteg kitartást és nem utolsósorba technikai és idegmunkát igényelnek.  Azért gondolok rá hobbiként, mert színpadra sohasem vinném ezeket a darabokat, ellenben önkéntelenül is beépülnek a játékmódomba, és nagyon sokat segítenek technikailag.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Rengeteg sokszor ellentétes információt hall az ember,  de én úgy gondolom részemről, ahogy zenészként, úgy magánemberként is elvárható a hiteles megnyilatkozás, így ez utóbbi kérdés megválaszolására nem tartom magamat kompetensnek, ezért nem bocsátkoznék jóslatokba. Maximálisan elfogadom a hozzáértők javaslatait, és erre buzdítok mindenkit, hisz mindannyiunk közös érdeke, hogy a legkevesebb veszteséggel, és a lehető leghamarabb kilábaljon társadalmunk ebből a nehéz helyzetből. Reménykedem benne, hogy minél előbb egy koncerttel, a közönséggel karöltve ünnepelhetem meg, ennek a nyomasztó időszaknak a végét.



Sári Szabolcs


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Szabad időmben gyakorlok, hangszerelek big band-re, és új dalokat írok most épp trió formációra.


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Három intézményben is tanítok: Aszódon, Tápiószentmártonban és Pesten a Rácz Aladár Zeneiskolákban.

Van pár magántanítványom, de nem számottevő.

Az iskolákban a tanítást egy eset kivételével Skype-on bonyolítom.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

Sajnos, nem játszok túl sok helyen. Van egy trióm In Memoriam Chet Baker Trio a neve, van egy dixieland zenekar Ratty Jazz Band névvel, ahol én vagyok a trombitás. Van egy versmegzenésítő quartet két énekessel, egy zongora és egy trombita hangszerekkel. Ez annyira friss, hogy még nincs neve, bár azért sok próbán túl vagyunk már. Játszok még a Coda Nostra Big Band-ben, továbbá két jászberényi együttesben, de velük nagyon ritkán van koncert.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Ha tehetem, és nem tanítok online, akkor 3-4 órát. Ha tanítok, akkor 2-3 órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Sajnos, elég ritkán hallgatok zenét, mert vagy gyakorlok, vagy zenét írok, vagy a gyerekeknek írok zongorakíséretet, hogy tudjanak otthon gyakorolni.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Ráérő időmben zenét szerzek. Most, hogy van szabadidőm, intenzíven szeretnék ezzel a 'hobbival' foglalkozni. Régóta nem írtam dalt.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Beszélgettünk egy ismerősömmel, aki azt mondta, hogy szerinte egy év, mire ennek úgy lesz vége, hogy az emberek el merjenek menni színházba, koncertre úgy, hogy ne tartsanak a járványtól.



Neumann Balázs


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel töltöd a szabad idődet?

Nagyon sok munkám van, az élet nem állt meg. Tanítok egyetemen és középiskolában, természetesen online. Egy gyülekezet Istentiszteleteinek és Bibliaóráinak vagyok az "élő-adás" felelőse, zenéstül, kottástul, kamerástul. Nagyon megtisztelő. Csak a lelkész és én vagyunk a templomban. A gyermekeimmel sosem tudtam ennyi időt tölteni, csodálatos a velük töltött minden másodperc. Színházi zenét komponálok, illetve éppen befejeztem az új kórus-orgonaművem.


2) Tanítasz valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványaid vannak? Velük hogy intézed a távoktatást?

A Skype platformot használom a távoktatásban. A zongorám, a mikrofonom, a zenék vonalból szólnak, kívül, analóg összegzem. A diákjaim gyakorlatilag egy hibátlan stúdióminőségű hangképet kapnak. Egy Ipad-tükröző software-rel, amit írok, azonnal megjelenik a diákjaimnak, így „táblám” is van. Az első héten kialakult a teljes setup.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszottál?

A Jazz-triómban, egy pop-produkcióban, és néhány színházi produkcióban játszottam.


4) Naponta hány órát gyakorolsz?

Éjszaka van csak időm, sajnos keveset gyakorlok. Egy-két órát.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgattál?

Gesualdo és Gilad Hekselman van soron, Rahmanyinov-val.


6) Netán van valamilyen hobbid, amivel most többet tudsz foglalkozni?

A csillagászat a hobbim, de most sincs időm rá, sajnos.


7) Szerinted mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Nem tudom, nem is spekulálnék, de nagyon bízom benne, hogy hamarosan.



Szumper Ákos


1) Már hetek óta nincsenek koncertek. Mivel tölti a szabad idejét?

Iszonyat sokat gyakorlok, videókat gyártunk irgalmatlan muzsikusokkal, és végül de nem utolsó sorban...végre elkezdtem a saját lemezem anyagát összeállítani, amire soha nem szántam elég időt!


2) Tanít valamilyen intézményben? Esetleg magántanítványai vannak? Velük hogy intézi a távoktatást?

Intézményben nem, magánban sem túl gyakori, jelenhelyzetben elenyésző.


3) Amikor beköszöntött a koronavírus járvány, milyen zenekarokban játszott?

A zenekarok nem változtak szerencsére :) Tomor Barna Trio, Besh o droM, Szarka Tamás Produkció, Paprcio, Cymbal Rush, Vibe, és van egy zenekar, ami egyelőre nem publikus, de hamarosan megjelenik az elsõ dalunk videóklippel.


4) Naponta hány órát gyakorol?

Változó, van hogy 2-3 órát, van amikor 5-6-ot is.


5) Az utóbbi napokban milyen lemezeket hallgatott?

Nagyjából 1-1,5 hete mindennap meghallgatom a 94-es Vinnie albumot, emellett újra Mohai Tomi korszakom van, Háború és a jazz lemezei.


6) Netán van valamilyen hobbija, amivel most többet tud foglalkozni?

Nincs, horgászni se lehet elmenni.


7) Maga szerint mikor lesz vége a koronavírus járványnak?

Hát sokak szerint én irreálisan optimista vagyok, de bízom abban hogy legkésõbb a nyár vége fele lesz lehetõség az embereknek élõben átadni amire már most vágynak azok akik járnak koncertekre, kiállitásokra, színházba.

Vissza a hírekhez