Klub-körkép – Finta László (Nyitott Műhely)
Lacit 1998-ban ismertem meg Rádiós kolleganőmön, Sipos Julin keresztül. Számtalanszor jártam a Nyitott Műhelyben tartott jazz koncertjein.
László Kiss Dezső alkotása
1) Mióta szereted a jazzt?
Pontosan emlékszem, a 80-as évek elején – még középiskolásként – felfigyeltem a Képújság zenéjére. Azonnal betalált, de nyílegyenesen, elbűvölve hallgattam minden hangját. Sokszor csak azért húztam ki műsorzásárig, hogy újra meghallgathassam, pedig fogalmam sem volt még sokáig, hogy kik játszanak. Aztán – már középiskola után – a Majakovszkij utcai antikváriumban kötöttem ki, és az akkor ott dolgozó Bálint Ferenc világosított fel, hogy bizony a Modern Jazz Quartet „Blues on Bach” című lemezének „Blues in C Minor” c. számáról van szó. Feri neve ma is fogalom az LP-gyűjtők világában, éveken át másolta nekem kazettákra a keze alatt megforduló lemezek legjavát, így tulajdonképp Ő vezetett be a jazz világába. Azt hiszem, sokan tartozunk neki mindezért hálával.
2) Mikor lettél a Nyitott Műhely vezetője?
Pontosan 1999. december 10-én indult a történet, ezen a napon jegyezte be a Cégbíróság a Műhelyt. Ez a nap egyéként a születésnapom is...
3) Milyen kulturális programok vannak Nálad?
Mostanság épp több az irodalom, mint a zene, de ezen két műfaj mindig is vezető szerepet játszott. Viszont kiállítások zajlanak legrégebb óta. Filmklubokból is havi rendszerességgel fut legalább három. Színházi és előadó művészeti produkciókra a legkevésbé alkalmas a tér, ennek ellenére rendre otthonra találnak nálunk ilyen jellegű események is.
4) Melyek a jazz napok?
Rendszerességet Pallai Péter és Kerekes György hozott 2002-ben, ekkor indult el itt Jazzpéntek nevű sorozatunk. Gyümölcsöző együttműködés volt, de a sorozat kinőtte a helyet. Ma minden tekintetben lazább a helyzet, mind műfajilag, mind a zenei napok tekintetében. Ha tehetem, azért mindig a csütörtöki és szombati napok felé igyekszem "terelni" a koncertlehetőség iránt érdeklődőket.
5) Hánykor kezdődnek a jazzkoncertek a Nyitott Műhelyben?
Szinte kizárólag 20.00 órakor. Ettől csak különleges esetekben térünk el.
6) Gondolom Te is előre tervezel legalább 1 hónappal.... A novemberi zárás miatt milyen tervezett jazzkoncertek maradtak el?
Legalább 3 hónappal... Sok fiatallal léptem kapcsolatba, mert itt van beragadva némi pályázati pénz, amit fiatal jazz zenészek bemutatására kell(ene) fordítanom. Persze elkezdem egyeztetni "nagy öregjeinkkel" is, sajnos mindez nem tarthatott sokáig a 2. hullám miatt...
7) Ha kinyithatsz, akkor ezeket a koncerteket bepótolod?
Mindenképp! Szerencsére a pályázat érvényességét meg tudtuk hosszabbítani!
8) És egyébként még kiket hívsz meg a nyári szünetig? Vagy a Nyitott Műhely nyáron is nyitva van?
Őszintén szólva a legritkább, hogy én kezdeményezek egy-egy fellépést. Mi több, a jelentkezők felét tudom általában fogadni. A fiatalok esetében persze más a helyzet, ott mindenképp én leszek a kezdeményező. Pl. Nagy Emmát nagyon szeretném végre vendégül látni, akit Te ajánlottál lassan 2 évvel ezelőtt. Abban biztos vagyok, ha végre lehet újra léteznünk, soha nem látott mértékben fognak megrohanni. Ami valószínűleg azt is jelenti, hogy nem nagyon lesz nyári szünet... De egyéb jóslásokba nem bocsátkoznék még.
9) Töröd jazz újdonságokon a fejed? Például, hogy a 30 év alatti fiatalok legtehetségeseibbet meghívod?
A fentebb mondottak részben ide is illenek, de van még egy pályázatunk – ezt csak nem rég nyertük – ami részben szintén a fiatalokról szól majd. Staféta névre kereszteltem, és az a lényege, hogy egy idősebb és egy fiatalabb muzsikus rámutassanak egymásra, felismerve a másikban a zenei rokonságot. Terveim szerint ez nem csak beszélgetés, de közös koncert, esetleg közös zenélés is lenne.
10) És azon nem töröd a fejed, hogy az irodalmi estjeidre egy-egy gitárost, vagy zongoristát is meghívj?
Ez azért elég sokszor megvalósul. De ahogy fentebb utaltam rá, az irodalmi programokat is "készen" kapom, vagyis a szerző, a szerkesztő, vagy épp a kiadó kitalálja előre, mi legyen, kik szerepeljenek még. Én csak akkor avatkozom be, ha erre külön felkérnek. Persze, erre is van bőven példa.
11) Sok sikert a terveid megvalósításához!
Köszönöm, hasonló jókat kívánok!