JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Emese2025. július 05.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.
Nagy János: Voyagers2025. június 27.

Lemezpolc kritika:
Zádor–Kováts Duo - 2

Zádor–Kováts Duo: 2 2025. július 05., Szegedy-Maszák Blanka

zador-kovats-duo-2.jpg

Zádor–Kováts Duo – 2


Zádor Oszkár – zongora
Kováts Zoltán – bőgő


A Zádor–Kováts Duo második lemezén áramlanak a játékos, modális, ritmikus, változékony, virtuóz ötletek.

Az album nyitóműve a „Gumipók”. Kanyargós, kromatikus téma van a zongoránál, amit a bőgő nagy hangközugrásokkal ellenpontoz. A szerteágazó, gyakran pontozott ritmus jellemző a darabra.

A “Little Friend” fényes kompozíció. Békésen lüktet a téma sok hangismétléssel. Lebegő improvizációkkal lépnek ki belőle, majd meglepő módon nagy szeptimmel zárják a dalt.

A “Month”-ban meg-megtorpan a zongora, hogy a bőgő meséljen tovább. Szokatlan és csillogó dallamok követik egymást. A bőgőszóló sokszínű, örömteli, mesteri. Lendületes visszatéréssel zárnak.

A “Pendulum” lágy, emlékezetes dallamú. Gyönyörűen lép ki a megszokott hangkészletből a dal zárásánál. Felemelkedik a dallam a magas hangok lebegéséhez.

A “That June Day” című kompozíció sokféle ritmusú. A fürge bőgő-groove a dal motorja. Zongorán egyetlen hangból is számtalan hangzást csal ki Zádor Oszkár, míg a “Tide” bevezetőjében különösebbnél különösebb hangzatokban mereng. Hosszú hangokból fest gondolatokat. Ám mikor belép Kováts Zoltán bőgőn, táncra perdülnek a húrok és billentyűk, mert minden mozgalmasabbá válik. Egyre gazdagabb a dallam, mindkét hangszer virtuóz anyagot játszik. A mű végén ismét a lassabb harmóniákra kerül az élesség.

Az “Old Fashioned” a múltot idézi kortárs kikacsintásokkal. Bluesos a dallamvezetés és a basszus. A zenei kérdések és válaszok közt sokszor van játékos hatásszünet, mint mikor valaki viccet mesél. Az akkordokban gyakran súrlódnak diszharmonikus hangközök.

Július 29-én a Budapest Jazz Clubban hallhatók legközelebb, kíváncsian várjuk.


Vissza a lemezhez