JazzMa

Friss Hírek

Wexler, Judy: No Wonder2025. június 16.

Hírek

Oláh Szabolcs és a MAO az Opusban - Ways of Realisation: Modern Art Orchestra plays the music of Szabolcs OLÁH

2022. 10. 27.

opus-jazz-club-logo-2.jpg


1-17.jpg


A Fekete-Kovács Kornél vezette Modern Art Orchestra kortárs zeneszerzőket bemutató sorozatának második koncertjén a kiváló gitáros-komponista Oláh Szabolcs szerzeményeit hallhatta az Opus Jazz Klub népes közönsége. Oláh Szabolcs 2005-2009-ig volt a Modern Art Orchestra aktív tagja, állandó gitárosként, szerzőként és hangszerelőként is.


5-10.jpg


Az előadás első felében mintegy „időutazásként” Oláh Szabolcs régebbi, a MAO által már játszott szerzeményei kerültek bemutatásra.

A koncert Oláh Szabolcs egy 2004-ben írt, díjnyertes darabjával, a „String of the Spider”-rel kezdődött, amely sokáig volt a MAO repertoárján. A darabban Barcza Horváth József játszott bőgőszólót, majd Cseke Gábor zongoraszólót, végül pedig Kord Attila egy nagyszerű harsonaszólót.


3-13.jpg


A témát Fekete-Kovács Kornél szárnykürtön vezette elő Oláh Szabolccsal unisonoban.

Másodikként egy igen „érdekes” Oláh Szabolcs kompozíció következett 2006-2007 körüli időből, az „53” című, amely arról kapta a nevét, hogy az ütemmutatója 53/8-ados. A rendkívül gazdag hangzásvilágú zenében Dennert Árpád adott elő a bonyolult akkordmenetre egy szopránszaxofon-szólót, illetve maga a zeneszerző Oláh Szabolcs egy szép gitárszólót.

A koncert következő száma a MAO második albumán szereplő „Down” címet viselő Oláh szerzemény volt, most „csak” 6/8-ados lüktetésben. Fekete-Kovács Kornél nagyívű szárnykürtszólót játszott a darabban, majd maga a szerző játszott gitárszólót.

A szünet előtti utolsó szám a „Synchronisity” volt, Subicz Gábor trombitaszólójával.

A második részben egy ősbemutató zajlott, előlépett a „Mesélő”. Oláh Szabolcs „Ways of Realisation” (A megvalósítás útjai) címet viselő legújabb szvitjét adta elő a MAO-val. A szvit minden tétele egy-egy tiszteletadás a szerző részéről egy szellemi tanításnak, vagy tanítónak, akik hatást gyakoroltak rá.

A szvit első tétele az ősi Ji-Kingnek nyújtott tiszteletadás volt, amelyben az eddigiektől eltérően Oláh Szabolcs egy „rockosabb”, pregnánsabb gitárhangzást használt, valamint Dennert Árpád adott elő szaxofonszólót.

A második műben, amely az „Alchimist” címet viseli, Ávéd János nyújtott kiváló szaxofonszólót a közönség nagy tetszésnyilvánításával kísérve, majd a lassabb, „The Weaver of the Words”, azaz „a szavak takácsa” elnevezésű kompozíció következett, amelyet a szerző Szepes Mária írónőnek dedikált. A témát Fekete-Kovács Kornél játszotta, utána szólóval, majd Cseke Gábor zongoraszólója és Ávéd János fuvolaszólója hangzott el.

A szvit negyedik darabja a „Master of the New Times” elnevezést kapta. A darab az antropozófia atyjának, Rudolf Steinernek a tiszteletére íródott, ebben Oláh Szabolcs játszott hosszú, gyönyörű gitárszólót, majd Dennert Árpád altszaxofon-szólót.

Az ötödik részben a zen buddhizmus letisztultsága volt érezhető. A „The Finger Pointing to the Moon”-ban ismét Barcza Horváth József játszott szép nagybőgőszólót.

A koncerten utolsóként az „Ulitimate Past” című kompozíció hangzott el, amelyben a zongora és gitár által együttesen elővezetett téma után Cseke Gábor zongoraszólója, valamint Ávéd János szaxofonszólójával.


2-14.jpg


4-11.jpg


A koncert végén a lelkes közönség tapsának hatására a MAO még egy rövid ráadást is adott a nagyszerű este megkoronázásaként.


hangfoglalo.jpg


nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez