A 21. században meghalt magyar jazz muzsikusok – 6. rész: Bányai Lajos
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Ezen a napon
12 évesek és 5 hónaposak lettünk. Ezzel tovább javítottuk a magyar jazz sajtó rekordját, amit eddig is mi tartottunk!
Ezt a rövid beszámolót a Jazzation vezetője, Várallyay Katus küldte, arra az e-mailemre válaszul, hogy mi történt tegnap este? – A szerk.
Bóna Laci barátom, a Budapest Jazz Club tulajdonos-programigazgatója 2011 januárjában megkért, hogy segítsek nekik olyan nemcsak Magyarországon világsztároknak kikiáltott amerikai jazzmuzsikusokat keresni, akik igazi nagy nevek, és hajlandók jazzklubokban is fellépni.
Áprilisban aztán elhoztam nekik Mike Stern-t (1953), májusban Kurt Elling-et (1967) (aki ennek köszönhetően életében először járt Magyarországon!), júliusban Ravi Coltrane-t (1965), augusztusban Chris Potter-t (1971), októberben Victor Bailey-t (1960-2016), novemberben pedig Miguel Zenón-t (1976) (aki ennek köszönhetően életében először járt Magyarországon!), és Stacey Kent-et (1968) is!
Aztán az akkori BJC „három nyulak”: Bóna László, Sár Csaba (aki akkor már ügyvéd volt, de előtte gitárosként együtt játszott Bónával, aki dobolt) és Susszer Zoltán, leültek velem tárgyalni a folytatásról. Továbbra is tökingyen (pár üveg kólájukba került mindössze!) hozom nekik a világsztárokat!
Oszt 2012 tavaszán elsőként Joshua Redman-t (1969), utána pedig Kenny Garett-et (1960) hoztam el nekik!
Ezen a napon
2023. augusztus 10-én, csütörtökön, 19 órakor.
Augusztusban felkerült a világ legjelentősebb világzenei toplistájára, a World Music Charts Europe-ra az Efe Turumtay, Cenk Erdoğan, Tomáš Liška és Dés András által létrehozott közös lemez, amely az alkotók neveiből a T.E.L.D. nevet kapta. Az album a Fonó gondozásában jelent meg 2023 májusában. A World Music Charts Europe 50 zsűritagja minden hónapban pontozásos rendszerben választja ki a legjobb lemezeket, amik a kapott szavazatok alapján kerülnek fel a legjobb 20 albumot jegyző toplistára.
Ebben a péntekenként jelentkező sorozatban a magyar jazztörténet énekesnőit mutatom be Önöknek szoros abc-ben.
Ezen a napon
25. alkalommal kerül megrendezésre a Zsidó Kulturális Fesztivál - a szeptember 3-a és 12-e között látogatható programokról tartottak a szervezők sajtótájékoztatót augusztus 2-án, a Rumbach zsinagógában.
Ez a sorozat - ahogyan a FIVE STARS ALBUMS című írások esetében is történt - a free jazz honlapján ismertetett alkotások közül mutat be hetente egyet.
Ötvenötödik rész: RACHEL ECKROTH - ONE.
Ezen a napon
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.)
149 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Fekete-Kovács Kornélnál tartunk.
12 év és 5 hónap alatt eddig 384 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Nyolcadik évfolyamába lépett a sorozat - folytatódik a “Gondolataim a jazz-ről”, a “GONDOLATAIM”, majd az “Újabb gondolataim” című, havonta megjelenő írás. Évfordulók, születésnapok, megemlékezések, koncertek, lemezek - újabb és régebbi zenei történések - egy jazzrajongó aktuális gondolatai.
Nyolcadik évfolyam - nyolcadik rész.
A különleges lemezt a Columbia jelentette meg 1973 júliusában.
Ezen a napon
Nagykanizsai munkatársunk, Goór Gábor a ZamJam zárónapján is ott volt! – A szerk.
Most induló új sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amely hozzám kapcsolódnak!
Várallay Katus újabb levele! – A szerk.