JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Alma2025. július 10.
Fertőrákosi koncert2025. július 07.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.
Nagy János: Voyagers2025. június 27.

Hírek

Magyar jazzmuzsikus szülők és zenész gyermekeik – 15. rész: Fekete István + ifj. Fekete István – Fekete János „Jammal” – Fekete Zoltán – Fekete Mátyás

A januárban indult új sorozatomban a magyar jazzmuzsikus szülőket (ha még élnek…) és zenész gyermekeiket kérdezem kéthetente csütörtökön.

A családfő, Fekete István „Pisti” lassan félévszázada a barátom!

fekete-istvan.jpg

Pisti: Mivel Apukád és a testvéreid is zenészek voltak természetes lépés volt, hogy Te is az leszel?

Gyermekként első zenei élményem 1960-ban, 3 éves koromban a margitszigeti szabadtéri kaszinóban volt, ahol édesapám, Fekete János szaxofonozott, Berkes Balázs bőgőzött, Kórodi Jenő dobolt, és talán Kovács Erzsi énekesnő lépett fel. Tánczenét játszottak, mert csak azt lehetett. Itt Apu tenorzott és hegedült (A Magyar Rádió Big Band-jében ((azaz, Tánczenekarában)) baritonszaxofonozott, hegedült és klarinétozott. A Zeneakadémia hegedű és klarinét szakán diplomázott! 20 évesen. Apu gyermekkoromban éjszaka zongorán gyakorolt standardeket és George Gershwin Kék Rapszódiáját. (Itt elaludtam…) Lehet, hogy hangszerelt, vagy zenét komponált.

Édesanyám, Major Blanka, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekar 1. hegedűse volt, korai haláláig. Mindig a vigyázott rám, súlyos betegen is (korabéli) romantikus slágereket énekelt miközben a karjában vitt a nagyszülőkhöz. Pl. a "Hold ragyog a Dunán" című dalt valószínű azért, hogy elaludjak, és ne féljünk. Anyu 49 évesen 10 koromban ment el, halála előtt szólt a bejárónőnek, hogy neveljen fel minket. Ő volt Leona a 6 gyermek mostoha mamája.

Pisti: Mi volt az első hangszered?

Apu egyik nap szomorúan jött haza, mert szeretett volna egy fuvolát venni, de nem volt 1000 forintja csak 800. Ezért csak egy használt ütött kopott magyar gyártmányú Slagmüller trombitát tudott venni, aminek nagyon örültem, mert 5 perc alatt megtanított egy egyszerű latin dallamot játszani (azon a hangszeren, amin Armstrong és Miles is megszólaltatta a csodát, ami már bennem volt tudat alatt). Kívül fehér, belül fekete lettem, talán ezért is ez a vezetéknév? Megismertem Charlie Parker-t, Don Cherry-t, Freddie Hubbard-ot, Art Farmer-t, Clark Terry-t. Kb. 13 évesen döntöttem, és letettem a hegedűt, ami az első hangszerem volt. 1970 körül jártunk.

Pisti: Milyen zeneiskolákban jártál és ott kik voltak a trombita tanáraid?

Apu után két tanár volt nagyon fontos!

Az első Vágó József, aki a tűzoltó zenekarban volt az 1. trombitás, a IX. kerületi Lenhossék utcában tanított, mint trombita tanár, kollégái Golyónak hívták, mosolygós kerek arca miatt. Hihetetlen jó pedagógus, nagyon fontos volt a felkészítésben!  Ő és a szolfézstanár Máriássy István, akihez külön 4-es csoportba jártam a XVI. kerületi zeneiskolában készítettek fel a Bartók konzis felvételire, ahová 1 év trombitálás után felvettek.

A konzervatóriumban Szűcs Zoltán lett a főtárgy tanárom, abban az időben még kevesen tudták a non press trombita fúvást, gimnázium mellett nem ment úgy a könnyed fújás, mint kellett volna, a levegő és a rekeszizom fontosságáról kevés szó esett, most kezdem ezt megtanulni.

Nagyon fontos volt még Tomsits Rudolf, akinek négy tanítványa közül az egyik lettem a jazz konzis felvételi után, itt ismerkedtem meg Dresch Mihállyal, Benkő Róberttel, Baló Istvánnal.

Pisti: Hány hangszeren játszol?

Szeretem a hangszereket, szerintem minden hangszer hasonló. A zene a hozzáállás, a türelem, a szorgalom, a kitartás, ez nagyon egyszerű, mert a zene örömet és szárnyalást, szabadságot ad, ami szavakkal nem elmondható. Tehát minden hangszeren tud minden emberi lény játszani, a minőség és a mesteri fok, csak idő, tér, lehetőség kérdése. Amin konkrétan játszom: trombita, basszusgitár, bőgő, zongora, dob, szaxofon, ének.

Pisti: Mikor lettél jazzmuzsikus?

Hatan voltunk testvérek, nem tudom miért, focista és énekes szerettem volna lenni, annak ellenére, hogy már gyermekként Louis Armstrong-ot és Miles Davis-t hallgattam a ZKR magnón. Ha nem volt üres szalag bátran letöröltem a Led Zeppelin-t, a Deep Purple-t. (Tehát kialakult vonzódásom, saját véleményem a zenéről.) Elkezdtem a már régebbi felvételekre venni az éjszakai jazz műsorokat, amit Kiss Imre és szerkesztőként Maloschik Róbert szerkesztett.

Pisti: Kikkel játszottál eleinte?

Binder Károllyal, Baló Istvánnal, Gadó Gáborral, később Szabados Györggyel és Vajda Sándorral. Ja, és a Füsti Balogh Gábor vezette Kis Rákfogóval!

fekete-istvan-jr.jpg

István: Apukád hatására lettél eleinte trombitás?

Itt helyesbítenem kell. Először hegedűn kezdtem el zenélni, talán annak a hatására, hogy a nagyszüleim, akiket nem ismerhettem olyan vidáman és kedvesen mosolyogtak ránk a régi képekről hangszerrel a kezükben. Aztán jött a zongora, basszusgitár és végül a gitár lett a fő hangszerem. Apu mindenképpen nagy hatással volt rám, ahogy láttam, hallgattam őt fellépéseken, de talán leginkább az, amikor mi már alváshoz készülődtünk, akkor ő még szorgosan gyakorolt és a dallamai beszűrődtek a tudatalattimba, talán a többiekébe is!

István: Mikor váltottál gitárra?

17 évesen, előtte a basszusgitár volt a fő hangszerem 14 éves koromtól.

István: Milyen zeneiskolákba jártál és ott kik voltak a tanáraid?

A Kőbányai Zenestúdióban jártam gitárszakra, ott Tornóczky Feri bácsi és Babos Gyula voltak a tanáraim. Utána még jártam egy keveset a Luxemburgi Konzervatóriumba.

fekete-jammal.jpg

Jammal: Hogy hogy belőled dobos lett?

Körülbelül 7-8 éves lehettem, amikor láttam nagybátyámat, Fekete Gábort a Skorpióban dobolni és egyből azt éreztem én is dobos akarok lenni.

Jammal: Milyen zeneiskolákba jártál és ott kik voltak a dob tanáraid?

A Molnár Antal zeneiskolában kezdtem. Utána mentem magántanárokhoz: Jeszenszky Gyuri, Sramkó János, Borlai Gergő, stb... Azután a Kőbányai Zenei Stúdióban végeztem, ahol Sramkó Jánostól tanultam nagyon sok mindent!

Jammal: Mikor és kinek a hatására kezdtél "szájdobolni"?

Egyik osztálytársam még általános iskolában mutatott egy fickót és azonnal megfogott. Elkezdtem eleinte a dob hangokat utánozni, majd később basszus és egyéb effekt hangokat. Első Beatbox versenyemen rögtön 2. helyezet lettem és onnantól kezdtem profi szinten foglalkozni vele. Mára a gyerekeim miatt állathangokat is utánozok.

fekete-zoltan.jpg

Zoli: Apukád hatására lettél basszusgitáros?

Én trombitáltam és második, vagy harmadik hangszerként még most is fújok. Arra emlékszem, hogy 3-4 éves koromban a családi összejöveteleken én is felkaptam a hangszert. Ezt nagyon élveztem és szerettem már akkor is. De azt talán apu tudja megmondani, hogy először ő adta a kezembe a hangszert, vagy magamtól vettem-e fel.

8 évesen meg zongorázni kezdtem, de költözés miatt ez fél év után abbamaradt és 9 évesen (!) már az mondták egy másik zeneiskolában, hogy túlkoros vagyok, és nem vesznek át. Emlékszem szomorú voltam, de rá egy évre meghirdették a trombita szakot és oda már felvettek hamar.

Hát a konkrét basszusgitáros történet úgy hangzik röviden, hogy volt két gitáros, meg egy dobos a gimis évfolyamomban és zenekart akartunk csinálni. A trombita adott lett volna, de ők a bluest szerették meg Jimi Hendrix-et, így hát én mondtam, hogy nekünk van otthon három basszusgitárunk, szóval szívesen megtanulok az egyiken:) Aztán ez később is megmaradt, mert István (gitár-ének), János (dob), és az unokatesónk Dely Peti (zongora) mellé adott volt, hogy továbbra is basszusgitározzak. Majd jött a Matyi, ő már bátran csinálhatott bármit, megszólalt mögötte a teljes zenekar.

Zoli: Milyen zeneiskolákba jártál és kik voltak a meghatározó zenetanárok az életedben?

Rottenbiller utcai Zeneiskola fél év zongora, Rácz Aladár Zeneiskola 4 év trombita, Kőbányai Zenei Stúdió 2 év trombita, 1 év basszusgitár.

A legtöbbet apumtól tanultam, de ott volt a Fekete-Kovács Kornél, akitől az ambazsúrom kezdtük el felépíteni az alapoktól, amit később Inhoff Edével vittünk tovább. Póka Egonnál Led Zeppelin basszusgitár-szólókat vettünk, Ullmann Ottónál pedig kottát olvasni tanultam. Két éve Kolta Gerihez jártam egy évet, amit idéntől a Kodolányin Mits Gergőnél viszek tovább, ami az eddigi leghasznosabb technikailag.

Idéntől meg bőgőzni kezdtem, szóval lesz még folytatás…

fekete-matyas.jpg

Matyi: Belőled hogy hogy énekes-gitáros lett?

Megadták a lehetőségét, hogy mit kívánjak Karácsonyra. Zongorát? Gitárt? Az utóbbit választottam. Emlékszem ki is választottam egy elektromos Ibanez vagány kinézetű gitárt egy akkor már 5-6 éves prospektusból, amelyet Amerikából hozott keresztapukám (F. Gábor). Legeslegidősebb testvérem mindezt felül írva, a logikus és reális döntéseket követve egy Squier Stratocaster mellett döntött! Így bekerülhettem a családi zenekarba. Amúgy inkább énekes vagyok és mindezt Michael Jackson és a Beatles együttes támogatta!

Matyi: Milyen zeneiskolákba jártál?

Zenei általános, MZTSZ Kőbányai Zenei Stúdió, és most egy kis Premier.

István: Milyen zenekarokban játszottál eddig, és most melyikekben játszol?

Talán a legismertebb zenekar, aminek a tagja voltam és több dalban szerzőtárs is, az a Carbonfool nevű underground zenekar volt. Készítettünk pár albumot, született néhány rádióbarát dal, néhány olyan, ami elvontabb és még most is meghallgatom néha. Eljutottunk sok itthoni pop fesztiválra és még külföldön is próbálgattuk a szárnyainkat, fantasztikus, munkával teli szép emlék az a 6 év.

Illetve 2009 óta vagyok szerencsés tagja a Magyar Rendőrség zenekarának, vagyis a Police Big Band-nek. Itt a magyar jazz élet színe javával dolgozhatok együtt. Valamint főnököm, Szalóky Béla javaslatára elvégeztem a Szentgyörgy iskola hangtechnikusi képzését, így egy éve hangtechnikusként is erősítem a csapatot.

Jammal: És Te?

Fuuu nehéz lenne felsorolni. Nagyon sok zenekarban játszottam. Belmondo, NB, Király Viktor, Glamorous Company, Oláh Dezső Trió, The Acoustic Loops, stb... Tényleg ez csak egy rövid felsorolás.

Jelenleg Jammal & the Groovetroop, Mókus, Guca Partyzan Brass Band, és persze van egy önálló Beatbox műsorom Jammal néven.

Zoli: És Te?

Hát őszintén a kőbányais évek alatt, meg közvetlenül utána játszottam a reggae-től világzenén keresztül jazz és blues zenekarokban is és mindegyiket szerettem. De aztán jött a felismerés, hogy majd kellene egy lakás is egy 10 éven belül így jött a képbe a hajózás. Itt aztán szintén különböző stílusokban helyt kellett állni a combo jazztől, meghangszerelt színházi előadásokon át a party zenekarokig mindenben.

Matyi: És Te?

V.M.F. (Vigyázat Magas Feszültség) - kertvárosi “punk” banda, aztán sulis hobbi zenekar…

V.U.K. Zenekar (testvéreimmel)

The Beatboys (Beatles Tribute zenekar)

Jelenleg: Smokin’ Chimney.

Pisti: Mikor hoztad létre az általam csak Fekete Family-nek nevezett zenekart?

Én szívesebben használnám, a generációk, vagy a család kifejezést.

Mindenki egy kicsit más szegmensében működik a zene csodában. Néha fellépünk együtt, készítettünk saját videóklipet is együtt.

Pisti: Milyen gyakran léptek fel?

Kisebb fellépéseken kb. két hetente muzsikálunk együtt.

Pisti: Mettől meddig tanítottál Kőbányán?

Kőbányán 2000-2016-ig tanítottam, zenekari gyakorlatot és trombitát.

Jelenleg a Premier Művészeti Szakgimnáziumban tanítok fél állásban, trombitát és zenekari gyakorlatot.

Pisti-István-Jammal-Zoli-Matyi: Ki volt a leghíresebb zenész, akivel játszottatok?

Pisti: Legismertebb előadóművészekkel Halper Laci barátommal együtt játszottunk Steve Gadd-del, Eddie Gomez-zel. Ezen kívül Angus Bangus-szal, Lamm Dávid barátommal, Dés Lászlóval, Bacsó Kristóffal, David Friedman-nel.

István: Charlie!

Jammal: Azahriah, Majka.

Zoli: Peter Howarth, a Hollies énekese, vagy Ray Lewis a Drifters-ből. Amerikai éneklés, óriási szívvel.

Matyi: Fekete István János, Fekete Gyula Szaxi Maxi, Fekete Gábor, tesóim, Póka Egon, Csiszár Péter, Tornóczky Ferenc, Babos Gyula, Kohánszky Roy és  Nagy Ádám, Csányi Zoli, Éles Gábor, Czakó Peti, Cseh Balázs, Gyárfás István, Radics Gigi, Miklós Milán, DJ Titusz, Fehér Balázs, Gudics Marci, Magán Olivér, Závodi Attila, Kollányi Zsuzsi, Singh Viki, Horányi Juli, Bencsik Tamara.

Pisti: Mikor és hol lesz legközelebb fellépése a Fekete Family-nek?

Pontosan nem tudom, mikor tervezünk egy nagyobb fellépésünket fiaimmal, amit Hofi és Te kereszteltetek Fekete Family Band-nek. Ők a családom, fiaim, Együtt Fekete Dinasztia, Generációk…

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez