JazzMa

Friss Hírek

Fourth of July2025. július 04.
Nagy János: Voyagers2025. június 27.

Hírek

Mi újság? – Dr. Havas Ádám

Ádámot addig nem ismertem, amíg a héten nem keresett meg, hogy egy, a www.jazzma.hu-ban megjelent fotót felhasználhat-e jazz disszertációjához. Beleegyeztem, de volt pár kérdésem hozzá!

havas-adam.jpg


1) Bemutatkozna a www.jazzma.hu olvasóinak?

Kultúraszociológiából doktoráltam pár éve a Corvinuson (most 32 éves vagyok). A jazz mindig a közelemben volt, már csak azért is mert Ajtai Petya, Miksolczi Márk bőgősök és Tóth Mátyás gitáros gyerekkori cimboráim, egy környéken nőttünk fel. A jazz, mint (kultúraszociológiai) téma úgy jött, hogy lassan felfedeztem, hatalmas nemzetközi irodalma van a jazznek és populáris zenének, nem pusztán zenekritikai, és ezt ilyen kultúratudományos nézőpontból Magyarországon még nem írta meg senki. Ami van az ismeretterjesztő populáris irodalom, változó színvonalú zsurnalizmus, illetve kevés történet- és kultúratudományi munka. Már az első Jazztanulmányi különszámnál is ott voltam a Replika folyóiratban, aminek azóta szerkesztője vagyok.

Innen letölthető a pdf és a tartalomjegyzék: https://www.replika.hu/replika/101-102-b


2) Mikor kezdett komolyabban foglalkozni a jazz-zel?

2016-17 körül elkezdtem beleásni magam a magyar jazzéletbe és mélyinterjúk, valamint etnográfiai kutatás módszereivel írtam egy disszertációt "Szegény rokonok: a Magyar jazz színtér szerkezete és rétegződése" címen. Ennek az angol verzióját írom meg épp a Routledge nemzetközi kiadónál, mert (jellemző módon) a Balassi Kiadóval sehonnan sem tudtunk pénzt pályázni a könyvem magyar nyelvű kiadására és most már nem is hiszem, hogy lehetne copyright szempontok miatt - a fordítás és a jogdíjak gondolom egy vagyonba kerülnének.


3) Ennél a tanulmánynál ki volt a konzulense?

A konzulensem egyébként anno Szabados köréhez tartozott, ő egy nagy hírű szociológus, Hadas Miklós, aki jazztanszakot is végzett, azt hiszem Binderrel voltak egy évfolyam. Szóval sok hasznos tanácsot kaptam, mint belsős, zenéhez értő embertől, és mint szociológustól. Az ő szerepe kulcsfontosságú, hogy a jazznél kötöttem ki.

Itt elérhetők a témában írt munkáim:

https://uni-corvinus.academia.edu/AdamHavas


4) És mikor jelenik meg a tanulmánya?

A kortárs magyar jazzről szóló disszertációm címe: „Szegény rokonok: a magyar jazzszcéna szerkezete és rétegződése” - épp most pénteken jelent meg a Cambridge University Press egyik vezető lapjában, amire nagyon büszke vagyok, két éve küldtem el a cikket a kiadónak:

https://www.cambridge.org/core/journals/popular-music/article/logic-of-distinctions-in-the-hungarian-jazz-field-a-case-study/4AD570DC53C09001C1AC99A39E38A003


5) Milyen nyelvezetet használ cikkeihez, tanulmányaihoz?

Ha olvassa, amiket írok, látszik, hogy a hermetikus szociológiai próza nagyban korlátozza, hogy szélesebb közönségnek is beszéljek, de ha tehetem, akkor rendezvényeken, lapbemutatókon és szabadegyetemi előadásokon, egyetemi kurzusokon sokat beszélek a magyar- és a közép-európai jazzről.


6) Végezetül, hol voltak eddig jazz előadásai? Vagy fogalmazzak inkább úgy, hová szervezett jazzesteket?

A Hadik kávéházban egy évig én szerveztem a "jazzhétfőket", és a Magvető Café-ban, valamint a Fonóban is voltak "bulijaim", de már a tudományos pálya mellett a szervezés már nem fér bele.


hangfoglalo.jpg


nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez