Jin és jang egyesülése szabad zenei varázslatban - Kézdy Luca–Benkő Róbert Duó
A Fonó Tavasz 2021 a jazz egyik legizgalmasabb, legkockázatosabb műfajának a szabad zenének is helyet biztosított a pandémia alatt. A kortárs zene két nagy alakja, a rengeteg műfajban sikert sikerre halmozó Kézdy Luca, és az örök fiatal, a hazai jazz és világzene egyik legbölcsebb muzsikusa, Benkő Róbert mutatott be halálugrást.
Hat év után második alkalommal játszottak együtt minden előzetes megbeszélés, próba nélkül. Ezt csak a legnagyobb szakmai tudással, hangszerbiztonsággal és lelkierővel, önismerettel rendelkező művészek engedhetik meg maguknak. Az adott pillanatban, jelenidőben születő zene a legnagyobb koncentrációt és nyitottságot követeli meg a zenészektől, hogy hiteles, egymás zenei gondolataiból organikus zenei szövet, kompozíció születhessen.
Kézdy Luca a Santa Diver zenekar vezetőjeként, és számtalan igényes produkció résztvevőjeként is ismert. A Mini zenekar, a Varga János Project és a Nagy Jancsa János fémjelezte Free Style Chamber Orchestra tagja. Duópartnere volt New York-ban a világ egyik legelismertebb fúvósának, Chris Potter-nek, és Európa egyik legjobb szaxofonosa, Stefano di Battista volt vendége MÜPA koncertjének. Szinte mindenkivel játszott a magyar zenei életből Gotthard Mihálytól kezdve Juhász Gáboron át Szedőfi Péterig, Lantos Zoltánig.
Benkő Róbert Binder Károly, Dresch Mihály és Grencsó István, Szabados György formációinak meghatározó alakja, 72. életévében is rendkívül aktív. Állandó közreműködője Szőke Szabolcs zenekarainak, alapító tagja a napjainkban is aktív Vágtázó Csodaszarvas zenekarnak. A Mediawave Fesztivál állandó résztvevőjeként a szabad zene minden jelentős hazai alkotójával játszott a rengeteg nemzetközi mester mellett, mint például John Tchicai, Roscoe Mitchell, vagy Peter Kowald.
A minikoncerten három tételben mutatták be az improvizálás magasiskoláját.
Már a kezdő hangok is a teljes összhangot, egymásra figyelést tükrözték. Luca energiái és a stabil kíséret, a nagybőgő teljes uralása hol csillogó harmóniákat, hol nem evilági űrhangokat, kozmikus hangzást szültek. Mindketten vonóval és pengetéssel is megszólaltatták hangszereiket, Luca pedálokat is használt visszafogottan, de a rá már ikonikusan jellemző érzelemgazdag zenekép megteremtésével.
A hangszerek ritmushangszerként, természetes zajok keltésének eszközeiként történő használata a második experimentális alkotásban teljesedett ki. Mindketten hol a kísérő, hol a szólista szerepeit kínálták egymásnak, varázslatos zenei pillanatokat teremtve.
A koncert záró harmada hárfaszerű hegedű kezdésével, a bőgő szinte hegedű hangon előadott szólójával, majd egy visszhangzó barlang terében megszülető szinte himnikus harmóniák olyan érett kompozíciót mutattak be a live stream közvetítés nézőinek, ami csak a szabad zene pillanatnyi teremtésében születhet meg.
Érdemes végighallgatni nyitott füllel és lélekkel a két fantasztikus művész közös alkotását, ami a Fonó Budai Ház jóvoltából tökéletes hangminőségben került fel az internetre:
https://www.youtube.com/watch?v=GevR_qp8j9U