Klub-körkép – Veres Krisztina (Meseház - Békéscsaba)
A klub vezetőjével, Veres Krisztinával beszélgetek, akit kb. 20 éve ismerek.
1) Mióta működik Békéscsabán a Meseház?
Békéscsabán, a Békési úton található népi építészeti épületegyüttes, a Meseház (1988.) és a Nemzetiségi Klubház (1986.), nyitása óta a közművelődés szolgálatában áll. Az épületegyüttes a tradicionális csabai szlovák építészet hagyományait tükrözi, ennek köszönhetjük a kellemes atmoszférát, ami a kortárs művészeti események befogadásának biztosít méltó hátteret. Természetesen a gyermek közművelődésnek is otthona vagyunk, kézműves foglalkozásaink, nyári gyermektáboraink, fazekasműhelyünk messze földön híres. Schéner Mihály Kossuth-díjas, Akadémikus, Békéscsaba Díszpolgára, a kortárs képzőművészet jeles képviselője volt a Meseház megálmodója és névadója. Az ő gyűjteményes kiállítása működésünk alappillére, meghatározója.
2) Te mióta vezeted a Meseházat?
2001-ben nyertem el pályázat keretében a magasabb vezetői pozíciót, az akkori vezetők közül legfiatalabbként. Akkor már öt éve dolgoztam a Békési Úti Közösségi Házak munkatársaként, Tőkés Gyula keze alatt, igazgatási ügyintézőként tanultam ki a szakma minden csínját-bínját, majd tőle vettem át, nyugdíjba vonulásakor, az intézmény vezetését. 1996. március 16-án volt az első munkanapom, éppen 25 éve. Az évek során elvégeztem a főiskolát, művelődésszervező, média és menedzser szakon, majd geronto-andragógia szakirányú egyetemi diplomát szereztem.
3) Mikor indítottad el a "Jazzcsütörtök a Meseházban" sorozatot?
A jazz-koncertek bemutatása 2002-ben kezdődött, Gyucha Csaba ötlete alapján. Ekkor még péntek volt a koncertek napja, helyszíne pedig a Békési út 24. szám alatti Nagytermünk, a jazz rajongóin kívül, néptáncosok és nyugdíjasok otthona. Az épület kulturális ágazatból történő kivonását, valamint az intézményi önállóság elvesztését követően, a Schéner Mihály által 1991-ben alapított Meseházi Alapítvány vette át a koncertek szervezését, ekkor lett jazz koncerthelyszín a Meseház, időpontja pedig csütörtök. Azóta az őszi-téli időszakban a Meseszobában, nyáron pedig a Meseház udvarán rendezzük a koncerteket. A Hangfoglaló Program támogatásának köszönhetően, hónapról-hónapra tudunk zenei csemegét biztosítani a jazz szerelmeseinek.
4) Ki volt az első fellépő?
Az első fellépő a Meseházhoz közeli Zrínyi utcából elindult kiváló jazz-zongorista, Pataj György volt. Quartetjével nagy sikert aratott, többek között az ő ismerősei is ellátogattak a koncertre. A sikeres indítást további remek koncertek követték, a Békési úti jazz-klub bekerült az országos zenei köztudatba.
5) Azt tudod, hogy 1998-ban Pataj Gyuri 3. helyezést ért el a Bartók Rádióban általam szervezett Füsti Balogh Gábor Jazz Zongora Tehetségkutató Versenyen?
Természetesen tudtam, hiszen fontosnak tartom, hogy a koncertszervezők tisztában legyenek az általuk meghívott zenészek pályájával, elért eredményeivel is.
6) És ki volt eddig az utolsó a COVID-19 miatti koncert stop előtt?
2020-ban, a COVID ellenére, remek évadot tudtunk rendezni. Itt ismét meg kell említsem az NKA Hangfoglaló Program támogatói rugalmasságát, mert ennek köszönhetően a nyári időszakban be tudtuk hozni a zárás miatti lemaradást. Az évet Ken Vandermark és Grencsó István free-jazz estjével nyitottuk, majd a NIGUN koncertjével zártuk, de szeretném kihasználni a lehetőséget, hogy köszönetet mondjak minden zenekarnak, akik eljöttek hozzánk ezekben a nehéz időkben. Vendégünk volt az említetteken kívül az Erdőkerülő Quartet, az Ektár Instrumentál, a Pastell Contemporro, a Trio Kolta és David Yengibarian, a Contempo, a FourBones és Macskin Dávid, Lantos Zoltán és Nyusztay Iván, Enyedi Sugárka Quartetje, és a Borbély Műhely. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani Veres András hangmérnöknek, aki az összes szabadtéri koncertünket, teljesen ingyen hangosította, a tőle megszokott kiváló színvonalon.
7) Nem gondoltál arra, hogy "stream"-eljetek?
Nálunk a jazz közösségépítő ereje nagyon fontos szerepet tölt be. Ezt én a személyes jelenlétben látom megnyilvánulni. Talán egyszerűbb lenne virtuális jelenléttel megvalósítani a koncerteket, de amíg egy mákszemnyi esélyt látok arra, hogy a közönség személyesen találkozhasson a zenekarokkal, élőben élvezze az élő zenét, addig nem szeretnék lemondani egyetlen ilyen alkalomról sem. Most szünetel a koncertprogram, de a tavalyi nyár sikere alapján azt gondolom, hogy lesz módunk behozni a lemaradást.
8) Ha május-június körül feloldják a zárlatot, kiket tervezel meghívni?
Nagyon remélem, hogy májusban már feloldják a zárlatot. Megvan az évadtervünk, folyamatosan zajlik az egyeztetés. Időpontokat még nem szeretnék mondani, de biztos, hogy vendégünk lesz például a Bujdosó Trio, a Polygon, a Road Six Sax, a Grencsó Friss, The Abstract. Kapcsolódó társművészeti projektként, készülünk egy jazz-poster kiállításra is, a helyi SZEGYA Szakgimnázium művészeti tagozata, alkalmazott grafikusainak közreműködésével.
9) Sok sikert a terveid megvalósításához!
Köszönöm szépen és köszönöm a www.jazzma.hu folyamatos támogatását, hogy általatok hírünk el tud jutni a nagyvilágba, de köszönöm a Csaba TV tudósításait, a fellépő zenészekkel készített interjúkat, aminek segítségével ott lehetünk minden nappaliban, szűkebb pátriánkban, Békéscsabán is.
Jó egészséget, kitartást kívánok Neked!