A 10 éves www.jazzma.hu a munkatársak szemével
A jeles évforduló kapcsán körkérdést intéztem munkatársaimhoz. 1) Neked mit jelent a www.jazzma.hu? 2) Szerinted ez az internetes újság milyen helyet foglal el a magyar jazz történetében? 3) Milyen típusú írásokat publikáltál eddig nálunk? 4) Hány publikációd jelent meg az elmúlt évek során? 5) Hogy képzeled el a következő 10 évet?
Maloschik Róbert (Csongrád-Budapest főszerkesztő)
Feleségemnek (my lovely wife, Gabriella) köszönhetem, hogy nyugdíjasként egy internetes újság főszerkesztője lettem. Ti. az ő ötlete volt ez a jazz website. A www.jazzma.hu-t indulásakor kitörő örömmel fogadta a magyar jazztársadalom. 3 nap alatt 5031 (nem viccelek!) levél érkezett e-mail címemre!
Akkor írtam egy cikket, amiben arra kértem olvasóinkat, hogy ne írjanak ennyi levelet, mert ha mindegyikre válaszolok, akkor nem marad időm lapkészítésre. Ezt akceptálták olvasóink, hisz mára már csak napi 10-20 levél jön (már nemcsak Magyarországról, hanem a világ összes tájáról –kivéve az Északi- és Déli-sarkot-, és nemcsak magyarok írnak, mert a fordító program segítségével mindenki tudja olvasni a JazzMa.hu-t). Természetesen nagy köszönet munkatársaimnak az első 10 évért, mert az ő színvonalas cikkeik is kellettek ahhoz, hogy az újság piacvezető lett hazánkban. Ma már havi 35 ezer látogatónk van! A 10 év alatt 45.555 írás jelent meg nálunk, ezek több mint a fele nevemhez fűződik. Ezek közé koncertbeszámolók, koncertajánlók, interjúk tartoznak (világsztárokkal kezdve, hazánk nagyjaitól, a közép korosztályon át, a fiatalokig). Mivel a „stroke” sem tudott megakadályozni abban, hogy tovább csináljam, azt hiszem, rám különösen igaz a mondás: mindhalálig jazz!
Szász Gabriella (Székesfehérvár-Budapest főmunkatárs)
1) Amikor nyugdíjba mentél csak arra gondoltam, legyen valami elfoglaltságod és ne a fedőket emelgesd a konyhában.(Ez sikerült!)
2) Hogy a magyar jazz történetében mit jelent, azt nem tudom, de az "életünk" erről szól.
3) Hála istennek ritkán tudsz rávenni, hiszen a leosztás: én olvasok, te írsz.
4) Nem számoltam, de az egy is sok nekem, hiszen nem vagyok grafomán.
5) Erről inkább ne beszéljünk, mert meg is kell érni, és különben is, akkor már nagyon öreg leszek.
Barcsik Géza (Győr-Budapest-Solymár)
1) Nekem a jazzma.hu a napi jazz információkat és a friss lemezkritikákat jelenti a magyar és a nemzetközi jazzéletből. Ha nem lenne járvány, akkor itt találhatnám meg az aznapi és egész havi koncertnaptárt. Remélem ez hamarosan újra aktuális lesz, ha nem is olyan sűrű programajánlattal, mint 2020 előtt.
2) Szerintem nagyon fontos helyet foglal el, elsősorban főszerkesztőnk Maloschik Róbert szakértelmének és a hazai zenei életben betöltött szerepének köszönhetően. A hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes, kétezres évek rádióműsorai és az általa szervezett események, jazzversenyek, koncertek szerintem minden munkatársnak meghatározó élményt nyújtottak.
3) Koncertbeszámolókat írtam és tudósítottam a solymári Little Jazz Pub programjairól, ahova "házhoz jöttek" a legjobb magyar zenészek a legfiatalabb korosztálytól kezdve a nagy "öregekig". A nagyon magas minőséget Márkus Tibor garantálja zenésztársaival, Jeszenszky Györggyel és Csuhaj Barna Tiborral, akik a programok házigazdái. Amit még kiemelnék az összes remek budapesti helyszín mellett az a székesfehérvári AlbaRegiaFeszt. A Vörös Tamás és Mits Gergő igazgatásával újrainduló fesztivál már hetedik éve kerül megrendezésre és minden évben végigfotózhattam és írhattam a napi beszámolókat a műfajilag nagyon színes és színvonalas koncertekről.
4) Pontosan nem tudom, de a kereső szerint 94 beszámolóm jelent meg talán hat év alatt, amióta Maloschik Robi szelíd erőszakának köszönhetően elkezdtem írogatni a fotóim mellé.
5) A következő 10 évet élő koncertekkel, rengeteg fiatal tehetséggel és egészségben megőszülő, bölcs muzsikusok remekműveivel képzelem el.
Mindezt a jazzma.hu sokszínű, a jazzéletet 24 órában nyomon követő munkája segítségével. Ehhez nagyon jó egészséget kívánok Robinak és a munkatársaknak. valamint elsősorban a zenészeknek.
Bereczki Bálint (Oroszlány-Budapest)
1 Számomra a minőségi és mindig aktuális hazai jazz médiumot jelenti a jazzma.hu.
2 Mindenképpen példaértékű helyet.
3 Koncertbeszámolókat és lemezkritikákat.
4 150.
5 Remélem mihamarabb vége a járványnak és újra megindul a hazai jazzélet vérkeringése. Szeretnék minél több feltörekvő, fiatal jazzbanda koncertjeiről beszámolni.
Fazekas Csaba (Debrecen-Hajdúszoboszló)
1) Nagyon érdekel, hogy mi történik a hazai jazz életben, mindennapi olvasmány.
2) Nélkülözhetetlen, fontos krónikása, vagy a hazai jazz történetnek, ha valaki egyszer rendesen megírja a hatvanas évektől kezdve, fontos forrásanyag.
3) Kizárólag koncertbeszámolók, fesztiválok, melyek a környezetemben történtek. (Hajdú-Bihar megye, de előfordult, hogy tudósítottam más fesztiválokról és koncertekről is.)
4) Nem számoltam, de csak Debrecenből évi 6-8 alkalommal, mivel minden koncerten részt vettem.(Akkor én segítek… Mikor beírtam a Keresés ablakba a Fazekas Csaba nevet, ez jelent meg: Összesen 156 találat! – A szerk.)
5) Ha visszaáll az élet normális rendje, igyekszem ugyanezt a tevékenységet folytatni mindhalálig.
Vírusmentes boldog napokat Gabikának és Neked.
Fazekas Sándor (Tatabánya)
1) Olvasóként információforrás kedvenc zenei műfajomról. Tudósítóként munka, amelyet szívesen végzek, ha tetszik a produkció. Persze az éjszakai beszámolóírás annyira nem élvezetes, de felgyorsult világunkban friss hírekkel kell szolgálni. Ugyanakkor a koncerttudósítás jelentősen csökkenti a felhőtlen zenehallgatás élményét. Jegyzetelni kell(ene) a sötétben, a dalok címeit, hogy mit mondanak a zenészek, netán a saját gondolataimat, ha vannak a hallottakkal kapcsolatban.
2) Mindenképpen egyedülálló, hiszen ez volt az első internetes jazzújság, és példátlanul hosszú ideje működik. Tudtommal egyetlen nyomtatott jazzkiadvány se jelent meg ilyen hosszú időn keresztül.
3) Koncertbeszámolók elsősorban tatabányai eseményekről. Ha éppen úgy adódik, más vidéki koncertekről is írok – a boglári Jazz és a Bor Fesztiválját nagyon szeretem. A fővárosi koncerteket meghagyom az ottani kollégáknak.
4) Nem tudom, nem vezetek nyilvántartást. Segítek, kilenchármat! – A szerk.)
5) Mindenek előtt vírusmentesen, hogy legyenek koncertek, ahová személyesen el lehet menni. Egyébként nem tervezek nagyon előre.
Gáspár Károly (Budapest - lemezkritika rovatvezető)
1) 2013-ban csatlakoztam a jazzma.hu csapatához. Előtte is rendszeresen olvastam az oldal írásait, de mióta a szerkesztőség tagja vagyok még inkább az életem fontos részévé vált a jazzma.hu. Olyan ez nálam, mint aki a nyomtatott sajtó valamely lapját böngészi reggelizés közben, és anélkül nem érezné teljesnek a napjait. Nekem is úgy indul minden napom, hogy kávézás közben megnyitom a „jazzmát”, és olvasom a kollégák cikkeit, kritikáit.
2) Nyilván elfogult vagyok, de azt gondolom, nyugodtan kijelenthetem, hogy a magyar jazz történetének krónikájában az egyik legfontosabb szerep a jazzma.hu-é. Minden adat, amely az olvasottsággal kapcsolatos, azt támasztja alá, hogy hatalmas tábora van az újságnak. A műfaj szerelmesei és a művészek nagyra becsülik és szeretik az Ön és a „team” munkáját.
3) Elsősorban kritikákat, de előfordult már, hogy írtam beszámolót új jazz klubról, és interjút is készítettem már.
4) Na, ez nehéz kérdés! Legutóbb 2018 januárjában szántam rá magam, hogy a kritikákat összeszámoljam. Akkor -ha jól matekoztam- 147 recenziónál tartottam. Mivel nagyon ritka eset, hogy ne jelenjen meg kritika minden héten a tollamból, így arra tippelek, hogy 300 körül járhatok, vagy már azon is túl. Természetesen igyekszem arra figyelni, hogy ne a mennyiség, annál inkább a minőség legyen rendben.
5) Mint jazz-zongorista jelenleg nagyon nehéz helyzetben vagyok, ahogy itthon és külföldön mindenki, aki művészettel foglalkozik. Viszont a járvány ellenére azért az örvendetes, hogy a lemezkiadás nem állt le, és majdnem ugyanolyan számban jelennek meg új korongok, mint „békeidőben”. Ez mindenképpen jó a jazzma.hu számára is, de az igazi nyilván az lesz, ha újra mehetnek a tudósító kollégák koncertekre, mert a Közönség előtti hangversenyek bizony semmiféle online megoldással nem pótolhatóak. Azt gondolom, hogy jazzma.hu 2031-ben is még ugyanúgy szárnyalni fog, mint ahogyan most. Ehhez kívánok sok erőt és jó egészséget Főszerkesztő Úrnak, és mindenkinek a csapatból!
Isten éltesse sokáig a jazzma.hu-t!
Gróf István (Sárvár)
1) Minthogy minden nap, amikor reggel-délelőtt bekapcsolom a számítógépemet, és rákeresek arra a kilenc portálra (két meteorológiai is benne foglaltatik!), amelyek tartalmát nap, mint nap végigkövetem, ebben a jazzma.hu is benne van.
2) A modern kor elvárása volt itt, nálunk is a '10 es években ez a szakmai portál megjelenése. Megkerülhetetlen!
3) Főleg a koncert-tudósítások a kedvenceim, de néha "ráfanyalodtam" más területre, az interjúkra , a filmkritikákra is
4) Tizennyolcat számoltam meg az itt leközöltek között: Főleg a hazai, kisvárosi sárvári koncertekről, a 2010 nyarán kezdődött, és 2018 májusában befejeződött "Valami Jazz" sorozatról, de néhány, a szombathelyi Lamantin-jazz rendezvényről is tudósítottam a jazzma.hu portálján. De a más, helyi internetes újságokban ezekről- a sárváriakról 19, a Lamantin fesztiválokról 31- megjelent koncert-kritikám, amelyek a "Fülig a zenében" című , zenei munkásságomat” összefoglaló kötetben (2020. május) meg is jelentek.
5) Minthogy a hazai férfi átlagéletkort néhány év múlva elérem, túl sokat nem ígérhetek: az ambícióim megvannak, a lehetőségek megritkultak, de azért bízzunk a jövőben. Mert a kultúra alapvetés!
Gyöngyösi Gergő (Szeged-Budapest)
1) Számomra a jazzma egy közösséget jelent. Egy nagyszerű platformot, szakmailag színvonalas, hiteles, naprakész cikkeket, a jazz népszerűsítését.
2) Nagyon fontos szerepe van abban, hogy rengeteg jazzőrültet, zenészeket, érdeklődőket kapcsol össze, közösséget épít. Szerintem ezáltal már eddig is rengeteg új ismeretség, kezdeményezés, és produktum jött létre.
3) Koncertbeszámolókat, és lemezkritikákat.
4) Nem tudom, sosem tartottam számon.
5) Én reménykedek, hogy a zenei élet helyreáll hamarosan, és a jazzma tovább tud fejlődni, még több tudósítást tud adni a koncertekről, új lemezekről, eseményekről.
Dr. Nagy Sándor (Budapest)
1. Tíz éve életem része a jazzma.hu: mindennapos olvasnivaló - és közel hét éve a munkatársa lehetek. Amikor mást csinálok - bárhol vagyok - akkor is ott van a gondolataim között a honlap - hogy mit írjak majd és mit olvashatok benne, újat vagy régit.
2. Nem lehet kérdés: a jazzma.hu a magyar jazz történetének meghatározó tényezője - megkerülhetetlen. Visszaemlékezik a múltra,
tájékoztat a jelenről és ír a jövőről is - naponta több új cikket, mint ami bárhol máshol jelenik meg a műfajról.
3. Az első írásom 2014. június 9-én jelent meg 48. Montreux Jazz Festival (július 4-től 19-ig) - Előzetes címmel. Közel hét éve... Azóta több, mint 200 lemezkritikát írtam, hatodik éve megy a Gondolataim, második éve A free jazz kiemelkedő alakjai sorozatom, a 20. rész felett van A maszk mögül. "Nem tudom hány" koncertbeszámolót, előzetest, megemlékezést "követtem el", mennyit adtam a Világsztárok Magyarországon rovathoz (ötöt-hatot?). Írtam egy Világsztárok Montreux-ben - akiket én is láttam sorozatot és évekig tudósítottam a Montreux Jazz Festival-ról (régebben). Néhány részt megért a HÁROM KÉRDÉS, és több születésnapi beszélgetést is készítettem. Most ennyi jut az eszembe, Főszerkesztőnk tud még valamit?
4. Úgy gondolom, hogy ötszáz és ezer között. 5. A következő tíz év... Nem könnyű kérdés a világjárvány idején. Mikor lesz vége, mi lesz a hozadéka, az utóélete? Vagy mindig "itt marad"? Hogyan leszünk túl rajta, milyen veszteséggel? Jelenleg koncertek is "csak" online vannak - elnézést a zenészektől a csakért... Minden átalakul? Vagy: ki tudja? De nem akarok borúlátó lenni! A magam részéréről folytatom a sorozatokat - amíg érdekli az olvasókat. A lelkesedésem, a műfaj iránti elkötelezettségem semmit sem csökkent!
A kért (egyedüli) kép egy néhány évvel ezelőtti jazzma-évfordulón készült. Amikor még összejöhettünk...
Németh Márta (Budapest)
1) Az első beszámolóim a Lamantin fesztiválról írtam, ahol a jelenlevő táborlakók egyikeként kérdezték meg tőlem, hogy beleférne-e az estéimbe, hogy tudósítsam a jazzma olvasóit. Hatalmas megtiszteltetés, hogy Maloschik Róbert főszerkesztőnk a cikkeim olvasása után megkért, hogy hosszú távon is írjak a lapnak. Azóta is minden alkalommal örömmel megyek, mert jó koncerteket hallgathatok, sokat fényképezhetek – az éjszakázást nem mindig viselem könnyen, de egyértelműen megéri!
2) Hogy a legrégebben, megszakítás nélkül működő magyar portál, azt nem vitathatja el senki a jazzmától. A koncertek másnapján megjelenő beszámolók is biztos, hogy segítik az olvasottság kedvező mutatóit. Gyakran látom viszont a fellépők oldalain a beszámolókat, fényképeket, ez remélhetőleg azt jelenti, hogy a jazz-zenészek is figyelnek ránk, és hiteles számukra a működésünk.
3) A következő kérdésnél tételesen felsorolom. Itt inkább egy mondatot írnék arról, hogy nagyon szeretem a beszámolók képanyagát is elkészíteni - talán a legkedvesebb munkáim a Lamantin tábor életét bemutató fotósorozatok voltak.
4) 20-25 koncertbeszámoló, szombathelyi Lamantin- és debreceni Bor és Jazz fesztiválok teljes idejét felölelő sorozatok, néhány írás és fotóriport a Lamantin tábor életéről, 4-5 lemezkritika.
5) Természetesen a jazzmával. Remélem, mielőbb élő koncertekkel, fesztiválokkal. Sok-sok zenével.
Németh Zsolt (Budapest-Nagymaros)
1) Jazz ügyekben az elsődleges tájékozódási forrás a JazzMa. Nagyon pozitív vonása, hogy irányzatoktól függetlenül ad helyet írásoknak. Jó rálátást biztosít a hazai és a nemzetközi eseményekre, történésekre, tematikusan is széles mezőt ölel fel. Helyet kapnak benne a fiatalok éppúgy, mint a nagy öregek.
2) Az újság mindenképpen történelmi jelentőségű. Előtte nem volt olyan fórum, ahol gyakorlatilag napilap jelleggel lehetett volna informálódni a jazz világának életéről. A 10 év alatt megjelent írások száma és ezek olvasottsága tulajdonképpen magáért beszél.
3) Külföldi portálokon megjelent lemezkritikák fordításával kezdtem, aztán írtam ilyeneket magam is, továbbá tudósítottam az Adyton Művészeti Alapítvány rendezvényeiről.
4) A jegyzékem fölöttébb szerény másokéval egybevetve, kb. 10 írást jegyeztem. De ezek ugye frankók voltak?
5) Mindenekelőtt Maloschik Robival. Attól tartok, a Főszerkesztő úr eltökéltsége, akarata és energiái nélkül elképzelhetetlen a működés és a fennmaradás. Emiatt sérülékeny a jövő, de bízzunk a legjobbakban. A következő 10 évben bölcsen kell továbbvinni a kialakult és értékes hagyományt, és nyitottnak maradni a változásokra.
dr. Peller György (Budapest-Pilisszentiván)
1) A jazzma.hu számomra a hazai jazzélet iránytűje, innen tájékozódom a jazz szcéna eseményeiről, koncertekről, újdonságokról, a hazai és nemzetközi jazzben megjelenő előadókról és felvételekről.
2) A jazzma.hu hiánypótló honlap a hazai jazztörténetben, jelenleg és már sok éve a vezető magyar jazz honlap.
3) Írásaim a Pilisszentivánon működő Gyémánt Jazz Club koncertjeit, fellépő vendégeit mutatja be, valamint 1 külföldi lemez bemutató cikket is írtam.
4) Körülbelül 20 írásom jelent meg a jazzma.hu-n, igaz nem rég vagyok tagja a szerkesztőségnek.
5) Remélem, hogy a helyzet javulásával tovább tud indulni mind a hazai jazz élet, mind a Gyémánt Jazz Klub, és még sok évig tudok beszámolni a Pilisszentivánon zajló jazz eseményekről, illetőleg tervezek beszámolókat írni hazai és külföldi jazz koncertekről és fesztiválokról, amelyeken részt veszek (Kétszer voltam már Európa egyik legnagyobb jazz fesztiválján, a Rotterdemban zajló North Sea Jazz Festival-on). Miután elég jól ismerem a feltörekvő ifjú jazz generációt, figyelemmel szeretném kísérni a pályafutásukat, és beszámolni azokról is.
Pohner László (Tatabánya)
1. Nekem a jazzma.hu egy olyan felület, ahol a magyar és külföldi jazzélettel kapcsolatos információkat témakörökre bontva, gyorsan meg tudom találni, legyenek azok akár a régvolt vagy napjaink eseményei, történései.
2. Ez az első internetes oldal, amely célul tűzte ki magának, hogy a magyar jazz múltját és jelenét a lehető legszélesebb palettán mutassa be, kiszolgálva és segítve ezzel a műfaj előadóit, pódiumait és a már meglévő és a jövőben csatlakozó közönséget.
3. Írásokat nem publikáltam, csak fényképeket készítettem koncert beszámolókhoz.
4. (lásd 3. pont)
5. Tetszik az oldal sokrétűsége, de szívesen látnék linkeket, melyek az adott témához kapcsolódnak (pl. zeneszámokra, koncertfelvételekre való utalások).
Salvai Ádám (Szabadka-Szeged-Budapest)
1) Először is szeretnék gratulálni a JazzMa teljes csapatának és Robi bácsinak az elmúlt 10 évért! Köszönöm, hogy részese lehettem az oldal történetének!
A szememben a www.jazzma.hu egy igen fontos platform a hazai jazz szcéna számára. Úgy gondolom, hogy nincs túl nagy tere a stílus művelőinek itthon, és nagyon örülök, hogy a JazzMa lehetőséget kínál mindenki számára a szakmából a megjelenésre.
2) Mindenképp kiemelkedő helye van a magyar jazz történetében. Fontosnak tartom, hogy minél több helyen megjelenjenek a szakma hazai képviselői. Rengeteg tehetséges, különleges magyar jazz zenész van, akik megérdemlik, hogy terjedjen a hírük.
3) Az írásaim nagyját lemezekről írt ajánlók képezik; ez mellett volt szerencsém többször koncertekről írt beszámolókkal jelentkezni. Kicsit több, mint egy éve már, hogy elindult a saját sorozatom a honlapon, a "Gitárosok az én szememmel", melyben a jazz gitározás múltbeli legendáiról és a jelen nagyjairól írok.
4) Az elmúlt másfél évben valamivel több, mint hatvan bejegyzés jelent meg a virtuális tollamból.
5) A következő 10 évben mindenképp hallatni fogok magamról a különböző platformokon, és nem csak cikkek szerzőjeként. A zenei projektjeimmel komolyak a tervek, amikkel folyamatosan haladnak a munkálatok.
Simády Béla (Csongrád-Szeged)
1) Nekem a jazzma.hu újság elsősorban egy találkozást jelent azzal az emberrel, akinek a ’80-as évekbeli rádiós műsorait hallgatva szerettem és ismertem meg a jazz hazai és külföldi újdonságait és lemezeit. Maloschik Róbert a neve ennek a volt rádiós embernek, aki most a főszerkesztőnk. A későbbiekben jó néhány általa szervezett koncerten is jelen voltam. Mindig eszembe jut a pécsi Kenny Garrett koncert, amikor még előadás előtt a szállodában próbáltam dedikáltatni a CD-imet. A zenészek épp egy különteremben vacsoráztak, én az előtérben figyeltem, nehogy elszalasszam a lehetőséget. Egyszer csak Robi kijött az étteremből, odajött hozzám – akkor még nem ismertük egymást – és megkérdezte, hogy mire várok. Én elmondtam, ő meg visszament és a vacsora asztaltól kivezényelte Miles Davis egykori szaxofonosát, hogy írja alá a CD-ket. Hát… nem ehhez voltam szokva, a magyar koncertszervezők testőrséggel védik a delikvenseiket mindenféle zaklatástól. Mindezek után, évekkel később nagy örömmel töltött el, hogy írásaim megjelenhettek a jazzma újság virtuális lapjain. És így van ez még most is.
2) Fontos helyet tölt be az újság a hazai jazz történetében, hiszen az első, és egyetlen, amely naponta friss hírekkel látja el az olvasókat, és mint ilyen már biztos nem fogja megelőzni senki, és semmilyen más vetélytárs.
3) Írtam koncert beszámolókat, lemez bemutatókat…az utóbbi években rájöttem, hogy jobban szeretek itthon a saját rendszeremen zenét hallgatni, mint az élő koncerteken, így leginkább a külföldi újdonságok bemutatásával próbálok hozzátenni valamit az információ áradathoz.
4) Nem tartom számon az írásaimat, de gondolom több száz jelent már meg, ha mindent beleszámolunk.
5) Próbálok kellően „up-to-date” lenni, ha valahol egy friss hír jelenik meg jazz témában, akkor legyünk elsők, akik ezt itthon közlik. Szeretném, ha ez a továbbiakban is így lenne. Rám számíthat a jazzma.
Dr. Sümeghy László (Budapest)
1+2) Minden ünneprontás nélkül mondom, de szerintem nem kell misztifikálni az újságot. Ez egy újság, viszont kétségtelen, hogy egy hiánypótló újság. Non-profit jellegéből következnek mind az előnyei, mind a hátrányai. Ezen mondat után mindenki behelyettesítheti saját meglátásait. Én személy szerint egy mezei jazzkedvelő vagyok, abszolút amatőr mind zenei-, mind újságírói képesítés és képzettség tekintetében. Lehet, hogy ezért, lehet, hogy másért igyekszem minden nap elolvasni a megjelenő írásokat és örömmel veszek minden új, vagy hasznos információt. Nem tagadom, más internetes és elérhető nyomtatott információs csatornákat is olvasok, máshol is vannak érdekességek. Tíz év még nem történelmi távlat, de az tény, hogy a Magyarországon ebben a műfajban a www.jazzma.hu első és hiánypótló volt, ráadásul olvasható, hasznos, informatív.
3) Régebbi emlékeimről írtam a „Világsztárok Magyarországon” rovatban, illetve beszámolókat készítettem az aktuális jelenben tartott koncertekről, magyarokéról és külföldiekéről, befutott és feltörekvő zenészekről egyaránt. A jó mozi mindig érdekelt, így adott volt, hogy összefoglalókat írjak a Magyarországon bemutatásra kerülő kevéske jazz témájú filmről is.
4) Nem számoltam, de kb. ötvenre becsülöm.
5) Erre nem tudok válaszolni. Egyrészt a jazz helyzete a világon olyan-amilyen, megjósolhatatlan milyen irányt vesz a közeljövőben, milyen és mekkora tábora lesz. Másrészt a hírközlési formák változása, alakulása kiszámíthatatlan. Most az internetes újságok, blogok, stb. korát érjük, amit nem is olyan régen még elképzelni sem lehetett. A technikai fejlődés pedig olyan gyors, hogy nem is érdemes ennyire előre gondolkodni. Mindig az adott lehetőségekből kell a lehető legtöbbet kihozni, ha ez sikerül, akkor már nem dolgozunk hiába.
Dr. Szabó Csaba (Győr-Budapest-Seattle-Friburg, Svájc)
1) Megbízható, naprakész jazz portál!!! Nekem – idegenbe szakadt példányként – az egyetlen up to date kapcsolatom a magyar jazz-muzsika felé.
2) Amennyire emlékszem, voltak ilyen-olyan nyomtatott próbálkozások; mindegyik csak rövid ideig húzta, pedig valamelyik még CD melléklettel is rendelkezett (amikor még voltak CD-k). A Jazzma viszont maga a megtestesült stabilitás. Viszont CD melléklete nincsen.
3) Leginkább koncert-tudósításokat, itt-ott egy-egy interjút is. És – öt éves spéttel – egy Zawinul-nekrológot is.
4) Legalább 200.
5) Kábé ugyanígy!!! Azt az egy apróságot leszámolva, hogy a kínai vírus évekre megölte a koncerteket – valamint a zenészek egy részét. A hangulatomról nem is beszélve.
Szakáll Norbert (Budapest-Balatonfüred)
1) Nagy tisztelettel fogadtam el a felkérést, hogy írásaim, koncert beszámolóim felkerülhetnek a jazzma.hu oldalaira. A jazzma.hu a legnagyobb múltú hazai, jazz műfajjal foglalkozó szakmai portál. Maloschik Róbert több évtizedes, magas színvonalú, áldozatkész munkájához szívesen csatlakoztam, ezáltal nagyobb rátekintést engedve a hazai jazz előadók, koncerthelyszínek világára.
2) A jazzma.hu folyamatos, napi szintű, szakmailag megalapozott írásai bárki számára eligazodást jelentenek a hazai és nemzetközi jazz világ történéseiben.
3) Koncertbeszámolókat, elsősorban az általam működtetett Parker Jazz Klub rendezvényeiről.
4) 8-10 publikációm jelent meg eddig.
5) Alapvetően a jövő az oldal atyja és főszerkesztője munkabírásától, elszántságától függ. Az is előfordulhat, hogy több hasonló portál is megjelenik az online kínálatban, de az érdeklődést, a vezető szerepet az eddigiekhez hasonló naprakész, hiteles szakmai munkával fenn lehet tartani.
Megjegyzem, hogy mindenki számára látható, tapasztalható, hogy a jazz napjainkban jelentős átalakuláson megy keresztül. Nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi (Montreaux stb.) fesztiválok fellépői többségben már nem klasszikus jazz előadók-zenekarok, hanem a pop, funk, soul, R&B előadók kerültek túlsúlyba. Nyilván ez a jelenlegi közönség igényeinek is köszönhető, emiatt a szervezők, promóterek is a könnyebb ellenállás és biztosabb anyagi haszon irányába tartanak. Elképzelhető, (de ez csak feltételezés és nagyon nem örülnék neki de..), hogy a mai értelemben vett jazz műfaj már 10 év múlva sokak számára divatját múlt irányzatnak fog tűnni, mint a ragtime és dixieland például, és kimondottan egy szűkebb un. retro feelingként élik meg a fiatalok.
További sok sikert magunknak.
Tamás Kinga (Győr-Gárdony)
1) Nekem nagy megtiszteltetés, hogy a Jazzma.hu-n megjelenhetnek írások a Phonic Chat zenei platformunk programjairól, és az általunk szervezett koncertekről. Bágyi Balázs és Kiss G. László kötött össze Maloschik Róberttel, aki nagyon kedvesen és türelmesen viszonyult a kezdő botladozásaimhoz, és megjelentette az írásaimat. Bár csak tavaly csatlakoztam a Jazzma szerzőihez, az a benyomásom, hogy ez egy olyan elhivatott, hozzáértő és önszerveződő szakmai csapat, akik rengeteget tudnak a hazai és nemzetközi jazz kontextusáról és történéseiről, értő füllel hallgatják és recenzálják a jazz kortárs és klasszikus alkotásait. Ezért is népszerű a szakma és a jazz szerető közönség körében egyaránt ez a portál.
2) Az írás mellett sokat "lapozgatom" is a jazzma.hu-t, mert a legtöbb esetben itt találom meg visszamenőleg is egy-egy zenészről, eseményről a legfontosabb információkat. Rengeteg tartalmas írás halmozódott fel a jazzma.hu-n, ami jazztörténeti szempontból is érték.
3) Rendszerint a Phonic Chat platformunkhoz kötődő élő és internetes zenei eseményekről, a nálunk megforduló zenészekről és a háttérben dolgozó szakembereinkről írtam. Koncertbeszámolót is küldtem már.
4) Tavaly kezdtem a jazzma.hu-ra írni, és ha jól emlékszem négy szövegem jelent meg.
5) Régóta írok irodalmi témában, korábban jelent már meg zenei témájú szövegem, de a jazz témakörét mindössze egy éve kezdtem kerülgetni. Sokat kell tanulnom, remélem, lesz alkalmam a továbbiakban is a jazzma.hu-val dolgozni, ami egyben azt is jelenti, hogy a zenével egyre többet foglalkozhatom.
További sikeres Jazzma.hu-éveket kívánok a szerkesztőség minden tagjának és Maloschik Róbertnek!
Török Bettina (Orosháza-Szeged-Budapest)
1) Számomra fontos értéket képvisel ez az újság, sok embert, sok zenét ismertem meg rajta keresztül.
2) Szerintem igen fontos szerepet tölt be a magyar jazz történetében. Amellett, hogy mindig értesülhetünk az újságban az aktualitásokról, új zenei anyagot, új előadókat is megismerhetünk. Szerintem fontos az is, hogy az újság lehetőséget ad fiatal zenészeknek és íróknak egyaránt a megjelenésre.
3) 2020-ban megjelent egy 12 részből álló nagybőgősöket bemutató sorozatom, 2021-ben pedig ennek a folytatásaként már megjelent két írásom, ami a nagy basszusgitárosokat mutatja be, és tíz cikk még hátra van ebből a sorozatból. A legközelebbi március 1-jén jelenik meg.
Ezen kívül korábban megjelent néhány koncertbeszámoló, például az Antal Gábor Trio Budapest Jazz Clubban tartott koncertjéről, vagy a Mingus! Mingus! Mingus! zenekar Jedermannban tartott koncertjéről.
4) Ha jól számolom, akkor 17 jelent meg eddig.
5) Biztos vagyok benne, hogy a jazzma.hu 10 év múlva is érdekes sorozatokat, cikkeket oszt majd meg az olvasókkal, és szállítja majd az információkat a magyar jazzéletről, ahogyan azt napjainkban is teszi.