JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Jenő2025. július 13.
Fertőrákosi koncert2025. július 07.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.

Hírek

Magyar Jazz Napja 2022

Vasárnap már 14. alkalommal rendezte meg a Magyar Jazz Szövetség a Magyar Jazz Napját, ebben az évben a Magyar Zene Házával együttműködésben, amely a helyszínt is biztosította. Röviden összefoglalva a nap eseményeit hét produkciót láthatott, hallhatott a közönség tíz óra hosszúságban (délután 1 órától éjjel 11 óráig), igaz ebbe a fellépések közötti átszerelések időtartama jócskán besegített. A műsor összeállításáért Zsoldos Béla, a szövetség alelnöke érdemli meg a dicséretet, a műsorvezetői feladatokat pedig az elnök, Bágyi Balázs vállalta magára. Néhány szó és fénykép a történésekről időrendi sorrendben haladva.

mjszlogo.jpg


magyar-zene-haza.png


Mitől jazz a jazz? – Ismeretterjesztő előadás a jazz működéséről


bb.jpg


Ez egy előadás volt Bágyi Balázs részéről, amelyhez a zenei példákat a Jazzpince zenekar szolgáltatta. Az előzetes szerint az előadás 10-100 éves kor között volt ajánlott. Bár 100 éveseket nem láttam a teremben, de 10 év körüliek többen is voltak.

A jazz keletkezése, hangszerei és stílusai voltak a fontosabb témák az egyórás előadásban. A stílusok közül a dixieland, a swing, a bebop, a bossa nova és a jazz-rock került terítékre, amikhez a szóbeli ismertető után zenei ízelítő is szolgált a jazzkonzi nyáron végzett hallgatóiból összeállt zenekar előadásában, amelynek tagjai Papp Márton altszaxofon, Horváth Szabolcs zongora, Vörös Zsolt basszusgitár, és Fekete Zoltán dob.


pmq1.jpg


pmq2.jpg


pmq3.jpg


Az előadás a zenekar zongoristájának szerzeményének, a „Zuzmó”-nak az előadásával zárult.


pmq4.jpg


Sárközi Dina Quartet

Sárközi Dina énekesnő 2022 elején elnyerte az Év fiatal Jazz Zenésze verseny szakmai zsűrijének a díját, képességei mellett a verseny győzelem tette aktuálissá fellépését. Én eddig csak vizsga koncerteken és a JazzFed zenekarral láttam, most viszont egészen más oldalát mutatta meg. Saját együttesével, kettő kivételével saját szerzeményeket magyar nyelven énekelt, sőt még néhány számban gitározott is. Rock, folk-rock hatások erősen jelen voltak a produkcióban, de hát ez még az útkeresés időszaka. A műsorban két standard is helyet kapott: „The Peacock” és egy Jon Hendricks átirat. Ez utóbbit és még egy saját számot Golarits Mártonnal énekelte duóban, aki az együttesben a billentyűs hangszert kezelte.

A további tagok a zenekarban: Horváth Botond gitár, Ambrus András basszusgitár, és Horváth Máté dob.


sd1.jpg


sd2.jpg


sd3.jpg


sd4.jpg


Oláh Szabolcs Quartet & Accord Quartet: The Silent Call

Oláh Szabolcs gitáros öt tételes „The Silent Call” című meditatív szvitjének ősbemutatóját hallhattunk egy jazz quartet és egy vonósnégyes előadásában. A mű előadásában inkább a zongora és a vonósnégyes kapott nagyobb szerepet, nem pedig a gitár, amit úgyis fogalmazhatunk, hogy Oláh Szabolcs most inkább zeneszerzői képességeit csillogtatta meg. A műnek a napokban történt meg a lemezfelvétele, amelynek kiadása decemberre várható.

Az Oláh Szabolcs Quartet tagjai: Oláh Szabolcs gitár, Cseke Gábor zongora, Bögöthy Ádám bőgő, Csízi László dob.


osz1.jpg


osz2.jpg


osz3.jpg


Accord Quartet tagjai: Hutás Gergő és Veér Csongor hegedű, Hargitai Bence mélyhegedű, Ölveti Mátyás cselló.


Varga Bendegúz Quartet feat. Tzumo with special guest Kovács Linda

A dobos Varga Bendegúz 2015-ben alapította együttesét, amelyet én most hallgattam meg élőben először. A többszöri személycserén áteső zenekar 2018-ban jelentette meg első CD-jét „Goldmund” címmel és most készülnek új lemezük felvételére. Előbb a régi számok közül hallhattunk kettőt, másodikként a Soundgarden rock együttes „Spoonman” című számának jazzes átdolgozását. Ezek az alap quartet előadásában hangzottak el, majd jött Kovács Linda egy számmal trió kísérettel, mivel Ávéd János lement a színpadról. A bemutatkozó énekes darab után nemcsak a szaxofonos tért vissza, hanem csatlakozott hozzájuk Oláh „Tzumo” Árpád zongorista is, akivel egyébként koncerteken gyakran játszanak együtt. A tervezett új lemezről hallhattunk néhány darabot a sextetté bővült zenekar előadásában, amelynek fellépése egy Tzumo által írt blues-zal zárult. Feltétlenül ki kell emelni Ávéd János szaxofon játékát és Varga Bendegúz dobolását.

A teljesség kedvéért meg kell említeni, hogy az eddig felsoroltakon kívül Fenyvesi Márton gitározott és Bögöthy Ádám bőgőzött a zenekarban.


vb1.jpg


vb2.jpg


vb3.jpg


vb4.jpg


vb5.jpg


Bacsó Kristóf Triad

A Bacsó Kristóf tenorszaxofonos, Tálas Áron billentyűs, és Juhász Márton dobos alkotta zenekar Erik Satie francia zeneszerző egyik zongoradarabjának jazz trió átíratával kezdte műsorát. Ezután csatlakozott hozzájuk Barcza Horváth József basszusgitáros, mivel a program további részét képező „Imaginary Faces” lemezük anyagát is egy basszusgitárossal kiegészülve vették fel. A CD várhatóan szeptemberben jelenik meg, a koncert amolyan előzetes lemezbemutató volt. Bacsó Kristóf nagy kedvvel játszott, a szerzeményei pedig – bár fülbemászó jelzővel nem illethetők – ötletesek, jól kidolgozottak. Tálas Áron, aki leginkább Fender Rhodes-on játszott, érzésem szerint több lehetőséget is kaphatott volna, másrészt hangszere mintha túl halkan szólalt volna meg.


bk1.jpg


bk2.jpg


bk3.jpg


bk4.jpg


A Dresch Quartet koncertje előtt került átadásra második alkalommal a „Louis Armstrong Díj – Magyar Jazz Tehetség Díj”. Az elismerést ebben az évben Papp Márton altszaxofonos kapta. (Csak emlékeztetőül: a díjat a múlt évben Ocsovay Damján kapta.)


pm0.jpg


pm1-1.jpg


pm1-2.jpg


Dresch Quartet

Az utolsó két esti koncertre már megnagyobbított nézőtérrel várta a vendégeket a Magyar Zene Háza, de a Dresch Quartet fellépésére így is már elővételben elkelt minden jegy. Címeket nem tudok mondani a programból, mert nem konferálták be, mindenesetre két, vagy három részből tevődött össze a programjuk, és az egyes részek valószínűleg több darab összevonásából alakultak a koncert folyamán. Dresch Mihályról és együtteseiről már mindent leírtak, újjal nem tudok szolgálni: a Dresch, az Dresch, - a Lukács Miklós, az Lukács Miklós, - a Gyányi Marcell, az Gyányi Marcell. Hogy valami rosszat is írjak, Csízi László mikor nagyon belefeledkezik a játékba, hangerejével elnyomja a cimbalom hangját.


dm0.jpg


dm1.jpg


dm2.jpg


dm3.jpg


dm4.jpg


dm5.jpg


László Attila Fusion Circus

Az utolsó program a csúszások miatt akkor kezdődött, mikor az eredeti tervek szerint befejeződött volna. Néhányan az éjszakai közlekedés viszontagságaira gondolva nem is várták meg a koncert végét.

A három fúvóssal bővült quartet – egy standard kivételével – László Attila korábbi szerzeményeinek áthangszerelt változatát adták elő, kihasználva mind a fúvósok adta lehetőséget, mind a tagok virtuóz hangszeres játékát.

Az együttes ötlete a 2019. évi ceglédi Dobos & Ütős Gálán történt fellépés kapcsán merült fel, ahol a dobszólamot akkor a díszvendég Borlai Gergő játszotta. A koncert olyan jól sikerült, hogy különböző helyeken azóta már többször is megismételték, sőt lemezfelvétel is készült belőle. A felvétel CD változata „Good Luck” címmel a mostani alkalomra időzítve jelent meg.

 A „GT”, a „My Village”, a „Good Luck”, a „The Only One”, az „It’s Already That”, és a „Waterloo” számok címeit sikerült megjegyezni a koncert programjából, ezek a CD-n is megtalálhatók.

A zenészek, akik a nagysikerű koncerten felléptek: László Attila gitár, Nagy János billentyűs hangszerek, Lattmann Béla basszusgitár, Zombori Attila dob, Pecze Balázs trombita, Soso Lakatos Sándor altszaxofon, Csapó Krisztián harsona.


la1.jpg


la2.jpg


la3.jpg


la4.jpg


la5.jpg


la6.jpg


la7.jpg

Vissza a hírekhez