JazzMa

Friss Hírek

Lorber, Jeff: Elevate2025. április 26.

Hírek

A Magyar Jazz Napja 2022 egy szaxofonos nézőpontjából

Méltó helyszínt biztosított a Magyar Zene Háza - Zsoldos Béla ötlete nyomán - a „Magyar Jazz Napja” elnevezésű ünnepi koncertsorozatnak. Az üvegfalú koncertterem, amelyen keresztül a park fái nyújtottak élő hátteret a fellépőknek, minden bizonnyal hozzájárult az egész délutántól késő estig tartó esemény minőségének emeléséhez. A Magyar Zene Háza és a Magyar Jazz Szövetség közös rendezvénye nagy érdeklődés mellett zajlott 2022. augusztus 28-án, vasárnap 13.00 órától 23.00 óráig, minden program és koncert szinte teltházat vonzott.

magyar-zene-haza.png


mjszlogo.jpg


A programsorozat 13:00 órától vette kezdetét. Bágyi Balázs a Magyar Jazz Szövetség elnöke – egyben az egész rendezvény műsorvezetője - tartott egy ismeretterjesztő jazztörténeti előadást „Mitől jazz a jazz?” címmel, amelyen fiatalokból álló jazz zenekar, a Papp Márton szaxofonos által vezetett Jazzpince nevű formáció gondoskodott nagyszerű stílusérzékkel az egyes jazzkorszakok, stílusirányzatok bemutatásáról. Horváth Szabolcs zongorán, Vörös Zsolt basszusgitáron, Fekete Zoltán pedig dobon működött közre.


jp1.jpg


jp2.jpg


Bágyi Balázs nemcsak jazztörténeti előadást tartott, hanem bemutatta a jazzben használt főbb hangszereket is interaktívan, bevonva a közönség tagjait is, elsősorban a gyerekeket. A jazz fejlődését az 1920-as évektől napjainkig felölelő előadáshoz a zenekar a megfelelő stílusban egy-egy bemutató darabot/standardet játszott, így jól érzékelhető volt a jazz fejlődése a szórakoztató zenétől egészen a művészti szintig. Utolsóként pedig a Jazzpince zenekar egy saját szerzeményét adta elő.

Rövid szünetet követően 14:45-től ismét fiatalokból álló együttes a Sárközi Dina Quintet koncertje következett. Sárközi Dina énekesnő 2022 elején elnyerte az Év Fiatal Jazz Zenésze verseny szakmai zsűri díját. A quintetjének tagjai: Horváth Máté dob, Golarits Márton billentyűk és ének, Horváth Botond “Bócó” gitár, és Ambrus András basszusgitár. Sárközi Dina az éneklés mellett akusztikus gitáron játszott. A zenekar ének és gitárközpontú zenét játszott, afrikai jellegű dallamokkal, időnként musicalszerű előadásmódban, nagyrészt saját dalokat. A zenekar több tagja zeneszerzőként is tevékeny, Dina mellett Horváth Máté és Horváth Botond is ír dalokat. Dina a szólóének mellett Golarits Mártonnal duettben is adott elő a koncert során.


sd1.jpg


sd2.jpg


sf3.jpg


Újabb szünet után 16:00 órától az első lemezbemutató koncert következett, mint Bágyi Balázs említette, nagy örömére szolgál és nagy megtiszteltetés, hogy a felkért előadók erre az eseményre időzítik új lemezük ősbemutatóját. Ebből az első Oláh Szabolcs „The Silent Call” című új lemezének előadása volt, amely egy öt tételes szvit, amely egy meditatív ösvény állomásait mutatja be.

Oláh Szabolcs legutóbbi, „Crystal Brook” című lemeze is az év albuma lett, és az év zenekara elismerését hozta el az Oláh Szabolcs Quartet részére a Jazzma.hu olvasói szavazatai alapján. Erre nagy esélye van a lemezbemutató koncert alapján az új albumnak is, amely a Junior Prima-díjas vonósnégyes, az Accord Quartet közreműködésével jött létre. A lemez felvétele a bemutató előtti héten zajlott.

Az Oláh Szabolcs Quartet új albuma roppant bensőséges, magas tudatszintű, lélekemelő, katartikus élményt nyújt. A közönség soraiból sokan becsukott szemmel, visszafojtott lélegzettel hallgatták a gyönyörű zenét, amely a vonós kíséret hatására még emelkedettebb, szárnyalóbb volt. Oláh Szabolcs új lemezét hallgatva ráébredünk az Élet törékenységére, amelyre vigyázni kell, ahol az egyes ember csak porszem, de minden egyes porszem nyilvántartott és fontos a világmindenségben. Maga a zeneszerző is művészi alázattal és áhítattal hallgatta a megjelenő zenét a közönséggel együtt. A bemutatót természetesen vastapssal köszönték meg azok, akiknek megadatott, hogy elsőként hallják ezeket a felemelő szerzeményeket.


osz1.jpg


osz2.jpg


osz3.jpg


17:15-től a Varga Bendegúz Quartet koncertje következett. Varga Bendegúz dobos zenésztársai a jazz szcéna kiemelkedő egyéniségei, Ávéd János szaxofonos, Bögöthy Ádám bőgős és Fenyvesi Márton gitáros.

Az első két pszichedelikus, rockos témákkal fűszerezett szám után az első vendég Kovács Linda énekesnő volt, akivel a "When Cluods Are Gone” című szerzeményét adta elő a zenekar. Majd ezután a másik vendég Oláh „Tzumo” Árpád zongorista is a színpadra lépett, és két Varga Bendegúz szerzeményt játszott el a zenekar. Majd utolsó számként Oláh „Tzumo” Árpád „Blues for Crook” című számával búcsúzott a közönségtől, hangos tetszésnyilvánítások közepette.


vb1.jpg


vb2.jpg


vb3.jpg


18:30-tól újabb ősbemutató következett, a Bacsó Kristóf Triad októberben megjelenő „Imaginary Faces” című új lemezének előadása. A koncerten Barcza Horváth József basszusgitáros működött közre, Tálas Áron zongorán és keyboardon, Juhász Márton dobon, Bacsó Kristóf pedig szaxofonon játszott.

Bacsó Kristóf zenéje világokon átívelő, világokat alkotó, transzcendentális zene, amelyet a szaxofon effektezése még inkább kiemel, Tálas Áron elektronikus hangszínei mellett. Az új lemezről játszotta az együttes többek között a „Dozen” (tizenkettő) című szerzeményt, a címadó „Show Me Your Face”-t, és a „Mask” című groove-os, orientális dallamvilágú szerzeményt.

A koncert végén a közönség vastapssal köszönte meg az előadást a zenészeknek.


bk1.jpg


bk2.jpg


bk3.jpg


19:45-től a Dresch Quartet koncertje előtt Bágyi Balázs átnyújtotta a Magyar Jazz Szövetség Louis Armstrong - Magyar Jazz Tehetség díját az ifjú szaxofonosnak, Papp Mártonnak.


dijatadas1.jpg


dijatadas2.jpg


Ezután sodró lendülettel vette kezdetét, és tartott is a koncert végéig a Dresch Quartet előadása, amely szemmel láthatóan a pillanatban született. Gyányi Marcell nagybőgőzött, Csízi László dobolt, Lukács Miklós cimbalmon játszott. Dresch Mihály szaxofonokon és fuhunon játszott, és irányította, vezényelte a zenekart. Egy szabad ember szabad zenéjét hallhatta és láthatta a közönség, Dresch Mihály nemcsak előadta és irányította, de élvezte is a zenét, és ez átragadt a hallgatóságra is. Az egyes számok között nem volt konferálás, csak a zene egymás után, és ez folyamatossá tette a koncertélményt, amely egyre magasabbra és magasabbra szárnyalt. Mágikus a legjobb szó, amivel kifejezhető volt a hangulata az egész koncertnek.

A koncert végén Dresch Mihány megköszönte a lehetőséget, hogy most először játszhatott a Magyar Zene Házában, amely nagy élményt jelentett számára is.


dm1.jpg


dm2.jpg


dm3.jpg


dm4.jpg


dm5.jpg


dm6.jpg


Az utolsó koncert előtt Bágyi Balázs egyrészről megköszönte a jól bevált ötletet a Magyar Jazz Napja megrendezésére az ötletgazda Zsoldos Bélának, másrészt a rendezvény befogadását a Magyar Zene Házának, valamint a szervező munkát a Magyar Jazz Szövetség titkárának.

A Magyar Jazz Napján utolsóként, némi csúszással nem sokkal 22.00 óra előtt kezdődött a László Attila Fusion Circus koncertje, amelyben 3 tagú fúvós kórus – Soso Lakatos Sándor altszaxofonon, Pecze Balázs trombitán és szárnykürtön, Csapó Krisztián harsonán – működött közre. Zombori Attila dobolt, Lattmann Béla basszusgitározott, Nagy János zongorázott, és a zenekarvezető László Attila gitározott.

A formáció 2019-ben alakult, abból a célból, hogy a fúziós jazz zenét mutassa be a magyar közönségnek. A koncert köré László Attila egy vicces kis történetet kerekített, bemutatva az egyes zenészeket sorban, valamint röviden azt, hogy ki hogyan gyakorol otthon. Az előadás az eredetileg a Babos-Tátrai-László Attila gitártrióra írt számok fúziós változatait tartalmazta, nagyszerű fúvós témákkal, betétekkel és szólókkal, de a zongora, a basszusgitár, és a dob is kitett magáért egy-egy briliáns szólóval.


la1.jpg


la2.jpg


la3.jpg


la4.jpg


la5.jpg


la6.jpg


A koncertsorozat este 23.00 óra körül ért véget. Egy valódi ünnepe volt ez a magyar jazznek.

Vissza a hírekhez