JazzMa

Friss Hírek

Hírek

„KÉPES MAGYAR JAZZTÖRTÉNET” CÍMMEL ÉRDEKES KIÁLLÍTÁS LÁTHATÓ A MAGYAR KEREKEDELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUMBAN 2016. ÁPRILIS 24-IG SZÖVEG: MÁRTON ATTILA FOTÓK: NAGY GÉZA

A kiállításon a legkorábbi időktől láthatóak eredeti dokumentumok, kották, tárgyi emlékek, plakátok, hangszerek, fotók, festmények, lemezborítók – és nem utolsósorban havonta egy-két jazzkoncert is ingyenesen látogatható. Külön felületet kapott a magyar jazz négy – külföldön hírnevet szerzett – képviselője: Zoller Attila, Szabó Gábor, Bacsik Elek és Dudás Lajos. A látogatókat egy reprezentatív, 68 oldalas füzettel lepi meg a múzeum, amelynek segítségével szinte hazavihetik a legemlékezetesebb dokumentumokat, képeket, fotókat. Érdemes tehát pár HÉV-megállót utazni a kiállítás megtekintésére.

A látványos tárlat kicsivel több, mint 100 négyzetméteren természetesen csak ízelítőt adhat abból a hatalmas gyűjteményből, amit a három kurátor egyike, Simon Géza Gábor felajánlott a kiállítás számára. Ez tényleg csak annyi, mintha egy hatalmas puzzle-képből mindössze néhány darab állna rendelkezésünkre. Mégis lebilincselően érdekes ez az összeállítás, mert az egész hazai jazztörténeten végig vezeti a látogatót és a legváltozatosabb tárgyak és dokumentumok bemutatásával mutatja meg azt a közhelynek mondható tényt, hogy a magyar jazzvilág nemcsak zenészei révén, de a műfajhoz kapcsolódó minden más területen  is világszínvonalú volt és maradt.

A jazz és a vendéglátás szoros kapcsolata mindig is létezett a műfaj hosszú története során, a kereskedelem pedig oly módon került a képbe, hogy a hanglemezeket és más „hanghordozókat” el is kellett adni. Így aztán nem csoda, hogy a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum vállalta fel a kiállítás megrendezését. Tette ezt annál is inkább, mivel 2008-ban ugyanez az intézmény adott helyet a magyar hanglemezgyártás 100. évfordulója alkalmából rendezett tárlatnak is. (Ez még a Belvárosban, a Bazilika mellett volt.) A rengeteg látnivaló között kiemelkedően érdekesek a „jazz és a társművészetek” tárgykörébe tartozó alkotások, azaz Gyémánt László, Nyakas Attila és Külüs László jazztémájú festményei, valamint Siklós Péter és Hutton László fotográfiái.  A Kármán Sándor vezette ceglédi Dobmúzeum jóvoltából látható Kovács Gyula mellszobra is, valamint archív fotók és egy 1938-ból származó dobfelszerelés is.

Ha valami hiányérzetünk akad is, az feltétlenül a rendkívül limitált lehetőségek okán van, hiszen a múzeumnak más időszaki kiállításoknak is helyet kell biztosítania. Egyébként sem zenei intézmény és így is csak hálásak lehetünk Kiss Imre múzeumigazgatónak, egyben a kiállítás másik kurátorának, hogy lehetővé tette ennek a tárlatnak és a hozzá kapcsolódó egyéb programoknak a megrendezését. A kiállításhoz ugyanis havonta jazzkoncertek is kapcsolódnak. A novemberi megnyitón Ittzés Tamás Bohém triója adott nagysikerű koncertet a múzeum előadótermében. Az ünnepek elmúltával, 2016. január 14-én a Kőszegi New5 játszik, majd január 21-én a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékének hallgatóiból összeállított zenekar mutatkozik be, február 18-án pedig a Binder Károly-Borbély Mihály duó koncertezik. Ezt követi március 11-én Szabó Sándor gitárművész triója, április 14-én pedig Halper László „Jimi Hendrix emlékzenekara”, a Halper-Hendrix Experiment.  Végül április 24-én Csík Gusztáv triója és Joan Faulkner amerikai énekesnő fellépése zárja majd a koncertsorozatot és egyben a kiállítást is.

De nemcsak élőzene, hanem hazai és külföldi résztvevőkkel tervezett magyar jazzkutatási konferencia (március 11-én) és nemzetközi sajtótájékoztatóval egybekötött könyv- és lemezbemutató (április 21-én) is szerepel a tervezett programokban. Utóbbi során Simon Géza Gábor mutatja be Bacsik Elekről szóló monográfiáját és a Jazz Hungarikum CD-sorozat két újabb kiadványát. Bacsik Franciaországban élő lánya, Pascale Radiére is meghívást kapott, aki apjáról megjelentetett visszaemlékezéseit ismerteti az érdeklődőkkel.

Végül utoljára, de nem utolsósorban nem szabad megfeledkezni a kiállítás harmadik, a gyengébb nemet képviselő kurátoráról dr. Bajnai Kláráról, aki a magyar hanglemeztörténet kutatója és szakértője. Ő is rendkívül sok munkával járult hozzá a kiállítás sikeréhez.

Nagy örömünkre szolgálhat, hogy a rendezvény szokatlanul nagy médiavisszhangot kapott mind a rádióban és a televízióban, mind pedig az írott sajtóban. Reméljük, hogy – lévén honlapunk az egyetlen (komoly!) internetes jazzfórum – sok jazzrajongó ezúton (is) értesül a figyelemreméltó tárlatról és felkeresi a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot Óbudán a Korona tér 1. alatt, éppen szemben az Óbudai Társaskörrel. (Tel.: 1-375-6249) Talán legkényelmesebben rövid sétával a HÉV Szentlélek téri megállójától közelíthető meg. Tartalmas időtöltés a kiállítás megtekintése az ünnepi időszakban is, de természetesen összeköthető akár az említett koncertekkel is. Jó szórakozást mindenkinek!


img-0001.jpg


img-0002.jpg


img-0003.jpg


img-0004.jpg


img-0005.jpg


img-0006.jpg


img-0007.jpg


img-008.jpg


img-009.jpg

Vissza a hírekhez