A free jazz kiemelkedő alakjai - 65. rész: Gunter Hampel
1960. december 12-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be. Hatvanötödik rész: Gunter Hampel.
A német muzsikus és zeneszerző Gunter Hampel 1937. augusztus 31-én (Günter néven) született Göttingenben.
Igazi multiinstrumentalista: vibrafonon, fuvolán, basszusklarinéton, szaxofonokon és zongorán is játszik.
Tanulmányait követően a húszas éveinek közepén a szabad zene felé fordult - a hatvanas évek közepétől már több társulásban is szerepelt.
Első önálló lemeze 1966-ban jelent meg Music from Europe (ESP-Disk) címmel.
Közreműködnek: Willem Breuker - szaxofonok, klarinétok, Piet Veening – bőgő, és Pierre Courbois ütőhangszerek. Gunter Hampel vibrafonon, fuvolán és basszusklarinéton is játszik.
Több más produkció mellett látott napvilágot a The 8th of July 1969 (Birth Records) című album - utalva a felvétel időpontjára.
A lemezkiadót Hampel alapította ugyanabban az évben.
Közreműködnek: Anthony Braxton - alt- és szopránszaxofon, kontra basszusklarinét, Steve McCall – dob, Jeanne Lee - ének (később Hampel felesége), Willem Breuker - szaxofonok, basszusklarinét - mások mellett.
Triófelvétel a Spirits (Birth Records, 1971) - Perry Robinson - klarinét, Jeanne Lee - ének, Hampel minden eddig említett hangszerén játszik.
Aztán 1972-ben GH megalapította a Galaxie Dream Band-et, amely változó összetételben szerepelt hosszú évekig.
Egyik albumuk az All is Real (Birth Records, 1978). A kevésbé ismert tagok mellett Hampel és Jeanne Lee nevét is megtaláljuk a muzsikusok között.
Még ugyanebben az évben, ugyanez a zenekar fellépett a Berlin Jazzfestival-on - a lemez címe: That Came Down On Me (Birth Records).
Szóló-, duó- és trófelvételek sora jelent meg a következő években - népesebb társulások alkotásaival együtt.
Közben olyan neves muzsikusokkal játszott együtt Hampel - akiket eddig még nem említettem -, mint például: Peter Brötzmann, Joseph Jarman, John Tchicai és Heinz Sauer (fafúvós hangszerek), William Parker, Peter Kowald és Barre Phillips (bőgő), Cecil Taylor és Joachim Kühn (zongora), Enrico Rava és Tomasz Stańko (trombita), Albert Mangelsdorff (harsona), Bill Frisell (gitár) - többek között.
Egy szólófelvétel 1980-ból: Wellen/Waves (FMP) - Hampel vibrafonon, basszusklarinéton, fuvolán és baritonszaxofonon játszik - hét tételben.
Egy újabb “dátumos” cím - jóval később: The 8th of September 1999 (Birth Records) - játszik a G. H. Sextet.
Stúdió- és koncertfelvételek - közreműködnek: Christian Weidner - altszaxofon, Nils Wogram - harsona, Clemens Orth - zongora, elektromos zongora, Larry Roland - bőgő, Sadiq - dob - és GH - vibrafon.
Egy másik hangverseny felvétele a Bounce (Live at Theater Gütersloh) (Intuition Records, 2017) - már a közelmúltból. A kiadó European Jazz Legends sorozatának ez a 13. része.
A nyolc Hampel kompozíciót előadják: Bernd Oezsevim (dob), Johannes Schleiermacher (szaxofon, fuvola), Cavana Lee Hampel (ének - Gunter H. lánya) - és a zenekarvezető.
Az eddigi utolsó album, amelyen Hampel közreműködött a Scheiße ‘71, amely 2023 júniusában jelent meg, de - ahogyan a címe is jelzi - a felvétel 1971-ben készült (kevésbé ismert közreműködőkkel).
Gunter Hampel az európai free jazz különleges figurája - számtalanszerzeménye és multiinstrumentalista volta miatt (is).
Az amerikai muzsikustárs Anthony Braxton mondta Hampelről: “You cannot Gunter’s music on any school, real life is his teacher.” - olvashatjuk a művész honlapján (gunterhampelmusic.de).