Egyszer volt… Zsámbék Jazz Open – 20. rész – Assif Tsahar & Borbély Mihály & Grencsó Kollektíva (2002. július 19.)
Ahogy azt a sorozat 0. részében jeleztem, döntő többségében a Zsámbéki Romtemplom melletti füves dombon rendeztük a koncerteket.
A 18 évvel ezelőtti nyári este második felében a New York-ban élő izraeli szaxofonos, Assif Tsahar lépett fel szólóban, duóban Borbély Mihállyal, majd a 3-tagúra redukálódott Grencsó Kollektívával.
Ennek is volt előtörténete…
Történt ugyanis, hogy 2002 tavaszán egyszer csak csörgött a telefonom Bartók rádiós irodámban. Bemutatkozott egy idős hölgy, aki kis akcentussal beszélt magyarul, s elmagyarázta, hogy Tarr Béla következő filmjét szponzorálja. (Megnéztem most Tarr Béla internetes oldalát, legközelebb 2004-ben jelent meg két rövid filmje!)
Mondtam a hölgynek, én jazz szerkesztő vagyok, mi közöm van ehhez?
Erre a hölgy mondta, fiatalember, még nem fejeztem be… Kassai magyar zsidó család gyermekeként kerültem Izraelbe. Majd hosszú csend… Utána azt kérdezte: Itt van még?
Mondtam, igen itt vagyok, de nem értem a szituációt. Miért hívott fel?
Mert akarom a fiamat beajánlani a Zsámbék Jazz Openre!
És ki a fia?
Assif Tsahar.
Bevallom őszintén soha életemben nem hallottam ezt a nevet. Mondtam, nem ismerem, milyen hangszeren játszik?
Szaxofonos.
Mondtam, akkor küldjön egy CD-t, hogy meghallgassam a játékát!
1 hét múlva megjött a „szeretetcsomag” Izraelből. Elég meredek dolgok voltak.
2 hét múlva újabb telefon a hölgytől: Na, mit szól hozzá?
Mondtam, én még csak elbírom viselni, de szerintem a zsámbéki közönség meglincselne a koncert után.
A hölgy elnevette magát. Mondta, hívjam meg bátran Assif-ot, nekem ingyenbe lesz, mert a budapesti izraeli követség kifizeti a fellépti díját.
Mondtam neki, de a Bartók Rádió nem tud New York-Budapest-New York repülőjegyet fizetni.
Mondta, semmi baj, mert Ausztriában, Nickelsdorfban lesz július 18-án és 20-án koncertje. Ha kiugrunk érte kocsival, akkor Assif jön Zsámbékra.
Aztán következett az e-mailezés Assif-fal. Ő szóló koncertet akart, de mondtam, a Zsámbék Jazz Open nem free jazz fesztivál. Játszhat, mondjuk három számot szólóban, majd magyar muzsikusokkal kell játszani. Ebbe is beleegyezett.
És eljött július 19-e. Gabival kiautóztunk Nickelsdorfba. Megtaláltuk az ottani fesztivál helyszínét, de kb. félórát kellett várnunk, mire az osztrákok lelket tudtak bele verni. Mint kiderült hajnali 4-ig jam-eltek…
Amikor beértünk Zsámbékra, először a Romtemplomhoz vittük, hogy megmutassuk neki a helyszínt, el volt bűvölve. Utána felmentünk a házunkhoz, hogy ebédeljünk. Anyósom finom csirkepaprikást főzött, de Assif abból nem evett, mert mint kiderült vegetáriánus. Nálunk csak paradicsom, paprika és uborka volt. Abból csinált magának egy nagy adagot!
Utána a kertünkben lefeküdt aludni!
A beálló próbán Grencsó Pistáék hallották Assif Tsahar-t basszusklarinétozni, és kifeküdtek tőle.
Aztán a kibővített Grencsó Kollektíva koncertje és a szünet után jött Assif Tsahar szóló része.
Tulajdonképpen az abban az évben megjelent „ayn le-any” című mindössze háromszámos lemeze témáit játszotta. Mindegyikük címe „Untitled” volt. Így Grencsóék után szabadon elneveztem őket „Zsámbéki sóhaj 24.-25.-26.”-nak!
Az első számot basszusklarinéton játszotta, a közönség először meghökkent, majd a szám után nagy tapsban tört ki.
Jött a második szóló darab, ezt tenorszaxofonon játszotta 25 percig (!), ismét nagy taps. Végül a harmadikot ismét basszusklarinéton adta elő.
Utána Assif ismét tenorszaxofont vett a kezébe, de ekkor már Borbély Misi is felment a színpadra tárogatóval.
A koncert utolsó két számára beszállt a Grencsó Kollektíva is. Vagyis öt muzsikus volt a színpadon: Assif Tsahar (1969) – tenorszaxofon, Borbély Mihály (1956) – altszaxofon, Grencsó István (1956) – szopránszaxofon, Benkő Róbert (1949) – bőgő, Jeszenszky György (1963) – dob.
Óriási sikerük volt!
De ráadás számot már nem játszottak, mert Assif-nak kellett visszamennie Ausztriába, ahol éjjel egykor kezdődött a következő koncertje…
Persze Nickelsdorfba is mi (me and my lovely wife Gabriella) vittük vissza az izraeli vendégművészt.