Magyar Jazz ABC – 338. rész: Egri János Jr.
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 137 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és most Egri János Jr.-nál tartunk. 11 év és 6 hónap alatt eddig 338 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Egri János Jr.
1997. szeptember 30-án született Budapesten, muzsikus dinasztiában.
A legendás jazzbőgő és basszusgitár művész, Egri János fia.
A Junior Prima-díjas Egri János Jr. rendkívül sokoldalú előadó, hiszen kiváló énekesként és zongoristaként is tevékenykedik, sokszor a kettőt egyszerre is műveli. Énekes szólóit kifejezetten a hangszerszerű megszólalás jellemzi. Zongorajátéka erőteljes és izgalmas. Stílusa a hagyományos mainstream jazz műfajára épül, ám emellett számos egyéni, klasszikus és igényes populáris zenéből kölcsönzött stílusjegyet is megszólaltat.
A Magyar Jazz Szövetség által megrendezett “Év Fiatal Jazz Zenésze” 2021. szakmai díjasa, abszolút győztese.
Énekesi tehetsége már nagyon korán megmutatkozott: 6 évesen magyar, amerikai és mexikói slágereket énekelt.
Első komoly fellépésére édesapja, Egri János 40. születésnapján került sor 2005-ben, amikor közös koncerttel ünnepeltek népszerű jazzmuzsikusok közreműködésével, többek között Oláh Kálmánnal és Balázs Elemérrel a Magyar Rádió Márványtermében.
Hét éves korában kezdett el tanulni zongorázni, és több népdaléneklési versenyen is remekelt. Nyolc évig Tollasiné Kelemen Lívia tanította őt zongorázni, mellette 2 évig Izsák Imrénél tanult hangképzést a Józsefvárosi Zeneiskolában.
2010-ben közös jazzalbumot készített édesapjával “Voice & Bass” címmel, melyen amerikai jazz standardeket és popslágereket énekelt. Így született meg az akkor 12 éves gyerekszoprán első lemeze az EMI és a Hunnia Records gondozásában, melyen Oláh Tzumo Árpád jazz-zongoraművész és Mohay András jazzdob előadóművész működött közre.
Ezt követően közreműködött Mendöly Gyöngyi zeneszerző “Egyházi Művek” című lemezén, melyen két dalt énekelt.
Középiskolai tanulmányait a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus zongora szakán kezdte 2012-ben, Nagy Gábornál.
2013-tól a Bartók Béla Konzervatórium jazz-ének szakán folytatta tanulmányait, ahol Lakatos Ágnes, Urbán Orsolya, Pocsai Kriszta és Karosi Júlia tanította.
2020-ban jazz-ének előadóművész diplomát szerzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Berki Tamás, Lakatos Ágnes és Urbán Orsolya tanítványaként, idén pedig jazz-zongora mester diplomát szerzett az egyetemen Oláh Kálmán növendékeként.
2014-ben a legjobb énekes improvizációért járuló különdíjban részesült a marosvásárhelyi Student Jazz Fesztiválon.
2015-ben kezdett el magától foglalkozni a jazz-zongorával. Nagyrészt autodidakta módon sajátította el a jazz-zongorázás fortélyait. Azóta rendszeresen tart jam session esteket zenésztarsaival a Budapest Jazz Clubban, emellett gyakran fellép különböző formációkkal az iF Cafe Jazz Clubban.
2016-ban első helyezést ért el ének kategóriában, a Lakatos Ablakos Dezső emlékére rendezett III. Országos Jazz-Zenei Versenyen.
2018 óta a Rajkó-Talentum Alapfokú Művészeti Iskola külső telephelyének zongora tanára.
2019-ben részt vett egy két szezonos “Sur La Route Des Balkans” nevű francia turnén, ahol egy nyolctagú zenekar részese volt, mint énekes. Francia, macedón, görög és angol nyelvű dalokat adott elő különböző előadóművészeti színházakban, mozikban, kulturális, kiállítási, kereskedelmi és rendezvény központokban:
Casino Théâtre Barrière de Toulouse, Le Prisme De Seyssins, Palais des Congrés et des Spectacles Vals-Prés-Le-Puy, Salle Arlequin (Mozac), Lengetieg (Janzé), Auditorium JP Dautel (Caen), Espace Malraux (Joué-lés-Tours), Le Phare Centre Socio-Culturel (Saint-Coulomb), The Cadran (Évreux), Salle Culturelle De La Varenne De Messei, Parc St Fiacre (Château-Gontier), Les Angenoises (Bonchamp-lés-Laval), Salle Polyvalente (Mayenne), L’Hélianthe (La Créche), Espace Culturel du Clouzy (Longeville-sur-Mer), Auditorium Hermione (Saint-Brieuc), Condé Espace (Condé-sur-Vire), Théâtre Quartier Libre (Ancenis-Saint-Géréon), Centre Culturel de la Loge (Beaupréau-en-Mauges), Convention Centre De Haute-Saintonge (Jonzac), L’Ange Bleu (Gauriaguet), Salle de L’échiquier (Pouzauges), L’Alizé Centre Culturel de Guipavas, Espace 2000 (Grand Champ), Parc des Expositions de Segré, La Odisea (Orvault), Salle Altrea (Bauge), Espace Bocapole (Bressuire), Théâtre Robert Auzelle (Neufchâtel-en-Bray), Espace Isabelle de Hainaut (Bapaume)
2020-ban Varga Balázs jazz-gitáros “I Dream in the Past” című kompozíciójára írt vonósnégyes hangszereléséért a MüPa Zeneműpályázat díjazottja lett “zenemű nagy jazzformációra” kategóriában.
A Magyar Jazz Szövetség által megrendezett "Év Fiatal Jazz Zenésze" 2021. verseny szakmai díjasa, abszolút győztese.
2021-ben az Oláh Vilmos Quintet tagjaként harmadik helyezést ért el a Magyar Jazz Szövetség által megrendezett Jazz Combo Versenyen.
2021-ben Junior Prima-díjjal jutalmazták magyar zeneművészet kategóriában.
Számos fesztiválon és egyéb helyszínen fellépett már: az isztambuli International Literature Fesztiválon, az Oradea Jazz Fesztiválon, a Hajómalom Fesztiválon, a Zempléni Jazz Fesztiválon, a Balatonszemesi Fesztiválon, a balatonlellei Retro Fesztiválon, a Debreceni Bor— és Jazz Napokon, a Gödi Jazz Napokon, az Újpesti Városnapokon, a Jazz-Blues Jamboree Fesztiválon, a jászapáti Jászsági Randevú napokon, a balatonboglári Jazz és a Bor fesztiválján, a balatonfüredi Könyv-Bor-Jazz Fesztiválon, a Józsefvárosi Jazzfesztiválon, a Magyar Rádió Márványtermében, a Művészetek Palotájában, a MomKultban, a Marczibányi Téri Művelődési Központban, a Bethlen Téri Zsinagógában, a Szivárvány Kultúrpalotában, az Opus Jazz Clubban, a Budapest Jazz Clubban, az iF Cafe Jazz Clubban, a 360 Bárban, a Félix Hélix Étteremben, az A38 Hajón, a Columbus Hajón, a Spoon Hajón, a Gödör Klubban, a Nyitott Műhelyben, a Fonó Budai Zeneházban, az RS9 Színházban, a Vértes Agorájában, a Klebelsberg Kultúrkúriában, a Hang-Szín-Tér Művészeti Iskolában, a Babérliget Általános Iskolában, a Metronóm Jazz Klubban, a Művész Jazz Klubban, a Pannonhalmi Jazzteraszon, az Óvóhely Kulturális Központban, a Robot Rockzenei Klubban, a győri DiVino Bárban, a Westy Hajó Étterem & Pubban, az Au Bout Lá-Bas Pubban, a Katona József Színházban, a Fészek Kulturális Központban, a Háló Közösségi és Kulturális Központban, a Szimpla Kertben, a Buda Gourmet Bistroban, a Momenti Bistroban, a Bakelit Multi Art Centerben, a Fén Arts & Cafeban, az InterContinental Hotelben, a Pomázi Művelődési Ház és Könyvtárban, az Alice Hotelben, a Ritz-Carlton Hotelben, az Aria Hotelben, a Sofitel Hotelben, a Sophie Budapestben és a Gólya Presszóban, a Rustic Jazz Bárban, a Yellow Zebra Bárban, a NyolcTíz Klubban, a Zengő Bárban, a Miliő Cafe&Bistroban, a RaM Színházban és a Hintaló Iszodában.
Közreműködött már többek között Szakcsi Lakatos Bélával, Csepregi Gyulával, Ifj. Szakcsi Lakatos Bélával, Szakcsi Lakatos Róberttel, Oláh Kálmánnal, Oláh Tzumo Árpáddal, Juhász Gáborral, Gyárfás Istvánnal, Winand Gáborral, David Yengibariannal, Radics Gigivel, Tóth Andival, Oláh Gergővel, Takács Nikolassal, Szőke Nikolettával, Malek Andreával, Szulák Andreával, Urbán Orsival, Pocsai Krisztával, Gájer Bálinttal és Mujahid Zoltánnal.
Az E-betűsök között van néhány hiányunk: Equinox, Erdei Kálmán, Erdei Péter, Erdélyi Péter, ESP, Esze Jenő, Esze Zsolt, European Mantra.
Aki tud róluk valamit, az hívjon a 06 30 570-0625-ös mobil számon, vagy írjon e-mailt (olvaso.jazzma.hu@gmail.com)!