JazzMa

Friss Hírek

AMP – 20242024. május 12.
Koncert ajánló2024. május 11.
Takase, Aki: Forte2024. május 06.
ConnecTrio: Luminosity2024. május 04.

Lemezpolc kritika:
Holiday, Billie - Billie

Holiday, Billie: Billie 2020. december 17., Dr. Sümeghy László

billie-holiday-billie-ost.jpg

Billie Holiday – Billie (OST) (Verve/Universal Hungary)


Az Original Soundtrack album 13 számot tartalmaz, ebből 11 vokális mű, kettő pedig zenekari darab (Hoppin’ Around és Funeral in New Orleans) The Sonhouse All Stars előadásában.

Az énekesnő kíséretét két kivétellel (Don’t Explain és I Loves You, Porgy) a Sy Oliver & His Orchestra, a John Simmons & His Orchestra, a Ray Ellis and His Orchestra, és stúdiózenekarok látják el a swingkorszak hangzásvilágának megfelelően. Ezek a big band-ek az eltelt több, mint hatvan év alatt már az emlékezet homályába vesztek, de jó zenészek játszottak bennük és sok-sok sztárral készített felvétel őrzi játékukat.

A Ray Ellis zenekarban vonósszekció is muzsikált, szerencsére a lemezen található két felvétel (Just One More Chance és I’ll Never Smile Again) közül csak az „I’ll Never Smile Again”-ben kaptak erőteljesebb szerepet. Összehasonlításképpen meghallgattam a „Lady in Satin” albumot Billie Holiday-től, amelyen szintén a Ray Ellis and His Orchestra játszotta a zenei kíséretet. Ehhez a felvételsorozathoz viszonyítva a vonósok szinte elhanyagolható szerepet kaptak a filmben szereplő számokban.

Fontos megemlíteni, hogy egy szám kivételével stúdiófelvételekről van szó, amelyek hangzása digitalizációval valószínűleg további javításra került, így a lemez hangzása nagyjából megfelel a hanghordozókkal szemben támasztott mai elvárásoknak. Egy kivétel van, a „Don’t Explain”, amely egy 1956-os Carnegie Hall-ban tartott koncerten került felvételre. A „Don’t Explain”, valamint az „I Loves You, Porgy” abban is kivétel, hogy a kíséretet nem nagyzenekar adja, amitől az énekes szerepe sokkal hangsúlyosabbá válik.

A válogatás tartalmazza az énekesnőhöz szorosan kapcsolódó számokat (God Bless the Child, Fine and Mellow, Strange Fruit), de ízelítőt kapunk például Gershwin interpretációjából is az „I Loves You, Porgy”-ban.


1. Now or Never (BH és a Sy Oliver & His Orchestra)

2. God Bless the Child

3. Hoppin’ Around (The Sonhouse All Stars – zenekari mű)

4. Blues are Brewin’ (BH és a John Simmons & His Orchestra)

5. Funeral in New Orleans (The Sonhouse All Stars – zenekari mű)

6. Fine and Mellow

7. Strange Fruit

8. Just One More Chance (BH és a Ray Ellis and His Orchestra)

9. My Man

10. I Only Have Eyes For You

11. I’ll Never Smile Again (BH és a Ray Ellis and His Orchestra)

12. Don’t Explain – Live at Carnegie Hall / 1956

13. I Loves You, Porgy


A gyűjtők közül a „Billie Holiday összes”-sel rendelkezőknek természetesen ez a lemez már nem nyújt pluszt, de mindenki másnak nagyon jó keresztmetszetet ad ennek a kiemelkedő énekesnőnek a művészetéből. A nem lemezgyűjtőknek is tudok egy jó hírt, az alábbi linken meghallgatható a film zenei anyaga:

https://www.youtube.com/watch?v=v7O7cI9szxc&list=OLAK5uy_nrSzzhFSjCgR9VRzAFPs18oiClJlAtZCI


Vissza a lemezhez