Magyar Jazz ABC – 376. rész: Fejér György
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 146 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Fejér Györgynél tartunk. 12 év és 2 hónap alatt eddig 376 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Fejér György
Budapesten született 1908. október 27-én és 2001. október 21-én halt meg New Yorkban, ahol közel 50 évet töltött.
A Zeneakadémián Dohnányi Ernő és Kodály Zoltán tanítványa volt, évfolyamtársai között megtalálhatjuk Solti Györgyöt, akihez egy életre szóló barátság kötötte.
Fejér György érdeklődése már fiatalon a könnyűzene és a jazz felé fordult. Adler Tibor zongoraművésszel megalakította az Adler-Fejér zongorakettőst, amely jazzhez közelálló feldolgozásaival és modern szerzők bemutatásával hamar népszerű lett.
1940-ben és 41-ben készített néhány jazzfelvételt szólóban, és duettben Magyar György dobossal, akivel Fényes Kató énekesnőt is kísérték.
Volt munkaszolgálatos és megjárta a Teresienstadt-i koncentrációs tábort.
Hazatérve főként a Semmelweis utcai egykori Derby étteremben zongorázott, de szerepelt a Vigadóban és a Zeneakadémián rendezett koncerteken is.
Búcsúkoncertjén Bródy Tamással lépett fel a Zeneakadémián 1947. november 30-án, majd Svájcba szerződött, ahonnan nem tért vissza, New York-ban telepedett le, ahol George Feyer néven szerepelt.
Nemsokára ismert és keresett bárzongorista, akihez hírességek, politikusok, színészek, klasszikus zenét játszó muzsikusok jártak munkahelyére, a Waldorf Astoria piano bárjába, ahol közel 20 évet töltött.
Legalább 30 nagylemeze jelent meg, köztük a The Essential sorozatban 2 Gershwin, 1-1 Cole Porter és Jerome Kern album.
Magas kora ellenére, szinte az utolsó pillanatig aktív bárzongorista maradt.
Többször látogatott haza, és olyankor szívesen lépett fel rádiós és televíziós műsorokban.