JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Jenő2025. július 13.
Fertőrákosi koncert2025. július 07.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.

Hírek

A free jazz kiemelkedő alakjai 42. rész: MARC RIBOT

1960. december 21-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be. Negyvenkettedik rész: Marc Ribot.

image0-2023-06-11t162126085.jpg

Az amerikai gitáros, zeneszerző MARC RIBOT 1954. május 21-én született Newark-ban (New Jersey, Egyesült Államok).

Stúdiózenészként kezdte, számtalan neves, vagy később ismertté vált énekes, muzsikus albumán működött közre. (A részletes felsorolástól eltekintenék, csak néhány név: Tom Waits, Elvis Costello, Robert Plant, Elton John - és még sokan mások.)

Sorozatunk a free jazz előadóit mutatják be; Marc Ribot rendkívül képzett, sokoldalú gitáros (emellett filmekben is közreműködött, politikai aktivista) - a kísérleti-, az elektronikus-, a klasszikus-, az alternatív- és az avantgárd zene is a sajátja - a szabadon rögtönzött muzsika mellett (ez az írás az utóbbira fekteti a fő hangsúlyt).

image1-50.jpg

Első önálló albuma viszonylag későn, 1990-ben látott napvilágot Rootless Cosmopolitans (Antilles) címmel. Az elhangzó 12 darab az előbb felsorolt műfajok különleges elegye - saját szerzeményeket és feldolgozásokat is tartalmaz. A sok közreműködő közül az ismertebbek: Curtis Fowlkes - harsona, Don Byron - klarinét, basszusklarinét, Arto Lindsay - gitár.

image2-31.jpg

Szólóban előadott, nagyrészt feldolgozásokat tartalmaz a Don’t Blame Me (DIW, 1995) - Ribot jellegzetes stílusával, Albert Ayler, Charlie Haden 1-1 szerzeményével - mások mellett.

image3-25.jpg

Egy újabb szólóalbum a Saints (Atlantic, 2001) - a címadó szám szintén Ayler kompozíciója. A szerzők között olyan neveket találunk, mint például: John Zorn, John Lennon és Paul McCartney, valamint Leonard Bernstein.

image4-27.jpg

Quartet felvétel, és abszolút free jazz a Spiritual Unity (Pi Recordings, 2005). Közreműködnek: Roy Campbell - trombita, zsebtrombita; Henry Grimes – bőgő, Chad Taylor - dob. Ribot főleg elektromos gitáron játszik. Minden darab Albert Ayler szerzeménye.

image5-23.jpg

És még egy szóló: Exercises in Futility (Tzadik, 2008). Etűdök 1-14-ig, és egy ráadás - Marc Ribot alkotásai, szabad stílusban.

image6-23.jpg

Ribot fontos társulása a Ceramic Dog. A hármas tagjai: Shahzad Ismaily – basszusgitár, ének; Ches Smith - dob, ütőhangszerek, ének. Több album dokumentálja munkásságukat, mely a rock és a jazz “keveréke” - szabad zenei elemekkel.

Magyar vonatkozás: 2019-ben szólóban hallhattuk Marc Ribot játékát  a Budapest Music Center Koncerttermében.

image7-19.jpg

Az eddig nem említett muzsikustársak: McCoy Tyner, a Medeski, Martin and Wood trió - és a képen is látható Diana Krall (zenekarával) - mások mellett.

Marc Ribot munkásságának fontos része a free jazz - és napjainkban ő a(z egyik) legsokoldalúbb gitáros. Akkor sem alkudott meg, amikor “könnyebb” zenét játszott. Ez (is) példaértékű.

Vissza a hírekhez