JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Zsófia2024. május 15.
New Day2024. május 15.
AMP – 20242024. május 12.
Koncert ajánló2024. május 11.
Takase, Aki: Forte2024. május 06.
ConnecTrio: Luminosity2024. május 04.

Lemezpolc kritika:
Neumann Balázs - Szavaknál több

Neumann Balázs: Szavaknál több 2022. október 12., Gáspár Károly

neumann-balazs-szavaknal-tobb.jpg

Neumann Balázs: Szavaknál több (Ebizone Records)


„A hangíró”

Legutóbb 2018 szeptemberében értekeztem Neumann Balázs által jegyzett lemezről, akkor triójának „Faith” című remek korongjáról írtam le gondolataimat. Friss albumán hét nagy magyar költő egy-egy versét zenésítette meg, és adja elő hármasával, illetve vendégművészek közreműködésével a nagyszerű zongorista. Az anyag a „Szavaknál több” elnevezést kapta, és az Ebizone Records gondozásában jelent meg.

Neumann Balázs triója változatlan felállásban működik, tehát Máthé László bőgőzik, és Kaszás Péter dobol. Péterről tudni kell, hogy kiválóan énekel is, nagy örömömre megmutatja ezen fantasztikus tudását két dalban az új lemezen.

A vendégművészek terén „dream team” hallható a lemezen -persze a trió is az!-, hiszen Szőke Szandra, Szakonyi Milán, Farkas Gábor Gábriel, Zentai Márk, és Szolnoki Péter alkotják az énekesek pompás csapatát, de megmutatja nagy-nagy tudását Dennert Árpád szopránszaxofonon, David Yengibarian harmonikán, és Fekete István szárnykürtön.

Mint a művészet minden területén, hazai költőink világát tekintve is sok ajándékot kaptunk Istentől. Így aztán nem lehetett könnyű dolga Balázsnak kiválasztani azt a hét verset, melyet feldolgozott. Előnyként említhető esetében, hogy anno színművésznek készült, így nagyobb rálátása van erre a területre, mint egy „sima” muzsikusnak. Az impozáns repertoár végül így alakult: Pilinszky János: Éjféli fürdés, Nemes Nagy Ágnes: A kín formái, Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú, Juhász Gyula: Szerelem?, Kosztolányi Dezső: Akarsz-e játszani?, Ady Endre: Meg akarlak tartani, József Attila: Reménytelenül.

Ezen gyönyörű versekhez milyen zenét lehet, kell, szabad írni? Nos, a kérdés nehéznek tűnik, de megvan a válaszom: olyat, mint Neumann Balázs! Az Ő lelke szuperérzékeny, zenei tudása legfelső szintű, így aztán minden adott volt, hogy remekművet alkosson. Sikerült!

Napjainkban nem trendi -a szó nemes értelmében- szép zenét komponálni. Balázs viszont szívére hallgatva szembement ezzel a vonulattal, és kiírta magából a versekhez kapcsolódó őszinte érzelmeit. A klasszikus muzsika és a jazz sajátos keverékét alkotva „hangírt”.

A versek mondanivalója tán még hangsúlyosabban jelenik meg azok énekelt változata, plusz hangszeresek által kísérve. A teljes csapat száz százalékos szimbiózisban dolgozott együtt, maximálisan figyelve egymásra, tisztelettel és alázattal a muzsika és a kollégák iránt.

Külön kiemelném, hogy Neumann mennyire jól passzintotta az énekeset a versekhez. Minden esetben az adott előadó személye volt -véleményem szerint- a lehető legjobb választás a számára választott szöveghez.

Ebben (is) rejlik Neumann Balázs titka. Ráérez, beleérez mi a helyes zeneileg és emberileg egyaránt. Szíve-lelke és hite vezeti, így nem tud tévedni, rossz döntést hozni. Példája mutatja, nem elég jó zenésznek lenni, nagyokat improvizálni, ha mindezek mögött nincsen emberi tartás, jellem, őszinteség. Csak az igazán nagyok rendelkeznek ezen tulajdonságokkal, Neumann Balázs közéjük tartozik!


Balazs Neumann Trio: Homage to the Greats - Vol. III. - Szavaknál több (Ebizone Records 2022)

1. Éjféli fürdés

2. A kín formái

3. Esti sugárkoszorú

4. Szerelem?

5. Akarsz-e játszani?

6. Meg akarlak tartani

7. Reménytelenül


Neumann Balázs – zongora, keyboard

Máthé László – bőgő

Kaszás Péter – ének (track 1, 3) dobok

Közreműködnek:

Szőke Szandra – ének (track 2)

Szakonyi Milán – ének (track 4)

Farkas Gábor Gábriel – ének (track 5)

Zentai Márk – ének (track 6)

Szolnoki Péter – ének (track 7)

Fekete István – szárnykürt (track 4)

David Yengibarian – harmonika (track 3)

Dennert Árpád – szopránszaxofon (track 1)


Vissza a lemezhez