JazzMa

Friss Hírek

BÚCSÚZUNK - egy időre!2024. április 29.

Lemezpolc kritika:
Vörös Janka - Introduction

Vörös Janka: Introduction 2014. március 17., Kovács Linda

voros-janka-introduction.jpg

Vörös Janka e-Series – Introduction


Amikor jött a felkérés, hogy írnék-e néhány gondolatot a fiatal énekes,Vörös Janka most debütáló  “Introduction” című lemezéről, nemigen haboztam, mivel biztos voltam abban, hogy én ezt a lemezt  nagyon fogom szeretni, s nem elfogultságból. Jankát jó pár éve ismerem, először mint tanár és diák találkoztunk.

Tehetsége és zene iránti elkötelezettsége sosem volt kérdés, nyitottságának és zenei sokoldalúságának köszönhetően pedig biztos voltam abban, ha valaha Janka lemezt készít, az műfajtól függetlenül egy nagyon erős, igazi minőségi zene lesz.

Meg kell mondjam, az “Introduction” túlszárnyalta elképzeléseimet.

Rendkívül friss, ötletes, érett albumról van szó, melyben főként a soul, rock, R&B és elektronikus zene különleges fúziója hallható. A lemezen saját dalok és feldolgozások (Jill Scott, Donna Summer, Betty Wright, Anne Peebles) egyaránt találhatóak. A saját szerzemények az együttes közös „gyermekeik”, hisz minden zenekari tag kivette részét a zeneszerzésben, hangszerelésben. A dalok főtémája és szövegeik - egy kivételével, melyet Király Martina jegyez - Janka tehetségét dícsérik.

Ami rögtön megfog az album hallgatása közben, az a hihetetlenül precíz, fegyelmezett játékmód és ötletgazdagság, valamint Janka érett, kidolgozott, érzetekben és érzelmekben gazdag éneke.

Minden poszton nagyon erős, minőségi játékot hallhatunk, s a muzsikusok zenei nyelvezete - fiatal koruk ellenére - egy nagyon koherens zenei anyagot képez. A zenekar további tagjai: Mits Márton - szaxofon, Fövenyi Máté - gitár, Bögöthy Ádám - bőgő, Potesz Balázs - dob.

Egytől-egyig minden dal nagyon átgondolt és megszerkesztett. Külön tetszik az, hogy bár alapvetően könnyű műfajról van szó, mégsem elcsépelt és kommersz ötleteket hallhatunk, hanem épp ellenkezőleg, minden szám tartogat valami friss, szokatlan zenei megoldást, hangképet.

Ilyen megoldásokban bővelkedik a „Help” című saját szerzemény is, amely egy nyugodt tempójú, minimál jellegű szikár R&B dal, ami a vokál szövetek megjelenésével, a hangulatában teljesen különböző részekkel egy egyre burjánzóbb, komplex dalként bontakozik ki. Izgalmas harmóniafordulatok, flanger effektek használata kellőképp tükrözik a modern irányultságot. Janka nagyon éretten, hihetetlenül jó érzettel énekel, uralja a dalt. Kifinomult ízlésének köszönhetően nem énekli túl azt, amely ritkaság. Egyik nagy kedvencem, a „You're Not the Only One (If You Think You Are)” című nyitó track szintén bővelkedik frappáns, ötletes zenei megoldásokban. Fövenyi Máté rockos, experimnetális gitár bevezetője után ismét egy feszes, minimál dalról beszélhetünk. A dalt végig meghatározza a húzós riff betét, illetve a popzenére jellemző építkező szerkezet. Többrétű gitár, az ének többszólamúsága, effektezése valamint a szaxofon kórus funkciója itt is megjelenik. A kísérethez tökéletesen illeszkedik az ének vagánysága, öröm hallgatni! A lemezen végig vonul a dob precíz, sokszínű játékmódja s tónusainak sokasága, ami mindig nagyon jó érzékkel van kiválasztva az adott mondanivalóhoz.

A többi daltól eltérő karakterű a 6/8-os lüktetésű, balladisztikus „Love Season”, melyből egyértelműen kiderül Janka soul zenei irányultsága. A díszítésekkel, hajlításokkal tarkított ének rengeteg munkára, erős zenei intelligenciára utal, ugyanis nem vállal be mást, nem akar többet mutatni, csak ami biztosan az övé. Ez nagyon fontos, hiszen az énekesek sokszor esnek abba a hibába, hogy szeretnek a saját hangjukban fürdőzni, figyelmen kívül hagyva a zeneiséget, s ilyen fiatalon ennek a dolognak a felismerését óriási erénynek tartom.

Az album egyik vendége a szintén énekes Kelemen Angelika, akivel nagyon jó párost alkotnak a “How Strong Is a Women” című Anne Peebles dalban. A szám gitár indítása akár egy Hendrix nóta, s ez a rockos íz végig marad (de jó!), s amelyben egy nagyon jó gitárszólót hallhatunk. Személy szerint egy árnyalattal nagyobb feszességre, energikusságra vágytam a kíséretet illetően. Janka és Angelika teljesen eltérő karakterű hangja és előadása egy friss szín a lemezen, s a dal végén lévő egymásra reagálás igazi csúcspontot jelent.

A lemez utolsó dalában ismét egy vendégzenész működik közre a zongorista Pozsár Máté személyében olyannyira, hogy az „All You Need Is Love” című saját szerzemény egy különleges ének-zongora duó. Nemcsak összeállításában, de stílusábam is eltér az album többi dalától, ugyanis ez a legjazzesebb ihletésű szerzemény. Úgy érzem, Janka itt egy egész más oldalát mutatja be. Nagyon puhán, nagy érzékenységgel énekel, s hangjának tónusai gyönyörűen szólnak a szintén csodás zongorakísérettel. Kettejük érett és ízléses, lüktető játéka egy nagyon mély és intim muzsikát varázsol.

Az alábbi gondolatot már jóval az írás felkérése előtt megfogalmaztam és most örülök annak, hogy ezt nagyobb fórumon is megoszthatom másokkal, miszerint ennek a lemeznek a megszületése egy más minőséget hoz a könnyűzenei életbe. Érvényessége és létjogosultsága van, s kívánom, hogy ezt minél többen felismerjék, hírét vigyék.

(Figyelem! Lemezbemutató koncert 2014. március 22-én, szombaton este 8 órakor a székesfehérvári Öreghegyi Közösségi Házban! - A szerk.)


Vissza a lemezhez