JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. március 29.
New Fossils: II2024. március 26.
Iyer, Vijay: Compassion2024. március 24.
Rottmayer, Chris: Being2024. március 23.

Lemezpolc kritika:
Metheny, Pat - From This Place

Metheny, Pat: From This Place 2020. február 21., Salvai Ádám

pat-metheny-from-this-place.jpg

Pat Metheny - From This Place (Nonesuch/Magneoton 2020)


Nem sokáig húztam az időt Pat Metheny legújabb, ma (2020. február 21.) megjelent lemezének a meghallgatásával. Eddig is elismertem és szerettem az ő játékát, de úgy érzem, hogy a legjobbkor talált meg ez az album. Valahogy épp úgy alakult, hogy mostanság kezdek közelebb kerülni az ő munkásságához.

Egy élő legenda, vitathatatlan mestere a jazz gitározásnak Pat Metheny. Nem lehet kérdés senkiben az ő személyének a jelentősége a műfaj történelmében. Komolyan fontolóra vettem már, hogy valamikor ő is részese legyen az oldalon követhető sorozatomnak. Előbb, vagy utóbb ez be fog következni. A most megjelent albuma, a „From This Place” címen debütál, a fekete- fehér borítóján egy kietlen tájjal, aminek a közepén egy tornádó tombol.

Ez a tornádó szimbolizálhatná akár Metheny játékát is, ahogy időnként fergetes tempóban kitör egy-egy improvizáció közepette. Zenésztársai Gwilym Simcock zongorista, Linda May Han Oh basszusgitározik és énekel, illetve Antonio Sanchez dobol. Őket egészíti még ki Meshell Ndegeocello (vokál), Gregoire Maret (szájharmonika), Luis Conte (ütőhangszerek), valamint a Hollywood Studio Symphony Joel McNeely vezetésével.

Az első kompozíció az „America Undefined” címet viseli és hallhatjuk, hogy egy igen összetett hangzásra törekedett Metheny, nem kevés hangszerrel felvértezve. Remekül megszólal, és különleges világba repít el a vonósok és fúvósok együttese. Egy ilyen univerzális zenei agy kezei alatt, mint amilyen Metheny, ez az eszköz rengeteg lehetőséget rejt magában. A dal végére pedig sikerült libabőrös hatást is kiváltani.

A második dal, a “Wide and Far” nagyon jellemző gitárhangzással, amit szerintem sokan szeretünk. Őszintén megvallva már most úgy érzem, hogy aligha fűzhetnék bármilyen kritikát az elhangzó művekhez. Energikus, minden nagyon jól meg van írva és megszólal. Minden aktív jazzrajongónak kötelező olvasmány (hallgatni való) ez a lemez is.

A harmadik a sorban a lassan építkező „You Are” (filmzeneként is hibátlanul helytállna), amit a „Same River” követ.

Az ötödik a “Pathmaker”, ami már közelebb áll egy klasszikus standard megszólaláshoz. Mindenhol érződik a munka, a kreatívitás a hangszerelés terén, ami mindig izgalmas megoldásokban bontakozott ki.

Ezek után jön az érzelmes „The Past in Us”, és az „Everything Explained” egy témával, ami nagyon tetszett nekem.

Az album címadó dala, a „From This Place” a nyolcadik. Az egyetlen szerzemény, melyben dalszöveg is található, ami gyönyörűen van előadva és kísérve.

Az utolsó előtti a „Sixty-Six” (ami utal Metheny korára), majd egy bónusz kompozícióval zárul a sor, ami a „Love May Take a While”.

A tíz szerzemény együtt egy szűk 80 perces utazásra visz el minket. Rendkívül különleges és komoly világ alakult ki bennem a hallottak hatására. Hol a béke és a nyugalom szigete az album, hol a mélyen elgondolkodó állapotnak ágyaz meg a hallgató lelkében. Kiemelni sem igazán tudok egy dalt, voltak pillanatok, amikor különféle csúcspontokat ostromoltak és többféle érzés tört rám a hallgatás során. Ahogy már leírtam, meg kell hallgatni ezt az albumot mindenkinek, aki rokonszenvez Metheny világával.


Vissza a lemezhez