JazzMa

Friss Hírek

Takase, Aki: Forte2024. május 06.
ConnecTrio: Luminosity2024. május 04.

Lemezpolc kritika:
Sinopoulos, Sokratis - Metamodal

Sinopoulos, Sokratis: Metamodal 2019. május 27., Gyöngyösi Gergő

sokratis-sinopoulos-quartet-metamodal.jpg

Sokratis Sinopoulos Quartet – Metamodal (ECM/Hangvető 2019)


Sokratis Sinopoulos nem túl ismert, de annál érdekesebb hangszer, a líra mestere. Számomra teljesen új volt az információ, hogy ezt a hangszert még használják, leginkább történelemkönyvekben találkozhatunk vele, vagy ókori edényeken láthatjuk. A másik meglepetés – bár ez is valószínűleg tájékozatlanságomból fakad –, hogy ezt a hangszert nem pengetik, hanem vonóval szólaltatják meg. Ráadásul Sokratis „Metamodal” című lemeze, melyen quartetjét hallhatjuk, már a második ECM által kiadott CD, és ezeken kívül még négy lemezen hallhatjuk játékát. Quartetjének tagjai: Yann Keerim (zongora), Dimitris Tsekouras (bőgő), Dimitris Emmanouil (dob).

A líra, melyen Sokratis játszik, igazán különleges: a lemezborítón lévő fotókon látható hangszernek három húrja van, hangzása teljesen egyedi, sok hajlítást hallhatunk, de nem annyit, mint az indiai hangszereknél. A zene visszafogott, inkább hosszú, lassan épülő számokat hallhatunk. A hangulatok vannak a középpontban, a szólisztikus részek mind visszafogottak. A kíséret kevés harmóniából épül fel, a lüktetések sokszínűek, de csak óvatosan jelennek meg, és sosem kerülnek előtérbe. A legkarakteresebb szakaszok a témák, unisono dallamok. Erősen világzenei hatású, bár néha jazzes karakterek is megjelennek. Szinte csak 6 percnél hosszabb kompozíciók szerepelnek a lemezen, amelyekben több, néha teljesen eltérő hangulattal, karakterrel találkozhatunk. A ritmusszekció néha egyedül marad, ilyenkor a zongora, dob, bőgő trióhangzás kissé jazzesebb irányba mozdul el.

A lemez felépítése jó, a számok tökéletes harmóniában követik egymást, szinte az egyik a másikból következik. Végig a hangulat dominál, amely a lírával egészen különleges, ókori, népi hatást kelt. A ritmusszekció a modern hangszerekkel kissé más kontextusba helyezi a líra dallamait, de tökéletesen megférnek egymással. Igazi különlegesség ez a lemez, azoknak ajánlom, akik szeretik a különleges hangszereket, vagy a világzenét.


  1. Lament
  2. Metamodal I – Liquid
  3. Transition
  4. Metamodal II – Illusions
  5. Metamodal III – Dimensions
  6. Walking
  7. Dawn
  8. Red Thread
  9. Mnemosyne

Vissza a lemezhez