A Debreceni Jazz Napok első tíz éve – 5. rész: 1976 (Fazekas Csaba sorozata)
A Debreceni Jazz Együttes egykori bőgőse, Fazekas Csaba –aki a Debreceni Jazz Napok első 50 (ötven!) rendezvényén fellépett!- csütörtökönként meséli el élményeit! – A szerk.
Az 1976-os években Debrecen a jazz vidéki fellegvárává nőtte ki magát. Mi támasztja alá ezt a kijelentést? Itt működik a hazai jazzélet talán legrégebben működő együttese, a Dr. Kiss Ernő általa alapított Debreceni Jazz Együttes, és egyre nagyobb sikerrel rendezik minden év szeptemberében a Debreceni Jazz Napokat.
Már az előző rendezvények is sok nagyszerű együttest hoztak el a Csokonai Színház színpadára, az 1976-os rendezvény éppenséggel a hazai jazzélet legjelentősebb eseményének bizonyult. Már hónapokkal előbb megkezdődtek a szervezés csöppet sem elhanyagoltató munkái, és ennek eredményeként, végre mindenki eljött az előzetesen meghirdetett résztvevők közül.
A rendező szervek a Megyei Művelődési Központ és a Magyar Rádió közös erőfeszítéseinek köszönhető, hogy nemzetközileg elismert nevek szerepelhettek a plakátokon.
Kezdjük a sort Zbigniew Namyslowski-val, akinek a nevét már megismerte a világ és személyesen is megismerhettünk. Az előzetes hírek nem túloztak, Namyslowski szaxofon játéka hitvallás volt a jazz nagyszerűsége mellett. Zenekarában a legjobb lengyel zenészek kaptak helyet.
A többi külföldi résztvevő közül kiemelhetjük a hazánkban rendszeresen fellépő Boško Petrović-ot, a bolgár Simeon Sterev együttesét, és az igazi meglepetés szolgáltató Klaus Lenz Big Band-et.
A magyar együttesek közül említést kell tennünk a már tavaly is kirobbanó sikerrel szerepelt Szakcsi Lakatos Béláról, az intellektuális jazzt játszó Vukán Györgyről, és a mind érettebbé váló Kis Rákfogó Együttes játékáról.
Sajátos színt jelentett a színház mögött vasárnap délelőtt megrendezett dixieland parádé, amelyen most is találkoztunk két régi ismerőssel. A Benkó és Molnár együttesek nagyszerű hangulatot teremtettek és nagy közönségsikert arattak.
A Debreceni Jazz Együttes mellett egy másik debreceni együttest is meg kell említeni, a Panta Rhei-t.
A Debreceni Jazz Együttessel lépett fel Deseő Csaba hegedűs, emelve az együttes színvonalát. Érdemes megemlíteni, hogy ezt a koncertet további közös fellépések követték, emlékezetes volt együttesünk hollandiai szereplése a Lareni Jazz Fesztiválon.
Sikerült megismerkedni Simeon Sterev-vel a kitűnő bolgár fuvolistával, és a rá következő évben a Magyar Rádió 6-os stúdiójában egy közös lemezt tudtunk felvenni. Deseő Csaba sokat segített a stúdió munkálataiban, mint zeneszerző és közreműködő is.
Együttesünk számára igen nagy lehetőség volt, hiszen a fiatalok nemigen tudják, hogy azokban az években a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat évente egy, azaz egy bakelit lemezt kiadását engedélyezte.
Említésre méltó, hogy a fwaztivál összes koncertjét a Magyar Televízió felvette és részletekben adásba is került.
A Debreceni Jazz Napok 1976-os programja a fellépő együttesekkel.
1976. szeptember 10-én este 7 óra - Csokonai Színház:
Debreceni Jazz Együttes
Dr Kiss Ernő - zongora, Fender zongora, Gyarmati Zoltán - szaxofon, Mátyás Ferenc - dob, Fazekas Csaba - basszusgitár, vendégszólista: Deseő Csaba - hegedű
Deák Tamás Bigband
Trombita - Deák Tamás, Tomsits Rudolf, Csiba József, Csizmadia Gábor, Piros Miklós, Pete István,
Szaxofon: Siliga Miklós, Lippányi Gábor, Grünwald Tamás, Barna János, Tóth Ferenc, Dés László,
Pozaun: Balogh Károly, Pintér Sándor, Friedrich Károly, Gőz László, Kovács László,
Gitár: Kovács Péter,
Zongora: Halász János,
Basszusgitár: Ulmann Ottó,
Konga: Réz József,
Csörgők: Szalay Péter,
Dob: Deák Mihály.
Dr. Vukán György Együttes
Vukán György - zongora, Fender zongora, Boško Petrović - vibrafon, Fogarasy János - orgona, Berkes Balázs - bőgő, Janusz Stefański - dob
Panta Rhei: Kegye János - szaxofon, Matolcsy Kálmán - orgona, szintetizátor, Szalay Sándo -: gitár, Szalay András - basszusgitár, Béke Csaba - dob
Simeon Sterev Combo (Szófia)
Simeon Sterev - fuvola, Mario Eftimov-Sztancsev - zongora, Teodori Nikolov-Sztojkov - bőgő, Peter Slavov- Krastev - dob
A koncert után este 11 órakor jam session kezdődött Tomsits Rudolf Együttesével, tagjai: Grünwald Tamás - tenorszakszofon, Vincze Zoltán -
altszakszofon, Másik János - zongora, basszusgitár, Babos Gyula - gitár, basszusgitár, Solti János - dob.
Szeptember 11-én este 7 órakor a Csokonai Színházban:
Kis Rákfogó Együttes
Lakatos Antal - tenorszakszofon, Füsti Balogh Gábor – Fender zongora, zongora, Giovanni Lambizi - gitár, Kunu László - basszusgitár, Lakatos László – dob, Dely László - konga
Mini Együttes
Török Ádám - fuvola, Németh Károly – Fender zongora, Németh Alajos - basszusgitár, Balogh Jenő- dob
Namyslowski Group (Varsó)
Zbigniev Namyslowski - altszaxofon, fuvola, vokál, Slawomir Kulpuwitz - zongora, Pavel Jarzebski - bőgő, Kazimierz Jankisz - dob
Klaus Lenz Big Band (Berlin): sajnos a bigband névsora nincs meg, de a vendégszólista itt is Deseő Csaba (hegedű) volt.
Zágráb Jazz Set
Branislav Vitkovich - zongora, Fender zongora, Mladen Barakovich - bőgő, Zdravko Shirola - dob
A koncertek után a szokásos jam session következett a Molnár Gyula Combo-val és a Csík-Fogarasi Szet közreműködésével.
Szeptember 12-én Csokonai Színház este 7 óra:
Stúdió 11
Trombita – Zsoldos Imre, Tomsits Rudolf,
Szaxofon - Virág Ferenc, Söptei Géza, Nagy Marcell,
Pozaun - Selényi Dezső,
Gitár - Berki Géza,
Zongora – Dobsa Sándor,
Basszusgitár: Berkes Balázs,
Dob - Dán András.
Vukán-Szakcsi Lakatos Duó
A fesztiválról Turi Gábor a Hajdú-Bihari Naplóban, Kőbányai János a Magyar Ifjúságban írt elemző cikket.