Kis hírek – friss hírek
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
14 évesek és 2 hónaposok lettünk! Ezzel tovább javítottuk a magyar jazz sajtó rekordját, amit eddig is mi tartottunk!
Nagy Emma énekesnő, zeneszerző a legfiatalabb magyar jazz generáció egyéni zenei világú és hangú alkotója. Saját formációjával már az ötödik albumuk kiadására készül. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem alkalmazott zeneszerzés szakának hallgatója, emellett számos jazz, kortárs és populáris projekt közreműködője. Saját zenekara (Nagy Emma Quintet) mellett a New Fossils, Betonhofi, a Random Trip együttesek és a Pontoon valamint a Turbina koncerthelyszínek eseményeinek gyakori szereplője.
Május 22., csütörtök 20.00 - E78 koncertterem, Pécs.
A lemez felvételeit a New York-i Rosebud Recording Studio-ban rögzítették 1979 novemberében. Az LP-t 1980 áprilisában jelentette meg az EMI.
2025. március 1-e óta 14 éves a www.jazzma.hu. Ebből az alkalomból új sorozatot indítottam, amely az épp aktuális napon született magyar és külföldi jazzmuzsikusokat ünnepli egy-egy zene segítségével!
Ezen a napon
Joe Lovano - Homage (ECM Records, 2025)
Öt évvel ezelőtt játszott először együtt az amerikai, fafúvós hangszerek mestere, Joe Lovano és a lengyel Marcin Wasilewski Trio - az eredmény az Arctic Riff (2020) című album, ugyanennél a kiadónál. (Lemezpolcunkon megtalálható.)
A különbség: akkor a hármast vezető zongorista kompozíciói voltak többségben - most egyetlen kivétellel Lovano szerzeményei hangzanak el. ...
Május 1-én tettem közzé Rejtvény című új sorozatom e havi kérdését. 2 hetet adtam a megfejtések beküldésére, így a határidő május 15-én éjfélkor lejárt.
Sok megfejtő szerint túl könnyű volt a kérdés. Lehet, hogy ezért érkezett egyetlen helytelen megfejtés?
Ezúttal főleg Budapestről érkezett be e-mail, de volt pécsi, tatabányai és gyulai megfejtőnk is. Szám szerint 11 olvasónk küldött be jó nevet. Ebből 10 volt jó!
A Bartók Rádióban Péterrel 30 évvel ezelőtt készítettem első telefonos riportomat, ti. akkor ő még a POTE (Pécsi Orvos Tudományi Egyetem) hallgatója volt. Tizenötödik éve pedig a www.jazzma.hu főszerkesztőjeként e-mailben kérdezgetem.
A Weather Report második „live album”-át 1978 végi kaliforniai koncertkörútjukon rögzítették. A dupla LP-t a Columbia jelentette meg 1979-ben.
A cím onnan jött, hogy a WR hangversenyek többnyire 20 óra 30-kor kezdődtek.
A lemez 3. helyig jutott a Billboard Jazz Albums listáján. 1980-ban pedig a „Best Jazz Fusion Performance” kategóriában Grammy-díjat nyert.
A januárban indult új sorozatomban a magyar jazzmuzsikus szülőket (ha még élnek…) és zenész gyermekeiket kérdezem kéthetente csütörtökön.
Ebben a csütörtökönként jelentkező sorozatban az itthon és külföldön élő magyar jazz énekeseket kérem, meséljék el, eddig mely énekesek voltak rájuk a legnagyobb hatással! – A szerk.
A 101 alkalmat megélt sorozat után új név alatt szól tovább a jazz a régi, megszokott zeneiskolai helyszínen – remélhetőleg még hosszú évekig. Az 1-es sorszámmal jelzett plakát az ezúttal fő hangszerén, azaz zongorán játszó Tálas Áron szerzői estjét hirdette, a régi játszótárs Ludányi Tomi szaxofonos közreműködésével. (Ha nem is túl gyakori, de egyáltalán nem példátlan a zongora–szaxofon felállás. Gondoljunk csak az amerikai Stan Getz és Kenny Barron „People Time”, vagy éppen a lengyel Janusz Szprot és Tomasz Szukalski „Blues Duo »Sz – Sz«” című felvételeire. Igaz, az említett lemezeken tenorszaxofont hallhatunk, nem altot, vagy szopránt, mint Ludányi Tomi esetében.)
A Hawaii-ról indult Los Angeles-i fusion zenekar, a Seawind második lemezét 1977 nyarán vették fel. Az LP-t 1978-ban jelentette meg a CTI.
2025. március 1-e óta 14 éves a www.jazzma.hu. Ebből az alkalomból új sorozatot indítottam, amely az épp aktuális napon született magyar és külföldi jazzmuzsikusokat ünnepli egy-egy zene segítségével!
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.)
170 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Hajdú Péternél tartunk.
14 év és 2 hónap alatt eddig 477 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Az amerikai gitáros második lemezének felvételeit az Oslo-i Talent Studio-ban rögzítették 1977 februárjában. Az LP-t a nyugat-német ECM jelentette meg 1977 júniusában.
Ez a sorozat kéthetente mutat be egy-egy albumot az 1960-70-es évekből.
Ismert, vagy akkor még névtelen - népszerű, vagy alig elfogadott - híres, vagy kevésbé sztárolt muzsikusok alkotásairól olvashatnak.
Ötvenötödik rész: Charlie Haden - Closeness.
A tegnapi díjátadóról Tóth Klára Fanni küldött beszámolót. Természetesen mi csak a jazzmuzsikusokkal foglalkozunk! – A szerk.
Keddenként jelentkező sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amelyek hozzám kapcsolódnak!
Zsoldos Mari az idén 50 éve munkatársam! – A szerk.
A Jan Hammer saját neve alatt megjelent negyedik lemezének felvételeit a Red Gate Studio-ban (Kent, New York) rögzítették. Az LP-t a Nemperor Records jelentette meg 1976-ban.
1960. december 12-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be.
Hatvanötödik rész: Gunter Hampel.
A lemez felvételeit a San Francisco-i Wally Heider Studios-ban és a Funky Features-ban, valamint a Los Angeles-i Village Recorders-ben és Crystal Studios-ban rögzítették 1974-ben és 1975-ben. Az LP-t a Columbia jelentette meg 1975. augusztus 22-én.
Sokszáz/404.rész
Minden héten vasárnap jelenik meg az idei tavaszi-nyári-őszi hazai jazzfesztiválokról szóló sorozatunk!
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Az Ephemere színes repertoire-jában saját kompozíciók mellett standerdek és francia chansonok is találhatók. Feldolgozásaikat átitatták a karakterességükkel, tudásukkal, meglepetéseikkel, így sajáttá vált minden elhangzott dal. Rendkívül különleges a felállás, akár az együttes zenei megoldásai. A zenekar neve tiszavirágot jelent, a most fontosságáról és újjászületésről mesél. A jelent szólítja meg, felhívja a figyelmet a tünékenységre.
A januárban indult új sorozatomban a magyar jazzmuzsikus szülőket (ha még élnek…) és zenész gyermekeiket kérdezem kéthetente csütörtökön.
Ez az írás - ahogyan a FIVE STARS ALBUMS című sorozat esetében is történt - a free jazz honlapján ismertetett alkotások közül mutat be kéthetente egyet.
Százötödik rész: PETER BRÖTZMANN - THE QUARTET.
Juhász Gábor Trio feat. Holló Aurél - Stories from the West Side (Fonó, 2025)
A Juhász Gábor Trió új albumának címéből egyértelmű: az 1957-ben bemutatott musical, a West Side Story slágerekké vált dalainak feldolgozásait hallhatjuk, amelyek dallamait Leonard Bernstein (1918-1990) komponálta. ...
Talán illene először a zenekar névadójáról, John Coltrane-ről (1926-1967) írni néhány szót, de róla csak annyit, hogy 12 éves tevékenysége a jazz élvonalában örökre nyomot hagyott a műfajon.
Az UNESCO által támogatott Nemzetközi Jazz Napot 2011 óta tartják meg világszerte minden év április 30-án.
A kezdeményezéshez Magyarország 2014-ben csatlakozott.
Ezen a napon az idén többfelé tartattak ingyenes (és néhol fizetős) jazz koncerteket a műfaj népszerűsítése és megünneplése céljából.
A Svájcból átküldött szöveget változtatás nélkül, egy az egyben közlöm! – A szerk.
A tizedik évfolyammal folytatódik a Gondolataim-sorozat. Megemlékezések, születésnapok, köszöntések, személyes élmények, lemezajánlatok - aktuális és múltbeli zenei történések - egy jazzrajongó gondolatai.
Tizedik évfolyam - ötödik rész.
A dobos nagy dobásra készül!
A világ leghíresebb jazz fesztiválja, Montreux után, most a világ legnagyobbján, a Montreal International Jazz Festivl-on koncertezik a Jazzbois: a tíz napos népünnepély első napjának nyitókoncertjét adják június 26-án. Őket követi többek között Samara Joy, vagy a néhány nap múlva hazánkba is ellátogató Avishai Cohen Trio. A korábbi években olyan ikonok léptek fel a fesztiválon, mint Miles Davis, Ella Fitzgerald, Herbie Hancock, Chick Corea, Jacob Collier, vagy a jazztől kicsit távolabb eső Iggy Pop, Van Morrison, Sting, és David Bowie.