A JAZZ HELYSZÍNEI – SZABÓ GÁBOR SÍRJA A FARKASRÉTI TEMETŐBEN
Nem sok olyan – a jazz műfajában világsztárrá vált – magyar zenész sírja található itthon, mint amilyen az amerikai jazzszínpadon rövid, ámbár szédületes karriert befutott Szabó Gáboré Farkasréten. Természetesen neve és sírhelyének elhelyezkedése (sőt annak fotója is) a temető honlapján – a hírességek abc-s regiszterében – megtalálható.
A Farkasréti temető közelsége számomra mindig is megszokott volt, mivel két alkalommal is nagyon közel laktam ehhez a nevezetes helyhez, 1968-tól 1977-ig, majd 1983-tól mind a mai napig. Sokszor sétáltam és néztem meg a híres emberek sírját, meg olyan ikonikus személyiségek temetésén is ott voltam, mint Kodály Zoltán, vagy Bartók Béla hazahozatala utáni újratemetése. Egyébként is a temető különleges művészeti élmény, amely meglehetősen jellemző egy-egy ország, nemzet karakterére vonatkozóan. Ezért kerestem fel sok temetőt külföldön is, és láttam olyan érdekességeket, mint pl. Marx sírja a londoni Highgate temetőben, Dag Hammarskjöld ENSZ-főtitkár sírja Uppsala-ban, Nagy Szulejmán Isztambulban, Moszkva közelében a Novogyevicsij kolostor temetőjében az orosz irodalom, művészet nagyjai mellett pl. Hruscsov sírját is láthattam. A kolozsvári Házsongárdi temetőben a magyar történelem és irodalom óriásainak sírjait is felkerestem. Természetesen többször vettem részt vezetett sétákon is a Fiumei úti Nemzeti sírkertben és a Farkasréti temetőben is, nem beszélve pl. a XII. kerületi Csörsz utcában a történelmi zsidótemetőről, amely csak vezetéssel látogatható.
A Farkasréti temetőt 1894-ben nyitották meg, óriási területet foglal el, és ma már több nevezetes magyar személyiség sírja található benne, mint a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben és a kolozsvári Házsongárdi temetőben együttvéve. Való igaz, hogy az 50-es évektől kezdve ez a temető lett a hazai művészeti és tudományos élet vezető szereplői mellett a gazdasági, politikai, sport és katonai elit első számú fővárosi temetkezési helye, annál is inkább, mert 1988-ig a Fiumei úti temetőben nem engedték meg az egyházi szertartásokat.
Érdekes, hogy a jazz vonatkozásában mindössze négy nevet találhatunk az említett abc-s regiszterben: Szabó Gábor, Tomsits Rudolf, Zsoldos Imre és Benkó Sándor sírját. Vajda Sándor barátom, aki a hazai modern jazz egyik úttörője volt, is itt nyugszik, de ő nem szerepel az említett felsorolásban. (És ezek szerint Dr. Szabados György sem, pedig ő is Kossuth-díjas! – A szerk.)
Természetesen az un. „könnyűzene” területéről sokan vannak itt eltemetve Szécsi Páltól Cserháti Zsuzsáig. S ha már zenéről beszélünk, akkor jó tudni, hogy Bartók Béla, Kodály Zoltán, Ferencsik János és Solti György mellett itt nyugszik pl. Bágya András, Eisemann Mihály és Fényes Szabolcs is.
Szabó Gáborról is elmondható, amit sokszor szoktunk említeni, hogy őt mindenki ismeri, aki ezt a műfajt szereti. Életének, pályájának szakszerű összefoglalása olvasható az interneten is. 1956 vihara sodorta Amerikába, ahol a bostoni Berklee School of Music-ban folytatott tanulmányok után Chico Hamilton és Charles Lloyd együtteseiben bontakozott ki a karrierje. Egyike volt azoknak, akik már a „world music” feltalálói voltak akkor, amikor még a fogalom meg sem született. Már 1967-ben meg merte mondani, hogy „Az a fajta jazz, amit mi ismertünk, meghalt”.
1974-ben jött először haza. Szinte senki sem ismerte, mert „hivatalosan” agyonhallgatták. Berki Tamás és Deseő Csaba segítették, így játszott a Marczibányi téri Művelődési Házban és a Petőfi Sándor utcai Építők klubjában (ma Fuga). Aztán a TV is felfedezte: hosszabb interjút és „Jazzpódium ’94: Szabó Gábor (USA) műsora” címmel zenés felvételeket készített vele Módos Péter. Ez a film többször került adásba, legutóbb az M3 TV sugározta. (Kísérői voltak: Másik János, Pege Aladár, Kőszegi Imre és Dely István. Két számban Kovács Kati énekelt.) Ez az anyag pár éve limitált számban DVD-n is megjelent. (És 1974-ben a Magyar Rádió 8. stúdiójában rögztették! – A szerk.)
Aztán négy évvel később még volt egy fellépése a Hilton szálló nagytermében. Ekkor már körülugrálták és a nagy dérrel-dúrral lebonyolított koncert ugyancsak adásba került. Sajnos, bármekkora tervei is voltak, már csak négy éve volt hátra, amit ide-oda utazgatva töltött, de többnyire már itthoni kórházi gyógykezelések voltak napirenden.
Szabó Gábor sírja a Farkasréti temető 36/2 parcella 1. sor, 22. sírhely szám alatt található. (Alig pár percre Bartók és Kodály sírjától.) Sokszor felkerestem már, és a sír fotójával megajándékoztam pl. Charles Lloyd-ot és Herbie Mann-t is. Nagyon egyszerű sír, hiszen hozzátartozói, elsősorban édesanyja finanszírozhatta, aki hét évvel élte túl a rendkívül fiatalon, 46. születésnapja előtt pár héttel elhunyt fiát. Reméljük, hogy egyszer még méltóbb síremlék jelöli majd a legnagyobb jazzkarriert befutott magyar zenész nyugvóhelyét!