Magyar Jazz Ünnepe – Budapesti Tavaszi Fesztivál 2018 (április 5., csütörtök 18 óra + április 6., péntek 19 óra + április 7., szombat 19 óra – Budapest Jazz Club)
Február elsején kezdett sorozatunkban bemutatom Önöknek az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál jazzista szereplőit, fellépési időrendben! Persze legtöbbjüket olvasóink már évek óta jól ismerik…
„A Magyar Jazz Ünnepe az év egyik legrangosabb hazai jazzeseménye. Szervezője az országos hatókörű, nyitott társadalmi szervezet, a Magyar Jazz Szövetség. Az eseménysorozatra hagyományosan tavasszal kerül sor, helyszíne évek óta a magyar jazzélet centruma, a Budapest Jazz Club.”
Az 1990-ben alakult Magyar Jazz Szövetség több mint két évtizede rendezi meg a Magyar Jazz Ünnepe koncertsorozatot, az utóbbi 10 évben Magyarország első számú jazzklubjával, a Budapest Jazz Clubbal együttműködve. A Budapesti Tavaszi Fesztivál 2013-ban fogott össze a BJC-vel. A Magyar Jazz Ünnepe tavaly tavasszal került először a BTF programjába!
Nézzük a három kiemelt nap programját:
2018. április 5., csütörtök - 0.nap
Versenygyőztesek napja, fiatal tehetségek bemutatkozása
18.00: TWMI Quartet (zenei vezető: Frey György) (Teleki-Wattay Művészeti Iskola – Pomáz)
(Szczuka Borbála - ének, Herendi Botond - gitár, Gaján Viktor - gitár, Németh Kristóf – dob)
18.45: Halvány Lila Gőz Trió (zenei vezető: Kinczel Dániel) (Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola)
(Haraszti Ádám – zongora, Zádor Oszkár – basszusgitár. Lotz András – dob)
19.30: A Müpa Jazz Showcase különdíjas zenekara: LightBulb
(Borbényi Dániel – gitár, Szentgallay György – basszusgitár, Kovács Péter – dob)
Az idén lesz 2 éves a fiatalos lendületű LightBulb zenekar zenéjében egyaránt megtalálható a blues-ra, rockra jellemző energikusság és a jazzből ismert improvizatív felfogás. Zenéjükben a különböző hatásokat igyekeznek nem öncélúan feldolgozni, az instrumentális kompozíciókat széles közönség számára befogadható módon tálalni. A három zenekari tag egyaránt kísérő és szólista minőségében is megjelenik, és az elektromos hangszereknek köszönhetően különféle, speciális hangzásokkal is kísérletezik.
Borbényi és Szentgallay a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékén végeztek. Kovács 2014-ben (16 évesen!) megnyerte a Drumline tehetségkutató versenyt.
Tavaly augusztusban nagy sikerrel szerepeltek a Debreceni Bor- és Jazz Napokon!
https://www.youtube.com/watch?v=T4AnGYIBiu0
20.15: A Magyar Jazz Szövetség „Az év fiatal jazz-zenésze” mentorprogramjának nyertesei
Farkas Zsolti – ének, Richter Ambrus – dob
Km.: A Jazz Fed Quartet (Pintér Zoltán – zongora, zenekarvezető, Elek István – tenorszaxofon, Pecek Lakatos Krisztián – bőgő, Bágyi Balázs (a Magyar Jazz Szövetség elnöke) – dob
https://www.jazzma.hu/hirek/2018/02/10/jazzup-farkas-zsolti/
21.00: „Jazz a határon túlról' – a MJSZ oktatási programjának zárókoncertje fiatal vajdasági muzsikusokkal (művészeti vezető: Bordás József)
22.30: Jam session
2018. április 6., péntek - 1. nap
19.00: A Magyar Jazz Szövetség életmű díjainak átadása
19.15: A 2018-as Szabó Gábor-díjas művész és zenekarának koncertje
Elek István Quartet (Elek István – szaxofonok, klarinét, Weisz János – zongora, Molnár Péter – bőgő, Cseh Balázs – dob)
Elek István (1955) 60. születésnapjára alakította meg első önálló együttesét! Egyöntetű vélemény: a jazz koncertpódiumon való megjelenése a bebop korszakához köthető. Emblematikus muzsikusok, mára jazz-ikonokká vált személyiségek rakták le e stílus alapjait, belőlük „táplálkozik”, alakul a mai jazz is. Számtalan előadó és egyéni út, a gyökerek mégis ide kötnek, ide vezetnek vissza. A zenekar az ún. „mainstream” jegyeit hordozza, programjuk tisztelgés a nagy elődök és követőik előtt, természetesen a mai kor és az egyéniségük szellemében.
https://www.jazzma.hu/hirek/2018/02/19/exkluziv-interju-az-idei-szabo-gabor-dijas-elek-istvannal/
https://www.youtube.com/watch?v=u8-hU5riGVU
20.30: Malek Andi Soulistic (Malek Andrea – ének, Jáger Bandi – zongora, Balogh Roland – gitár, Hárs Viktor - bőgő, Pecek Lakatos András – dob)
A Malek Andi Soulistic a neves énekesnő és Jáger Bandi együttműködéséből jött létre 2016-ban, amely egy nagyon különleges és kortárs világzenei projekt. A zenekar a Jazz és R&B stílusokat keveri a magyar népzenével. A "Soulistic" név a lélek zenére, valamint a lélek és a zene közötti szoros kapcsolatára utal. A Malek Andi Soulistic repertoárjában népszerű és hosszú ideig elfelejtett magyar népdalok hallhatóak, mint például: a "Bújdosik az árva madár", az "Indulj el egy úton", a "Jaj de széles, hosszú ez az út", vagy például az "Édesanyám Rózsafája”.
21.30: Nigun (Párniczky András - gitár, Bede Péter - szaxofon, tárogató, Ajtai Péter - bőgő, Baló István – dob)
Párniczky András 2001 augusztusában alapította a Nigun zenekart. A Nigun az egyetlen jazzformáció, ami a kelet-európai zsidó zenén alapszik.
22.30: Jam session
2018. április 7., szombat - 2. nap
19.00: Gáspár Károly Trio feat. Pocsai Kriszta (Gáspár Károly – zongora, Horváth Balázs – bőgő, Varga Bendegúz – dob vendég: Pocsai Kriszta – ének)
Gáspár Károly (1976) 1998-ban a Bartók Rádió által szervezett Füsti Balogh Gábor Jazz Zongora tehetségkutató Versenyén „A legjobb ballada játékos” különdíjat nyerte. Jelenlegi összeállítású trióját 2015-ben alakította meg. Első CD-jük 2017-ben jelent meg.
Pocsai Krisztával, aki a JazzMa.hu három listáján (Olvasói-, Szerkesztőségi- és Muzsikusi Szavazólista) 2016 után 2017-ben is „Az év énekesnője” lett, tavaly óta szerepelnek.
20.15: Oláh Kálmán Sextet (Oláh Kálmán – zongora, Borbély Mihály, Bacsó Kristóf – szaxofonok, Schreck Ferenc – harsona, Barcza Horváth József – bőgő, Balázs Elemér – dob)
Az Oláh Kálmán Sextet zenéjében nagymértékben dominál a XX. századi kompozíciós zene, elsősorban a bartóki hangzásvilág. A zenekar repertoárja Oláh Kálmán gondosan megformált, több részből álló szerzeményeire, eredeti hangszereléseire és népdalfeldogozásaira épül, ugyanakkor az igazi jazzes lüktetés és az improvizáció sem szorul háttérbe.
https://www.youtube.com/watch?v=2Ovy_2CjHw8
21.30: SoLaTi (Pocsai Kriszta – ének, Tzumo – billentyűs hangszerek, Heilig Tomi – basszusgitár, Toni Snétberger – dob)
A zenekart, amely 2017-ben elnyerte „Az év zenekara” címet a JazzMa.hu Muzsikusi Szavazólistáján, Tzumo alakította 2016-ban. Az az Oláh Árpád (1980), aki 1998-ban megnyerte a Bartók Rádió Füsti Balogh Jazz Zongora tehetségkutató Versenyét. Majd 1999 nyarán Gárdonyi László közben járásával részt vehetett Bostonban a Berklee nyári kurzusán, ahol teljeskörű ösztöndíjat kapott. 2001 szeptemberében Belgiumban a Jazz Hoeilaart Intern'l Contest versenyen triójával -a verseny történetében először- az összes fődíjat megnyerte: a legjobb triónak és a kötelező darab leginvenciózusabb előadásáért járó díjakat, illetve megkapta a legjobb európai szólistának járó díjat is. Miután hazajött az EMI azonnal elkészítette vele a „My Time” című CD-t. (Tzumo máig is a legfiatalabb előadója -21 éves volt, mikor megjelent a lemeze- az EMI katalógusnak. A következő legfiatalabb Herbie Hancock, aki 1962-ben 22 évesen került be a katalógusba „Takin’ Off” című Blue Note LP-jével!) Tzumo 2002-től volt Berklee növendék, majd 2003-ban Herbie Hancock felvette a Los Angeles-i Thelonious Monk Institute-ra, ahol 2005-ben szerzett diplomát. 2011 nyara óta a felsőörsi Snétberger Zenei Tehetségközpont tanára. Zenekarában Heilig Tomi Heilig Tamás és Eszményi Viktor fia, Toni Snétberger pedig Snétberger Ferenc fia!
https://www.youtube.com/watch?v=gzvni9enqoI
22.30: Jam session