JazzMa

Friss Hírek

Névnaposok – Jenő2025. július 13.
Fertőrákosi koncert2025. július 07.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.

Hírek

Bemutatkoznak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékének új tanárai – Oláh Krisztián

Krisztiánt 12 éves korában léptettem fel először, a Jazz a Márványteremben sorozatomban!

olah-krisztian.jpg


1) Először is engedje meg, hogy gratuláljak egyetemi tanári kinevezéséhez! Szerintem maga a Jazztanszék történetének valaha élt legfiatalabb tanára.

Köszönöm szépen, hatalmas megtiszteltetés, és úgy érzem nagy felelősség is egyben!


2) Ki kereste meg ezzel az állásajánlattal?

Bacsó Kristóf tanszékvezető keresett meg nyár elején.


3) Ezt megelőzően is tanított már?

Magánúton kezdtem a tanítást zeneakadémista éveim alatt, majd néhány hónap zeneiskolai tapasztalatszerzés után tavaly a Tóth Aladár Zeneiskolában tanítottam jazzt, ezzel párhuzamosan pedig Tálas Áron barátomat helyettesítettem a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában, ahol idén is maradtam jazzelméletet és zongorát is tanítani.


4) Van saját módszere, vagy édesapja, Oláh Kálmán segít magának?

Mindig el szoktam mondani, és itt is fontosnak tartom, hogy kezdőként, zenei világom kialakulására a legnagyobb hatással egyértelműen az volt, amit Édesanyámtól és Édesapámtól kaptam. A legnagyobb ajándék, hogy zeneileg a lehető legszabadabb nevelésben volt részem. Így amellett hogy az alapokat édesapámtól sajátíthattam el, gondoskodtak róla, hogy kialakuljon bennem nyitottság és érdeklődés más műfajok és stílusok felé is.  Ennek következtében például tavaly szeptemberben újra elkezdtem a Zeneakadémiára járni alkalmazott zeneszerzés szakra, ahol jelenleg a harmadik szemesztert töltöm. Hihetetlenül inspirálóak zeneszerző-tanáraim, a sok feladat és természetesen a rengeteg új mű, amivel megismerkedem hétről-hétre. Azt hiszem, kialakultak olyan dolgok, vagy kérdések, melyeket Édesapámmal máshonnan közelítünk meg mindketten, de természetesen az alapokat illetően azt igyekszem a lehető legtisztábban továbbadni, amit én is kaptam.


5) Hány órát tanít hetente?

10 órát tanítok a Zeneakadémián, és 12 órát a Bartók konziban.


6) A tanítványait már ismerte előbbről is, vagy teljesen új arcok?

Többen közülük már aktív szereplői a hazai szcénának, így ismertem már őket.


7) Kik a tanítványai?

A Zeneakadémián Várhelyi Diána, Horváth Balázs, Kapolcsi-Szabó Levente, Ganyi Róbert és Kökény Richárd. A konziban Sárközi Edina, Kalmár Botond, Kovács Jonatán, Horváth Szabolcs, illetve 9. - 12. évfolyamon a jazz-elmélet osztályok.


8) Az egyetemi tanári állása mellett aktív zenész is. Milyen formációkban játszik?

Jelenleg a saját Quartettem a fő projektem, decemberben vesszük fel második szerzői albumomat, és izgatottan várjuk, hogy márciusban a Magyar Zene Házában mutassuk be az anyagot. Emellett a  Coltrane Legacy, a  Nagy Emma Quintet és a Pankastic! zenekarok tagja vagyok, illetve alkalmi projektekbe is gyakran hívnak. Nagyon élvezem, hogy fantasztikus kollégákkal léphetek fel minden projektben, és persze nagyon izgalmas feladat, hogy hogyan integrálom a különböző stílusokat és szerepeket a zenekarokban.


9) Melyik csapattal és hol lép fel legközelebb?

Legközelebb november 5-én, pénteken lépünk fel az Oláh Krisztián Quartettel (OK – zongora, Oláh Kálmán Jr. – szaxofon, Orbán György – bőgő, Serei Dániel – dob) a Budapest Jazz Club Harmónia Jazzműhely sorozatában.


10) Sok sikert az egyetemi tanári pályafutásához!

Köszönöm szépen!


hangfoglalo.jpg


nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez