JazzMa

Friss Hírek

Lovano, Joe: Homage2025. május 17.

Hírek

Magyar Zene Háza: A jazz is beköltözött (vasárnap)

A Magyar Zene Házában Harcsa Veronika vendég kurátori közreműködésével rendezett „jazzhétvége” második napján is két koncert volt műsoron. A koncerteken bevezetőt és a bemutatást vasárnap is Harcsa Veronika tartotta.

harcsa-konf.jpg


A délután hat órai kezdés vagy túl korai a jazzkedvelőknek, vagy – hozzám hasonlóan – korábban még nem hallottak a Budapest Modern Jazz Collective nevű zenei társulásról, mindenesetre nem volt teltház. A zenekar nem állandó tagsággal működik, a koncerteken a program, illetve a tagok elfoglaltságának függvényében alakul ki a fellépő gárda. A vasárnapi koncerten a fellépők névsora a következő volt:


bmjc.jpg


Varga Dániel – altszaxofon

Mester Dániel – tenorszaxofon

Subicz Gábor - trombita, szárnykürt

Papp Mátyás – harsona

ifj. Tóth István – gitár

Pozsár Máté – billentyűk

Gyányi Marcell – bőgő

Gyárfás Attila - dob


Az elmondottak szerint a zenekar a jazz modern mainstream vonulatába tartozó szerzeményeket szólaltat meg saját felfogásban, saját hangszerelésben. Játszanak a műfaj legnagyobbjainak alkotásaiból, de a tagok szerzeményeiből is rendelkeznek egy koncertre elegendő programmal. Most az utóbbi verzió szerint játszottak, emlékeim szerint volt szerzemény Gyányi Marcelltől, Varga Dánieltől, Subicz Gábortól, Pozsár Mátétól.

Konferálás csak úgy módjával történt, tehát a szerzőkről és a szerzemények címéről részletesen nem tudok beszámolni.


varga-dani.jpg


mester-daniel.jpg


subicz-gabor.jpg


papp-matyas.jpg


toth-pisti.jpg


pozsar-mate.jpg


gyanyi-marci.jpg


gyarfas-attila.jpg


Az biztos, hogy elsőnek Gyányi Marcell „Any Drop of Youth” szerzeményét játszották Varga Dániel hangszerelésében. Az együttes elnevezésében szereplő „Collective” szóból arra lehetne következtetni, hogy a társulat nagyobb létszámát kihasználva a kollektív improvizációból is kapunk ízelítőt. A koncert első felében viszont inkább azt történt, hogy a sok hangszer a téma bemutatásánál színesítette a hangzást, amit utána egy-két zenész – egyébként nem rossz – szóló produkciója követett.

A koncert második részében már megjelent az eddig hiányolt kollektív improvizáció, ezeket Pozsár Máté dirigálta a zongora mellől. Az Ő szerzeménye(i) is műsorra kerültek, egynek a címét is bemondták („Tizenegy”).

Nyolc szám eljátszása után kb. negyed nyolckor fejezték be a programjukat.


elso-zenekar-vege.jpg


vege-meghajlas.jpg


A szombati naphoz hasonlóan az előtérben a két koncert közötti időszakban most is táncoltak a Tünet Együttes tagjai. A tánchoz Harcsa Veronika szolgáltatta a vokális, Varga Dániel, Mester Dániel és Gyárfás Attila a zenei kíséretet.


vera-es-a-tancosok.jpg


Az esti koncert előtt már nem volt tolongás a pénztárnál, az összes jegyet már réges-régen eladták. Az érdeklődés nem volt véletlen, hiszen Harcsa Veronika hatalmas rajongótáborral rendelkezik, másrészt az esti műsor anyagát a sokak által kedvelt megzenésített versek alkották, ráadásul ezen az esten új versek is felkerültek a programba. A koncert tulajdonképpen három részre tagolódott, tehát haladjunk sorjában.

Az első rész aktualitását az adta, hogy 10 évvel ezelőtt jelent meg Harcsa Veronika „Lámpafény” című verslemeze.


harcsa-cd-cover.png


Bár a lemezen egy quartet kíséri az énekest, most egyedül Gyémánt Bálint gitár kíséretével hangzott el néhány vers a lemezről Harcsa Veronika énekével. Néhány cím a műsorból:

- Szobrokat vittem (Nemes Nagy Ágnes)

- A szomj (Nemes Nagy Ágnes)

- Ülni, állni, ölni, halni (József Attila)

- Tiszta szívvel (József Attila)

- Lámpafény (Tóth Árpád)


harcsa-gyemant-duo.jpg


vera1.jpg


balint.jpg


A koncert második része lemezbemutató volt, azzal a hiányossággal, hogy a tervezett vinyl formátumú két kislemez kapacitás okokból egyelőre még nem jelent meg. Ezen lemezek anyagát Tandori Dezső (1938-2019) és Sziveri János (1954-1990) költeményei képezik. Bár – mint írtam – a lemezen még nem hallgatható meg az anyag, de egy videó a Tandori versekkel már megtekinthető a világhálón (a Sziveri verseket tartalmazó anyag áprilisra várható):

HTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=COEPH1VZ-4O

A versek megzenésítését Márkos Albert végezte, aki a zenei kíséretben is részt vett, csellón játszott. A többi közreműködő: Keszég László – próza, Benkő Róbert – bőgő, és Pándi Balázs – dob.


vera-vers.jpg


keszeg.jpg


markos.jpg


benko-pandi.jpg


A videón is látható grafikai animáció, ami Nagy Dorottya és Köllőd Márton munkája, a koncerten is kivetítésre került a versek előadása alatt. Le a kalappal az összes alkotó és előadó előtt, lenyűgöző volt.


vers-zenekar.jpg


tandori-versek-1.jpg


tandori-versek-2.jpg


sziveri-versek-1.jpg


sziveri-versek-2.jpg


Nagy taps, meghajlás és levonulnak az előadók.


vers-vege.jpg


vers-meghajlas.jpg


Meghajlás ide vagy oda, még nem volt vége a koncertnek. Most jött a harmadik rész, ami egyetlen számot foglalt magába a Kassák vers lemezről, mégpedig a megzenésített „Öreg asszony énekelget” című szerzeményt. Ebben az előző részben kíséret adó társulat még Gyémánt Bálinttal egészült ki.


kassak.png


vers-zenekar-balint.jpg


hangfoglalo.jpg


nka-logo.jpg


Vissza a hírekhez