Szakcsi Jazz Egyesület: tájékoztató és gálaest
Az 2023. október 2-i dátum Karikó Katalin orvosi Nobel-díja miatt lesz emlékezetes, de a magyar jazzkedvelők számára is fontos történések voltak ezen a napon. Pontosan egy évvel ezelőtt hunyt el Szakcsi Lakatos Béla, a magyar jazz egyik kiemelkedő alakja, zongorista, zeneszerző, pedagógus. Apjuk szellemi örökségének az életben tartása céljából fiai megalakították a Szakcsi Jazz Egyesületet, amely kapcsán délután sajtótájékoztatót tartottak, este pedig az egyesület tagjaiból összeállt formációk adtak gálaestet a BJC-ben.
Délutáni tájékoztató
2023 augusztusában jogerősen bejegyezték a Szakcsi Jazz Egyesületet, amelynek célja a tavaly elhunyt Szakcsi Lakatos Béla szellemi örökségének az életben tartása és a jazz népszerűsítése. Az Egyesület 23 taggal alakult meg, az öttagú elnökség névsora pedig a következő: Szakcsi Lakatos Béla Jr., László Attila, Szőke Nikoletta, Oláh Kálmán és Balázs Elemér.
A továbbiakban az Egyesület tagja lehet minden aktív jazz-zenész, valamint azon személy, aki segíteni tudja a szervezet munkáját.
A célkitűzések között szerepel egy jazz-zenészeknek adható állami középdíj alapításának elérése. A magyar jazz társadalmat erősen irritálja, hogy 2018 óta a jazz-zenészek már nem kaphatnak Liszt-díjat, hanem a popzenészekkel közös elismerés céljából létrehozott Máté Péter-díjban részesülhetnek. Hallgatva a díjakban és a díjak odaítélésében jártas hozzászólókat, azt lehet mondani, hogy ez a célkitűzés bizony egy komoly kihívás.
A tervek között szerepel még fesztiválok, koncertek megszervezése, továbbá a jazz népszerűsítése vidéken, hiszen 6-7 vidéki várost leszámítva rendszeres koncertekkel nem találkozhatnak az ott élők. Az ilyen fellépésektől remélhető, hogy egyre több ember fogja megismerni és remélhetőleg megszeretni a jazz zenét.
Este a BJC-ben az egyesület tagjaiból összeállt zenekarok adnak egy gálaestet. A november 10-én a Müpa-ban tartandó „Szakcsi – Visszhangok” című műsor nem az Egyesület szervezésében valósul meg, de az Egyesület tagjai közül sokan fellépnek a rendezvényen.
Esti koncert
A gálaestre abszolút telt ház előtt került sor. Még a pótszékek behordása után is voltak olyanok, akiknek csak állóhely jutott. A műsorvezetői teendőket Szakcsi Jr. látta el, aki egyébként a koncert megszervezésében is nagy szerepet vállalt.
A szünet előtt három, utána pedig négy alkalmi formáció lépett színpadra és adott elő egy-egy szerzeményt. Természetesen mindenki terjedelmes szólózási lehetőséghez jutott, ahogy ez már az ilyen típusú gálaesteken megszokott. Sablonos állítás, de az egyik produkció jobb volt, mint a másik, ezért aztán részletes értékeléssel nem is próbálkozom, elégedjenek meg a fellépők névsorával. Három zenekar osztott meg a közönséggel információkat a műsoráról, ezekről én is részletesebben írok. A többiek ismertebb, illetve kevésbé ismert standard darabok feldolgozásait játszották.
1. zenekar
Oláh Krisztián – p, Egri János – b; Kőszegi Imre – dr; Ávéd János – ts
2. zenekar
Tzumo Árpád – p; Barcza Horváth József – b; Balázs Elemér – dr; László Attila – g; Szőke Nikoletta – voc
program: Correspondence (László Attila–Harcsa Veronika)
3. zenekar
Egri János Jr. – p; Egri János – b; Kőszegi Imre – dr; Soso Lakatos Sándor – as
Az eredeti elképzelések szerint az együttesben a dobokon Pecek Lakatos András játéka volt tervezve, de ő nem tudott megjelenni, mert késett a repülőgépe Kazahsztánból.
Szünet
4. zenekar
Balázs József – p; Barcza Horváth József – b; Balázs Elemér – dr; Juhász Gábor – g; Zana Zoltán – ts
5. zenekar
Oláh Kálmán – p, Barcza Horváth József – b; Balázs Elemér – dr; Ávéd János – ts; Bacsó Kristóf – ts; Oláh Kálmán Jr. – ss; Soso Lakatos Sándor – as
program: Himnusz a nyárhoz (Gábor S. Pál)
A számot még Tardos Péter szövegével Szécsi Pál tette ismertté. Gábor S. Pál remek szerzeményeinek jazz-verzióiból készült egy dupla CD „To Meet Again” címmel.
Az egyik CD-n a Trio Midnight játszik Tony Lakatossal, a másikon pedig Szakcsi Lakatos Béla szólózongora feldolgozásai találhatók. Ez utóbbiak között szerepel a ’Himnusz a nyárhoz”, de Oláh Kálmán később feldolgozta szeptett felállású zenekara részére. A színpadon most két személyi eltéréssel tulajdonképpen az Oláh Kálmán Septet volt látható, hallható.
6. zenekar
Szakcsi Lakatos Róbert – p; Egri János – b; Balázs Elemér – dr; Oláh Kálmán Jr. – ss; Fekete-Kovács Kornél – flh
7. zenekar
Szakcsi Lakatos Béla Jr. – p; Szőke Nikoletta – voc
program: Amikor melletted vagyok (Szakcsi Lakatos Béla–Bradányi Iván)
A Szakcsi Lakatos Béla zenéjére 1986-ban készült számot eredetileg Cserháti Zsuzsa énekelte és később az „Azért születtem” című válogatás CD-jén is megjelent vonós tánczenekari kísérettel.
https://www.youtube.com/watch?v=IUq9KlGvuzA
Búcsúzóul Szakcsi Jr. még színpadra szólította az est fellépőit, akiket a közönség vastapssal jutalmazott. A program jellegéből következően sajnos ráadásra nem volt lehetőség, pedig még elhallgattuk volna egy jó darabig.