JazzMa

Friss Hírek

Fertőrákosi koncert2025. július 07.
Zádor–Kováts Duo: 22025. július 05.

Hírek

A free jazz kiemelkedő alakjai - 46. rész: MISHA MENGELBERG

1960. december 21-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be. Negyvenhatodik rész: Misha Mengelberg.

mm1.jpg

Misha Mengelberg 1935. június 5-én született Kijevben (Misja /illetve Mikhail Karlovich/ néven, akkor még Szovjetunió - aztán Misha és Ukrajna).

Édesapja holland zeneszerző és karmester volt, Európa különböző városaiban dolgozott, majd a harmincas évek végén visszament a család Hollandiába.

Misha öt esztendősen kezdett zongorázni, tanulmányai során Thelonious Monk és Duke Ellington zenéje volt rá nagy hatással.

Első felvételei Eric Dolphy (fafúvós hangszerek) és dobos, ütős honfitársa Han Bennink oldalán láttak napvilágot (Last Date - Fontana, 1965), majd 1966-ban fellépett a Newport Jazz Festival-on.

mm2.jpg

A következő évben megalapította (a szintén holland Willem Breukerrel /fafúvósok/ és Han Benninkkel együtt) a több évtizeden keresztül működő Instant Composers Pool nevű társulást, amelyben - sokan váltották egymást, de - olyan jelentős muzsikusok is szerepet játszottak, mint például: Thomas Heberer, John Tchicai, vagy Peter Brötzmann - mások mellett.

mm3.jpg

M. M. első önálló albumát a már említett Newport Jazz Festival-on rögzítették The Misja Mengelberg Quartet (As Featured at the Newport Jazz Festival 1966) címmel, és az Artone nevű kiadó gondozta. A négyes tagjai Mengelberg (kevésbé ismert) honfitársai voltak.

mm4.jpg

Egy másik quartet-felvétel a Grandpa’s Spells (Storyville, 1993), John Tchicai (tenorszaxofon, basszusklarinét) közreműködésével - mások mellett.

mm5.jpg

Szólófelvételei nagyjából 1980 óta látnak napvilágot. Az 1990-es Impromptus (FMP) 13 tételt tartalmaz.

mm6.jpg

A zongorista nevét viselő Misha Mengelberg (Al Associazione Di Idee, 1997) című albumon két számában nagyzenekar kíséri a muzsikust, és inkább kortárszenei mű, mint free jazz.

mm7.jpg

Solo (Buzz-Records, 2000) valóban egyéni előadás - és önálló kompozíciók, szabad improvizációk gyűjteménye.

Közben (az eddig említetteken kívül) ismert zenészek alkotásain is játszott.

Néhány közülük:

Roswell Rudd - Regeneration (Soul Note, 1983),

Anthony Braxton - Charlie Parker Project (HatART, 1993),

Steve Lacy - Five Facings (FMP, 1996).

mm8.jpg

A leírtak csak töredéke (de véleményem szerint lényeges részei) Mengelberg mozgalmas pályafutásának, amely 2017-es haláláig tartott.

Érdekesség: bár már 81 éves volt akkor, de a halál (közvetlen) okát biztosan azóta sem tudták megállapítani.

Misha Mengelberg nem a legfeltűnőbb, de mindenképpen fontos szereplője volt az európai free jazz világának. Játéka a kortárszene és a free jazz között van - valahol félúton.

Vissza a hírekhez