JazzMa

Friss Hírek

Hírek

Polish Jazz Night a BJC-ben

Vasárnap volt a Magyar Jazz Napja a Magyar Zene Házában, hétfő este pedig Polish Jazz Night a Budapest Jazz Clubban. Széles programkínálat, nem lehetünk elégedetlenek, legalábbis azok, akik részben, vagy egészben jelen voltak a rendezvényeken.

wojtek-kriston.jpg

Wojtek Kriston, a Lengyel Intézet program szervezője a bevezetőjében elmondta, hogy az első Polish Jazz Night eseményt egy éve rendezték Wojciech Konikiewicz zongorista triójának fellépésével, a mostani alkalommal pedig két formáció fog fellépni. A lengyel jazznek jelentős tábora van hazánkban, a közönség majdnem teljesen megtöltötte a nézőteret.

duo.jpg

Elsőnek a Leszek Żądło & Joachim Mencel Duo lépett fel a „Cosmic Silence” címet viselő programjával. Én az évtizedek óta Münchenben élő, nemzetközileg elismert lengyel szaxofonosnak egy magyarországi koncertjéről tudok, free zenét játszó quartetjével 1974-ben fellépett a Nagykanizsai Jazz Fesztiválon. Egyébként éppen 50 évvel ezelőtt rendezték az első fesztivált Nagykanizsán, ennek tiszteletére csatolom a Leszek Żądło koncertjét is tartalmazó programot és a Magyar Ifjúság cikkét a fesztiválról.

1974-program-1123.jpg

1974-ujsagcikk.jpg

A duó másik tagja, Joachim Mencel egyébként zongorista, de a „Cosmic Silence” projectben tekerőlanton (angolul: hurdy gurdy) játszik, amit inkább a népzenéből ismerünk.

tl.jpg

A 2022-ben megjelent „Cosmic Silence” című lemezük elkészítésének ötletét is megosztotta Żądło a közönséggel.

cosmic-silence.png

2021-ben volt Stanisław Lem (1921-2006), a világszerte ismert sci-fi író születésének 100. évfordulója. (Kb. ötven műve között Ő írta a Solaris című regényt is, amelyet háromszor is megfilmesítettek, sőt még opera is készült belőle.) Az elképzelés szerint minden égitestnek saját hangja van, egy jellemző hangjegy tartozik mindegyikhez. A lemezen a következő tételek szerepelnek: Earth (Day), Mercure, Neptune, Jupiter, Uranus, Saturn, Mars, Earth (Night), Pluto. A koncerten elhangzott kb. 45 perces műsor bolygóit a jellemző hangjeggyel az alábbi fotón láthatják:

cosmic-silence-program.jpg

A szaxofonos az előadás végén még azt is elmondta, hogy minden előadás más, hiszen csak az első hang adott, ami utána következik, az már improvizáció.

lz-ul.jpg

Nem gondoltam volna, hogy tekerőlanton is lehet improvizált jazz zenét játszani, de úgy látszik Joachim Mencel képes erre.

lz-szaxofonozik.jpg

Leszek Żądło végig szopránszaxofonon játszott, különösen jó volt, mikor Mencel amolyan sejtelmes hangzást biztosított kíséretnek hangszerével.

duo-vege.jpg

Egy kis ízelítő azoknak, akik kíváncsiak arra, hogyan szól egy szaxofon-tekerőlant duó:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=914556906168539

ks-bg.jpg

A szünet után színpadra lépő Krzysztof Ścierański (1954-) basszusgitáros a magyar közönség réges-régi ismerőse, és nemcsak Magyarországon, hanem világszerte ismert és elismert. A jazz világában pályafutása 1976-ban a Laboratorium együttessel kezdődött, később játszott Zbigniew Namysłowski Air Condition együttesében, játszott szólóban, duóban a vibrafonos Bernard Maseli-vel és még sok más formációval. Rengetegszer járt Magyarországon, pár éve a BJC-ben is fellépett, nem véletlen, hogy részben magyarul konferálta be együttesét.

ksq.jpg

Jelenleg egy quartet formációval turnézik, amelynek tagjai a következők:

Krzysztof Ścierański – basszusgitár, gitár

Grzegorz Górkiewicz – billentyűs hangszerek

Waldek Gołębski – EWI (Electronic Wind Instrument)

Przemysław Kuczyński – dob

Bár a Laboratorium és az Air Condition együttesekben bátyja, Pawel Ścierański gitározott, Krzysztof is jól kezeli ezt a hangszert, a koncert jelentős részében ezen játszott. Apropó gitárok, hat gitár volt a színpadon, gitár és basszusgitár vegyesen, a legtöbb meg is szólalt az est folyamán.

cieranski-gitarok.jpg

A gitárok hangjának módosításához három lábbal kezelhető és egy kézzel szabályozható elektronikai egység tartozott, amelyek lényeges szerepet kaptak a hangzás alakításában.

cieranski-elektronika.jpg

A zenekarvezető ezt nem mondta, de triójának a múlt évben megjelent „Jazz, Rock i Święty Spokój” című CD-jén szereplő kompozíciókat játszották.

jazz-rock.png

A 65 perces programjukban a következő számok szerepeltek:

1. Pandemia

2. Telepatia

3. Kopanie ziemniaków (Burgonya kikapálás)

4. ? (nem konferálta a címet)

5. Rockokoko

6. Taniec / Dance

ks-masik-bg.jpg

ks-foggal-jatszik.jpg

wg.jpg

gg.jpg

pk.jpg

A közönség nem elégedett meg a meghajlással, hanem kórusban felhangzott a „Jeszcze jeden! / Még egyet!” kiáltás. Kaptunk is egy majd negyedórás ráadást, amelynek címe „Grzyb Polska” volt. Ezt a számot az autóbalesetben elhunyt Grzegorz Grzyb (1971-2018) dobos emlékére készítette, aki több élvonalbeli lengyel zenekarban is játszott.

Még nem írtam, de az olvasók ezt úgyis tudják, Krzysztof Ścierański fusion stílusú zenét játszik, bár a jazz-rock jobb meghatározás lenne, hiszen bőségesen hallhattunk rockos elemeket. Annak ellenére, hogy quartet lépett fel, ez így is Krzysztof Ścierański szólóprodukciója volt. A sok tetszetős szóló mellett a többiek feladata elsősorban a kíséret és a basszusgitár/gitár játék színesítése volt, aminek maradéktalanul eleget is tettek.

Én részemről várom a harmadik Polish Jazz Night rendezvényt, a lengyel jazz szinte végtelen számú koncerthez tudna fellépőket biztosítani.

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez