Exkluzív interjú a Magyar Jazz Szövetség új elnökével, Gayer Ferenccel
A következő hetekben vasárnaponként a Magyar Jazz Szövetség új elnökségének tagjait kérdezem a közel jövő terveiről!
1) Először is engedd meg, hogy gratuláljak a Magyar Jazz Szövetség elnökévé választásod alkalmából!
Köszönöm szépen!
2) 68 éves vagy, nem jött kicsit későn ez a kinevezés? Egyáltalán mikor kerültél be az elnökségbe?
Hú, tényleg, hogy elment az idő, annyi mindent csinálok régóta a pengetés mellett, hogy észre sem vettem, hogy már itt tartok. Az MJSz-nek 1990, vagyis az alapítás éve óta vagyok tagja, 2013 óta elnökségi tag vagyok, 2011 óta alelnök. Érzem az erőt, a szellemet és a bizalmat, na megyek, lefutom a félmaratont.
3) A magyar jazz társadalom 80%-a roma muzsikusokból áll. Hogy-hogy egyetlen roma jazz zenész sincs az elnökségben?
Ha jól tudom, van az új elnökségben roma származású jazz zenész. Persze soha nem volt az szempont, hogy ki milyen származású. A tagság döntött arról, hogy kik legyenek az új elnökségi tagok és hogy ki ne legyen.
Ha már itt tartunk, szeretném felsorolni az elnökséget: Kollmann Gábor alelnök, Nagy János Yancha alelnök, Dr. Peller György, Hász Eszter, Halper László, Csapó Krisztián. Szuper csapat. (Sorry, tényleg, Halper Laci roma! – A szerk.)
4) Annak viszont nagyon örülök, hogy egy hölgy is van az elnökségben. Bemutatnád őt?
Hász Eszter kiváló jazz énekesnő, aki 2019-ben szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen. Ugyanebben az évben az Év fiatal jazz zenészévé választották az MJSz rendezvényén. 2022-ben jelent meg az általa vezetett Hász Eszter Quintet első önálló lemeze.
5) Akkor most térjünk át a tervekre! Az előző elnökség jónak bizonyult, vagy úgy is mondhatnám, bevált gyakorlatából mit tartasz meg?
Köszönöm a dicséretet a volt elnökség nevében. Nyilván a rendezvényekre gondol a költő, igen a Magyar Jazz Ünnepét, a Magyar Jazz Napját, a versenyeket megtartjuk, de a szervezet működését jelentősen átstrukturáljuk.
6) Gondolom, vannak új ötletek is?
Igen vannak, folyamatosan gondolkodunk az új lehetőségeken, kollégáim igen aktivak és tehetségesek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az állami támogatás mellett bevonjunk egyéb támogatókat is.
7) Ezek közül melyik lesz az első, amely bevezetésre kerül?
Az első már bevezetésre került, Csapó Krisztian ötlete alapján, a Magyar Jazz Tiszteletbeli Nagykövete megbízás. Borlai Gergő elfogadta a felkérést., ez Igen megtisztelő.
Megrendezzük újra az Év Fiatal Jazz-zenésze versenyt, a Babos Gyula gitárversenyt, és a Combó versenyt.
A Magyar Jazz Ünnepét 10 naposra tervezzük a Művészetek Völgyében.
Szervezünk egy kétnapos jazzhétvégét, gálakoncerttel a Margitszigeti Szabadtéri Szinpadon.
Szeretnénk Jazz-énekórát tartani közép- és felsőfokú iskolákban, népszerűsíteni ezt a csodálatos műfajt a fiatalok körében. Ha forrásaink megengedik, 2024-ben megrendezzük a nagyon sikeres jazz énekversenyt.
8) Köszönöm az interjút!