Lukács Miklós: Timeless 2024. szeptember 09., Szegedy-Maszák Blanka
Lukács Miklós – Timeless (BMC Records)
Lukács Miklós legújabb szólólemeze, a “Timeless” – a BMC Records gondozásában – szeptember 20-án válik elérhetővé a nagyközönség számára online és CD-n is. Az albumról előzetesen két szerzemény már hallgatható online formában.
Mindig is egyedülállóan szólaltatja meg hangszerét. Minden lemezen kiapadhatatlanul, időtlenül megújul. Lukács Miklós cimbalomművész elmossa a határokat a zenei műfajok között. Számtalan korábbi lemezén összefonja a jazzt, a nép- és a klasszikus zenét.
Viszont most először populáris repertoár is felcsendül a “Timeless”-en. Az akadémiai székfoglalóján beszélt először arról, hogy hogyan lehet hozzányúlni népszerű popszámokhoz, világhírű filmslágerekhez, például az Óz, a csodák csodájából az “Over the Rainbow”-hoz. Seres Rezső 1933-as Szomorú vasárnapját több Cimbiózis lemezen is különleges előadásmódban hallható. A mostani szólóalbumon megjelenő “Gloomy Sunday” új meglepetéseket tartogat.
A “Timeless” CD-t kísérő füzet szövegét Szász Emese írta, a lemez hangulatának mottójaként Fodor Ákos haikuját választotta:
„Zeneidő
Amikor az élet
bocsánatot kér azért,
amilyen máskor.”
Lukács Miklós a Beatles-től a közismert „Norwegian Wood” kompozícióját 21. századivá formálja. Először ujjbeggyel játszik még szerteágazóbb dallamot. Különlegesen ellenpontozza a lágyságot, amikor körmét a húron húzva élesebb hangzást kelt. Később ütőre vált és még intenzívebbé teszi a zenét.
A “Fields of Gold” Sting alapdal feldolgozásában leginkább pengetve szólaltatja meg a cimbalmot. A húrlábon túl is játszik, ezek a legmagasabban csengő hangok. Fokozzák a lemez földfeletti légkörét. Sokszor egyik ujjával lefogja, másikkal pengeti a húrt, ezzel kiemeli, hogy milyen felhangdús a cimbalom.
A címekből arra következtethetünk, hogy 8-ból 7 művet már ismerhetünk. Zenei memóriánkat felelevenítve, dallamfoszlányokból egyedi és megismételhetetlen újat hoz létre Lukács Miklós.
A hét popsláger mellett egy kivétel van az albumon. A lemezt lezáró mű címe „Aura – Hommage à Péter Eötvös”. Tiszteleg a világhírű zeneszerző, karmester és professzor előtt. Eötvös Péter márciusban hunyt el. 19 évig együtt dolgozott Lukács Miklóssal, számos kompozíciót írt neki, pl: Cziffra Psodiát.
Szeptember 20-án megtudhatjuk, hogy a mindannyiunk számára ismerős slágerek Lukács Miklós átírásában hogyan válnak 21. századivá.