JazzMa

Friss Hírek

Koncert ajánló2024. május 11.
Takase, Aki: Forte2024. május 06.
ConnecTrio: Luminosity2024. május 04.

Lemezpolc kritika:
Elias, Eliane - Made in Brazil

Elias, Eliane: Made in Brazil 2015. április 28., Gáspár Károly

eliane-elias-made-in-brazil.jpg

Eliane Elias - Made in Brazil (Concord Jazz – Universal Hungary)


"Vannak még csodák!"

Időnként hajlamos vagyok azt hinni, már nem történnek olyan jelentőségű dolgok a jazzmuzsikában, mint a 60-as években. Véleményem szerint az a korszak volt az improvizációs zenék aranykora. Szinte minden akkoriban készült felvétel, mára már tananyag, etalon világszerte. Nem tudom miért alakult így, de abban az érában olyan nagy számban éltek géniuszok szeretett műfajunk "háza táján", ami azóta sem fordult elő. A többségüket sajnos elveszítettük, az utánpótlás pedig -jó esetben- erős "copy", de semmiképp sem stílusteremtő erejű. Tisztelet a kivételeknek!

No, de hitehagyottan mit sem ér az élet, és imáim -az értékeket képviselő, új lemezekért- újra meghallgatásra találtak! A zseniális brazil énekes-zongorista, Eliane Elias új albummal rukkolt elő, "Made in Brazil" címmel. A hölgy már több alkalommal elkápráztatott tudásával, stílusérzékével, és a legjobb értelemben vett profizmusával. Be kell valljam: nem vagyok igazán nagy latin zene rajongó, de Elias felvételei mindig is többről szóltak-szólnak számomra. Valahogy sikerül belecsempésznie a dél-amerikai lüktetésbe a mainstream jazz legjavát, "feeling"-jét. Egyfajta fordított Sonny Rollins-ként működik, hiszen a legendás szaxofonos a "fősodrásba" építette bele -származása okán- a calypso-t (lásd: "St. Thomas"), Eliane Elias pedig a brazil muzsikát tölti meg -egészen finoman- a "klasszikus jazz" finomságaival.

Igen direkt volt a címválasztás; azt gondolom, rá akart erősíteni Elias, és hangsúlyozni szerette volna, ez bizony egy hamisítatlan brazil zenét tartalmazó korong. Hát kérem, tényleg az! Tizenkét kompozíció hangzik el, melyek között elsőként az egyik legismertebb latin dal feldolgozása jut el füleinkbe, a "Brasil". Átharmonizált változatot kapunk Elias-éktól, egyfajta parafrázist, azonban megtartva a népszerű melódia eredeti jellegét. Olyan szintű elegancia sugárzik előadásukból, ami egyszerűen utánozhatatlan. Megkerülhetetlen a hasonlat, de valóban olyan érzése támad az embernek, mint amikor a brazil futballválogatott kiváló formában, lehengerlően, könnyedén játszik. Ronaldinho cseleit látva azt mondjuk: lazán, mosolyogva csinálja, biztos mi is képesek lennénk rá. Aztán rájövünk, áhh, dehogyis... (De vajon, hasonlóképp miért nem esik le a tantusz néhány focistánál kis hazánkban...?)

Bossa-nova lemez elképzelhetetlen Antonio Carlos Jobim szerzeményei nélkül. Így gondolta ezt Eliane Elias is, és "felpakolt" a CD-re két, kevésbé ismert munkát a nagy "Tom"-tól. Az "Águas de Marco (Waters of March)" és az "Este Seu Olhar/ Promessas" melyeket kiválasztott az énekesnő. Érdekes érzés a mester olyan dalait hallani, amiket nem játszottunk/ hallgattunk még unásig ("The Girl from Ipanema", "Desafinado", "Corcovado", etc.), és rádöbbenni, Jobim-ból csak úgy törtek elő a slágerek számolatlanul. Az "Este Seu Olhar/ Promessas"-ba kifejezetten "beleőrültem". Jajj, de jó!!!

Persze nem hagyott minket saját számai nélkül Elias. Hatot is hallhatunk a "Made in Brazil"-en, bizonyítva, hogy nem "csak" előadóként, szerzőként is a világ élvonalához tartozik. Ráadásul néhány szöveget férje, a bőgős Marc Johnson írt. Ugye ez azért kuriózum, mert Johnson a hetvenes évek óta egyik meghatározó alakja a "jazzuniverzumnak". Egészen fiatalon a Bill Evans Trio-ban (!) tűnt fel, és egyik személyes kedvencem, nagy szívvel-lélekkel átitatott játéka miatt. Viszont azt nem tudtam, hogy poetikus vénája is van.

A vendégművészek között feltűnik a fantasztikus énekegyüttes, a Take 6, de -a latin zene ismerőin kívül- a nem igazán a köztudatban levő énekesek (például a „Some Enchanted Place”-ben éneklő Amanda Brecker, aki Elias asszony első házasságából származik – Randy Brecker az apukája!), zenészek szintén igazi élményt nyújtanak számunkra. Nem beszélve a majd összes "track"-ben szereplő szimfonikus zenekarról.


Összeségében az album tökéletes. Tudom, hogy túlzás ezt állítani bármivel kapcsolatban, de ha latin-jazz felvételt akar valaki készíteni, annak bizony ilyennek kell lennie szellemiségében, hangzásában, kisugárzásában. Nem csak nyárestéken nyújt kellemes kikapcsolódást Eliane Elias "Made In Brazil"-je!




Eliane Elias: Made In Brazil (Concord Jazz 2015)


1. Brasil (Aquarela do Brasil)


2. Voce


3. Águas de Marco (Waters of March)


4. Searching


5. Some Enchanted Place


6. Incendiando


7. Vida (If Not You)


8. Este Seu Olhar/ Promessas


9.Driving Ambition


10. Rio


11. A Sorte do Amor (The Luck of Love)


12. No Tabuleiro da Baiana



Eliane Elias - ének, zongora, billentyűs hangszerek


Take 6 - ének (3)


Mark Kibble - ének (3, 6, 9)


Amanda Brecker - ének (5)


Ed Motta - ének (7)


Roberto Menescal - ének (2), gitár (2, 10)


Marcus Teixeira - gitár (1, 3, 6, 7, 8, 9, 12)


Marcelo Mariano - basszusgitár (1, 3, 6, 7, 9, 12)


Edu Ribeiro - dob (1, 3, 6, 7, 8, 9, 12)


Marc Johnson - bőgő (2, 4, 5, 8, 10, 11)


Rafael Barata - dob (2, 4, 5, 10)


Mauro Refosco - ütőhangszerek (1, 3, 5, 7, 9)


Marivaldo dos Santos - ütőhangszerek (5, 9)


Vissza a lemezhez